• Čína

• Belgie

• Nizozemsko

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Čína / Velká Británie, 2014, 119 min

Já bych všechny ty internety a počítače zakázala! Buď nás odstřelí Skynet, nebo se všichni zlinkujeme pod guru Sparowem a staneme se nesmrtelnými otroky díky nanomšicím, prostě vyhlídky na 3,14ču. Zvláště teď, když lidstvo dosáhlo tak dokonalého vzájemného porozumění a multikulturní ráj je na dosah, stačí se navléct do pytle na mrtvoly a 5x denně omlátit ksichtem koberec. Bylo by hříchem vytvářet nová božstva, vždyť máme dávno vymyšleny lepší, zcela nezpochybnitelné Bohy a nesmyslné... chci říct povznášející rituály k jejich uctívání. Plně chápu kontroverzi, kterou "Transcendence " vyvolala: průměrnému divákovi ve filmu chybí více střelby a efektnější transformeři, inteleguáni jistě postrádali dechberoucí desetiminutové záběry do blba. Kromě toho je nahozena spousta převážně etických otázek a odpovědi jsou jaksi neuspokojivé, divné. Ale já jsem taky neuspokojivá a divná, takže nemám potřebu se nad "Transcendencí" povýšeně ošklíbat, mě se docela líbila. Skoro bych jí byla ochotná dát 4 astry... bohužel jen skoro, pár věcí mi v tom příběhu skřípalo. 68%(2.12.2015)

Pro mě osobně to není taková blbost, jak se tady někteří snaží naznačovat. Ano, není to promyšlené do detailů a jako v každém (!) filmu zde najdete chyby a otázky "ale proč". Přesto, příběh dokáže pracovat s několika klišé, kterým se efektně vyhne (např. vědec se nechce stát duší ve stroji, ale jeho manželka to chce). Zaujalo mě, jak se v posledních letech začíná i po filmové stránce řešit kyberparanoia a pohled autorů prochází evolucí (Nepřítel státu to začal, Eagle Eye pokračovalo, Kapitán Amerika to dostal do komiksu...). Transcendence nabízí jiný pohled, který mě zaujal... obrovský spoiler... protože už kdysi v hodinách dějepisu jsme řešili, že absolutismus ve správných rukou, může být nejefektivnější nástroj globální změny. Proč by tedy konec filmu měl být "hipík", vždyť přesně o tohle, ekologickou záchranu, se tu poslední roky snažíme. Transcendence tak odráží současný paradox mezi technickou/technologiemi, které neustále rozšiřujeme, zdokonalujeme na úkor všeho okolo, a snahy vrátit se k přírodě, k udržitelnému rozvoji, k ekologickému životu. Řešení tohoto problému mě zaujal a má co říct, srovnávat ho např. Stalo se, je opravdu zcestné. Slabé 4*, už jen tak pro provokaci:). PS: Depp po všech těch pirátech pro mě osobně naprosto ztratil jakékoliv kouzlo. PPS: u některých komentářů mám pocit, že ten film je protitechnologiím, opravdu? Sakra, já viděl jiný film! Viděl jsem způsob, jak využít technologii jako nástroj k nápravě světa, a to že to kluci z FBI a pár pseudo-antikyber-teroristů nepochopilo, je prostě jen velká škoda:)(19.4.2014)

• whack

Ten koniec je naozaj extrémne rozporuplný, pretože priamo naznačuje, že stroj môže oživiť mŕtvy organizmus (od rastlín po človeka), ospravedlňuje nie len pokusy na zvieratách, ale najmä celý vývoj umelej inteligencie a priame spájanie človeka s technológiou. Je veľmi kontroverzné romantizovať túto problematiku. Stroj nikdy nemôže mať ľudské city, človek, ktorý má v sebe niečo čo nevzišlo z prírody, nie je človek, ale robot. Takisto strom, ktorý vyrastie za pár sekúnd, nie je strom (preto nesúhlasím s využitím takýchto technológií ani pri "záchrane sveta"). Veľký plus za Maxa (Paul Bettany), ktorý si uvedomil situáciu a za Bree (Kate Mara), ako vodkyňu skupiny anti-technologických vzbúrencov. Kedy sa na scéne objavia skupiny ako RIFT?(30.8.2014)

• Shakers

Jeden nováčik za písacím stolom a druhý na režisérskej stoličke. A výsledok aj podla toho dopadol. Nie že by som tento film už odpisoval dopredu, ale bohužiaľ ten film ma silne nedostatky, aj keď musím uznať, že svojím príbehom je celkom zaujímavý, ale prevažne nezáživný. Herecký je to slušne obsadené a hudba tiež nieje najhoršia, ale to nestačí. 50% - 2*(26.8.2014)

• Morien

Děti, děti, ten film vůbec nemá dějový oblouk! Byly časy, kdy jsem si myslela, že není fyzicky možné, aby mi film stvořený z přítomnosti Rebeccy Hall, Paula Bettanyho a Cilliana Murphyho působil cokoliv jiného než absolutní radost. Tyto časy jsou pryč. Transcendence disponuje něčím jako vágní myšlenkou, co by chtěla pojednat, ale to zpracování... to zpracování. Nehotový, nedospělý polotovar.(31.12.2016)

• - Evelyn (Rebecca Hall) príde do hotela, kde jej Will zarezervoval izbu a povie recepčnej, že má rezerváciu na meno "Turing". Je to jasná referencia na britského matematika Alana Turinga. Ten stojí za vytvorením slávneho Turingovho testu, ktorý sa považuje za doteraz najlepší spôsob, ako zistiť (ne)prítomnosť inteligencie v stroji. (Hexicek)

• - Ve scéně přibližně v 96. minutě, kdy přijede Evelyn (Rebecca Hall) ke sluneční elektrárně, jsou patrné stíny, které vrhají solární panely. Lze však také vidět, že slunce svítí z druhé strany, než by mělo, a v dalším záběru dokonce stíny chybí úplně. (Terva)

• - Spoiler: Pred koncom filmu postrelia Martina (Clifton Collins Jr.) a nanočastice ho neuzdravia s odvôvodnením, že nemajú signál, napriek tomu, že v závere je jasne ukázané, že vo vode fungujú aj bez signálu. (Jayem)