• slovenský

Katastrofický / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Film sa nevymyká z rámca štandardných klišoidných, pátosových a gýčových mantinelov katastrofických filmov vytvorených americkou produkciou. Má to však pekný vizuál, svižný dej a The Rocka, ktorý hádam časom aj preberie funkciu Chucka Norrisa, takže ja som sa celkom bavil, respektíve moje oči sa bavili, mozog si mohol na chvíľu vydýchnuť. 65/100(7.9.2015)

"Tys opustil mou dceru? Jestli už nejseš mrtvej, tak tě oddělám já." Domy se řítí k zemi, asfalt vzlétá k nebi, lidé zděšeně povykují, voda se vlní a jeřáby padají z nesmyslných míst - jak už to tak v katastrofických filmech bývá. Snímky tohoto typu mne většinou spolehlivě nudí, ale tady tomu velí strejda Rock, kterému nečiní potíže překonávat fyzikální zákony a to stojí za to vidět. Je však nutné mozek opatrně vyjmout z hlavy a tupě se věnovat koukání, poslouchání, smíchu a oběma ústředním zástupkyním ženského pohlaví. Tohle všechno je hodně v pohodě, jen je třeba nebrat tuto katastroficky rodinou pohádku zase tak moc vážně.(30.10.2015)

Moc hezky ty paneláky padaly. Pravda, Skleněnému peklu stačil jeden mrakodrap a pár "dobrých chlapů", tady ty vytříbené charaktery a kvalitní psychologické drama musely dotahovat, neřku-li nahradit, skoro celé zborcené kusy spojených států a Dwaynovo nadliské nasazení v posilovně. To co ten chlap páchá v rámci nárůstu hmoty na svém zdraví, abychom měli po Arnieho odchodu do důchodu opět nějakou akční gorilu, je opravdu obdivuhodné a člověk mu za to odpustí i prkenné herectví, které stejně jako u Arnieho začíná a končí u "hasta la vista, baby." Nicméně očekávání jsem měla ryze efekto-vizuální, takže jakýkoli scénář, který by překonal Krtečka, mě mohl jedině překvapit. Tím pádem jsem si to v kině náramně užila a hodnotím krásnou a vytuněnou trojkou. Edit: když se namátkou začtete do komentářů pouhé první stránky pod filmem, objevíte zajímavý fenomén.V jakémkoli filmu napříč všemi žánry rozptýlí mužskou pozornost od vnímání všeho ostatního ženské ňadro, pokud jeho nositelka špatně odhadla velikost a nasouká se do trička o čísla menšího. U těch hodně nevystříkaných dokonce stačí i ňadra v roláku. Nebylo by jednoduší sem pro pány (rozuměj přeceňovaný obal na testosteron) zavést hodnocení ve stylu odpad - Film neobsahuje žádné záběry na dámský hrudník, pouze chlupaté mužské prdele, 1 - Ve filmu je záběr pouze na nahý hrudník Keiry Knightley, 2 - záběry na kozy rušeny dialogy a dějem..atp?(5.6.2015)

Tak blbý, až je to vlastně dobrý. Narozdíl od Emmerichova známějšího letopočtu se musí San Andreas nechat, že se v něm pořád "něco děje". Destrukce ve filmu neusíná na vavřínech, ani nepřijde pouze v samotném finále. Nikoliv. Na začátku se to holt těžce podělá, a pak už celý dvě hodiny padaj baráky. Rock se mezi nima snaží kličkovat s vrtulníkem a zároveň hledá svou prsatou dceru, která přeskakuje díry v zemi o desítky mil dál. Dá se to, vážně, a nad dialogy se v kině nasmějete. Mimochodem konečně můj první zážitek s 4DX, a čekal jsem asi větší peklo. Občas to sice háže opravdu šíleně a sykavé a pachové efekty mi dost vadily, dojmy jsou ale nakonec spíše pozitivní. Blockbusterový filmový zážitek 4DX nekazí až do takové míry, do jaké jsem si původně myslel. P.S. Tímto sám sebe očišťuji od křivého nařčení, doprovázeného slovy "Vyndej ty brejle z kapsy, ty ubožáku!" kterými mě počastoval jeden z návštěvníků projekce. Já měl vážně za to, že se všechny brýle bez neporušeného obalu vyhazují, a že je možné, uchovat si ty stávající k příštímu promítání - při mé poslední návštěvě Cinema City to takto fungovalo. Vrátil jsem je teda, no, ale můj trapas sledoval i Franta Fuků :-D.(26.5.2015)

The Rock ako hlavný hrdina filmu jazdí v osobnom aute, na helikoptére, na lietadle, na člne, skáče z lietadla, preskočí tsunami, trhá rekordy ponorenia pod vodou, kradne autá a bije ludi... kto hovorí, že herná séria GTA ešte nebola sfilmovaná, nevidel toto. Strašne tupý film a vlastne ani neviem za čo dávam tie tri hviezdy.. dobre sa na to pozeralo, bavil som sa a hádal čo sa práve stane.. žiaľ som nad filmom vyhral.(28.8.2015)

• - Režisér Brad Peyton a herec Dwayne Johnson spolupracovali aj pri natáčaní snímky Cesta na tajomný ostrov 2 (2012). Druhý menovaný si takisto zopakoval spoluprácu s Carlou Gugino, s ktorou sa už stretol vo filme Útek na Horu čarodejníc (2009). (MikaelSVK)

• - San Andreas je název tektonického zlomu, který vede přes většinu území Kalifornie. (Terva)

• - V rovnaký deň (29.5.2015), ako oficiálne vyšla snímka San Andreas, bolo zaznamenané zemetrasenie o sile 3,8 stupňa pri meste Indio v Kalifornii. Stalo sa tak o 22:23 miestneho času. (MikaelSVK)