Dvojice nesmlouvavých detektivů na stopě velké zásilky heroinu. Slavné kriminální drama režiséra Williama Friedkina bylo v roce 1971 oceněno pěti Oscary včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon. Snímek navíc dokázal upoutat nejširší spektrum diváků a zařadil se mezi nejnavštěvovanější snímky roku. Příběh snímku je přitom poměrně prostý, vychází ovšem ze skutečných zážitků policejních protidrogových vyšetřovatelů. Newyorští detektivové Jimmy „Pepek“ Doyle (Gene Hackman) a Buddy Russo (Roy Scheider) se pohybují v terénu drsných brooklynských ulic a snaží se rozkrýt gang drogových překupníků. Během vyšetřování pochybných drogových kšeftů se dostanou na stopu velké dodávky heroinu, kterou chystá jeden z největších francouzských překupníků drog v podobě elegantního zločince Alaina Charniera (Fernando Rey). Začíná zběsilé policejní pronásledování a neúprosná snaha o dopadení mezinárodního drogového gangu... Francouzská spojka vyniká především svým realistickým pojetím, natáčení probíhalo v autentickém prostředí špinavých newyorských ulic snímaných ruční kamerou a kontaktním zvukem. Snímek je proslulý několika akčními pasážemi, mezi ty nejslavnější určitě patří scéna policejního zátahu, během něhož dojde k automobilové honičce s nadzemní dráhou metra a závěrečná přestřelka s nepředvídatelným vyústěním. Napínavou atmosféru navíc umocňují precizní herecké výkony, které přesně vystihují charakter postav. Svou životní roli zde ztvárnil Gene Hackman, který byl za roli neústupného policisty oceněn Oscarem za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. (Česká televize)

Itar

Rázné, leč fér. Slabších pět, na které to táhne především Hackman s Scheiderem, špinavé ulice New Yorku a jedna parádní naháněčka s nadzemkou. ()

vander19

Spomínam si ako by to bolo, len dnes, keď na jednej rodinnej oslave dospeláci spomínali na tento film. Dnes bude v TV vraveli, áno dnes, Francúzska spojka s Geneom Hackmanom. Prešlo 43 rokov od natočenia tohto filmu a ja som si spomenul na tú oslavu. Tak som si zohnal film a začali si ho vychutnávať. Hackmana v takto mladých časoch som naposledy videl vo filme Strašiak s Al Pacinom. A tu ešte svoju postavu vyšperkoval takou osobitou tvrdosťou, ktorá mu v tvári zostala po celý čas jeho hereckej kariéry. Príbeh možno nie je tak akčný ako sa robia filmy v dnešnej dobe, ale o tom viac mi prišiel taký chytrácky a realistickejší. Až na konci filmu som zistil, že je to vlastne skutočný príbeh a jeho cena hneď stúpla v mojich očiach. ()

Paldiny

Typická špinavá kriminálka s jedným dobrým a jedným zlým policajtom v akej len činnosť "sledovania" tvorí 90 % filmu. K tomu jedna luxusná naháňačka, zopár suchých hlášok a nebezpečná pointa na záver. Vďaka filmu viem jedno, že nikdy nechcem patriť do zboru. Ak ste žánrovým štamgastom kľudne pridajte hviezdu navyše. ()

willis

Noir detektivka, kterou charakterizuje jednoduchý a přímočarý děj ve kterém 80 procent filmu někdo někoho sleduje ať v autě, pěšky nebo metru. Podle takového hodnocení by se mohlo zdát že to je nuda. To co dělá Francouzsko spojku nezapomenutelným filmem je prostředí amerického velkoměsta v 70 letech a popis rutiní policejní práce. I když některé scény vyznívají trochu nelogicky (scéna únosu metra, "nenápadné sledování") je to klasika. ()

conery1

" Never negrom. Mohol to byť beloch. Never nikomu. " Na podobných hláškach stojí trochu nudný príbeh o poctivých policajtoch ( možno v 70- tich rokoch aj boli ). ()

Movie Gourmet

Gene Hackman alias Jimmy "Pepek" Doyle ve své životní roli neúnavného policejního pronásledovatele a drsného newyorského poldy. Výborný herecký výkon hlavního představitele spolu s kvalitním scénářem a kamerou činí z tohoto snímku nezapomenutelnou podívanou. Verdikt: 5* a 90 %. ()

bohemia_regent

Protagonistou filmu je Jimmy Doyle, člověk, který by v normálních podmínkách nikdy nemohl dělat policistu, protože by neprošel u psychotestů. Je to arogantní fracek na přesdržku, se kterým se většina diváků může jen těžko ztotožnit. V přestřelkách pálí kolem sebe o sto šest a když při tom občas pošle nedopatřením na onen svět některého ze svých policejních kolegů, evidentně se tím příliš netrápí... To jsou docela zajímavě rozdané karty, teď jde ale o to, jak s nimi bylo naloženo. Kriminální zápletka je celkem tradiční, nikterak originální, ale není ani hloupá. Největším kladem filmu je jeho celková atmosféra, která se vyznačuje velkou autenticitou, hlavně pokud jde o prostředí a některé postavy. Bohužel to ale neplatí pro tu hlavní: Jimmyho reakce v některých situacích se totiž vymykají jeho charakteru, a to i přesto, že patologické rysy jeho povahy a skutečnost, že je rozumu poněkud mdlého, poskytují dost velký prostor pro nejrůznější překvapení. Ale i takový prostor se dá, jak je vidět, nesmyslně překračovat. Za hranou je např. to, že když Jimmy potřebuje vyvinout při pronásledování zloducha co nejvyšší rychlost, sundá si při tom kabát - asi se mu s kabátem v ruce běží líp. Nebo šlo o to, aby akční scéna byla ještě akčnější?... Anebo když v metru zjistí, že ho sledovaný zloduch převezl a na poslední chvíli nastoupil před zavřením dveří do soupravy, Jimmy se na dveře přilepí, drží se jich jako klíště, běží spolu se stále zrychlující soupravou přes celé nástupiště a křičí, ať zastaví a pustí ho dovnitř. To snad opravdu věří, že má šanci dosáhnout svého?... Ale ta proslulá automobilová honička je natočená a sestříhaná moc pěkně. Takže celkově lepší průměr. -------- Film se promítal v českých kinech pod oficiálním distribučním názvem Francouzská spojka - Štvanice. ()

kluk z Na

těžko něco vytýkat filmu ke kterému vzhlíží můj otec jako k jednomu z nejlepších co viděl... tudíš vytýkat nic nebudu:D naopak, spíš bych vyzdvihl skvělou práci kamery a netuctovost, kterou snímek oplívá v mnoha scénách... ()

Andresito

První půli filmu jsem popravdě v podstatě přetrpěl. Hackman se Scheiderem, ač skvěle hrající, se plácali odnikud nikam a pořád se tak nějak nic nedělo. A když už jsem si rozmýšlel komentář ve stylu "Další kultovní snímek, který mi nic neříká." a chystal se za herecké výkony a autenticitu snímek odbýt třemi hvězdičkami, konečně to přišlo. Napětí, sled akčních scén vrcholící dnes už legendární honičkou nadzemky a důstojný, napůl otevřený konec. Klobouk dolů a 75% ()

RomanHyde

Unešený jsem z Francouzské spojky nebyl, ale velmi dobře jsem se pobavil. Je to velmi kvalitní akce a honička s nadzemkou ve své době musela být bezkonkurenční. Gene Hackman se tímto filmem zviditelnil a naprosto zaslouženě. Jeho "polda" je přesně takový, jak jsem si vždy drsného amerického poldu představoval a zaslouženě byl oceněn Oscarem. Závěr filmu mi dojem trošku pokazil, ale vzhledem k tomu, že byl natočen podle skutečné události, tak si musíme jen povzdychnout : "takový je život.." ()

papyrosaurus

Ruční kamera, typická detektivní klišé či rutinní záležitosti a drsňácké kecy Pepka dělají ze snímku klasickou kriminálně-akční záležitost, u které se především člověk odreaguje. Vtipné i napínavé momenty (honička s nadzemkou, sledovačky, hra "kdo z koho" v metru) jsou vyváženy nezvyklým pojetím konce a vlastně i celkovou autentičností (na motivy skutečných událostí + herecké obsazení obou policistů, kteří posloužili jako vzory hlavních postav, okolnosti natáčení a dohra filmu). Novácký dabing v čele s Borisem Rösnerem je docela kvalitní. ()

kubyno

Sázka na autenticitu a syrovost se vyplácí. Sledovačky jsou ve své jednoduchosti parádní, bohužel první půlka už tak záživná není, což je trošku problém. ()

Nolanofil

Neviem ako je to možné, ale kriminálky zo 70- tich rokov, ma bavia viac ako tie súčasné. Francúzska spojka je kvalitne z filmovaný skutočný príbeh, s dobrým scenárom, hustou atmosférou, výbornými hercami a nanajvýš slušnou auto-naháňačkou. Nič viac a predsa dostatok. ()

Klajnik

Skvělé formální zpracování i Gene Hackman, který hrál frustráta velmi přesvědčivě, ale to, co se ve filmu odehrávalo (nahánění obchodníků s drogami), mi vlastně bylo vlastně úplně volné. Zkrátka to na mě vůbec nefungovalo po obsahové stránce. ()

pend

Dnes již klasická kriminálka, kde se hodně času chodí po ulici a sledují se možní pachatelé, s nádhernou honičkou auto vs. nadzemka. Výborné herecké obsazení a žádný idylický konec. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)

Bean stahuje teroristy z kůže

Bean stahuje teroristy z kůže

06.01.2011

Ne Mr. Bean, samozřejmě. Pokud jde o Seana Beana, nejočekávanější premiérou roku 2011 je samozřejmě výpravná televizní adaptace fantasy ságy Game of Thrones, kterou začne v dubnu vysílat HBO. Rádi se… (více)