Dvojice nesmlouvavých detektivů na stopě velké zásilky heroinu. Slavné kriminální drama režiséra Williama Friedkina bylo v roce 1971 oceněno pěti Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon. Snímek navíc dokázal upoutat nejširší spektrum diváků a zařadil se mezi nejnavštěvovanější snímky roku. Příběh snímku je přitom poměrně prostý, vychází ovšem ze skutečných zážitků policejních protidrogových vyšetřovatelů. Newyorští detektivové Jimmy „Pepek“ Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) se pohybují v terénu drsných brooklynských ulic a snaží se rozkrýt gang drogových překupníků. Během vyšetřování pochybných drogových kšeftů se dostanou na stopu velké dodávky heroinu, kterou chystá jeden z největších francouzských překupníků drog v podobě elegantního zločince Alaina Charniera (Fernando Rey). Začíná zběsilé policejní pronásledování a neúprosná snaha o dopadení mezinárodního drogového gangu... Francouzská spojka vyniká především svým realistickým pojetím, natáčení probíhalo v autentickém prostředí špinavých newyorských ulic snímaných ruční kamerou a kontaktním zvukem. Snímek je proslulý několika akčními pasážemi, mezi ty nejslavnější určitě patří scéna policejního zátahu, během něhož dojde k automobilové honičce s nadzemní dráhou metra a závěrečná přestřelka s nepředvídatelným vyústěním. Napínavou atmosféru navíc umocňují precizní herecké výkony, které přesně vystihují charakter postav. Svou životní roli zde ztvárnil Gene Hackman, který byl za roli neústupného policisty oceněn Oscarem za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. (Česká televize)

Dr.dogous

Jeden z mála filmů, na který nám již tenkrát dovolili koukat komunisti, abychom viděli, jak je ten "Západ" zkažený. Po létech jsem ho viděl znova, nic neztratil ze svého nápětí, ikdyž téma drog a boje s mafií na mnoho způsobů, jsme za té léta také viděli mockrát a mockrát recyklovat. Obdival jsem usilovnost a neústupnost detektiva (Gene Hackmana), trochu mi tam chybělo, proč? Nemohu si však pomoci, jeho cesta za dopadením najatého zabijáka, byla poseta přiliš velkým množstvím nevinných lidí. Tzn. aby se nemohlo zfetovat pár lidí, pozabíjím v honičce za mafiány fůru lidí, včetně matky s kočárkem, nechám vykolejit vlak plný lidí, posrážet auta,?Protože já jsem "zákon. " Nakonec ten hlavní mafián, mi stejně uteče. Hmm. ()

Thranduil

Nemůžu si pomoci, ale tenhle film mi prostě moc neutíkal, přestože je z doby, kdy ještě i Američané uměli točit detektivky, a přestože v něm hrají dva výborní a charismatičtí herci v hlavních rolích. Spíš mi to přišlo jako velmi dobrý dokument o tom, jaký opruz takové pátrání po drogových dealerech vlastně je. ()

Salman

Vynikající detektivka s výtečným Hackmanem a výbornou kamerou. Klasický NY je taky výborný, vše se točí kol Brooklynu a Dolního Manhattanu. Je celkem sympatické, že nemá happyend - odráží to (bohužel) více realitu. ()

Tomulka

Dokonalá režisérská práce podpořena naprosto famozním Gene Hackmanam a Roy Scheiderem. Silný příběh a propracovaná zápletka plná napětí. I po několikerém shlédnutí mám z filmu stále stejný pocit. ()

Mr.Hackels

Tak nevím, co na tomhle má být úchvatného. Vždyť o hlavním záporákovi jsem se nedozvěděl nic za celý film a přitom to vypadá, jako kdyby ho Pepek osobně nenáviděl. Navíc bych mu ani nijak nepřiřkl přívlastek "záporák". Charisma jaksi chybělo. Příběh velice strohý a o akci se tu mluvit ani nedá. Nudil jsem se dost. 40% ()

lajkus

Tak jo, film dobrý, s atmosférou atd. blablabla.... ale jsou tu 2 drobné pitomé chyby,, které mi zážitek zkazili. 1. Film se snaží udělat něco napínavého i z blbého sledování podezřelých (a toho je tam HODNĚ), to že hlavní hrdinové dlouhou dobu někoho sledují mi nevadí, co mi vadí, je ta neustále akční muzika, která se vám snaží vnutit, že něco akčního se opravdu děje. 2. SPOILER Konec. Je to asi nejhůře zvládnutý zátah v celé historii americké policie. Všeci poliši se seřadí na mostě, aby vypadali hustě, pak nechají auto ujet, aby mohlo varovat kolegy, kteří se následně v baráku schovají a hlavní zloun uteče..... CO TO KURVA MÁ BEJT? Maj mít barák oblíčen (aby měli všeci podezřelé na jednom místě) a ne nějakej zasranej ostrov, a když už kurva obsazenej ostrov, tak kurva s nějakou pobřežní hlídkou. Celou dobu se to snaží o reálnou kriminálku, konec to mě ale trošku zkonil.... ()

dauby

Vysoké hodnocení nechápu, u filmu jsem se celou dobu nudil. A Hackman mi na tu roli vůbec nesedí. Jak tohle mohlo dostat Oskara za scénář, to fakt nechápu. ()

Cesty timem

Když jsem se nyní po letech chystal skouknout jedničku francouzské spojky, předpokládal jsem, jak si film pamatuji a dlouho jsem ho neviděl, že mu dám tak ty 4*. Ne! Po těch letech je stále tak dobrý a bavil mne, hlavně slavná honička s nadzemkou, vynikající Hackman, dynamika, kamera atd., že to je za pět *. Abych byl spravedlivý vůči filmům (mým nej) tak tedy dejme tomu za 4,7*. No ale tady to není jemné, stejně jako Doyle, takže musím tvrdě zaokrouhlit na 5*. ()

Bogrant

Pojem "hra mačky s myšou" naberá po pozretí tejto, už dnes legendárnej, krimidrámy úplne nový rozmer. Možno dnes už Francúzska spojka pôsobí malinko neohrabane, na film starý takmer päťdesiat rokov je to ale revolučná záležitosť, ktorá je vychytralá až za hrob. Už len tou parádnou automobilovou naháňačkou metra, a nielen tou, je to poctivý kus dobre odvedenej roboty. Záver výborne dokazuje to, že nemusí každý akčný (policajný) film skončiť rovnako. ()

motyka52

Až extrémní případ filmu, který mě bavil vizuálně, ale nejsem si jistý tou obsahovou částí. Vlastně bych asi úplně přesně nedovedl odvyprávět, o čem to bylo a kdo byl kdo. Ale rozhodně bych dovedl vylíčit všechny ty skvělé honičky (ano, ta s metrem je špička žánru) a napínavá pronásledování. ()

oskiii

Fantastická kriminálka a naprosto poctivá filmařina.  Dvojice Hackman- Scheider funguje dokonale. K tomu Rey v roli mazaného záporáka. Ta honička s vlakem je perfektní, ale více mě dostala sledovačka  v ulicích NY završená scénou v metru. ()

CheeseFigure

Tak toto ma enormne sklamalo. Krimi príbehy mám rád, Hackmana mám rád, tak čo by sa mohlo pokaziť?  Na začiatok napíšem, že Hackman ma nesklamal, ten bol fajn. Ale ten zvyšok. Zo začiatku som sa stratil v menách. A potom väčšinu minutáže zaberala nezáživná sledovačka dílerov, ktorá pôsobila amatérky a ako z paródie na krimi. Tak okato policajtov sledovať zločincov som nevidel snáď ani v trilógií  o poručíkovi Drebinovi. Celému tomu nasadzuje korunku scéna v metre, kde Hackman naskakujúci a vyskakujúci z metra zároveň so záporákom pôsobí vyložene komicky. Zase ale scéna, keď Pepek Doyle naháňa nadzemku v aute je skvelá. Je z nej cítiť akciu aj napätie. Rovnako skvelými bolo aj finále a samotný záver. A pochváliť musím aj hudbu. Akože vidím, prečo ľudia majú tento film radi, ale mňa skoro unudil. ()

Yamatosan

Dal bych do plna, nebýt strašně useklého konce - to fakt nemohli aspoň pár minut přidat? Nicméně jinak i přes stáří naprostá paráda. U honičky s vlakem jsem se zpotil víc, než Hackman! ()

Marcecek

Film, ktorý nezostárol, legendárny režisér, ktorému neskôr diabol takmer zničil kariéru nakrútil legendárnu kriminálku naturalisticky ukazujúcu boj polície proti narkomafii. Žiadne vtípky a buddymovie ako Smrtonosná zbraň, Friedkin na to ide realisticky, drsne, kamerou a strihom sa snaží byť autentický. Do drsného krimi filmu musí byť obsadený aj drsný poliš, čo si nejde pre ranu ďaleko, ktorého bravúrne stvárnil Gene Hackman, táto rola ho, trúfam si tvrdiť zlegendarizovala. Jeho naháňačka s nadzemkou a búračkami je spomínaná vo všakovakých rebríčkoch kultových filmových scén. Pravá nefalšovaná krimi, ktorou sa nechali inšpirovať tie ďalšie, ukázala smer, bola právom ocenená, a ani po vyše 50 rokoch nestratila nič zo svojej kvality, napätia, nadčasovosti. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Bean stahuje teroristy z kůže

Bean stahuje teroristy z kůže

06.01.2011

Ne Mr. Bean, samozřejmě. Pokud jde o Seana Beana, nejočekávanější premiérou roku 2011 je samozřejmě výpravná televizní adaptace fantasy ságy Game of Thrones, kterou začne v dubnu vysílat HBO. Rádi se… (více)