Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

jakkal

Mno, nemôžem povedať, že som sa nebavil. Zábavné to hej, originálne fórky tiež, ale bolo tam až priveľa hluchých miest. Stalo sa, že som kukol na čas, že kedy to končí, a to by sa pri dobrom filme stávať nemalo. No ale nikto nieje dokonalý. Navyše ma veľa krát tento film parádne pobavil, takže určite patrí k tomu lepšiemu vo svete komédií. Napríklad scéna s posvätným ručným granátom, či čierny rytier sa určite navždy zapíšu do môjho filmového podvedomia;) ()

Bobšule

Zatímco krátké skeče M.P. mě nikterak neuchvátily, Svatý grál mě naopak dostal zcela. Je proto pro mne obtížné vybrat některý z nejvtipnějších okamžiků, ale u nás doma je asi nejpoužívanější citát "nebudeme se hádat, kdo zabil koho...". POněkud mě samozřejmě ničí konec, ze kterého mám neodbytný dojem, že ani sami mistři už nevěděli, co s ním, ale možná to tak je nejlepší. Každopádně Svatý grál trvale patří ve světové kinematografii k tomu nejvtipnějšímu, co znám. ()

Forty-

Pre mna je to vyborny film, najma kvoli plnej davke klasickeho montypythonovskeho humoru. Paci sa mi stelesnenie postav v ich dobovej debilite, prizemne vtipy az nezmyselneho razu. Caste odbocovanie od hlavneho poslania, rozhovory typu "vlastovka" a nezabudnutelne sceny ako nadavajuce torzo na zemi alebo strazca mostu smrti su len mala ukazka geniality tejto klasiky. Odporucam vidiet s originalnym dabingom a kulturne odkazy na tento film najdete mozno aj tam, kde by ste to necakali ;) Za vsetky spomeniem napr. PC hru Fallout 2 alebo programovaci jazyk Python. ()

teyra

Tohle potřeštěné podání rytířského eposu a étosu s nádherně absurdními skeči a dialogy mě vzalo za srdce i za bránici. Z filmu čiší nízký rozpočet, ale Pythoni umí udělat z nedostatku přednost (viz jezdectví bez koní), navíc tu cítím radostnou energii, která dává znát, že se sami aktéři při natáčení baví. ()

High.Hopes

Méně komplexní než Život Briana, ale o nic méně vtipný a chytrý, "oxbridgeské" vzdělání členů Monty Python se nezapře. Nejvíce mě bavily všechny "politické" hlášky, především anarcho-syndikalistická komuna Michaela Palina:) Listen, strange women lyin' in ponds distributin' swords is no basis for a system of government ()

BigBang

Angláni některým věcem prostě rozumějí; třeba tomu, jak funguje vláda, tradice a legitimita. A taky humor. To je důvod, proč v jejich podání vzniklo takto vynikající dílo. ()

josieaddms

Monty Python v tomto filmů ryjí svým absurdním a krutým způsobem do středověku, a všemu co k němu patří. V tomto filmu se hodně ukázal jejich netradiční smysl pro humor, který nemusí vyhovovat každému. Jenže tahle šestice britských chlapíků výborně shazuje všechny ty mýty které se z té doby vypráví. Je to neskutečně vtipné a zábavné, a jdou do toho s vervou a nic jim není svaté. ()

diodoros

Absurdná komédia založená na šialených scénkach tvoriacich paródiu na artušovské legendy. Na počudovanie dobré kostýmy a dobová atmosféra, výborné vtipy a scénky vyvolávajúce až hysterický smiech (hlavne most a králik) a samozrejme šialené zakončenie pripomínajúce radošínskeho Jááánóóóšíííka... Niektoré scénky srandovnejšie iné menej, niektoré krvavejšie iné menej, niektoré ujetejšie iné menej, niektoré podarenejšie iné menej, ale ako celok stále perfektná (vraj) inteligentná, ale od šialených úvodných titulkov až po záver najmä absurdná zábava. ()

Mik_e

Monty Pythoni v nejlepší formě. Ale i oni se občas museli seknout, takže hvězda dolů za pochybně ujetý závěr. Absurdní sice byl, ale vůbec se tam nehodil. I tak ovšem skvělá podívaná, tenhle humor mám fakt rád. :) ()

Khalia

Trošku mě to minulo, tenhle humor fakt není můj šálek čaje... Ale některý fórky byly povedený :) Mno to je tak vše. Znovu se na to nepodívám. ()

Hraboshka

Teda já byla fakt ráda, když tahle hovadina skončila. Dýl už bych se fakt smát nevydržela! Pro mě je tohle nejlepší montypythonovský film (a to už je co říct, protože všechny ostatní jejich filmy miluju). Vždyť už jen ty titulky jsou vtipnější než většina dnešních komedií. Musím si to pustit ještě mockrát, abych postřehla všechny vtipy (nebo aspoň ty, které jsem vůbec schopná postřehnout). Jo a nikl je odteď můj nejoblíbenější prvek. ()

Rudyamon

Pokud bych měl říct, jestli mě víc nadchnul Život Briana, nebo Svatý grál, asi bych se nevěděl rozhodnout. Dávám je oba na stejnou výši. Monty Pythoni jsou v každém případě prostě skvělí, nechápu, že jsem je tolik let míjel! Svatý grál, byť má jakousi jednotící dějovou linku, je rozdrolený na menší minipříběhy, jak tak hlavní hrdina, král Artuš, putuje a s ním i jeho rytíři. Už úvodní rozprava o vlaštovce a kokosu mě poučila, že půjde o skvostný zážitek. Celý film je sbírkou geniálních nápadů, které parodují historii (trojsky králík), náboženství (svatý ruční granát - „Vytrhneš svatou pojistku a budeš počítat do tří, ne méně a ne více... “) a s ním spojené pověry („Dá se pomocí ovčího měchýře předejít zemětřesení? Jistě pane. “ - „Země má tvar banánu... “ - „Proměnila mě v mloka! Ale už nejsem.“). Rytíři, kteří říkají NI, to je opravdová šílenost (v tom dobrém, samozřejmě), nebo scéna, kdy po vyvraždění svatebčanů na výtku, že zabil nevěstina otce rytíř řekne: „Já jsem to tak nemyslel!“ - to je jen několik perel tohoto filmu. Hodně se mi líbilo prolínání scén děje a filmařského štábu (sťatý historik vyprávějící o historických souvislostech, policejní auta... ). Celkově to byla lahůdka, kterou nepochybně shlédnu ještě mnohokrát. Jednoznačně 5 hvězdiček - 100% a samozřejmě ještě jednu perličku na konec: „Jak to, že tolik víš o vlaštovkách?“ „Musíš takové věci vědět, když jsi král!“ ()

danny_21

Prazvláštní černý (někdy) humor této skupiny Létajících cirkusáků je mi někdy tak blízký, že mi nejde přestat se smát, ale někdy je to zase křeč, která nudí, vadí a nebaví - ale je dost možné, že jen dostatečně nepobírám podstatu jejich sdělení - 60 % ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005