poster

Tajemství rodu (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2013 - 2015, 19 h 11 min (Minutáž: 22x52 min)

(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • baribal
  ****

  Pořady přejímané od britských televizních médií české televizi prospívají. Všechny díly zajímavé, u některých osobností dokonce uvidíte nejen její kladné vlastnosti (např. Veronika Freimanová a její rozhovor s její vzdálenou příbuznou). Po dlouhé době sleduji téměř pravidelně čété jedničku v hlavním vysílacím čase.(13.2.2013)

 • Lukrecie
  ****

  Zajímavé příběhy pátrání slavných po svém rodu, své krvi. Moc pěkně zasazené do historických souvislostí. Člověk si z toho může sám něco vzít, jaká byla tehdy doba a život. Celkem obdivuju aktéry natáčení, že nemají problém s odkrýváním soukromí. Ještě poznámka - různé díly jsou různě pojaté, některé jsou hodně zajímavé, jiné spíše průměrné. Nicméně to neubírá hodnotě cyklu jako celku. Souhlasím s triatlet v tom, že záleží strašně moc, o kom daný díl je, protože jeho osobnost a charakter do značné míry určuje úspěšnost a "koukatelnost" dílu.(14.1.2013)

 • raroh

  Dosti rozporuplné pocity. Nicméně pár poznámek k věcem, jimiž se zabývám. Viewegha za osobnost (přirovnávat se k Singerovi mladšímu a Rothovi je drzost, pokud působí v české literatuře, proč ne třeba Poláček, Rakous, Olbracht, Hostovský, Aškenázy?) nepovažuju, vedle Achaba (Haidlera) působil jako nula, Achab naopak zářil, znalec hebrejských pohřebních nápisů je velký, vedle toho je neobyčejně vtipný a opravdový (zábavné bylo, když se jeden z obyvatel obce, z níž pocházel židovský předek Vieweghův představil jako Šalom, a já myslel, že zdraví). Škoda, že nebyl přítomen v dílu s Ester Janečkovou, korigoval by její romantizující představy o českém židovství. Zcela nepochopitelně v "jejím" dílu byl k slyšení klezmerový klarinet a Tumbalajka, tedy hudba, kterou žádný český žid v 19. století na české vesnici jakživ nikdy neslyšel. Samotný díl o předcích Janečkové navíc ukázal, jak silné osobnosti byli bratři Ornestovi (Ortenovi), každý z nich by si zasloužil pořádný pořad, vedle nich je Janečková úplná nula. K tématu měla co říci i vrstevnice Zdeňka Ornesta Dagmar Lieblová (předsedkyně Terezínské iniciativy, organizace přeživších terezínských vězňů), její rodinný příběh je velmi silný - tatínek byl zavřen za 1. světové války za aktivity (dostudoval medicinu až po válce) v českém národním hnutí (což dnes všichni oslavovatelé monarchismu neradi slyší, vžyť přeci my plebejci jsme méněcenní), rodina k židovství měla (a má) velmi slabý vztah, v čemž je zcela typická pro české židy. Z osobní zkušenosti ji považuji za mnohem silnější osobu pro takovýto typ pořadu (který mi přijde zbytečně nafouklý a málo spolupracující s odborníky na 19. století, archiváři jsou přeci jen více úředníci, místní nadšenci jsou právě jen nadšenci, ale chybí jim obecnější rozhled). Legrační také bylo, jak Ester Janečková musela zajet do archivu v Terezíně, aby zjistila, kdy Zdeněk Ornest s maminkou byli zde vězněni - to jsou celkem běžně zjistitelné informace díky Terezínské pamětní knize. Pokud mě sluch nešálil, tak nějaký amatérský genealog říkal něco o tom, že židé mají zakázaný alkohol - kde proboha k této blbosti přišel? O šábesu se pije víno, o svatbě také, na simchat tojre je povinnost se opít. Když už tvůrci nesmyslně do pořadu zařazovali klezmer, mohli si zjistit, že existují třeba písně jako Maške (kořalka), Glezele vajn (sklenička vína), Glezele lechajim (skleničku na život) apod. Taky mám mírně pocit, že pořad vznikal tak trochu pro vojenského historika E. Stehlíka (Freimanová, Fialová), který se mohl tak opět pochlubit - podle něj slušivou - uniformou.(14.2.2013)

 • triatlet

  Obliba tohoto pořadu odpovídá sympatiím, které divák sdílí s průvodcem daného dílu. Zbytečně moc povídání odvádí pozornost od podstatného. 3. díl: Převíweghováno - jinak to v pořadu Tajemství rodu, kde dají prostor Mistru Vieweghovi,nejde. A Mistr ještě straší, že o tom možná napíše další knížku...(23.1.2013)

 • ChickenPate
  ***

  Pořad zajímavý rovnou v několika rovinách, člověk může dostat impulz k tomu se začít zajímat o své kořeny, osudy předků seriálových "hrdinů" bývají občas dosti zajímavé a v neposlední řadě je hezké sledovat jak někteří aktéři touží po tom objevit a nebo naopak neobjevit něco konkrétního. Bohužel některé díly se upnou pouze na malou část onoho stromu.(1.3.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace