• Jossie

Mám plné zuby katastrofických filmů, kdy jde doslova o sekundy při záchraně života a hrdinové mají dost času vyznat si lásku nebo probrat svoje problémy.(8.10.2015)

San Andreas je dosť rozporuplný film. Hlavne je nechutne klišovitý a predvídateľný, presne tak, ako to vyjadruje slovné spojenie - typický americký katastrofický film. Príbehovo vás neprekvapí ani jediný raz, samozrejme za predpokladu, že ste zopár katastrofických filmov videli. Naopak triky a vizuálna stránka je úžasná a aj preto som mnohé nedostatky tvorcom odpustil. D. Johnson mi tiež robil vrásky na čele. Sám o sebe sympaťák a nič proti nemu nemám, ale v tomto type filmov sa jeho hora svalov vynímala až príliš. Keby film nešiel klasickou a 100x prevarenou cestou a divákom by pripravil nejedno prekvapenie, i za cenu straty člena rodiny, mohol to byť fakticky hit. Ak by niekto miesto Johnsona skutočne hral, mohol film prepisovať dejiny katastrofického filmu. Lenže keby, keby...Napriek mnohým výhradám sa prikláňam s slabším štyrom hviezdam.V týchto filmoch ide hlavne o zobrazenie katastrofy a tu sa vizuálnej stránke nedá mnoho vytknúť. 70%.(1.11.2015)

• flanker.27

Do you trust me? I'll do this for my daughter. Don't leave me. Oh, God. Our prays are with the people of San Francisco. I love you. Now we'll rebuild.(3.1.2016)

Hele, Enšpígle, a co měl asi tak Peyton dělat, když nechtěl, aby největší kozy ve filmu nosil Dwayne Johnson? :-D Já si casting náramně užíval, hlavně ve scéně, kdy madam Alex dováděla pod vodou; to jsem se k ní ze třetí řady marně snažil doplavat. Jinak ano, vážně se potvrdilo, že zatímco my Češi jsme mistři světa ve vytváření katastrof, Amíci mají zlatou olympijskou v jejich natáčení. Jsem rád, že se ještě pořád umí dělat prosťoučké a zábavné filmy, abychom my - prosťoučcí a zábavní uživatelé - měli čemu rozdávat bonbony. Expertům možná nechám prázdnej pytlík, ještě to promyslím.(18.6.2015)

Na katastrofické filmy holt mají v Holém údu neprůstřelnou, klišovitou matrici a záleží už jen na tom, jak vás vizuálně ukojí. Tento citlivě kombinuje dva, v současné době asi nejzábavnější americké tektonické zlomy, a pokud člověka jeden otráví, vždy má k dispozici ještě další, takže z kina odchází uspokojen jak seizmolog, tak estét. Ten první zlom se táhne od Losích andělic až po Mekku všech buzerantů, anál Svatého Františka, kurevsky se otřásá, když se tektonické desky rozhodnou trochu se potrkat, a tak má chudák hrdinný záchranář Dvejn „Superanabolon“ Džonsn plné enormní bicáky práce a musí lítat jak piča, až se mu z toho ještě více krabatí jeho ovarový zátylek, aby pateticky pozachraňoval všechna svá, do zemětřesení dysfunkční rodinná aktiva. Je to sice místy xblití, ale jinak spektakulární jaxviňa. Druhý, také stále přírodní zlom se rozkládá mezi pátým a dvanáctým žebrem slečny Dadariové, kurevsky se pohupuje, když se Saša rozhodne běžet, a tak má chudák divák plné ruce práce s nespornými „hereckými kvalitami“ této jinak kožené pipky. Je to téměř na výron a místy neméně spektakulární, až chvílemi řešíte dilema, jestli čumět na skákající kozy nebo hroutící se mrakodrap. Připočteme-li k tomu ještě již sice kapku okoralou, nicméně stále neméně výživnou náplň do sendviče, katalogovou MILFku Karlu Gugíno, nezbyde sebeserióznějšímu kritikovi nic jiného, než na konci jen přemýšlet nad hodně luxusní trojkou.(6.6.2015)

• - San Andreas je název tektonického zlomu, který vede přes většinu území Kalifornie. (Terva)

• - Ve filmu bylo použito více než 1300 vizuálních efektů ve scénách s masivním přívalem pohybujících se trosek, vlnících se silnic, praskajícími mosty, erupcemi ohně a zdemolovanými budovami. (Lucasion)

• - Některé melodie k filmu vznikly tak, že skladatel Andrew Lockington rozbil staré piáno kladivy a štípačkami a následně na něm nahrál několik skladeb. Dle jeho slov: "Hrál jsem noty, ale ty zněly zcela jinak, než jsme předpokládali a vůbec to neznělo jako piáno. Některé ty zvuky figurují v určitých scénách. Je to zajímavý rytmický prvek." (Lucasion)