• slovenský

Katastrofický / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Prevratný neklišoidný príspevok do žánru snád nikto nečakal ani od Warnerov. A emmerichovský vtip a nadhľad taktiež, tam je kráľom Roland. Postavy fajn, na rozdiel od minuloročného V oku tornáda. A aj lepšie než v Poseidonovi. Takže v pohode, slušné remeslo bez chýb a prekvapení.(27.5.2015)

Sejdeme se v San Remu, zazpíváme si, tektonicky se zlomíme, nezapomeň sebou vzít Andreu i Alexandru a její poprsí číslo čtyři a Dwayne Johnsonovi sdělíme hořkou pravdu - stal se otcem ve 14 letech! Věkový rozdíl mezi ním a jeho filmovou dcerou je totiž čtrnáct let. Stejný věkový rozdíl je i mezi filmovou mámou a filmovou dcerou(!). Dobrá, mám za sebou katastrofické rendezvous s rozvádějícím se svalovcem, jeho chotí a dcerou, která je v nebezpečí, ale jejíž prsa umí zázraky. Majitelku nadnášejí v závěrečné scéně ve vodě a ta neumře. Film má solidní rozběh i spád, respektive na začátku měl obojí, ale poté, co se destruktivně vyřádil, se jaksi vyházel z nápadů. Spád následně opadl, nápady došly a dojezd, jaký film nabídl, už zdaleka nebyl tak dramaticky vypjatý. Film od prostředka začal nemile stagnovat. Určitě do katastrofického spektáklu nepatří obšírné řešení manželské krize s téměř psychologickou odmocninou. Dwayne Johnson hrát umí, jeho filmová manželka Carla Gugino nikoliv. Příčiny jejich rozchodu nebyly úplně jasné. Těžko se dá věřit, že by tak skvělého chlapa, jakým záchranář Ray je, jeho manželka vyměnila za Ioana Gruffudda, tedy jeho absolutní protipól, který se hned při prvním otřesu země projeví jako zbabělec, když jemu svěřenou nevlastní dceru nechá napospas osudu a uteče, aby si zachránil život. To Dwayne samozřejmě před ničím neuteče. Sice hází salám na ostatní a jde mu jen o záchranu jeho vlastní dcery, ale je to i celkem pochopitelné, když už jednu dceru kdysi pochoval. Někdy to řešení vztahových represálií děj natolik zbrzdilo, že až přišla nějaká další mega destrukce, ani jsem si jí neužíval, protože to byla jen výplň ne úplně optimálně načasovaného děje, který nebyl nijak novátorský, objevný či mimořádně zajímavý. Scenář měl zkrátka potřebu hloupě naroubovat manželskou krizi na zkázu Kalifornie. A to už se přesouvám k technické stránce filmu. Ta je naprosto vybroušená a dělá milovníkům padajících objektů radost. CGI opět prodělalo další výrazný posun, kdy už divák stále méně odhaluje digitální původ zkázy a je stále blíže reálnému ztvárnění apokalypsy. Filmová nadsazenost je samozřejmě plně zachována. V praxi to znamená, že slečna, co v úvodu filmu havaruje se svým vozem, který udělá asi tak deset přemetů ze strmého útesu, by byla rozflákána na hadry. Zde je jen vyděšená a má rozmazaný make-up. Ray manévruje v úzké soutěsce s helikoptérou jako by to byl lehoučký plastikový model. Problémy mu nedělá ani obří lodní šroub, s nímž dovedně uzavře příměří. Přehnaných scén je tady povícero. Patří to k takovému druhu filmu, ale tentokrát to bylo až moc přepálené. Zhruba do poloviny jsem se s filmem ani trochu nenudil. Tempo zdatně nasazené, destrukce vymazlené, film dobře odsýpal. Krizi film začal prodělávat poté, co se k zemi poroučelo, co se dalo a už se vyčerpala veškerá esence katastrofického spektáklu. Druhá půlka celkem ukecaná ve stylu " jsi fajn chlap, Ray, a já blbá husa se chci s Tebou rozvést". Daddario si bikiny scénu odbude hned po pár minutách filmu, dále si její plnohodnotný dekolt musí divák jen domýšlet. Ke všemu k ruce dostane dva hrozné anglány, co jsou bratry. Ten starší po ní bude házet oko, nic na něm nebylo, ale scénář si neodpustil milostné vzplanutí. V závěrečných fázích už film nepodnikal příliš destruktivní kroky, tím pádem ani moc negradoval. Spadlo ještě pár mrakodrapů, ale do většího čurbesu se už filmu nechtělo. Finále na vodě bylo fakt na vodě. Celé se smrsklo v záchranu dcery uvízlé pod troskami sesunutého mrakodrapu. Co myslíte, jak to dopadlo. Utopilo se fantastické Alexandřino poprsí? Co vás nemá - neutopilo. Finále bylo hodně slabé. Režiséra Brada Paytona bych do podobných spektáklů už neangažoval. Vedle slabého, klišé prosáklého scénáře, nese i málo zkušený režisér svůj díl viny nad nekompaktností filmu. Spolu s rozpadající se Kalifornií, se rozpadal postupně i film. Velmi obstojnou první polovinu vystřídala nuda, kdy už skoro nic ve filmu nepadalo, akorát padala divákova hlava spánkem. Film neměl daleko do nevyrovnaných opusů megalomana Rolanda Emmmericha, ale i když se na filmu nijak nepodílel, přece jen jméno Emmerich v titulcích figuruje, a sice Toby. Takže za všechno nepřekvapivé zase může Emmerich! 60%(20.6.2015)

• Roman.Ticka

Film splnil veškeré atributy amerického klišoismu. Zkráceně řečeno to bylo plytké jak voda v lavoru a pateticky nabubřelé jak tsunami v San Franciscu. Dwayne se mi nějak do role hodných taťků a zhrzených manželů nehodí tolik, jako do akčňáku jedno či A, B, C, D nebo horší kvality, ale jeho nepřehlédnutelný imidž mezi troskami LA či SF je holt jednoznačně zařaditelný natvrdo jak skála.(23.8.2015)

|100%| Shlédnuto v kině ve 2D. Rozhodně jsem se nechystal na 3D verzi, řekl jsem si, že kvůli pár efektům to nemá cenu. Jinač, podle traileru jsem se na tento katastrofický snímek dost těšil. Očekával jsem to něco jako ve stylu filmu 2012 – což je dost kritizovaný film, ale mě dost bavil. No, možná nějaká podobnost tu je, ale má to úplně jiný styl. Budu se asi místy opakovat po některých uživatelích, např.mého oblíbence Wacoslava1, ale tak to prostě je. Destruktivní scény byly perfektně natočeny – o tom žádná. I dost nápadů měla akce. Dalším velkým kladem byly postavy. Divák si je snadno mohl oblíbit a měl o ně starost, jak to vše dopadne – třeba napínavý konec. Alespon tak jsem to vnímal já. I mě zaujalo netypické pojetí, že hlavní hrdina (v tomto případě Rock) zachraňuje svojí rodinu a nemá čas se starat o ostatní. Takže Rock se tu i herecky celkem dobře předvedl – bavil mě v každém záběru. A k tomu ta dobrá hudba. Místy to bylo fakt strhující a napínavé. Nedokážu ubrat žádné procento. Třeba lonský katastrofický filmík V oku tornáda se také velmi povedl, ale toto bylo ještě o kousíček lepší, dokonce si troufám tvrdit, že to překonalo i tu 2012 – když jen minimálně. No, není co dál řešit, u mě spokojenost jak vyšitá.(10.6.2015)

Nečekal jsem žádnou slávu a ani jsem nemohl něco takového očekávat. San Andreas je přesně ten typ filmu s přesně danou cílovkou, v jejichž nitru se stále nachází onen pověstný malý kluk, kterého uchvátí přehršel cgi efektů. Což mě přivádí k tomu, kdo hraje prim v San Andreas. 1) přehaněně vyvinutá Alexandra Daddario 2) vesměs povedené CGI až na několik nelíbivých viditelných zelených pláten 3) sympaťák Dwayne Johnson. Že je the Rock až třetí? To se samozřejmě z trailerů nedozvíme, není možné dát najevo, že má herec s takovou star-power ve filmu menší prostor než jeho filmová dcera, ale je tomu skutečně tak. Více než obdivováním obřích bicáků se totiž ztratíte v očích právě vyzrálé Alexandry, což jsem vůbec nečekal, jelikož už pár menších fláků za sebou má a až zde dokázala naplno zaujmout, což je samozřejmě zásluhou kompletní změny image. Ale dost sexuálního obtěžování, Brad Peyton prostě odvedl práci za kterou byl zaplacen, nic víc nic míň od filmu nečekejte a raději za rok vyhlížejte podobnou katatrofickou jednohubku...60%...[14.6.2015_Cinestar_Černý most](14.6.2015)

• - Některé melodie k filmu vznikly tak, že skladatel Andrew Lockington rozbil staré piáno kladivy a štípačkami a následně na něm nahrál několik skladeb. Dle jeho slov: "Hrál jsem noty, ale ty zněly zcela jinak, než jsme předpokládali a vůbec to neznělo jako piáno. Některé ty zvuky figurují v určitých scénách. Je to zajímavý rytmický prvek." (Lucasion)

• - Natáčení probíhalo v Austrálii a v amerických městech San Francisko, Los Angeles a Bakersfield. (Terva)

• - Režisér Brad Peyton a herec Dwayne Johnson spolupracovali aj pri natáčaní snímky Cesta na tajomný ostrov 2 (2012). Druhý menovaný si takisto zopakoval spoluprácu s Carlou Gugino, s ktorou sa už stretol vo filme Útek na Horu čarodejníc (2009). (MikaelSVK)