Arogantní a sobecký rozhlasový diskžokej Jack Lucas se dostane do těžké deprese, když zjistí, že nepřímo zavinil smrt několika lidí. O tři roky později pracuje ve videopůjčovně, jejíž majitelka Anne Napolitanová se o něho stará. V jedné ze svých sebevražedných nálad je u Manhattanského mostu zachráněn Parrym, bývalým profesorem historie, který živoří na pokraji společnosti. Parry se chová jako blázen. Ve svých představách je ohrožován zlověstným Rudým rytířem a snaží se přesvědčit Jacka, že jeho úkolem je získat Svatý Grál, schovaný v domě miliardáře Carmichaela. Když Jack zjistí, že Parryho manželka byla mezi obětmi, za jejichž smrt se cítí zodpovědný, snaží se bývalému profesorovi pomoci. Seznámí nesmělého Parryho s dívkou jeho snů, osamělou sekretářkou Lydií. Po první schůzce s Lydií je Parry přepaden několika násilníky a končí v nemocnici. Jack, který dostal novou chuť k životu, se chce vrátit ke své bývalé práci. Navštíví Parryho v nemocnici a nalezne ho v katatonickém stavu. Jediný způsob, jak ho zachránit, je přinést mu Svatý Grál. Jack se v noci vydává do miliardářova sídla jako lupič... (oficiální text distributora)

Arbiter

Každý sebestředný posera by měl vyfasovat svého Robina. Šrámy, ty, které se nehojí, si zaslouží co nejvíce dirigentů a co nejméně porouchaných sboristů chórové úpravy písně How About You, uzavírající Giliamovo dobrodružné podivno. Nejlépe v poměru nekonečno ku nule. A Bridges by měl přestat funět a mlaskat, proboha. ()

Phobia

Pro mě nejlepší, nejsrozumitelnější Gilliamův film s dvojicí vynikajících herců v hlavních rolích. Jeff Bridges jako Jack Lucas, úspěšný moderátor v rádiu, očekává hvězdnou budoucnost. Namísto toho následuje pád, když jeho arogantní plácání nepřímo způsobí tragédii. Po letech chlastání poznává komunitu bezdomovců, zvláště bláznivého Perryho, v přesvědčivém podání Robina Williamse. Zjišťuje, jak tragický vliv měl na život tohoto muže a chce mu pomoci. Vzniká podivné přátelství, plné bizarních, humorných i smutných situací. Tohle je pouze stručný nástin děje, příběh má mnoho vrstev, jejichž středobodem jsou mezilidské vztahy. Za zmínku stojí typicky gilliamovské ztvárnění Perryho doupěte či jeho halucinace - ohnivý rytíř je impozantní. Snad nejvíc mě dostalo pěvecké vystoupení a kreace Michaela Jetera, opravdu povedená postavička:-). Po prvním shlédnutí v původním znění s amatérskými titulky byl dojem z tohoto filmu úžasný. Druhé podívání v profesionálním českém dabingu už takový zážitek nepřineslo, nerada tedy strhávám hvězdičku. Příště se radši podívám zase na tu verzi v angličtině, třeba hvězdičku přihodím zpět;-). 80% ()

kinej

Od Gilliama bych čekal trochu víc. I zde sice nacházím útržky jeho fenomenální fantaksní představivosti, ale ta zde hraje podružnou roli a ustupuje příběhu, který mě ovšem nijak zvlášť nezaujal. Přišel mi dosti neuspořádaný a neucelený. Kdyby nebylo výkonů dvou hlavních aktérů, byl bych asi zklamán. ()

Big Bear

Když to krapet netradiční pojetí přijmete a necháte se dějem unést budete nadšeni. Nenechte se odradit ! Krásné, lidské, milé, dojemné ! * * * * * ()

Boogeyman

Gilliam je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů. Miluju jeho špinavě psychopatický vizuální styl a způsob vyprávění. Král Rybář patří k jeho nejpovedenějším kouskům, ač jde v základu o nejobyčejnější příběh. Ten je ale omotán pestrým obalem dávajícím příběhu mystické a mýtické zbarvení a zároveň příležitost Gilliamovi pořádně se vyřádit na vizuální formě. Přesto hlavní tažnou linií je realný svět a přiběh o přátelství, vykoupení, šílenství a lásce. Shrnuto – je to o lidství! A je to geniální! ()

Ruut

UPDATE 2020: Tyhle role uměl opravdu jen Robin Williams.Prostředek se seznamováním v půjčovně je best.A když si ke konci člověk uvědomí, že šílené psychologické drama je vlastně vánoční komedie ... -----Tentokrát trošku komornější Gilliam .. tzn. trošku překombinovaný a zdlouhavý a zároveň ale zajímavý vícežánrový film s úchvatnou vizuální stránkou :-). ()

Mi Nü-Chai

Dle mého nejméně povedený film od Gilliama. Asi i díky Robinu Williamsovi, kterého nemohu vystát a jeho ublekotaný, hřejivý a dobrácký styl hraní mi leze na nervy. A nad samotným příběhem jsem musela poněkud povytáhnout obočí - přišel mi zbytečně moralizující (nebo jsem prostě na tohle téma přecitlivělá). Líbily se mi jen fantaskní scény - mohlo jich být ovšem víc, na úkor scén "romantických..." ()

HAL

Když blázen potká blázna, připadají si normální, jen pro ostatní jsou to pořád blázni... ale kdo je vlastně dnes normální? A stojí to vůbec za to? Vždyť je přece mnohem lepší schovat se pod roušku bláznovství a místo pravidelného vstávání do práce se vydat na výpravu za svatým grálem. Možná, když překonáme svůj strach, s tím grálem dokonce porazíme své démony a najdeme i něco víc, snad lásku, snad štěstí, možná snad i zmoudření nad svým životem... kdo ví? 9/10 ()

misterz

Smutno-smiešny komik Robin Williams nikdy nebol moja krvná skupina, ale musím uznať, že mu postava bláznivého Parryho sekla ako uliata, pre mňa jednoznačne jeho najlepšia rola. Dejová linka ma síce moc neoslnila, hlavne prostredná časť často inklinovala k nude, ale spôsob natočenia, herci ako aj všetko okolo, pôsobilo veľmi príjemným dojmom. Tak sa mi zdá, že Terry Gilliamovi sa opäť raz podarilo z minima vyťažiť maximum. 70/100 ()

Anderton

Trocha undergroundového sentimentu a predvídateľnosti nikdy nezaskočí. The fisher king je vlastne na klasickom hollywoode postavený malý nezávislý film, ktorý sa nás snaží dojať v tie správne chvíle, zaujať hviezdnym obsadením a potešiť netradičnou romancou. Hlavne vďaka tým hercom to funguje. Musím ale konštatovať, že Gilliamov štýl mi stále viac sedí v rozprávkach, čo ma trochu prekvapuje, pretože s týmto konštatovaním som tu začínal komentáre v roku 2007 a stále sa na tom nič nezmenilo. Práve som čítal článok, že Bridges vďaka Lebowskemu a práve tejto úlohe dotiahol svoje meno do absolútnej kultovosti a niečo na tom bude. Tak ako to nakoniec bolo s tým svätým grálom, Pythoni, zhodnete sa na niečom? ()

Frajer42

Další příklad toho, že přehnaná stopáž velice snadno dokáže filmu intenzivně uškodit. Parádní scénář, všechno je úžasně zahrané. Skvělé výkony i výběr jednotlivých herců. Až na toho odpudivého transvestitu, vůči kterým jsem bohužel stále jaksi zaujatý, to byl jeden sympaťák vedle druhého. Již třetí film v řadě, kdy mě okouzlila hudba. Gilliamův humor mám rovněž moc rád. Terry zde dokázal zahrát na vážnou notu, ale i dokonale rozesmát. Zkrátka všechno tu fungovalo. Až na zmíněnou stopáž. Kdyby byl snímek o půlhodinku kratší nedostalo by se na občasnou vatu, která nudila takovým způsobem,, že jsem měl chuť sledování přerušit a navázat později. Dokonce jsem tuto chuť přetavil v realitu a dal si snímek napůl. Lepší tři kousky. Hluboký a krásný film. Jen bych si ho příště žádal výrazně kratší. Velká škoda. ()

teutates

Musím sa priznať, opäť snímok do ktorého sa mi veľmi nechcelo... po hĺbšej úvahe aaa znázornenie niečoho (proste mi chýbal podobný snímok) prekvapenie... veľmi milé a kvalitné, bavil som sa, stopáž ubehla ako voda no a koniec koncov herecké výkony hlavných 4 propagonistov... hm, "smekam". Jeff Bridges je trieda, pomaly ale iste si ma začína získavať čoraz viac a viac... množstvo postáv ktorým dodal tvar, nemám čo dodať. Príbeh v celku na môj vkus netradičný, ale fajn 8/10 ()

swamp

Gilliam je blázen, a když je blázen i divák, asi to funguje. :) Bridges a Williams jsou vynikající, počáteční depka je v průběhu snímku vyváženě odlehčená a závěrečný happyending je až překvapující (nemyslím to, jaký byl, ale to, že byl). ()

nascendi

Trvalo iba niekoľko málo minút, než som zistil, že tento film je pre úplne iného diváka, ako som ja. Bezdomovci ma odpudzujú čučom, ktoré do seba lejú i špinou, smradom a bordelom, ktorý okolo seba šíria. Nechápem, prečo by ma mal zaujímať film o ich problémoch a pseudoproblémoch. Napriek spoľahlivým hereckým výkonom oboch predstaviteľov, dve hviezdičky sú za nich, som film vydržal pozerať iba hodinu a potom som to vzdal. ()

predators

Bláznovina prvotřídní kategorie, ale s vynikající dvojicí Bridges - Williams, kteří jsou číslem jedna. Je to milé, že i mezi blázny se najdou pozitiva, láska a smysl pro humor. Zde je to dáno i určitou nadsázkou, vidinami o ohnivých rytířích a "Svatém Grálu" :-) Možná ale zbytečně dlouhé... 60% ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall