Blízko od sebe

• USA August: Osage County (více)

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (Bontonfilm)

5150

Mělo to něco do sebe, ale na druhou stranu mě to až na excelentní pasáž "slavnostní večeře" nedokázalo stoprocentně vtáhnout do děje. Jinak herecky mě potěšili nejvíc Chris Cooper, Benedict Cumberbatch a Julianne Nicholson.. Hodnocení 3,5*. ()

maseer2

totálně dysfunkční rodina v čele se starou zahořklou hysterkou Meryl Streep, která se do role vžila tak dokonale, že se na to skoro nedá dívat.. herecké výkony skvělé, ale film jako takový mě příliš neoslovil.. 3* ... P.S.: Cumberbatchovo romantické sólo super! ()

rawen

Tak trochu mix mezi Kdo se bojí Virginie Woolfové a Rodinnou oslavou. Scénář je velmi kvalitní, casting hvězdný, provedení dobré - co mi ale trošku vadilo byl pocit, jako by tento film byl jakýmsi přeexponovaným jevištěm pro hereckou masturbaci (především Julie Roberts), jakoby se při natáčení sešlo několik dominantních hereckých postav, které se snaží trumfnout jedna druhou. Ale jinak intenzivní zážitek a příjemné překvapení. 8/10 ()

bouncer

Rodinné drama v té nejryzejší podobě. V principu taková Rodinná oslava po americku. Ano, luxusní vila zaměněná za Oklahomu zní "americky". Výborné herecké výkony, trochu slabší vyznění některých dramatických momentů, ale celkově dobré. Benedict Cumberbatch je všude! ()

MrCreosote

Horká Oklahoma plná stohů slámy, pasoucích se krav a amerických křupanů. K mé smůle ale tahle sebranka vyšinutých cvoků nesloužila k pobavení cynického diváka, ale řešila mezi sebou rodinné tragédie, křivdy a traumata ukrytá pod hektolitry alkoholu a tunami prášků na spaní. Nikdo se zde ani nepokusil dát divadelní hře pořádný odpich, takže si můžete odškrtávat jednotlivé scény a herecké výstupy, které volají po cenách. Meryl Streep se vzdala jakékoli drobnokresby charakteru a její provedení Violet je více karikaturou postavy než jejím plnokrevným ztvárněním. Samozřejmě dojde i na pokus o znásilnění nebo odhalení šokující rodinné pravdy. Já ale doufal, že se závěr ponese ve stylu jiného Lettsova majstrštyku, takže by se na plátně objevil Matthew McConaughey alias Zabiják Joe a zacpal by těm vystresovaným balíkům huby pořádným kusem smaženého stehýnka z KFC. To by ale k režii musel být připuštěn William Friedkin. Z toho by Harvey Weinstein asi nebyl moc nadšený. ()

cjmafia

Taková "povedená rodinka". Pokud si v tomto snímku postavy řenou něco ošklivého, tak nečekejte, že se o pár minut později usmíří a vše bude zapomenuto. 8/10. ()

Bubble74

Divadelní gala představení na filmovém plátně, kde září každý aktér a každý dialog. Přestože Meryl Streep ve své vrcholné formě pouští smrtící hlášky i grimasy jak na běžícím pásu, nejsilnějším magnetem je tady Julia Roberts. "Eat the fish, bitch!" Nepamatuju, že by nějaké drama takhle provětralo mojí bránici. ()

DDT

"Herecký koncert", ve kterém "hudebníci" závodí, kdo zahraje nejvíc not. Meryl Streep a Julia Roberts si nakonec vykřičely první dvě místa. A těch temných rodinných tajemství, co vyjde na povrch! To si prostě nelze nevzpomenout na Cimrmany a jejich "Vichr z hor". Tam ovšem, na rozdíl od hereček ve filmu, herci tolik divadelně nepřehrávali, přestože se jim dostalo mnohem krutějších odhalení : Tomáš: "Ty nejsi má teta, tetičko?" Teta: "Ne. Jsem tvoje vzdálená snacha.” Tomáš: "Ale v tom případě jsem tě obelhal, tatínku.” Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.” Tomáš: "A maminka?" Otec: "To je babička z otcovy strany.” Tomáš: "To je hrozné. Jsem tedy úplný sirotek. Ale nevadí. Hlavně, že jsem konečně poznal pravdu!” ()

Marsik

S aktuálními procenty plně souhlasím a hlavně musím říct, že výkon Meryl Streep byl opravdu koncert. Julia Roberts sice také předvedla své herecké umění v plné kráse, ale Meryl prostě dominovala. Občas i takto náročnější film si rád dopřeji a dnes jsem byl na něj správně naladěn. Zkrátka, líbilo se mi to. 72% (with J.) ()

hous.enka

Film o tom, že často jsou nám naši nejbližší naprosto cizí... Blízko od sebe má skvělé obsazení (Meryl je jako vždycky výborná a překvapila mě Julia Roberts a její "sestry" - super!), ale bohužel trochu doplácí na to, že je to divadelní hra upravená pro film - byť autorem samotným; někdy z toho ten divadelní prach přímo dýchá. Což mně v tomto případě nikterak nevadí, přestože už od počátku je jasné, že zrovna dějový film to nebude. Silně konverzační, leč stále dobře koukatelné. ()

mad_ness

Prekvapenie nastalo na konci, vážne som si myslela, že to koniec nemá. Stručne, tieto rodinné trampoty chápem tak plne, ako len viem, preto neodsudzujem správanie ani jedného člena. No a keď som odhodila všetky svoje zaujaté predsudky voči Julii, s čistým svedomím ju uznávam ako naozaj kvalitnú herečku. ()

selfesteem

Brutální film, který už nikdy nechci znovu vidět. Deprese z toho stříká na hony daleko a já už to nějak nezvládám. Meryl Streep je dokonalá v té své nechutnosti, neopřela bych si o ni ani kolo a Julia Roberts je v tomto filmu naprosto geniální, úplně jiná, než jak ji známe. Z příběhu, situací ve filmu, konverzací, ze všeho mrazí, jak je to šílené. Po dlouhé době opět film, ze kterého je mi hodně špatně celý den. Mít takovou rodinu, utopím se taky. ()

baribal

O Johnu Wellsovi se ví, že cokoli kde se hodně konverzuje zvládá dobře, tady se navíc především díky Meryl Streep a Julii Roberts přidává kvalitní herecký výkon a zdánlivě to funguje poměrně dobře. Jakmile si ale uvědomíte srovnání s Polanskyho Bohem masakru nebo francouzským Jménem, tak cítite, že tady něco nesedí a nehraje tak dokonale. Bůh masakru je doslova vyšperkované drama mezi čtyřmi lidmi, řešící jeden celkem banální problém, se kterým se v životě každý nejspíš setká. Na tuto banalitu pak Polansky pomalu nabaloval další konflikty a výsledný produkt působil zkrátka UVĚŘITELNĚ. Jméno je francouzská komedie u které je Vám celkem jedno jestli je to real nebo unreal, prostě Vás baví, tenhle opět banální problém o tom, jaké dát jméno dítěti. Blízko od sebe má tedy společné to, že se snaží konverzovat v od začátku uzavřeném rodinném kruhu, který je bohužel neskutečně široký a já si myslím, že to je tak proto, že ústřední dějová linie by to prostě pod vedením Wellse neutáhla. Takže tady máme incest, rakovinu, rodinnou nevěru, rozvody, drogy, atd atd.. a to prostě působí NEUVĚŘITELNĚ. Problém je tedy v tom, že Vás film má šokovat každým okamžikem a nemáte si na chvíli vydechnout, což se však nestane protože většina dějových zvratů Vám bude u p*dele a jediné co je zajímavé, je vztah mezi třemi sestrami a vynikající matkou Meryl Streep která v každém záběru řve, že chce dalšího oscara.. ()

NinonL

Dusné rodinné drama se skvělou Meryl Streep a Julií Roberts v hlavních rolích. Rozvětvená rodina se sejde na pohřbu svého otce-alkoholika a nastane čas na řešení třináctých komnat a dávných tajemství. ()

kareen

Každá rodina má nějaké problémy a kostlivce ve skříni, ale Westonovi jedou skutečně až nadoraz. Tolik hořkosti, neporozumění, krutosti a celkové citové vyprahlosti se jen tak nevidí a je to o to horší, že i když je v průběhu tohoto dramatu řečeno i objasněno mnohé, konečná očistná katarze nepřichází, snad proto, že staré křivdy jsou už příliš zakořeněné, než aby šly odčinit. Myslím, že nejzásadnější větu celého snímku vysloví nejstarší dcera poté, když dostihne matku, která se v zoufalství rozeběhne jako šílená do polí: "Není kam utéct ". Snad jen co nejdál z domu, kde už jsou si stejně všichni dávno odcizeni. A tak trochu působil film i na mě, snad bylo té negace až příliš, stejně jako přemíra melodramatických proslovů, nedokázala jsem se do něj hlouběji ponořit a nemohla jsem se zbavit přesvědčení, že na divadle bych si tuhle konverzačku užila o mnoho lépe. Herečky jsou ovšem prvotřídní, o tom žádná a ačkoliv to tu bylo už mnohokrát zmíněno, některé skutečnosti jsou natolik do očí bijící, že je zkrátka nelze přejít - jakkoliv je Meryl Streep dobrá, tentokrát jí na celé čáře poráží Julia Robert, jestli má někdo v této povedené famílii "koule", je to právě její postava. Nikdy bych nevěřila, že tohle napíšu, ale když Cumberbatchův nesmělý ňouma zpívá své vyvolené písničku, je to takovým bezbranným koťátkovským způsobem tak roztomilé, až je těžko v jeho očích hledat tu arogantní jiskru brilantního Sherlocka a Ewan mi díky svému plnovousu občas připomněl Obi-Wana Kenobiho, což je asi to nejzajímavější, čímž mi tady ti dva utkvěli v paměti, hlavně proto, že dostali minimum prostoru, v tomto převážně ženském světě pro ně nebylo příliš místa. ()

zlabus

I přes silné obsazení jsem svá očekávání držel u země a musím uznat, že zbytečně. Dokonale zahraná, dobře napsaná a umě zrežířovaná konverzačka, která bez pochyb většinu diváku mine. Letošní oscarová sezona zatím vypadá velice dobře! 85% ()

MartinezZ

Vůbec ne špatné - záleží na tom, jak ochotni jste snášet divadelní hru přenesenou na plátna a do realističtějších kulis. Celý film je konverzačka, několik konverzaček mezi nemálo postavami a téměř všechno, drtivé většina filmu, se odehrává v jednom domě. A tak to skutečně působí spíše jako divadelní hra s neutuchajícími dialogy. Skvěle zahraná divadelní hra - Meryl s Julií jsou skvělé a ostatní herci, byť s o něco menšími rolemi, se nenechávají zahanbit - Meryl a Julia jsou ale na plátně nejdéle. Rozhodně ale nečekejte rodinné vtípky, to "Drama" v popisu žánru není bezdůvodně. Tenhle film totiž snad ani nemůže zahřát u srdíčka, protože český název "Blízko od sebe" film popisuje myslím mnohem trefněji než původní (otrocký překlad) "Srpen: Okres Osage" (Nebo Srpen: V zemi indiánů (?)) - podtitulem by totiž mohlo klidně být i "Životy v troskách". V podstatě tu nenajdete, krom snad dvou tří vedlejších postav, nikoho, kdo by neměl nějaký fakt jó problém a ty přitom přibývají během hádání se a navíc odkrývají nejednoho kostlivce ve skříni. U večeře s touhle rodinou byste fakt nechtěli být a rozhodně byste nechtěli být součástí téhle rodiny. Jako na plátno zachycené divadelní představení skvělé. Nicméně tomu nelze upřít, že mnozí ti kostlivci a zvraty zdáli se poněkud... násilně naroubovaní. Jako kdyby už měl děj končit a tak se musí vymyslet nějaký loop, který který přidá další problémy do životů všech zúčastněných. Samu Shepardovi se tak nelze vůbec divit. Normálně za ****, ale ty za vlasy přitažené telenovelácky šmrncnuté zvraty tu hvězdičku spláchly do hajzlu, spolu s tunou medikamentů. ()

The Last of Us nabírá herního skladatele

The Last of Us nabírá herního skladatele