Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

Jungolink

Přiznám se, že jsem knižní „předlohu“ nečetl, takže netuším, zda je tento film poctou pro Victora Huga nebo jestli ten ubožák malý dodnes rotuje v hrobě :). Každopádně jedna z nejlepších komedií mistra Louis de Funése, srovnávat jeho zákeřného a žlučovitého ministra z přelomu 16. a 17. století s naší současnou politickou garniturou je jako srovnávat indické diamanty s pastelkami pro prvňáčky. ()

herr_carter

dobrá úchylárna s naprosto luxusní úvodní scénkou, když se Funese snaží v rychlosti oblíct - v těchto typech komedií exceloval.............moje hodnocení = 8 z 10. ()

PALINO

Nemôžem súhlasiť s niektorými Vašimi hodnoteniami, ktoré pasujú POŠETILOST MOCNÝCH až na 5 hviezdičkovú hranicu, lebo ak by to bolo tak, znamenalo by to, že Funés natočil samé hlboko priemerné filmy,co určite nie je pravda. ()

Han22

Jemný průsečík mezi dobrodružnou romantikou ala Angelika a de Funésovými bláznivinami. Funés zde hraje ministra, který přijde o všechno a tak intrikuje jako ďas, aby vše získal zpět. Jeho scény jsou geniální, navíc má film slušnou výpravu a pár pěkných dobrodružných scén (býci, útěk z otroctví). Bohužel to shazuje Yves Montand, který jako lidový sluha je solidní, ale roli milovníka ve svých 50 letech neuhraje ani omylem. A je to na můj vkus trošku moc dlouhé. Závěr je ovšem geniální :-) ()

CSSML

Vynikající komedie ze dvora Filipa IV. Viděl jsem ji už asi desetkrát, ovšem teprve manželka mě při společném zhlédnutí upozornila, že řada reálií a postav je převzata z Velázquezových obrazů, jako jsou Dvorní dámy nebo Infantka Markéta. Díky tomu tato komedie svůj žánr výrazně přesahuje. ()

Ripley

První třetina,zhruba do té doby než Dona Salluste(Funes) sesadí je skvělá.Typický Funes.Poté film začne lapat po dechu.Veškeré scény kde neučinkuje Funes jsou nudné.Jako celek je film velmi slabý.Nejde však nepochválit hudbu,která sice v ústředním motivu připomíná spíše špagety westerny,nicméně je výborná. ()

Paity

Tohle je tak skvělé, že člověk ani nevím, co by napsal a odkud by začal. Určitě jedna z nejleších pěti (ne-li vůbec nejlepší) komedie krále komiků Louise Funese. Spousta hlášek, gagů, excelentní hudba, výprava, scénář. To vše se snoubí do takové dokonalosti, že tohle budete chtít vidět znovu a znovu, protože smíchu není nikdy dost. Na závěr obří poklona do nebe směrem k Františku Filipovskému a jeho "němčině". ()

Hanys_

Pošetilost mocných je fakt nářez. Od soundtracku až po tu poslední hlášku našlapaná komedie. Nejlepší Funes. ()

Lionheart

Tak to je podle mě Funésův vrchol - tak snobský, zlý a vtipný snad ještě nebyl. Montand byl sice na Blase trochu postarší, ale to mi nevadí, hlavně, že jim to spolu sedí. Nádherné obrazy doplňuje strhující hudba Michela Polnareffa. Člověk by ani nevěřil, že to je volná parodie na Hugova Ruy Blas. Už musím končit - BABA JDE!:-) ()

Wishkah

Jedna z nejlepší Funésovek. Genialní Louis De Funes se skvěle dopňuje s Yvesem Montandem a tvoří spolu vynikající dvojici pána a sluhy. Tenhle film můžu klidně třikrát dokola ()

cepice

Skvělé hlášky, vtipné, úžasná hudba, avšak dej postrádal občas návaznost a správné navazování. Zbytečně dlouhý ()

Rozjimatel

Viac ako 80 percent? Ani náhodou! Je to hlúpučké, dobrého humoru (nie založeného na hlúpom šaškovaní) je tu príliš málo. Tu by si zrejme všetci hodnotitelia mali dať povinne repete, a nehodnotiť len na základe toho, že ako deťom sa im to páčilo. ()

kwoky

Fantastický akční začátek s jízdou vozu a peckovní hudbou. Jakmile ho vidím, mám chuť se kouknout na celý film. Když je Funes na scéně, je to pecka. Když není, je to slabší. ()

Mikeel

Tohle je asi jeden z mých nejoblíbenější filmů s Louisem. Skvělý dabing Františka Filipovského už mě nijak nepřekvapuje. Ale tenhle námět, ta hudba, Louisova šílenost. Je to jako vždycky trhlé, s trochou nadsázky. Některé scény jsou extrémně vtipné. Tohle je dnes už klasika, která se prostě musí vidět! ()

katchi

Já ten film prostě miluju! Dokonalý herec hraje v dokonalém filmu dokonalou postavu, která má dokonalé hlášky a je dokonale zahrána. Nikdy jsem nebyla moc mladá na to, abych na tyto filmy koukala a myslím, že na to nebudu ani nikdy moc stará. Tohle je geniální rozptýlení. Louis De Funes je pro mě bůh. ()

sona123

Bláznivá francouzská komedie s výtečným Louisem. Baví i po letech a to se cení. Jinak to ale podle mne žádné veledílo není a zdejších 83% lehce nechápu.... ()

spiritus

Zcela určitě se jedná o jeden z nejlepších de Funesových filmů, který oplývá nejen kvalitním humorem, ale i skvělou ranně novověkou atmosférou Španělského dvora. V neposlední řadě je to taky snímek o ponaučení, kam až může člověka přivést lidská chamtivost a moci chtivost a plně vystihuje přísloví, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, že pane Salluste :-)) ()

aLPaC

Opravdu výborná historická komedie, kde i když de Funes zase hraje "hajzla", stejně mu musíte fandit, což navíc podporuje dost nesympatická postava sluhy Blasa. Jó, kdyby ho hrál Bourvil, to by bylo něco jiného a možná i jedna z vůbec nejlepších komedií. ()