Dvojice nesmlouvavých detektivů na stopě velké zásilky heroinu. Slavné kriminální drama režiséra Williama Friedkina bylo v roce 1971 oceněno pěti Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon. Snímek navíc dokázal upoutat nejširší spektrum diváků a zařadil se mezi nejnavštěvovanější snímky roku. Příběh snímku je přitom poměrně prostý, vychází ovšem ze skutečných zážitků policejních protidrogových vyšetřovatelů. Newyorští detektivové Jimmy „Pepek“ Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) se pohybují v terénu drsných brooklynských ulic a snaží se rozkrýt gang drogových překupníků. Během vyšetřování pochybných drogových kšeftů se dostanou na stopu velké dodávky heroinu, kterou chystá jeden z největších francouzských překupníků drog v podobě elegantního zločince Alaina Charniera (Fernando Rey). Začíná zběsilé policejní pronásledování a neúprosná snaha o dopadení mezinárodního drogového gangu... Francouzská spojka vyniká především svým realistickým pojetím, natáčení probíhalo v autentickém prostředí špinavých newyorských ulic snímaných ruční kamerou a kontaktním zvukem. Snímek je proslulý několika akčními pasážemi, mezi ty nejslavnější určitě patří scéna policejního zátahu, během něhož dojde k automobilové honičce s nadzemní dráhou metra a závěrečná přestřelka s nepředvídatelným vyústěním. Napínavou atmosféru navíc umocňují precizní herecké výkony, které přesně vystihují charakter postav. Svou životní roli zde ztvárnil Gene Hackman, který byl za roli neústupného policisty oceněn Oscarem za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. (Česká televize)

Freemind

Dosti nevyrovnaná a dnes už trošičku zaprášená legenda. Ve srovnání s "Dirty Harrym" je zbytečně natahovaná a má spoustu prázdných míst, ve srovnání s "Bullitem" nebo "Rozhovorem" zase pokulhává po řemeslné stránce, hlavně interiérové záběry většinou zcela postrádají atmosféru a nápad. Navíc si nemůžu pomoct, ale Hackmanův "Pepek" se po celou dobu chová nejen jako pruďas, ale hlavně jako naprostý pitomec, který se nakonec k rozuzlení dostane jako slepý k houslím a ještě přitom stihne zastřelit špatného týpka. Tyto výtky ale bohatě vyrovná uhrančivá atmosféra špinavých newyorských ulic a několik perel, které nasytí i nejrozmlsanějšího fandu klasických kriminálek - hlavně kultovní sled scén, který od sniperského útoku přejde přes adrenalinovou jízdu pod viaduktem až po závěrečný odstřel. Povinná četba pro každého, kdo se alespoň trochu vážně zajímá o americkou popkulturu a historii krimi a akčních filmů. ()

kaylin

Ten film je skutečně skvěle sestříhaný, má výborné tempo, skvělé herce, ale abych hodnotil maximálně, na to by mě musel bavit i příběh. A ten mě popravdě tolik nebavil. Ne, že by to byla úplná nuda, ale tak nějak jsem asi čekal víc. Ale William Friedkin z toho co měl, natočil skutečně výtečný film. ()

topi

Brutální kriminálka s vynikající automobilovou honičkou, která mě už od dětství zůstala v hlavě. Občas se to táhne, ale pár scén je opravdu good! ()

Rakosnicek77

Gene Hackman a Roy Scheider v roli nerozlučných parťáků v této klasické, dechberoucí a dnes už kultovní kriminálce. Oběma to více méně otevřelo dveře do velkého světa filmu, jelikož jejich výkony, zejména ten Hackmanův, na sebe určitě velkou pozornost směřovali. Mám pocit, že se film už definitivně posunul do kategorie kvalitního vína, což znamená, že čím bude starší tím bude kvalitnější :-) ()

Maq

Připouštím, že některé filmařské postupy byly na tehdejší dobu originální. Co je to však platné, když zápletka je hloupá? ()

Vampireman

Kriminální klenot co svou napínavostí strčí do kapsy většinu akčních filmů. Autentičnost filmu zvýrazňuje skvělé použití ruční kamery (zvláště v jistých momentech snímání z dálky navozuje pocit, že scénu vidíte např. z protější ulice) a protáhnutí a úmyslná utahanost některých scén, zvýrazňující náročnou a místy nepříliš zábavnou policejní práci. Akce je úchvatná - čtvrthodinová akce pronásledování nadzemky u mě patří k snad nejzdařilejší akční scéně nejenom v tomto filmu. Závěr mi byl jak pěstí do obličeje. ()

PogoJoe

Ano, některé scény jsou opravdu vypečené (vyzdvihl bych honičku s nadzemkou a sledovačku v metru/přechytračení Popeye) a Hackman+Scheider jsou bezva charismatická dvojka, ale hodně pasáží (které bych popsal slovem vata) mě nudilo a i ten konec byl nějaký divný. ()

Remedy

Je fakt, že i po 47 letech má Hackmanova naháněčka s nadzemkou pořád obrovský koule. Friedkin měl režii vždycky v ruce a společně s Vymítačem ďábla a Mzdou strachu je Francouzská spojka výrazným tvůrčím otiskem let sedmdesátých. Od absolutního hodnocení mě nakonec odradila příliš překombinovaná zápletka v první polovině. Naopak druhá půlka je mnohem více přímočará, akčnější a vše postupně dává dokonalý smysl. Lehce zmateného dojmu z první poloviny jsem se na konci ale bohužel zcela nezbavil. ()

de_FACTO

New York. Fízlové pobíhaj po ulicích a sledujou crooks. Občas někdo vytáhne kvér, vystřelí, utrhne bagetu. Friedkin je opomíjenej polobůh kinematografie 20.století. ()

FilmFan24

Výborná kriminálka, vynikající zvláště autenticitou prostředí, civilními hereckými výkony a nezapomenutelnou automobilovou honičkou. ()

salalala

Legendární film, který v mnohém předběhl svou dobu a dodnes je nesmírně působivý. Friedkin rezignoval na diváckou atraktivitu, ale spolehl se na autenticitu a realismus, což dokázal tím, že skoro až dokumentárním způsobem představil policejní práci, která není o akci, ale většinou o nudném čekání, dlouhém pátrání a nejistotě. Atmosféra Brooklynu je tu naprosto fascinující, do temných zákoutí by se tam asi opravdu nikdo nechtěl dostat. K pocitu naprosté syrovosti a autenticity přispívá i ruční kamera, která není používána tak často, zato ale naprosto přesně a plní svůj účel. Film funguje i díky příběhu, který nemá žádnou vatu, ale rovnou diváka dostává do děje a stejně tak skončí náhle a bez zbytečných komentářů, navíc zcela nekorektně a neuhlazeně. Samotná akce tu není moc, ale když přijde, je geniální, což pochopitelně korunuje naháněná auta s nadzemkou, která ma spád, náboj, napětí a je naprosto strhující a patří k tomu vůbec nejlepšímu, co bylo kdy natočeno. Výtečné jsou i postavy, zejména "Pepek" a jeho zarputilost, s níž se pouští do pátrání po drogových dealerech, a i když není neomylný a na konci se dopustí toho, čeho se dopustil, je to vesměs sympaťák. Tomu pochopitelně pomáhá i Gene Hackman, který se do role plně ponořil a strhává na sebe veškerou pozornost, za zmínku ale stojí i úžasný Roy Scheider a minimalistický Fernando Rey, který není záporákem v pravém slova smyslu, ale stejně jako celý film spíše reálným distributorem, jemuž jde hlavně o zisk. Je velká škoda, že podobné filmy se dnes už netočí a všechny cílí na tzv. první signální. The French Connection je nesmrtelná klasika, která si svá ocenění plně zaslouží a i díky své krátké stopáži má co nabídnout současnému divákovi, zvyklému na trochu jiné filmy. 100% ()

major.warren

Francouzská spojka je poctivá sedmdesátková klasika. Hackman je boží. Jimmy "Pepek" Doyle je jeho životní role. Moc se mi líbil i Roy Scheider a samozřejmě Fernando Rey alias Alain Charnier. Friedkin odvedl skvělou práci. Je to znamenitý filmař a líbí se mi, že na rozdíl od jiných tvůrců nového Hollywoodu se nebojí přirozené chyby. Nejvíce se mi líbila automobilová honička s vlakem. Ta je nezapomenutelná. Kultovní dílo detektivního žánru. ()

PP66

Jóóó to byly časy, když poldové ještě za zločinci běhali a drogy se pašovali po pár kilech v autech. ()

Anglie

Skvělý mix evropského a amerického filmu. Jeden z nejlepších snímků doby a dnes už asi klasika. Musíte vidět! ()

Chrysopras

Tak tuhle klasiku jsem poprvý zhlídnul až na 43. KVIFF a určitě nelituju. Je to hodně povedená krimi s akcí, vtipem a výbornym Hackmanem. A hodně zajímavej je i Fernando Rey. ()

GILLWANDER

Skutočne akčné začiatky. Gene Hackman ako drsný a zároveň hrajúci sa na cool guy-a podáva vtedajšej dobe silný herecký výkon. Na 70. roky až moc živelná adrenalínová honička medzi zákonom a tým, kto ho porušuje. Francúzka spojka aj vďaka Oscaru za najlepší film ukazuje, že aj akčný film môže dosiahnuť takýto nevídaný míľnik. Obrovský prínos do dovtedy riedkej akčnej zbierky (spolu s Dirty Harry-m). Friedkin je umelec, ktorý chcel najvernejšiu a najrealistickejšiu mozaiku, kde si zákon podáva "neposlušných". A to aj dosiahol. The French Connection právom patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. 80% ()

ilemas

V mládí můj nejoblíbenější film na který jsem chodil do kina pokaždé, když ho dávali, tudíž jsem ho viděl nesčetněkrát. Nevím, jak by se mě líbil dnes, ale plný počet zaslouží na tehdejší dobu. tenkrát krimi měli šťávu, dnes je to přemrštěná akce bez nápadu, spíše komedie. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Bean stahuje teroristy z kůže

Bean stahuje teroristy z kůže

06.01.2011

Ne Mr. Bean, samozřejmě. Pokud jde o Seana Beana, nejočekávanější premiérou roku 2011 je samozřejmě výpravná televizní adaptace fantasy ságy Game of Thrones, kterou začne v dubnu vysílat HBO. Rádi se… (více)