Transcendencia

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Čína / Velká Británie, 2014, 119 min

Film s výbornou myšlenkou, jednoduchý, ale působivý. Vsadím se, oč chcete, že kdyby ho (producent) Christopher Nolan natočil přesně tak, jak ho natočil (jeho kameraman) Wally Pfister, a kdyby do hlavní role obsadil někoho, kdo je momentálně populárnější než "ten vyhaslý šašek Depp", vypadalo by zdejší hodnocení určitě jinak. Červeněji. Škoda, ale co se dá dělat. Já si Transcendenci užil mnohokrát více než dejme tomu Interstellar. Od začátku do konce zajímavý děj, uvěřitelné postavy zahrané výbornými herci, žádné složité polopatické vysvětlování... A k tomu to krásné váhání, kdo je dobrý a kdo zlý (jestli tedy někdo). Zkrátka podívaná podle mého gusta, čtyři a půl hvězdičky zaokrouhluji nahoru naschvál těm 61 procentům.(24.1.2015)

• POMO

Toto sme tu dávno nemali :-) Zachrániť to mohla jediná vec: keby sa vo finále obraz sčiernobielil a Depp sa pred Rebeccou objavil v angoráku. Po premče sa vo výťahu tri asi osemročné dievčatká rozplývali, ako na internet napíšu, že boli na nový film s Johnnym Deppom a že to bolo úplne super. Tak nevešajte hlavu a hor sa do kina. Je to predsa executively produced by Christopher Nolan!(16.4.2014)

Místní odhalovači veškerého zla i zlého veškerenstva, všech konspiračních konspirací i nojeveltórdnungů dávno vědí, kdo stojí v pozadí. Je to světové Židovstvo, sjednocené v USA, představované pak svými výkonnými složkami, tedy FBI, CIA, Texas rangery a mariňáky. A je-li onomu zámořskému Satanu nejhůře, nasadí komplet, co má, v boji proti... kupříkladu hologramu. To se pak na scénu vyřítí omlácená dodávka, pár náklaďáků ze šedesátých, spolek nepřátel interfernetů, protitankový lauf, ulitý ještě za Eisenhowera, Frýmen ve výslužbě, minomet, zabavený před lety vietnamské mládeži a šest drsoňů s kalachy. No, s tím by nám obsadili přinejmenším polovinu Sudet. Než by jim místní Indiáni přes pauzičku na menáž odtahali vše kovové do výkupen. Docela pěkné scífko, rozpočet si zakulhal, romantiky přespříliš, logiky znatelně méně. Vhodné tedy i pro hezčí polovičky lidské prdele.(23.1.2015)

Her naruby. Film má perfekcionisticky vyrovnané tempo – bohužel to však znamená pravidelné střídání nudných a mírně nudných scén. Vůbec se nedaří napojit na žádnou z postav, a mozek tak při sledování vysílá spíše slabé impulsy. Chybí jakákoli výraznější scéna, zásadní myšlenka, šokující zvrat. Řada atraktivních témat je jen naznačena (kolektivní vědomí, kyberzločin, netělesná láska). Režiséra tak zrazuje scénář debutanta a filmu nepomůže ani pár charismatických herců (Bettany, Murphy) nebo sem tam působivý záběr na přírodu./// Triky jsou dosti věrohodné (nanotechnologie), ale v 21. století to už v kině nikoho nedojímá./// Skupina, jejíž členové nabíjeli minomet z barevného batůžku na zádech, v oblečení horším než můj army kostým a téměř s nulovým vybavením a organizovaností, měla být jako špička FBI zachraňující lidstvo? Už jsem jen čekala, kdy místo termovize vytáhnou dalekohled z Lidlu a igelitku z Alberta místo pláštěnky. *Spoiler* Po několika výstředních partech dostal Depp konečně civilní roli, geniálního vědce Willa, o kterém se však po dvou utahaných hodinách dozvíme, že je to vlastně jen obyčejný grýnpísák... [Kino](16.4.2014)

|| Scenár: Jack Paglen | Hudba: Mychael Danna | Distribúcia: Warner Bros. Pictures (US&CA), Summit Entertainment (International), Entertainment Film Distributions (UK) | Štúdio: Alcon Entertainment, DMG Entertainment, Straight Up Films | Rozpočet: 100 miliónov $ | Tržby: - $ || Nolan chcel čiastočnou produkciou pomôcť svôjmu dlhoročnému kameramanovy a priateľovi, Wallymu Phisterovi pri jeho režisérskej prvotine. Nemuselo to vôbec dopadnúť zle, hlavne keď sa človek pozrel na herecké obsadenie. Základná myšlienka je veľmi aktuálna, ktorá tu už niekoľko krát bola, no napriek tomu má plno nevyužitého a zatial nespracovaného potenciálu. Žial, práve scenár je najslabším článkom celého diela, ktorý znemožňuje dielu rásť k akémukoľvek vyvrcholeniu či bádaniu nových sfér v kybertematike. Všetko je vo filme samozrejmé, okamžite funkčné, bez psychologického alebo fyzického vysvetlenia. A pritom všetkom dokáže tento film pôsobiť prázdne, so scénami navyše, ktoré dej nikam neposúvajú. Mať vo filme Morgana Freemana a Cilliana Murphyho pre tak ploché, bezvýznamné postavy je hriech najvyššiej kategórie. Scenár Jacka Paglena si rozhodne nezaslúžil takýto produkčný tím, a keď si túto látku vybral Wally Pfister, tak ten by zas mal radšej zostať kameramanom... Napriek tomu všetkému je Transcendence stráviteľným filmom, ktorý zaváňa titulom najväčšiej premárnenej príležitosti za posledné roky. ?% | SterCentury Cinemas Košice, sál 1, 2D, EN 7.1, 17.4.2014 |(17.4.2014)