Padesátiletý spisovatel Vili se roku 1973 v New Yorku díky svému dospívajícímu synovi poznává s ženou, která mu připomíná jeho osudovou lásku, krásnou belgickou Židovku Colette, s níž se seznámil před třiceti lety v koncentračním táboře v Osvětimi. Bohužel, Vili nebyl jediný, komu Colette padla do oka. Neurvalý zájem o ni projevil i velitel přidruženého osvětimského tábora zvaného Kanada, bezohledný a cynický Weissacker. Colette podvědomě cítí, že je vystavena jeho zvůli, a že pokud chce přežít, musí se mu podvolit. V kruté fabrice na smrt ale klíčí i další vztahy, ať už vězeň, nebo kápo, blízkost někoho druhého je jednou z mála radostí a tou největší nadějí na přežití. S postupujícím časem se ruská fronta blíží, ale osvětimské pece polykají své oběti po tisících a fašisté tuší, že jim nezbývá příliš mnoho času. Je nutné jednat. Je myšlenka na útěk bláhovým snem, nebo jedinou reálnou šancí na přežití? A jak velkou roli v našich životech hraje náhoda či něco, co bychom mohli nazývat osudem? Colette je velký příběh o útěku za svobodou, film se silnou a bezprostřední katarzí z právě viděného a prožitého. Zdůrazňuje nadčasové etické hodnoty, jakými jsou láska, svoboda, zodpovědnost za svůj život i nutnost bránit svou integritu vždy a za všech okolností. Colette není dokumentem, ale fikcí sestavenou z mozaiky skutečných, historicky doložených příběhů. (Česká televize)

elery

Možná platí úměra, že čím kvalitnější domácí látka, tím stupidnější hodnocení. Možná se někdo rád pochlubí tím, že pozná herce ze Snouborďáků i v jiném filmu! Pak nezbývá, než kritikovi gratulovat :) Lustigova látka těžká, nicméně velmi dobře zvládnutá. Jistě Cieslarův zatím nejvyspělejší film. Blížil se k této metě dlouho a usilovně, nicméně nepochybně. Česká televize se teď ocitla ve filmově šťastném tažení, jako by to v poslední době ani nebyla ona. Kéž jí to ještě aspoň nějakou dobu vydrží!!! ()

Naive

Silné téma, silný příběh (Knihy A. Lustiga ve mně při jejich čtení vyvolávají opravdové emoce), které ale ve filmu Colette jaksi nejsou. Nevím proč - J.Mádl je skvělý herec, podle mě na Williho Felda výborný typ, film podle výpravy určitě stál hodně peněz, ale při jeho sledování jsem si připadala jako na exkurzi, kdy průvodce podle příručky popisuje, kde se co odehrávalo... Absolutně jsem nepochopila ten nepovedený dabing, myslela jsem, že záměrem mezinárodního castingu je snaha ukázat ten jazykový babylon, který v koncentrácích panoval a věřím, že titulky by podtrhly větší autentičnost. A závěr film, respektive ty emoce, na které jsem pořád čekala, úplně zabil - ne že by Židé či jiní vězni v koncentrácích nekšeftovali, šlo přece o boj o přežití, což dokazuje i jinak sympatický Willi Feld, ale finální záběr na A. Hryce (mimochodem ten byl tedy skvěle živený na poměry koncentráku:-), který má radost z toho, že přežil s řetězem zlatých nakradených prstenů na krku, to se tedy hodně nepovedlo. ()

burg

Jedinou výtku, kterou bych měl, byla ta angličtina - fakt se belgičtí židi v polském koncentráku mezi sebou domlouvali anglicky? A dokonce i když mluvili s německými oficíry? Na druhou stranu Mádl fakt překvapil, režie, kamera i scénář byly fakt na jedničku. ()

Janyr odpad!

Tak jó. Belgická paní si hodila nohy do praku před německým pánem a Jírkou Mádlem. A samozřejmě kolem jejich píchajících těl plno nelogičností, hrůzné postsynchrony, režie na úrovni paní Trstěné z vedlejšího vchodu, dialogy jak z kultovního seriálu ČT Znamení koně a vůbec - odpádek. Tu jednu hvězdu za Jirku sem si ještě šestkrát rozmyslel. ()

stuj

O peklu na zemi. Na filmu ovšem trkne zvuk. Respektive dabing. Zvuk k obrazu vůbec nesedí, čímž zabíjí celkovou atmosféru. Škoda. ()

Chillik

Špatné, nad očekávání špatné... Nejdřív se zdálo, že se film šedostí a depresivností zařadí do tématického průměru. Mádl vypadal přijatelně vězňovitě, bohužel ho ale zrazoval hlas, ze kterého přímo odkapávala jalovost, a naprosto výsostně trapný konec zkazil jakýkoli předchozí pozitivnější dojem. Ztráta času. Na film se podívejte snad jen pokud máte obzvláštní slabost pro Francouzky. Na film se nedívejte, nechcete-li plýtvat silami na podprůměrně zpracovaný patetický příběh. ()

TOMIK007

Moc dobrej film. Parádní herecký výkony, pěkně realistický. Ty lidičky byli pořád ve stresu, co bude zítra a nebo co za hodinu. Pomijivost lidského žití. Pan Lustig prostě věděl o čem píše. Tak nějak to asi bylo. Hnusná realita a tady někdo řeší digitální racky?? Já bych tento film klidně srovnal s Pianistou nebo Říše slunce. ()

Googooplexer

Príbehy z tábora bývajú väčšinou zaujímavé, a tento možno aj bol, lenže nie v tomto filmovom spracovaní. Ak by sa to premietalo v Judaei, tak Mosad by určite na M. Cieslara vypísal odmenu. Pripomeniem ešte raz: ide o príbeh z koncentračného tábora. A teraz si to spojte s vyžranými "hercami" ako Andy Hryc, alebo Mádl (ktorý tretinu filmu preleží na nosítkach alebo na palande - asi z TOHO priberal). Však všetci táborníci boli v tomto filme lepšie živení než nemeckí strážcovia. Vetchý sa aspoň tváril vetcho, ale inak to bol komparz v každom zábere a všetko brali na prvú klapku. Colette mala najväčšie kozy zo všetkých žien čo boli kedy odtransportované a za celý pobyt v tábore sa jej postava ani trochu nezmenila, čo je podľa mňa dôkaz, že tento film nielen prepiera ale aj popiera holokaust. Jediné na čom si dali aspoň trochu záležať boli kulisy. ()

Thamilka

Takových podobných filmů bylo natočeno už mnoho. Nedá se říct, že by se mi úplně tak nelíbil, ale určitě to nebylo žádné terno... Musím přiznat, že velký problém jsem měla s hercem Jirkou Mádlem. Bohužel v roli milovníka nebo zachránce se mi nelíbí, nehodí se tam. Ani mě herci nepřesvědčili o nějaké vášni či lásce... vůbec, strohé, bez pocitů. ()

Krastom

Válečným filmům sice příliš nefandím, ale u tohohle jsem udělal výjimku kvůli mému oblíbenému herci Jiřímu Mádlovi. Dozvěděl jsem se něco víc o tom, jak to v takových koncentračních táborech fungovalo. Byl jsem spokojený, jako vždy s Mádlovým hereckým výkonem. Od začátku jsem mu držel palce, aby se z toho koncentráku dostal. ()

PORTER44

Docela povedený válečný snímek trochu zromantičtělí,zamilováním dvou hlavních představitelů ale nebylo to tolik na obtíž,velitel byl drsný zastřelil koho chtěl,Mádl to zvládl dobře i ostatní herecké výkony se povedly Hryc,Vetchý,Táborský a další. ()

Indypindy

Nech si tu vraví kto chce, čo chce, mne sa film páči. Ak aj má podľa niektorých recenzentov nejaké filmárske slabiny, tak príbeh je veľmi dobrý, a má aj niektoré geniálne scény( napr. ukázanie Židom -klenotníkom vytetované číslo na ruke pri predaji diamantu). Film sa ani netvári ako prázdne moralizovanie a spôsobe, ako niektoré obete prežili, nakoľko by to ani nebolo fér voči ním. Clémence Thioly ako Collet bola podľa mňa dobrou voľbou, milo ma prekvapil Mádl. Tragika ľudských životov pokračuje aj po vojne, rany sa nikdy nezhoja. ()

OtokPag

Vyprávění pana Lustiga je třeba vždy brát trošku s rezervou. Ale jedno je jisté, umí vyprávět poutavě, jasně a srozumitelně. Přehánění, vymýšlení a upravování detailů nebo neúmyslné popletení událostí se dá dobrým vypravěčům, jako je p.Lustig v pohodě odpustit. Film se mi líbil a přesně vystihl způsob vyprávění p.Lustiga. Co se mi nelíbí je banda ignorantů, kteří zpochybňují tragédii holocaustu! Kritizovat film, výkony herců, literární předlohu, atd... to je v pořádku. Na to má každý svůj jedinečný pohled a vkus. Co je ale nechutné, je ubohý antisemitismus. Filmu dávám 88%, ať se neonáckové třeba poserou! 🇮🇱😎 ()

verbalek

Nese hodně z Démantů noci. Ta zvěrstva se nedala ani do filmu přenést. Ještě mi chybí natočit o genocidě ve Smolensku a již bysme se nemuseli vracet ke genocidám ve filmech. Jednou pro vždy bych to zakázal. O dinosaurech kromě Jurského parku také nikdo nenatáčí a také téměř všichni vyhynuli. Tak proč pořád genocidu. ()

megacik

Podľa môjho názoru je toto výnimočné, až majstrovské dielo, mnoho prvkov bolo použitých z Vrbovej knihy, Ako utiekol z Osvienčimu. Film má výnimočne realistické exteriéry. Avšak zlý marketing, reklama a produkcia pod česko-slovensko-holandskom, zapríčinili, že film je málo známy a podceňovaný. Hodnotenie s ohľadom na dané skutočnosti je bohužiaľ také, aké je. Verím tomu, že keby na to dali hollywoodsky podpis, len mierne zväčšili rozpočet, film by sa dostal do prvej stovky najlepších filmov, pretože je rovnako dobrý a ponurý, ako napríklad aj Šedá zóna, Pianista, Anna Franková, Diablova dielňa, či Šindlerov zoznam....Za mňa 80%, ale s ohľadom na čudné hodnotenie dávam 5 hviezd. ()