Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

Wacoslav1

Bond James Bond. Vrátil se nám po čtyřiadvacáté a moje resumé? Vezmeme to od úvodu kam se vrátil tradiční Gunbarell. Samotná zahajující sekvence v Mexiku je vydařená i když nepřekoná tu úvodní ve Skyfallu. Pak bohužel přichází jedna ze dvou větších chyb který ten film má a to úvodní titulky, který sami o sobě nejsou nejhorší, ale co si budeme povídat ten song je katastrofa a upřímně řečeno u žádný jiný Bondovky jsem si tolik nepřál, aby ty titulky už skončily, ale ok nenechám si zkazit den teď už vesměs jenom samá pozitiva a Bondovské jistoty. Takže tempo filmu nikam nespěchá, ale ani mi nepřišlo, že to mělo 150 minut. Uznávám, že příběh není nikterak geniální a ten hlavní zvrat je jasný víceméně už na začátku, ale i tak se domnívám, že Spectre se podařilo parádně propojit děj z předchozími filmy až mě samotnýho překvapilo jak to do sebe všechno zapadlo. No a pokud se o Skyfallu říkalo, že je to Bondovka o Bondovkách, tak u Spectre to platí dvojnásob. Samozřejmě nemusí to sednout každýmu, ale ta brilantně propracovaná stylizace a totálně hluboký ponoření do Bondovskýho světa je tu fakt neskutečný, spousta trademarků, spousta odkazů na nejrůznější jiné Bondovky zkrátka hardcore fanoušek mýho kalibru z toho bude v sedmým nebi. Ano velmi specifická záležitost. Když to řeknu normální řečí tak je to takový nádherný a okázalý Bond fetiš který nás vezme na tu nejdražší cestu kolem světa a občas přihodí nějakou tu velice stylovou akci. Ano pravda uznávám akce je poskromnu a kdo od toho očekává intenzivní akční nálož, tak půjde domů z brekem, ale zase kdo chce je ochotný ponořit se do tohoto světa a vychutnat si Bondovské univerzum se vším co k tomu náleží si užije i tu akci. Tohle je prostě těžkotonážní mrda pro totální fajnšmekry. Když to řeknu z nadsázkou, tak skoro taková artová Bondovka dá se říct, ale zase se nebojte pěknou Bond Girl si v ní užijeme i Bond si s ní pořádně užije. V tomhle směru byl zase Skyfall trochu nedotažený. Co se druhého mínusu týče tak tím je hlavní záporák (Pozor mírný Spoiler) Waltz se na Bardema a jeho geniálního šílence ani na jiné záporáky nechytá ani náhodou a je nevýrazný až hanba a po pravdě i kdyby se víc snažil, tak prostě nemá co hrát, což je velká škoda, protože tenhle slabý šéf Spectre mě teda upřímně zklamal i když na druhou stranu je nefér mu vyčítat jak to tu činí někteří v komentech, že se záporák chová nelogicky. Ukažte mi nějakýho Bondovskýho záporáka co se chová logicky (!) Takže poučka, že film je tak dobrý jak dobrý je hlavní padouch se zase až tak zásadně neuplatňuje. Každopádně čekal jsem od něj víc. Oproti tomu souboj Craig vs Bautista je skutečná lahůdka a přeci jenom oproti Skyfallu kde to Bond dostal trochu zadarmo tady musí svést aspoň jeden nadupanej souboj. Takže abych to shrnul oproti téměř bezchybnému Skyfallu to pár much má a je to jako celek trochu slabší, ale nic co by mě rozhodilo. Po čtyřicetiletce vesměs odlehčených filmů a Craigově původně trochu temnejším a vážnějším pojetím se podařilo najít rozumný kompromis mezi těmito dvěma polohami agenta 007. Co říct na závěr? Mno film roku se sice nekoná, ale mluvit o zklamání rozhodně není na místě.80% () (méně) (více)

Fiftis

Spectre nemá malé ambície a ako túto bondovku postupne sledujete, zistíte, že štyria scenáristi sem vložili veľké množstvo interesantných prvkov, zásadných odhalení či sondu do minulosti. Spectre začína úžasnou úvodnou sekvenciou, ktorá výborne nastoľuje základný pocit - mystérium. Postupné pátranie po organizácii Spectre, odhaľovanie členov a šéfa má silný šmrnc. No samotný štart je predovšetkým nádherne natočenou akčnou scénou, kde sú maskovaní protagonisti, rúcajúce sa baráky a na jednu šupu natočená lietajúca pästná férovka nad hlavami obyvateľov. 148 minút nesvedčí iba o najdlhšej bondovke, vytvára Mendesovi výbornú platformu na hru s očakávaniami divákov. Prvá polovica napĺňa očakávania - viaceré akčné scény a presne v polovici Mendes prehodí výhybku a prepne Spectre do nečakane odlišného módu. Rýchle tempo je preč, akčných scén je menej a zrazu máme čas na dlhé dialógy, lenivú atmosféru, budovanie romance a cítiť, že Mendes zase raz experimentuje v sérii, čo nebude každému divákovi po vôli. Osobne mi spomalená tretia štvrtina nevadí a má svoje kúzlo, pri ktorom si uvedomíte najmä všetky technické finesy. Spectre je luxusne natočený film. Má úžasnú kameru i výbornú hudbu. Má doposiaľ tú najkrajšiu a najsexi bondgirl - Léu Seydoux. Spectre je jedna z najkrajšie nakrútených bondoviek. Craigovým top dielom ostáva aj tak Casino Royale. ()

Segrestor

Tak nám to po čtvrté protřepali a místo elegantního nápoje naservírovali pěkný goulasch. Bond se bincá od rohu k rohu, máte z toho pocit, že si tvůrci jen plní povinnost dát poctu všem předchozím Bondovkám a potěšit akorát skalní fanoušky. Na diváky čekající další strhují nářez prostě tentokrát serou. Občas to i trikově působí jako tehdy s Connerym. A padouch Waltz je samozřejmě největším zklamáním. Strach z něj šel asi jako z babičinýho švestkovýho koláče. Prý největší padouch na světě. No, ha ha ha. To i ten Waltzův řádový nácek v Hanebných panchartech budil větší respekt. Směšné, opravdu. Dobře, je to jedna velká pocta a i já byl vlastně velmi potěšen, ale celkový dojem ze samostatného filmu není zrovna nejlepší. To už se mi víc líbilo Quantum of Poluce. ()

D.Moore

Jiné než Skyfall, snad o málo, maličko slabší, ale pořád velmi, velmi dobré. Spectre mi ze všeho nejvíce připomněl Conneryho Srdečné pozdravy z Ruska, v nichž také není příliš akčních scén, ale zato mají zajímavý děj, který je radost sledovat. I tentokrát všechno krásně odsýpá, na film se krásně dívá a ačkoliv se v něm hodně mluví, nikdy to není mlácení prázdné slámy a postavy mají pokaždé co říct. Když dojde na akci, je to typický Bond (navíc rvačka ve vlaku opět odkazuje na Srdečné pozdravy), když dojde na ženy, je to typický Bond... Netypická je ta tichá, zlověstně klidná atmosféra - ale netypická rozhodně neznamená špatná. Obzvlášť pochválit musím všechny scény s Blofeldem, při nichž jsem nejen nedutal, ale snad taky ani nedýchal, a nemohly mě nepotěšit v rozumné míře použité odkazy na starší bondovky (Conneryho bílý smoking z Goldfingera, Bondův převlek za záporáka ze Žít a nechat zemřít, Aston Martin DB5, pohřeb jako z Thunderballu...). Jediné, co bych mohl vytknout, je žalostně nenápaditá hudba Thomase Newmana (což se ale projeví hlavně při samostatném poslechu soundtracku), jinak se popravdě divím všem těm nízkým hodnocením a špatným recenzím.___P.S. Je krásně zaděláno na pokračování, což by beze všeho mohl být nějaký mazaný remake V tajné službě Jejího veličenstva. ()

Morien odpad!

Další babylonské zmatení žánrů, ó bóže. Mexiko bylo docela svůdné a navnazující, ale to, co přišlo potom, jako by byl úplně jiný film od o několik tříd horšího štábu. Včetně písňo-titulkové sekvence, z jejíž nevkusnosti mi bylo vysloveně trapně. Ale předně: Jestli ještě jednou uvidím film se starými špiony, který je o tom, že jsou staří a někdo jim vyčítá, že jsou staří a zbyteční, a oni jdou a dokážou, že nejsou, tak už něco vážně rozkopu. Další věc: Kdo to psal? Kdo to stříhal? Tempo je velmi antiklimaktické a dramatický oblouk neexistující. Když pominu fakt, že to, o co tam má jít, je strašně prázdné, recyklované a nepřekvapivé, tak je tam taková spousta balastu, který není ani sexy, ani efektní, ani efektivní, nic. Kdo potřebuje vidět dvacet vteřin chůze nějakou chodbou, než se někam dojde, kde se zase nic nestane? Já ne. Kdo potřebuje vidět honičku, ve které se ani nijak zvlášť nenahánějí, jenom prostě dělají smyky v prázdném Římě? Závěrečná "bitka" mezi C a M je tak zoufale amatérská, že mě ani nenapadají vhodně urážlivá přirovnání. Jakékoliv napojení mezi Craigem a Léou je za A. papírově chtěné (a fyzicky nepřítomné) a za B. vnitřně logicky nefunkční. Všechny ženské postavy jsou tak ploché a nelogické, že se mi ani nechce uvěřit, že si na ten film víc nestěžují feministky na Tumblr. Christoph Waltz je pro mě osobně jedním z nejpřeceňovanějších mužů Hollywoodu a tímhle Blofeldem mi to jenom dál potvrzuje. Koho to zajímá, že si hrál zamlada s Bondem na písečku, charismatického adversária přece nelze vytvořit pomocí tří nezáživných monologických scén a prohlášení, že vlastně může za všechno, co se dělo v minulých filmech, aniž by tyto doopravdy působily tak provázaně a promyšleně. Další šustění papírem, až mi z toho v uších zvoní. Ale největší tragédii vidím prostě v tom, jak se tvůrci snaží s vlastní domnělou archaičností bojovat zoufalým zmoderňováním a zrealističťováním všech věcí, na kterých vlastně nezáleží, ale strukturálně zůstávají u padesát let starých vyprávěcích struktur, které po takovém žánrovém obratu působí jako pěst na oko. V nerealistickém, nadsazeném špion-žánru let šedesátých může fungovat, že přiznaný agent dobrovolně přijede za hlavním záporákem, nechá se ubytovat u něj doma, obleče se do jeho šatů, napije se jeho chlastu a konverzuje o jeho soškách nebo meteoritech, kterými si řečený záporák rozhodl dané sídlo vyzdobit, a teprve potom si oba pokusí nafackovat raketama, ale v tomhle "ultrarealistickém" pojetí to působí směšně a neuměle. Produkce se systematicky zbavuje všeho, co bylo na Bondovi osobité, nenahrazuje to ničím nově rozpoznatelným a ani ten moderní kabátek neumí udělat tak kvalitně jako konkurenční špionské frančízy. A ještě mám potřebu na závěr zdůraznit, že Skyfall se mi líbil, v porovnáním s tímhle vlastně docela dost líbil. ()

• James Bond (Daniel Craig) používá telefon od společnosti Sony, konkrétně model Sony Xperia Z5. (SONY_)
  • Skupina Radiohead nahrála píseň "Spectre", která měla zaznít v úvodních titulcích. Píseň však byla odmítnuta, protože byla "příliš temná". Producenti se nakonec rozhodli pro skladbu "Writing's On the Wall" od Sama Smithe. Radiohead později 25. prosince 2015 zveřejnili svou píseň zdarma ke stažení na Soundcloudu. (Gavier)
  • Režisér Sam Mendes údajne nechcel, aby bolo vo filme vidieť značku Sony alebo Samsung. (lukyno40)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům