Tajemství rodu (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2013–2015, 19 h 11 min (Minutáž: 52–53 min)

Hodně dobré zjištění a zajímavé cestování. Něco co by chtěl zažít snad každý kdo o své rodině tolik neví a chtěl by se více dozvědět. Ostatní díly jsem kromě Karla Šípa zatím neviděla, ale jistě je to neméně zajímavé :-).// Nejvíce zajímavým dílem zatím shledávám druhý díl o Veronice Freimanové. Škoda, že ne všichni si mohou dovolit nechat si sestavit takto do detailů životopis a cestovat po místech své vlastní historie.(11.1.2013)

• gabin(a)

Až budou po svém původu pátrat opravdové osobnosti mimo "celebrit" z šoubyznysu, které máme na očích pořád, včetně Michala Viewegha, tak se možná začnu dívat. Proti Karlu Šípovi nebo Viktoru Preissovi nic nemám, ale fakt o nich musíme vědět všechno? Samozřejmě, že moje oblíbenkyně Tereza Kostková už tam byla, ta je totiž fakt všude!!! Ale teď mě napadá, že právě ty opravdové osobnosti svoje tajemství rodu českému televiznímu národu dávat všanc nepotřebují....(13.5.2013)

Viděla jsem zatím jen pár dílů z obou řad televizního cyklu, kde známé osobnosti pátrají po životě svých předků a společně s pamětníky, archiváři, muzejníky, knihovníky a historiky pozvolna odkrývají jejich příběhy. Sdílela jsem radost z pátrání Davida Vávry a také se mi líbil díl s Janem Pirkem, protože ukázal silné osudové okamžiky, které změnily život celého rodu. A protože mám doma také jednoho zavilého genealoga - amatéra:-), moc dobře vím, co všechno rodopisné pátrání po vlastních předcích obnáší, nemohu tomuto zajímavému tv pořadu udělit méně než tři ***.(31.1.2016)

Tento seriál jsem očekávala celkem s napětím (těšila jsem se), protože vypátrat své vlastní předky jsem si vždy přála i já sama. Ano, zůstává to sice jen v těch myšlenkách, protože jde o náročné hledání jak časově tak i finančně, ale co když jednou? Tedy téma pro mě hodně zajímavé a už jen z tohoto důvodu jsem bez sebemenšího zaváhání dala 5 hvězdiček. Včera první díl mě sice stále nechal nadšenou, protože ať je to, jak chce, dva nově nalezení strýčkové v Americe a jeden bratranec v Čechách, to je prostě super! Jen jsem ale byla vlastně docela zklamaná tím, že průběh dokumentu pro mě vyzněl tak nějak povrchně. Rozumějte: šlo to po povrchu :) Samozřejmě, že v reálu to tak nebylo a ani být nemohlo, naopak muselo jít o detektivní a svým způsobem vlastně dobrodružné pátrání - tedy něco úžasného! -, což se nejspíš do jedné hodiny ani vejít nemohlo, ale v té výsledné podobě bych jako divák ráda viděla i víc detailů z pátrání, zjišťování, než nám bylo nabídnuto. Ráda bych se, byť jen na televizní obrazovce, ponořila do starých listin a dokumentů, nacházela souvislosti. Takže za toto bych nejspíš dala o nějakou tu hvězdičku míň :) Ale jde o skvělý počin a jsem moc ráda, že Česká televize tento formát od BBC přejala. Na další díl se rozhodně těším a ujít si ho nenechám :) Super!(10.1.2013)

• baroko

Připojuji se k těm, kteří tento pořad odsuzují a dávám mimo statistiku "odpad", protože mé výhrady jsou ideové. Za komunismu se vyprávělo úsloví, že se u nás lidi dělí na rovnoprávné a na ty rovnoprávnější. A tohle se mi vybavilo ohledně tohoto pořadu. Když jsem já chtěl zjistit něco o svých předcích, stálo mě to doslova tisíce. A tadyhle? Celebrita dostane zdarma perfektní rodokmen, dostane peníze za účinkování v pořadu a nakonec i podíl na vydání knihy. Tři tučné mouchy jednou ranou. Zklamali mě některé osoby, které se tohoto tunelu (jak to zde někdo nazval) účastnily. Ale proč se nakonec divit, když generální ředitel čt ještě před svým jmenováním zatajil své členství v KSČ. Inu je to stále tatáž ideologie o rovnoprávnosti.(22.12.2013)