Strach a hnus v Las Vegas

• USA Fear and Loathing in Las Vegas (více)
USA, 1998, 118 min

Cesta do hlubin amerického snu a vlastního vědomí i nevědomí. Snímek Terryho Gilliama Strach a hnus v Las Vegas je filmovým přepisem knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona. Kultovní autor ve svém literárním díle z roku 1971 líčí bizarní zážitky, jež prožívá jako novinář Raoul Duke se svým právníkem (jemuž říká Dr. Gonzo) na cestě z Los Angeles do Las Vegas, kde má pořídit reportáže ze závodu terénních motocyklů a bugin Mint 400 a následně z celostátní konference okresních státních zástupců, věnované boji proti drogám. Oba protagonisté se po hráčském městě pohybují ve věčném drogovém opojení, které neustále přiživují z nepřeberných zásob psychotropních látek doslova všeho druhu. V tomto stavu se dostávají do nejrůznějších absurdních situací a kniha i film jsou vlastně jakýmsi zúčtováním s obdobím 60. let, onou dekádou převratných kulturních a společenských změn, neodmyslitelně spojenou s psychedelickou explozí. Při adaptování knihy se Terry Gilliam poprvé sešel se scenáristou Tonym Grisonim, s nímž později spolupracoval na filmech Krajina přílivu (2005) a Muž, který zabil Dona Quijota (2018). Při samotné realizaci uplatnil svůj výrazně vizuální filmařský styl a smysl pro inscenaci horečnatě halucinačních filmových výjevů. Obrazu drogového vnímání odpovídá hektická kamera, prudký střih a bohatá zvuková stopa. Nesporně zajímavým atributem snímku je herecké obsazení, a to především brilantní výkony Johnnyho Deppa a Benicia del Tora v hlavních rolích, kteří jsou oba téměř k nepoznání. V dalších rolích se objevují známí herci Christina Ricciová, Tobey Maguire, Harry Dean Stanton, Cameron Diazová, Ellen Barkinová, Gary Busey a další. (Česká televize)

pepino

Od začátku do konce jde o neuvěřitelný drogový trip, který je plný humoru, absurdních situací, gagů a hlavně celý film je "plný" Johnny Deppa a Benicia del Tora, kteří jsou jeden jak druhý naprosto skvělí. Pro mě jedna z nejlepších komedií, i když nejde o typickou komedii a nezaručuji že se každý bude smát. Já jsem se ale za břicho popadal. Gilliam u mě zabodoval. ()

Tales

Neuveritelnej narez, musel sem se furt smat, protoze to, co tam predvadej ty dva blazni je totalni masakr :)) du si sehnat knizku :) ()

zly.dvojce

Opravdu hnus. Hnusný film. Myslím že scéna se servírkou ke konci Vám vše objasní, no aspoň těm trochu inteligentním (a experimentátorům se vším ne zcela legálním). Ovšem hnus geniální a brilantní. Po počátečním rozčílení nad tupostí některých dávajících méně jak 4 hvězdičky se Těmto tímto omlouvám. Tento film je totiž řekl bych pro specifickou skupinu lidí. Pro lidi znalé a pro lidi jejichž ideály už byly někdy pošlapány. A jako takovýto prototyp nemohu dát jinak než five stars. Neboť i já jsem tak trochu boží mutant. Příliš divný aby žil, příliš vzácný aby umřel. Ostatně stejně jako tento film. Koneckonců když se všechno posere, ještě furt můžeme následovat bílého králíčka. Nebo nás někdo trefí pomerančem do hlavy aby nám to rozmluvil. ()

Bigfuckman

Tenhle film jsem viděl naprosto střízlivý a při smyslech, ale po jeho dokoukaní jsem si připadal jak sfetlej všemi opiáty od marihuany, přes acid, éter, po andromechrom konče. Je to zfetovaná uchylárna a Johny spolu s Beniciem to zahráli na výbornou. Až si člověk musí myslet, že u toho byly pořádně sjetý. Ve filmu se mihne i na krátkou chvíli představitel Spidermana s totálně ulítlým účesem. No i Johny Depp má zajímavou fazonku. Takřka poprvé jsem ho viděl plešatýho a vypadal hodně zajímavě, ale už ne tak charismaticky jako s dlouhým páčem v Hrdinovi. Jsou zde opravdu realisticky podaná deliria feťáků a jejich uvažování. Ulítlej Jack Sparow z pirátů z Karibiku je slabej čajíček toho co Johny předvedl zde. ()

Prankster

Tak tohle byla pořádná jízda!!! Parádně vykreslené schízy a stavy vůbec. Doporučuji shlédnout pod vlivem nějaké drogy... ()

herrbierer

Animace z Monty Pythonů v hrané podobě. Tak takhle bys dal charakterizovat tento snímek. Spoustě lidí vadí, že v podstatě nemá žádný příběh. To je sice pravda, ale mně to ani trochu nevadí. Bohatě mi stačí skvěle napsaný humor, který vynikne o to víc, že je podán Johnnym Deppem a Beniciem del Torem. Zejména Depp je k popukání se svým suchým komentováním událostí a schopností udržet si chladnou hlavu za jakékoli situace. Pro mě je tohle další perla od Terryho Gilliama. ()

Elegnor

Ano, je to hodně divný, takovej psychedelickej úlet se jen tak nevidí. Nemám tušení jak na člověka působí drogy, ale sledovat tohle bylo zajímavý, často i sranda.. Vedlejší postavy Tobey Maguire a Christina Ricci parádně oživili trochu jednotvárné drogové excesy, ze kterých je navíc parádně poznat, kde vzal Depp průpravu na Jacka Sparrowa :) ()

Fearoth

Pro mě vynikající film plný hlášek, zvláštních zážitků a různých absurdit jež dějovvě v podstě nic neobsahuje. Pozor, to teď nemyslím ve zlém. Naopak, opět tu vynikl Benicio ale i Johnny nebyl k zahození. Je to 100% film o drogách, ale ne v tom ohraném stylu, který předvádí a hnusným způsobem poučuje jak jsou špatné a lidé je užívající končí na dně. Většinou to tak je, ale tento film poukazuje na to, že s nimi může být zábava :-D *Oblíbený film* ()

d1x

Velice zvláštní film. Přemejšlim, jestli jsem někdy viděl něco takhle absurdního. Půlka mého já hodnotí za 5, druhá za 1. Musím to holt zprůměrovat. Pokud chcete vidět něco fakt divnýho!, tak tohle je film pro vás. ()

oasismanik

Spolu s Big Lebowski moja najobľúbenejšia komédia vôbec. A jeden z mála filmov, ktorý som ochotný pretočiť na začiatok hneď po záverečných titulkoch. Možno to bude tým, že sa na Strach a hnus v Las Vegas pozerám iba ako na absolútne geniálnu a absurdnú komédiu, nie ako na film, ktorý ma niečo dôležitejšie a inteligentnejšie povedať. "Zaplať čo si zožral a vypadni, ty vyjebaný impotentný pankhard" ....."hmm, presne tak sa kedysi volal môj kôň"...:D /perfektný slovenský dabing/ 10/10 ()

Burrows

Už dlouho se mi nestalo, že bych se v průběhu filmu díval každých cca 5 minut na hodiny a odpočítával čas do konce. Gilliam je pozoruhodný filmař, ale tímto "dílkem" šlápnul hodně vedle. At´se vrátí k filmům jako je 12 opic a tématiku drog nechá jiným. Co na tom, že Depp a Del Toro hrají věrohodné smažky, když děj posouvá dopředu jen jiná lokace a další dávka drog, přičemž nuda střídá nudu? * za pár povedených hlášek. "Jako váš právník vám radím, nechcete - li přijít k újmě, vyhněte se filmu Strach a HNUS v Las Vegas." ()

monikka87

Johnny Depp (ktorý nepatrí medzi mojich obľúbencov) s nonstop cigaretkou v kútiku úst a skrytý za žltými okuliarmi ma tu fakt bavil... asi viac ako drogové opojenie vo Vegas. Ergo čakala som od tohto filmu trochu viac. ()

Tuniak DF

Toto vznikne keď spojíte drogy, Monty Python a Deppa s Del Torrom. Film, ktorý v podstate dej nemá, a ak na začiatku má tak ku koncu sa vám zleje do čohosi neidentifikovatelného. Film som videl v slovenčine aj pôvodnom znení, a musím uznať, že toto je JEDINÝ prípad, kedy slovenský dabing bol lepší než tie ostatné a pôvodné. Herci sú tu úžasný, tvoria najmenej 60% filmu, títo dvaja si perfektne sadli. Neviem si predstaviť nikoho lepšieho v ich rolách. A skvelá práca je aj s kamerou (na každú drogu iný efekt). ()

Bendiys

Zpocatku to vypadalo na blaznivou jizdu, pri ktere vas budou drogove zvasty a eskapady tech dvou neskonale bavit. Parkrat jsem se opravdu od srdce zasmal. Prijemne jsou i epizodni role. Nicmene zhruba po pul hodine se to zvrhne v silenou krec, spletenec scen, kdy nevite, co se deje a jak mate na to reagovat. Gilliam proste nechce natocit "normalni" film, coz je i dobre, ale i chaos ma urcity rad, ktery tady chybi. Proste to nefunguje. A tak nadejne to vypadalo... ()

MaxForValue

Súhlasím s kleopatrou, prakticky vo všetkom. Film je jednoducho "o ničom". Halucinogenná road movie o dvoch bláznoch vo Vegas, ktorí zažívajú rôzne rádoby úsmevné historky. Je to rozhodne veľmi atypický snímok, avšak Trainspotting, Requiem za sen či Acid House sa mi zdali byť podstatne zábavnejšie snímky. Čo už. ()

tohl

Zaujímavý film. Úplne chápem, že niektorým divákom sa tento film nepáči. Veď keď sa nad tým tak zamyslíte tak v podstate nemá dej, Depp vypadáva zo svojej role atď... Ale aj tak ten film má niečo do seba. Ťažko sa na ňom hľadajú nejaké špecifické klady, je to len ten pocit, ktorý vo vás Strach a hnus v Las Vegas zanechá. Za film ako taký 4* plus za hudbu jednu obrovskú *. ()

McMastamind

Snad nejrealističtější syrové ztvárnění stavů po užití drog, co jsem kdy v životě viděl. Nechápu, asi celý plac musel v něčem jet. Johnny Depp, který mě opět nezklamal, krásný výlet do atmosféry 60(70)ých let, navíc DOKONALÝ soundtrack.. proč ne? ()

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)