Pošetilost mocných

• Francie La Folie des grandeurs (více)

Ó, jak malá postava a jak velké intriky! Don Salluste, ministr policie a financí, postavou nejmenší z grandů na dvoře španělského krále, je nenáviděn i obáván pro svou lakotu, s níž necitelně vymáhá daně a bezohledně je strká víc do vlastní kapsy než do královské pokladnice. Jeho sluha Blaze je natolik chytrý, aby pána prokoukl, jenže jíst se chce a sloužit je nutno... Když si k Donu Sallustovi dosadíme za jméno Blaze – Blas, nebo chcete-li Ruy Blas, ihned se nám vybaví slavné drama Victora Huga. Tentokrát ovšem v trochu jiném podání. Onoho lehce připosraženého granda totiž hraje Louis de Funes a jeho poněkud vyššího sluhu Yves Montand. Oba je v nádherných španělských exteriérech režíroval Gérard Oury a vznikla tak excelentní komedie na téma velká láska a ještě větší intriky. Jeden za všechny – všichni za sebe! (Česká televize)

laepus

Pro mě bez váhání ta nejlepší komedie s Funesem a jedna z nejlepších komedií, jaké kdy byly vůbec natočeny. Co scéna, to perla. Film bez jediného slabšího místa. Proč už se netočí něco tak vyšperkovaného a poctivého? ()

Jimmy15

Louise de Funes mám hodně rád a jeho filmy obzvlášť, ale co předvedl v této roli, to bylo něco skvělého. Tento film jsem viděl několikrát a pořád dokola se směju u stejných scén. Pro mě možná i nejlepší film s Louisem. Absolutní jednička, víc už ani psát nemusím. ()

filipvrbik

Sice se na tom podepsal zub času, přesto se jedná o skvělou historickou komedií plnou srandiček a gagů aneb Louis De Fines opět nezklamal....90% ()

jilda

Tak tehle film je skvost, pro mě nejlepší s Funesem.Titulní melodie je nádherná a enegická, jako k nějakému westernu.Výborný scénář a výběr herců, prostě to nemá chybu. ()

Pawlisman

Slabší Funésovka. Komedie, jež nepřináší nic nového a šetří jak na vtipech tak na Funésových grimasách. 6,5/10 ()

WinstonS

Excelentní Louis de Funes v životní formě. Pokud bych si měl z jeho snímků vybrat jeden,který mám nejradši, byl by to tento. Už díky v jeho podání neodolatelné karikatuře lidské chamtivosti a hamižnosti. ()

Gagner

Jedna z nejlepších komedií kterou jsem kdy viděl a u které se pokaždé směji, nepřekonatelné grimasy a vtipné situace. Navíc super soundtrack !!!. ()

Vesecký

Klasický Funes a výborný Montand, to je dvojice, která tenhle film dokonale udělá, přestože dějově o moc nic nejde, bylaby to běžná hsitorizující komedie a la Cartouche nebo Fanfan Tulipán, jenže gagy obou pánů protagonistů úroveň filmu značně posouvají. Funes jako ministr financí, který miluje nade všechno majetek a když o něj přichází, rozhodne se prostřednictvím nastrčení svého sluhy Blase získat ztracenou pozici ve státě zpět. Jen tak mimochodem zachrání Blas život králův a Salluste zase život Blasův, prostě intriky jako nalezneme v podobných filmech. Nadto pro mne osobně film zhodnocují exteriéry natočené ve španělské přírodě i mezi historickými raáliemi (Alhambra v Granadě), které tak miluji. ()

reich

Za mě jedna z nejlepších a nejoblíbenějších komedií s Louisem de Funesem. Všeobecně vzato je film skvělý, napráskaný hláškami, které navíc geniálně vyzdvihuje František Filipovský  a podtrhuje bravurní hudba od Michela Polnareffa.  Navíc zde hrají další geniální herci, jako Yves Montand (Blaze), Alice Sapritch (Dona Juana), Karin Schubert (Královna) nebo Alberto de Mendoza (Král).  Nejoblíbenější hlášky a scénky: V kočáře: Tohle je pro krále... Tohle pro Sallusta... Kočár nabírá rychlost... Tohle je pro Sallusta... Ne já nejsem zloděj, ale tohle je taky pro mě... Přesvědčování Blaze: Ty nejseš krásněj, ona je krásná, ty nemáš ani vindru, ona má všechno, ty jsi idiot, vona taky, je ti souzena královna! 90% ()

Jeremiah

Nějak stárnu, a čím jsem starší, tím více mi humor L.de Funese připadá trapnější. Tento film, spolu s rabínem Jákobem je však vyjímkou - zde to ještě jde, a "Funés" není stredobodom / hezké slovíčko, že? / všeho dění na filmovém plátně. Příjemné rozptýlení v jinak nudném večeru. Slušné 4. ()

HouseMK

Ještě jsem neviděl film, kde by Funés hrál hodného, milého a klidného strýčka. A na 99,9% ani neuvidim :-) Pro mě je jeho role dona Salluste vrcholem jeho tvorby. Koncentrovaná chamtivost, lstivost a pomstychtivost. Pošetilost mocných mi přijde i dost odlišná od jeho ostatních filmů "ze současnosti". Vtipy tu nejsou samoúčelné, prostor mají i jiné postavy a děj je pěkně barvitý, napínavý a dobrodružný. Skvělá výprava a hudba. Narozdíl od některých dalších kousků (např. Tonoucí se stébla chytá) mi tohle i po letech přijde stejně výborné. Španělská inkvizice hadr... ()

cyphercz

Asi nejlepší Funésovina. Kam se hrabou Četníci a Fantomasové, tohle je prostě vynikající komedie a duo Salluste - Blaz je nezapomenutelné:) ()

Bozvav

Naprosto dokonalá záležitost. Spousta skvělého humoru, krásná výprava, excelentní hlavní představitelé. Prostě nádhera za plný počet. ()

ebi

Váhal jsem zda 3 nebo 4*.Opravdu netypická role četníka,po vynikajícím začátku film trochu ztrácí dech,ale i tak bravurní výkon ! ()

SkyCaptain

Můj nejoblíbenější film a zároveň podle mě nejzábavnější komedie všech dob. Herecký koncert Funese a samozřejmě i Montanda je až neuvěřitelný. Tahle komedie je už od úvodních titulků přímo nabytá energií a až do konce nijak nepoleví. Opravdu nevím čím by v rámci žánru mohla být ještě kdy překonána, vtáhne vás do děje a nepustí. Je tu všechno - genální scénky, dialogy, slunné španělsko, mohutná expozice, pořádný kus dobrodružství a zábavy... Funesovi komedie mám moc rád, ale tahle je ještě opravdu o třídu výš! ()

montongery

Pro mě jedna z dalších nepřekonatelných klasik s Louis de Funésem. Tenhle film jsem viděl snad stokrát a nikdy mě nepřestal bavit. Funés je pro mě naprosto geniální. ()

t0ny

"Mám takový malý plán: utečeme do Madridu a budeme spolupracovat. Král vyžene královnu, bába se vdá za papouška, César bude králem, já si ho vezmu a budu královnou!" Na scéně vpravdě prohnilého španělského dvora se setkává Funès jako ministr s charakteristikami vlastními svému povolání a Montand jako jeho smolný sluha, kterého jeho nadřízený a city dostanou do nemalých problémů. U mě se nepřetržitý záchvat smíchu nekonal, ale těch několik vtipných situací opravdu stálo za to. Nevidím důvod, proč by tento film neměl patřit k těm nejlepším s malým velkým francouzským komikem :) ()