• Čína

• Nizozemsko

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama

USA / Čína / Velká Británie, 2014, 119 min

• xxmartinxx

Když se poprvé řeklo "film od kameramana Christophera Nolana", napadlo mě něco přesně takového. Snad jen je výsledek ještě o kus hloupější. Kdybych já byl na Pfisterově místě, spíš bych se snažil vyhnou srovnávání, ne jim jít naopak co nejvíc vstříc. Transcendence je každopádně do sebe zahleděná blbůstka s šíleně anticharismatickým Deppem, přesvědčená o svojí chytrosti a důležitosti. Podobně jako v Kapitánovi Americe jsou však všechny konspirační čachry tak naivně povrchní a nepřesvědčivé, že výsledek nejde brát vážně, dá se mu jen vysmát. Komiks si to však na rozdíl od tohohle... nevím čeho... může aspoň trochu dovolit. Transcendence je takový Prometheus pro tuto sezónu.(16.4.2014)

• DaViD´82

Technologie jsou dobrý sluha, ale špatný pán kradoucí duše, áno? Působí to dojmem, že Pfister je senilním starcem (přitom je to takový mladík), který by „všechny ty internety zakázal!“. A tento svůj světonázor se rozhodl světu sdělit skrze rádoby uvědomělý „techno“-thriller, kde o každodenních technologiích vládne představa, jakou by si vytvořil váš prapraprapředek, kdybyste se vrátili časem a snažili se mu vysvětlit, co že to vlastně je ten internet, cloudové úložiště, nahrávání/stahování apod. To vše je sice nechtěně směšné málokdy vídaným způsobem, ale jde paradoxně o ten vůbec nejmenší problém, kterým Transcendence trpí. Mnohem horší je, že Pfister v druhé polovině chytí poučovací slinu a tak navíc začne kázat i ohledně stavu společnosti, světa, obsahu vaší ledničky, všehomíra… Prostě všeho co mu zrovna během natáčení přišlo na mysl či přelétlo přes nos. Akorát je echt tupý v tom co říká i jak to říká. Když do tohoto „kvazimalickovského“ konceptu navíc naroubujete scény à la vyskakování po zuby ozbrojených ajťáků ve službách FBI z tunelů uprostřed pouště, aby udělali nějaké to ratatata směrem k nanozombíkům a deklamovali přitom moudra ve stylu "nepřibližuj se k němu nebo tě nakazí virem a uploaduje vědomí do svého cloudu" (to vše samozřejmě smrtelně vážně), tak nezbývá než si hlavu nevěřícně ukroutit a o stůl omlátit či se škodolibě pobavit na účet tvůrců. A to je ostatně jediná rovina, ve které Pfisterova prvotina funguje na výtečnou.(28.8.2014)

• Wacoslav1

To prostě nevymyslíš. Takovej sranec opravdu ne. Za sebe musím dodat, že s projekcí tohoto filmu mám spojený jeden nový a nečekaný zážitek a sice odešel jsem předčasně z kina. Ano je tomu tak někdy v 75 minutě jsem to vzdal. To se fakt nedalo, pár odpadů jsem už letos udělil, ale žádný z nich na tolik neaspiroval na mrdku roku jako tokok. Dokonce mě každý z těch snímků tak zdravě nasral, že jsem ho okamžitě dehonestoval v komentáři, ale tady nemám sílu a chuť ani na tohle a to už je opravdu co říct...0%(19.4.2014)

Navzdory ohlasům kritiků z Rotten Tomatoes musím říct, že Transcendence z hlediska žánru dopadla velmi slušně. Čekala jsem zlomyslný počítačový systém snažící se zničit lidstvo a polovinu stopáže zasekanou akčními scénami, scénář se ale namísto cestou blockbusteru vydal cestou myšlenek a vysoce zajímavě zobrazil hlavní konflikt ve filmu, aniž by dal divákovi přímo najevo, kdo je v něm antagonistou. Ano, logických přeslapů je v Transcendence požehnaně, ale za tu originální stavbu centrálního příběhu a jako opozici proti kritickým ohlasům tentokrát těch 7/10 zaokrouhlují nahoru.(4.5.2014)

Modelová situace: vrátíte se z rande a hodnotíte - měla dobré nápady, ale plácala pátý přes devátý a navíc vypadala tak nějak divně... Vyrazíte si s ní znova? Možná jo, možná ne, kdo ví. Vlastně jo, určitě jo, pokud se ovšem neukáže někdo lepší. No a v tom je právě zakopaný pes, on totiž nebude takový problém někoho lepšího potkat. (Invercargill, NZ)(19.7.2014)

• - Význam slova transcendencia by sa vo filozofii či teológii dal zhrnúť ako všetko to, čo presahuje zmyslovú skutočnosť, je teda mimo možného pochopenia človekom. V kresťanskej filozofii je transcendentný Boh, pretože nie je súčasťou sveta, ale jeho pôvodcom, ktorý každú skutočnosť presahuje. (Rorschach_SK)

• - Ponuku zahrať si vo filme dostali aj James McAvoy, Tobey Maguire, Jude LawChristoph Waltz a Noomi Rapace. (Madsbender)

• - Do hlavní role tvůrci žvažovali obsazení Noomi Rapace či Kate Winslet, která tuto nabídku odmítla. (Besor)