Grandhotel Budapešť

• USA The Grand Budapest Hotel (více)

Pan Gustave (Ralph Fiennes) je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa (Tony Revolori), z něhož chce vychovat svého nástupce. (CinemArt)

HoneyBunny

Rozkošný milostný dopis kultuře, feelingu a architektuře střední Evropy. Wes Anderson ve fiktivní zemi Zubrowka míchá vlivy německé, rakouské, československé i maďarské a každou chvíli budete hádat, jestli se ta která scéna netočila u nás (Anderson původně chtěl, ale nakonec se musel spokojit s východem Neměcka). Máte tu kousek Alp, kousek Karlových Varů (kamzík!), rakouské uniformy, německé schlossy, jednotky ZZ... na tenhle svět je zkrátka radost pohledět. S příběhem už je to horší. Lehkonová story o okouzlujícím panu Gustavovi (Fiennes) - s distingovanou angličtinou tu a tam prokládanou sprostými slovíčky - tajemné vraždě a ukradeném obrazu přece jen není tak originální, aby vás posadila na zadek. Většina hvězdných herců se tu jen mihne a ani se moc neobtěžuje s nějakým velkým hereckým výkonem (čestnou výjimkou je právě Ralph Fiennes, Adrien Brody a Willem Dafoe). I tak je Grandhotel Budapešť skvělým kouskem filmařiny, kde spolehlivě pobaví i náročnější diváky. ()

Tsuki

Hezky natočené, barvité, trhlé a veselé. Ve skutečnosti se sice člověk mockrát nezasmál (pozadí příběhu vlastně komediální vůbec nebylo, šlo spíš o vtipnost toho, co jednotlivé postavičky prováděly), ale musím uznat nápaditost. A především pak skvostné obsazení. Mimochodem, Saoirse Ronan to tam moc slušelo. Co je ovšem škoda, je to, že film jako celek nezanechal moc emocí. Proto hodnotím slabšími čtyřmi hvězdami. ~(3,7)~ ()

Anderton

S Andersonom som mal vždy menší (niekedy väčší) problém v komunikácii. Rovnako to platí aj v prípade jeho luxusne obsadenej novinky. Lenže sú to jednotlivé scény, ktoré ma nakoniec väčšinou presvedčia o tom, že som s jeho dielom spokojný. Tu je to najmä úžasná akčná sekvencia, ako vystrihnutá zo zimnej olympiády. Chýbal v tom snád len hokej. Potešia aj vtipné cameá v druhom pláne, ako napríklad Bob Balaban, alebo ten chlapík z Císlo päť žije 2. Andersonovi fanúšikovia dostanú presne to, čo chcú, tí ostatní sa možno chytia a určite sa znova nájdu takí, ktorí budú nechápavo krútiť hlavou. Ja si už pomaly zvykám, ale moja krvná skupina táto zvláštna poetika asi nikdy úplne nebude. ()

Carol Pifková

Pri Grandhotel Budapešť som najskôr nevedela čo mám očakávať. Ja som vlastne ani nevedela o čom je film. Nakoniec som zistila, že je to naozaj skvelá komédia a ešte dlho po zhliadnutí filmu som uvažovala či si to nepustiť znovu. Veľmi jednoduchý humor, celé to pôsobilo jednoducho, a pritom skvelo. Napriek tomu však režisér musel mať veľa práce, pretože síce jednoduché na pohľad, ale pritom tam bolo tak veľa detailov, s ktorými určite museli všetci pracovať.... Trošku som možno sklamaná z toho, že starý Zero mal strašne ďaleko od toho mladého. Akosi mi nesedelo, že je to jedna a tá istá osoba. No proste spokojnosť. V dnešnej dobe mnoho komédií nestojí ani za mastný prd. ()

Frajer42

Nenasmál jsem se tak, jak bych rád. Nenasmál jsem se prakticky vůbec, ale jako celek se mi na snímku cosi líbilo. Dýchá to dobovou atmosférou, je to hravé, je to zajímavé a hlavně je to netradiční. Takový příjemný závan větříku mezi mainstream amerického stereotypu. Obzvlášť bych rád vyzdvihl výbornou roli Ralpha Fiennese a velmi hravou hudbu Alexandra Desplata, která celou stopáž dodávala snímku takový zvláštní nádech. Líbilo se mi to. Především po umělecké stránce. ()

Dzeyna

Předem chci zmínit, že ta 4. hvězda patří pouze hereckému výkonu Ralpha Fiennese. Jinak je celý snímek poněkud zvláštní. Příběh je hodně zmatený, stejně jako atmosféra. Ovšem i tak je to celé ponuré, ale vtipné. Také bych chtěla pochválit výkon Tonyho Revoloriho, který byl famózní. ()

boshke

Neskutečně krásný, poetický, kouzelný film s perfektním obsazením, s koňskou dávkou nadsázky a skvělým soundtrackem. Já vím, je to dost stručné. Ale nevystihuje to i tak vše? Dodatek - druhá projekce potvrzuje vše výše zmíněné... 100% ()

Kothy

Vážně bych nečekal, že by se mi tenhle film mohl líbit. Ale je to tak. Atmosféra i prostředí je docela zvláštní. Celé se to odehrává ve fiktivní evropské zemi v 30. letech. Vystřídá se tam spousta známých tváří. Hlavní roli hraje Ralph Fiennes. Ten je majitel hotelu ve městě Zubrowka. Za své služby starším hostům mu jedna žena po své smrti odkáže obraz o velké hodnotě. A tím to celé začne. Rodina si to samozřejmě nenechá líbit a rozpoutá se velká honička. Celou dobu ho doprovází jeho věrný začínající portýr, který vlastně celý příběh v 80. letech vypráví. Opravdu je to zajímavé a místy je to i sranda. Ještě musím zmínit kouzelnou Saoirse Ronan. :) "Tys ten obraz neschoval? Ne!" :D ()

DwayneJohnson

Nemůžu jinak, než dát plný počet. Tu pomyslnou, pátou, přidávám za velké plátno. V tomhle tenhle milý, skvělý film, plný ještě lepších herců vynikne jednou tolik. Wesi, jen tak dál! ()

swamp

Wes Anderson je mým stále více a více oblíbenějším režisérem, potažmo scenáristou. Ve spolupráci s kameramanem Robertem D. Yeomanem vytváří nádherné filmové obrazy. Prakticky každý zlehka plynoucí záběr bych nejraději zastavil, vytiskl na velký formát a pověsil si jej na zeď. Navíc ta snově umělá atmosféra, která na diváka dýchá z každého políčka filmu, je vskutku neuvěřitelná. ()

predators

Opravdu zajímavé pokoukáníčko! Pokud můžu poradit, přežijte úvodních 10-15 minut. GhB má prostě svůj styl a je třeba si na něj zvyknout. Jakmile tak uděláte, budete vtaženi do světa hoteliérství, o kterém se vám nesnilo. 80% ()

Slartibarkfast

Stejně jako Taková zvláštní rodinka nebo Život pod vodou je i Grandhotel Budapešť příjemným a pomalým příběhem Wese Andersona, který se podobá spíše divadelní hře s divadelními kulisami. Velká plejáda známých herců zaručuje divákovi opravdu dobrou zábavu a komediální prvky jsou na dnešní dobu velice střídmé a opravdu pobaví. V porovnání s dnešními komediemi, které srší fekálním humorem a trapnými hláškami, je tak tento snímek oázou klidu a věřím, že pro české Cimrmanovce i zdrojem dobrého humoru, se kterým se ztotožňují. Osobně jsem se velice bavil a nejvíce mne překvapil závěr. Doufal jsem, že se dozvím ještě více, ale to už je asi tradice ve Wesových filmech, které končí bizarně, stejně tak, jako bizarní jsou. 90% ()

nascendi

Grandhotel Budapešť mi potvrdil, že je mnohonásobne viac filmov, okolo ktorých bol vyvolaný mediálny hluk, než filmov, ktoré ma naozaj zaujali a nadchli. Bizarná retrokomédia mala zdanlivo všetky predpoklady pre upútanie mojej pozornosti. Výborná atmosféra, prebytok známych hercov, netradičný námet. Veď v prvej polhodine som aj bol výnimočne spokojný, ale potom to začalo upadať, prestával som rozumieť tomu, čo chcel kultový režisér vlastne nakrútiť, takže záver som sa už nielenže nesmial (to ostatne ani počas predošlých minút), ale už som túžil iba po záverečných titulkoch. Po prečítaní zopár komentárov som si uvedomil, že existuje pomerne veľká skupina filmov, pri ktorých užívatelia v komentároch opatrne vyjadrujú svoj nesúhlas alebo nepochopenie, ale do hodnotenia to neprenášajú. Gandhotel k takým priraďujem. ()

Slarque

Věčný hračička Wes Anderson vypiplal další skvělou komedii, jejíž děj sice není nijak soudržný, ale jako mozaika bláznivých nápadů v nostalgické předválečné atmosféře je téměř dokonalá. Herecké obsazení snů představuje všechny Andersonovy obvyklé herce a přidává pár dalších, v první řadě výborného Ralpha Fiennese. ()

Willy Kufalt

Volám třikrát hurá! Zrodila se čistokrevní stylizovaná komedie s poetickým nádechem, jakou bych od současné americké kinematografie přeplněné v oblasti zábavných filmů kvantem akčních a superhrdinských trháků vážně nečekal! Až jí považuji za menší zázrak. Jen mě mrzí, že jsem zaspal dobrých 7 let, o to víc jsem si však podobné filmové překvápko od počátku vychutnával, tajně u toho doufal, že to nadšení ze mě za krátkou dobu během sledování neupadne a naštěstí neupadlo. Wes Anderson mi svou okouzlující hravostí a zároveň vizuální, hudební i vypravěčskou propracovaností výrazně připomínal moje režisérské oblíbence starší generace Pierra Tcherniu a Karla Zemana, vypadá to, že se budu muset na Andersonovu tvorbu konečně více zaměřit. Grandhotel Budapešť je nezaměnitelnou filmovou komedií s naprosto originální stylem a také originálně promyšleným světem. Ten na jedné straně vychází ze skutečných reálií doby kolem 2. světové války a rovněž tvorby Stefana Zweiga (na nějž svou vizáží odkazuje hned v úvodní scéně vypravěč za stolem), ale současně s invencí sobě vlastní pojímá realitu válečné doby rozervně poetickým způsobem a přináší celé množství osobitých postaviček, z nichž vás prakticky skoro každá (i některé skutečně jen epizodní) dokáže něčím zaujmout. Chvílemi až zdánlivě bezedná studnice vtipu pramení nejen z postav, dialogů, množství vizuálních gagů, černohumorných prvků, různých svérázných nápadů (dlouho jsem se domníval, že po prvním zhlédnutí u mě zvítězí groteskní scéna s útěkem z věznice, ale nápad se zastávkou lanovek a výměnou cestujících ve vzduchu jí nakonec překonal :)), ale vtip se rovněž ukrývá i v samotné formě a luxusní hlody uprostřed nostalgické retro atmosféry nejednou dodává i samotný vypravěč! Úžasné, jsem pobaven a zároveň nadšen, uchvácen... přesně taková kombinace nápaditého filmového umění a současně velké filmové zábavy v jedném balení mi v tom současném filmovém světě tolik schází. Díky, Wesi, že jste to konečně prolomil! [95%] ()

Bachy

Co jste čekali? Samozřejmě je to zase naprosto vypiplaně dokonalé v každičkém záběru a samozřejmě, že člověk/divák umírá štěstím v každé vteřině. Ten ansámbl herců je tak moc našlapaný, až jsem si myslel, že protě víc dokonalosti už nepojmu. Jmenovitě - jsem ohromně rád, že se Anderson chopil Nortona a tahá ho ze špíny. Willem Dafoe a jeho životní role. Konec věty. Adrien Brody jako absolutní švihák. Konec věty. Takhle - trochu se bojím, aby Anderson postupně nespadal do přehlídky slavných herců v šílených rolých a barevném, vycentrovaném světě. Myslím, že mě Život pod vodou trochu více roztrhal srdce. ALE zatím tomu tak není. Zatím točí Wes Anderson ty nejkrásnější filmy na celým světě a já to už několik let vím a rozplývám se nad dalším. Jednou budeme mít doma kompletní kolekci a bude to ta nejrůznorodější a nejšílenější kolekce, co může být. CHCI TO A CHCI TOHO VÍC! HAAAAAAAA ()

Happens

Milý až pohádkově laděný film, každá scéna i drsnějším obsahem je podána v jemném sametu zvláštních situací, kde i vražda vypadá jako další třešnička na dortu. Nepřestává mě udivovat, kolik slavných herců si zde zahrálo i poměrně dost vedlejší role. Je to taková do absurdna vyhnaná prapodivná komedie. ()

eLeR

Wesov svet je vždy podivný, tým pádom iný. Nie vždy ma to v ňom baví. Grandhotel je však výnimka, od začiatku do konca ma zaujal. Vizuálom a hudbou predovšetkým, herecká osádka tiež výborná, a tentokrát ma bavil aj príbeh. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (více)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz