Tajemství rodu (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2013 - 2015, 19 h 11 min (Minutáž: 22x52 min)

• gabin(a)

Až budou po svém původu pátrat opravdové osobnosti mimo "celebrit" z šoubyznysu, které máme na očích pořád, včetně Michala Viewegha, tak se možná začnu dívat. Proti Karlu Šípovi nebo Viktoru Preissovi nic nemám, ale fakt o nich musíme vědět všechno? Samozřejmě, že moje oblíbenkyně Tereza Kostková už tam byla, ta je totiž fakt všude!!! Ale teď mě napadá, že právě ty opravdové osobnosti svoje tajemství rodu českému televiznímu národu dávat všanc nepotřebují....(13.5.2013)

Pořady přejímané od britských televizních médií české televizi prospívají. Všechny díly zajímavé, u některých osobností dokonce uvidíte nejen její kladné vlastnosti (např. Veronika Freimanová a její rozhovor s její vzdálenou příbuznou). Po dlouhé době sleduji téměř pravidelně čété jedničku v hlavním vysílacím čase.(13.2.2013)

Dramaturg chtěl první řadou projít celé naše dějiny a zrcadlit přeberné množství charakteristik českého národa v jednotlivých osudech, to chápu. Někdy se to povedlo více, jindy méně. Obecně nechápu snahu najít v předcích za každou cenu hraběte nebo aspoň hrdinu z války. Většina lidí má zdánlivě obyčejné předky, kteří sice nebydleli na zámcích, ale svojí prací a odhodláním a často strádáním se dopracovali toho, že tu jsme dneska my. Každý se počítá a nemusí to být slavný spisovatel nebo šlechtic nebo oběť nacismu. A v neposlední řadě k tomuto poněkud křečovitému genealogickému běsnění malá poznámka - na zdejší poměry a můj vkus možná trochu moc Židů.(3.7.2014)

Viděla jsem zatím jen pár dílů z obou řad televizního cyklu, kde známé osobnosti pátrají po životě svých předků a společně s pamětníky, archiváři, muzejníky, knihovníky a historiky pozvolna odkrývají jejich příběhy. Sdílela jsem radost z pátrání Davida Vávry a také se mi líbil díl s Janem Pirkem, protože ukázal silné osudové okamžiky, které změnily život celého rodu. A protože mám doma také jednoho zavilého genealoga - amatéra:-), moc dobře vím, co všechno rodopisné pátrání po vlastních předcích obnáší, nemohu tomuto zajímavému tv pořadu udělit méně než tři ***.(31.1.2016)

Pořad zajímavý rovnou v několika rovinách, člověk může dostat impulz k tomu se začít zajímat o své kořeny, osudy předků seriálových "hrdinů" bývají občas dosti zajímavé a v neposlední řadě je hezké sledovat jak někteří aktéři touží po tom objevit a nebo naopak neobjevit něco konkrétního. Bohužel některé díly se upnou pouze na malou část onoho stromu.(1.3.2013)