Transcendencia

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Čína / Velká Británie, 2014, 119 min

Půjdu s chutí proti proudu zdejších "kritiků", protože prvotina Wallyho Pfistera rozhodně není takovej průser. Místama to sice vypadá jako áčkově natočený béčko, ale má to nádech čehosi zvláštního, myšlenku (!), snaživou hereckou špičku a parádní efekty. Žádnej akční nářez to není, ale to přece není u sci-fi žádná podmínka. Asi jsem trochu cíťa, ale zabralo to na mě. A konec byl fakt pěknej.(18.4.2014)

• tron

WTF hovadina s elektronickým Johnnym Deppom (vravel som vám, že je to WTF). Paranormálny zážitok s extra blbým názvom. I keď to vyzerá ohromne inteligentne, mega-vizionársky a nadčasovo, v skutočnosti ide o bizarný, hlúpy, nudný a nezáživný film. Hoci... to posledné nie je tak úplne pravda, nakoľko scenár je natoľko šialený, že sa napriek robustným dvom hodinám nestíhate nudiť. Namiesto toho totiž zúbožene a perverzne nasávate jednu blbosť za druhou. Kreténskosť scenára dosahuje obrích, ba priam až závratných rozmerov. Nie som expert na IT, ale pri vete „musíme vypnúť internet na celom svete“ som zostal zaskočený i ja. Ešte som nespomenul koniec sveta, "dážď" a kyborgov. Scenár je strašný bordel. Baba leží v hotelovej posteli a zrazu dnu vtrhne komando v skafandroch a unesie ju. Mohlo by sa zdať, že je fenomenálne vidieť v jednej scéne Deppa, Cilliana Murphyho a Morgana Freemana, ale nie je. Proste chujovina á la Trávnikár.(2.12.2016)

• Gimli

Slibný start, ale co měl být ten zbytek? Vždyť to postrádalo jakoukoli logiku, Naprosto nesoudržná a nečekaně hodně naivní velkohubá slátanina, kde se samozvaná parta ajťáckých partyzánů a několika vojáčků pokouší zachraňovat svět před nebezbečím, které si vycucali z prstu. To nejhorší je drzost, s jakou tvůrci tohoto filmu, zejména scénárista, pokládají diváka za úplného pitomce. Druhá možnost je, že jsou tak pitomí samotní autoři.(16.12.2016)

Místní odhalovači veškerého zla i zlého veškerenstva, všech konspiračních konspirací i nojeveltórdnungů dávno vědí, kdo stojí v pozadí. Je to světové Židovstvo, sjednocené v USA, představované pak svými výkonnými složkami, tedy FBI, CIA, Texas rangery a mariňáky. A je-li onomu zámořskému Satanu nejhůře, nasadí komplet, co má, v boji proti... kupříkladu hologramu. To se pak na scénu vyřítí omlácená dodávka, pár náklaďáků ze šedesátých, spolek nepřátel interfernetů, protitankový lauf, ulitý ještě za Eisenhowera, Frýmen ve výslužbě, minomet, zabavený před lety vietnamské mládeži a šest drsoňů s kalachy. No, s tím by nám obsadili přinejmenším polovinu Sudet. Než by jim místní Indiáni přes pauzičku na menáž odtahali vše kovové do výkupen. Docela pěkné scífko, rozpočet si zakulhal, romantiky přespříliš, logiky znatelně méně. Vhodné tedy i pro hezčí polovičky lidské prdele.(23.1.2015)

Nevidim to az tak dramaticky, zrejme tu zafungovalo nateseni na sci-fi "pod zastitou" Christophera Nolana, a tak je vetsina divaku/kritiku doma i v zamori zklamana. Vyrazne vady tu jsou (nudne ubihani filmu bez tempa, protoze tusite kazdy "zvrat" ctvrt hodiny predem; slaba uveritelnost nekterych prvku, ktera jde ruku v ruce s nelogicnosti a az priblblou "slunickovosti"). Ale porad to podle me neni nejaka obr-tragedie, zachranuji to charismaticti herci s umirnenym Deppem v cele a tech nekolik nakousnutych zajimavych temat, ktera by si zaslouzila spis beckovy serial.(17.4.2014)

• - Jedná se o režisérský debut Wallyho Pfistera. Dříve se proslavil jako dvorní kameraman režiséra Christophera Nolana. (Lucasion)

• - Evelyn (Rebecca Hall) príde do hotela, kde jej Will zarezervoval izbu a povie recepčnej, že má rezerváciu na meno "Turing". Je to jasná referencia na britského matematika Alana Turinga. Ten stojí za vytvorením slávneho Turingovho testu, ktorý sa považuje za doteraz najlepší spôsob, ako zistiť (ne)prítomnosť inteligencie v stroji. (Hexicek)

• - Význam slova transcendencia by sa vo filozofii či teológii dal zhrnúť ako všetko to, čo presahuje zmyslovú skutočnosť, je teda mimo možného pochopenia človekom. V kresťanskej filozofii je transcendentný Boh, pretože nie je súčasťou sveta, ale jeho pôvodcom, ktorý každú skutočnosť presahuje. (Rorschach_SK)