Grandhotel Budapešť

• USA The Grand Budapest Hotel (více)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce. (Cinemart)

seale

Takové ujetiny já ráda, me gusta. Fungovalo to skvěle, včetně hudebního podkreslení. Kvalitní jednohubka, která ale nějaký hlubší dojem nepřinese. Speedy vyprávěnka na pohodový večer. ()

jerry12

75%. Stylem i humorem elegantní, příběhem i vizuálem perfekcionistická metanarace, propracovaná do nejmenších detailů, sice bezcílná a účelově absurdní, ale svým vyprávěním, audiovizuálním zpracováním i hereckými výkony přesvědčivá a ryze pozitivní. Takový je Grandhotel Budapešť i s jeho obyvateli. Jako osamělý snímek bude zapomenut, ovšem umím si představit, že s originálním pojetím a silnou základnou absurdních nápadů by se jako trilogie či seriál mohl stát legendou. Zpočátku jsem si myslel, že čtvercový formát nebude nic pro mě, ovšem kupodivu jsem si prakticky okamžitě zvykl a nerušen si užíval tu patologickou slátaninu, která je tak bizarní, až je obdivuhodná. Přiznám se, že jde o první film od Wese Andersona, který jsem viděl, každopádně už teď vím, že si jeho další díla nenechám ujít. Grandhotel Budapešť je nedokonalá, v příběhu často chybující, z tvůrčího pohledu občas přehánějící absurdita, která se naprosto vymyká, naštěstí tím správným směrem; dát dohromady takovou hereckou elitu a udělat ze všech téměř groteskní postavičky v té nejkomičtější formě, to si troufne málokdo. Fiennes, Norton, Murray, Wilson, Revolori, Brody, Goldblum, Anderson, Desplat. Dobrá práce všech na jedné z nejoriginálnějších žánrových komedií posledních let. Na hranici s pěti. ()

Shaqualyck

Fantazie filmového snílka Wese Andersona dosáhla vrcholu. Hravý vizuál, skvělý herecký ansámbl a lehce bizarní lovestory jako oslí můstek mezi dvěma světovými válkami. ()

d.beseda

Klobouk dolů pane Andersone. Skloubit dohromady dechberoucí vizuální stránku filmu spolu se skvělými hereckými výkony a to všechno provázané "chytrým" humorem to chce už jo nějaký cit pro filmařinu! :-) Příběh byl naprosto neodolatelný, střih, kamera, citlivě a vtipně volená hudba .. no ale ten ďábel Willem Dafoe byl stejně nejlepší :-) Obrazově to bylo krásné jako Amélie, obsahově jsem si zavzpomínal na Menzelův film, hořkosladkým humorem mi to připomínalo Benigniho film (La Vita è bella), vizuálními efekty zase Karla Zemana, ale ve výsledku to byl originální a jedinečný Wes Anderson, který mě tímhle snímkem naprosto dostal. - Viděno: 13.03.2014 (kino). - Mé hodnocení: 99%. - Druhá projekce: 29.03.2014 (kino). ()

ScarPoul

Kupodivu mi trvalo nejaký čas, kým som si na spôsob rozprávania zvykol. Nechápte ma zle. Stále je to celkom priamočiara záležitosť plná pochybných individuí alá Wes Anderson, tak ako ho mám rád. Ale rozprávanie príbehu, v ktorom sa odohráva príbeh, kde sa hovorí o hlavnom príbehu je celkom mätúce. Aspoň pre mňa. Grandhotel Budapest je ďalší posun v žánrových konvenciách režiéra aj keď je stále verný svojmu štýlu, humoru a krásne zahraným a napísaným postavičkám. Pri každom hercovi čo sa tam mihne len malú chvíľu sa neviete ubrániť úsmevu. Desplat sa narodil pre komponovanie pre takto ladené filmy. Nikde mi nesedia jeho hravé tóny tak, ako u Wesa. Jediné negatívum, je naozaj to zorientovanie. Ale ono ako pri každom Wesovom filme, aj tento dozrieva časom. A každé jeho ďalšie zhliadnutie bude prinášať nové a nové podnety. Preto nezúfam. Rozhodne je to príjemné prekvapenie, s výborným ústredným duom a s príbehom aký si musíte zamilovať ak máte aspoň trocha radi divný humor a bizarné prostredia. A mimo to všetko. Pozerá sa na to neuveriteľne dobre. ()

Lacike

Andersonove filmy ma nikdy úplne neuchvátili, ale za jedno pozretie stál zatiaľ každý. Grandhotel Budapešť mi doteraz pripadá najpútavejší. Má dostatočne zaujímavú a strhujúco podanú zápletku. Parádne herecké obsadenie v ktorom aj v cameo výstupoch dokážu všetky tie hviezdy zažiariť. No a celé to je okorenené netradičnou Andersonovou formou. Snáď len tie všetky zábery vycentrované do stredu mi občas trochu vadili, lebo vizuálna forma zbytočne strháva na seba pozornosť. Dramatické scény kvôli nej a celkovej odľahčenej atmosfére nie sú tak silné ako by mohli byť. Aj keď vzhľadom na smutný záver to je možno dobre. Aspoň ma príliš neštval. Hviezdne obsadený CZ dabing sa tiež vydaril. 7/10. ()

maseer2

v každé vteřině neuvěřitelně hravé a nápadité a na všech z té obrovské plejády známých herců je krásně vidět, jak si v téhle bláznivé podívané užívají každičkou chvíli na place.. já se ale bohužel až na pár výjimek (vězení, honička na sněhu) nijak extra nebavil a po celou dobu jsem se tak nějak nebyl schopen naladit s Wesem Andersonem na stejnou vlnu.. takže jen silnější 3* ()

GeusX

Trocha humoru, kapka grotesky, místy animace ve stylu Zemanových Jules Verneovek, hrstka dramaticky dojemných scén i pár brutálních záběrů. Dobře se na takové zpracování dívá. Dojem z výtvarného ztvárnění mám však větší než ze samotného příběhu. Ale jistě se na to vyplatí podívat. Celkově nadprůměr. 75% ()

Mr. Lobo

Ač čtu, že byl film inspirován díly Stefana Zwiega, přesto by mě zajímalo, zda Anderson četl Hrabalova Anglického krále.___ Přijde mi to (stále, i po x-tém shlédnutí), jako nejlepší syntéza a (prozatimní) vyvrcholení Andersonovy tvorby. Jako by si vše v předchozích filmech jen zkoušel, aby to tady mohl spojit a stvořit ten kouzelný barevný ohňostroj! ()

Gwaihir

Není zrovna mým zvykem vyhledávat podobné druhy filmů a navštěvovat jejich projekce, ale náhoda tomu chtěla, že jsem protentokrát učinil výjimku, za což jsem velice rád, protože tak kreativní snímek se nevidí příliš často. Barvité vyprávění pana Gustava o jeho meziválečných eskapádách kdesi v prostoru střední Evropy je strhující jízdou oplývající neuvěřitelnou kadencí slovních i obrazových hrátek. Takřka každá scéna srší nápaditostí, která se mnohdy snoubí se značným objemem grotesknosti, jež dokáže rozechvět bránici až na samou hranici možností, přičemž se vše zároveň odehrává v poměrně napjaté dobové atmosféře s nádechem tragického pozadí. Z technického hlediska je nadmíru zajímavé oddělení různých časových rovin odlišným formátem obrazu či barevným pojetím a za vyzdvihnutí stojí určitě také okouzlující kamera, někdy statická, jindy svisle či vodorovně se pohybující, nebo přibližující detaily. Po stránce herecké snad ani není třeba slov. 95 % (Pražské filmové léto - kino Aero) ()

BoPo

Wes Anderson a jeho svety mi nesadli. Preto som takmer desať rokov nevidel žiadny jeho ďalší film. Dnes som sériu prerušil a neľutujem. Rozprávka bez nadprirodzeností. Rozprávka plná farieb a nemenej pestrých postáv. Keď je na scéne Willem Dafoe (najvtipnejší kočkovrah), tak Grandhotel Budapešť chytá atmosféru Adéla ještě nevečeřela (film má v sebe nádych aj niektorých ďalších československých filmov z čias, keď počítačový trik bol maximálne tak vľhký sen Čapkového Robota). Hlavným ťahúňom hviezdne obsadeného stáda rolí, roličiek a pidi roličiek je však Ralph Fiennes. Je energický, sympatický a vtipný (to sa nemôžem ani navoňať?). Škoda, že film končí tak nejako nemastne, tak nejako nezodpovedajúco tej bláznivej ceste za... ()

CiTrus007

Film má velmi solidní základ. Tvůrčí skupina Anderson-Anderson-Yeoman se již několikrát osvědčila, a tak se rozhodně nemůžeme divit, že se s ní opět setkáváme po pouhém roce. Tentokráte nám však nenabízí malou produkci, ale dílo rozsahem hodno samotného Victora Huga. Grandhotel snad může tímto připomínat toliko zprofanovaného Forresta Gumpa. Přesto zde ale nacházím jeden zásadní rozdíl: tento snímek se neomezuje a dává to divákovi okázale najevo. Zmíním například objemné obsazení filmu, jehož hvězdnosti nelze vytknout ani jedno jméno. Kromě toho se však Grandhotel může pyšnit další ctností – je propracován od začátku do konce. Interiéry, exteriéry, filmová hudba i knír Billa Murraye, na vše byl kladen důraz a vše bylo promyšleno do poslední drobnosti. Naposled se zastavím u kamery, ta Yeomanova mě totiž nepřestává uchvacovat. Jeho promptní, suše střižené záběry dodávají filmu dynamiku a spád, který by se u tak rozsáhlé příběhové linie snadno vytratil. Když tedy uvážím Grandhotel Budapešť jako celek, musím uznat, že je to jeden z nejlepších snímků, které jsem za poslední rok měl tu čest navštívit. 10/10 ()

Terva

Pravda, čekal jsem něco jiného, ale byl jsem mile překvapen. Krásný příběh, povedené masky a slušný hudební doprovod. Ale bylo to na mě trochu nepřehledné a tak jen 80% ()

Johny_fork

Filmy Wese Andersona jsou tak hravé a nápadité, že se mi jen tak neomrzí. Grandhotel Budapešť je audiovizuálně geniálním dílem. Třešničkou na dortu je poté naprosto luxusní herecké obsazení. ()

corpsy

Film uchvacuje formálnou stránkou, bez debaty. Horšie je to z tej druhej strany. Príbeh je síce vtipný a ´´iný´´, ale málo pútavý. Nečakal som, že všetky tieto farebné orgie budú prázdne a sterilné. ()

liquido26

Filmy Wese Andersona vůbec neznám, musím se přiznat, takže jsem čekal něco úplně jiného, chvilku mi trvalo než jsem si na jeho styl zvyknul, ale nakonec jsem byl moc spokojen. Velmi zvláštní milý černý humor zasazený do fiktivního světa, ale protknutý narážkami na skutečné události a osoby - např. pan Henckels, neboli Chaplinův Hynkel alias Adolf Hitler :-) ()

Cubinho

Hodně zajímavý film, který rozhodně stojí za to vidět už jenom kvůli hezkým obrázkům a výbornému Ralphu Fiennesovi. 8/10 ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz