poster

Monty Pythonův smysl života

 • český

  Smysl života podle Monty Pythona

 • anglický

  Monty Python's The Meaning of Life

 • slovenský

  Monty Python: Zmysel života

Komedie / Muzikál

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • darkrobyk
  *****

  Zábavné a nechutné současně. Všudypřítomný sex a stříkající krev na každém kroku... Vzhledem k blicím orgiím se nedoporučuje konzumace jídla během filmu. Mnozí obyvatelé naší drahé vlasti si dělají starosti se sexuální výchovou ve škole. Ptám se: proč? Monty Pythoni to za ně vyřešili dávno! A stejně mám nejraději strom na hřbitově. Jak dojemně ty lístky umírají....Při každém zhlédnutí se na tuhle záhrobní scénu těším! Jinak pozor, povážlivě velká část filmu není vůbec vtipná...(27.11.2010)

 • Fr
  ***

  Proč vůbec žijem, k čemu to je? Je Bůh opravdu, nebo ne? Ať je to tak nebo tak, dneska zjistíme jak..... . Mám radši šílenější nápady. Ty historický mi připadají víc ujetější. Jsou zde samozřejmě výborný věci (třeba klip na téma spermie), ale je toho nějak míň. A jestli se dozvíte něco o smyslu života? Slíbili to!(31.3.2007)

 • Skejpr
  *****

  KONEČNĚ!!!! Konečně se mi podařilo odchytnout si poslední díl pomyslné montypythonovské trilogie a pokusil jsem se s spolu s touhle nesmrtelnou bandou chacharů odhalit Smysl života. Jistě, oproti Svatému grálu a Životu Briana výrazně rozkouzkovanější a méně konzistentí, ale probůh, co byste chtěli - dyť je to surrealismus. Mimoto, některé momenty jsou vskutku brilantní a i když se zrovna brnká na vážnější strunu (Idleův monolog o mamince je v podstatě, na Pythonovské poměry mimořádně nezvyklé vážná a nehumorná scéna), nastoupí jako náhrada za absenci záchvatů smíchu poměrně působivé zamyšlení. Nad smyslem života, na tím, o co jsme přišli, když tidle magoři přestali tvořit v takové míře, v jaké dřív.. A také nad tím, zda-li je lepší býti člověkem nebo rybou... ? Protože Life is piece of shit, when you look at it a abyste na to přišli, nemusíte zrovna šlánout pánovi do kbelíšku.. Sakrblé...(5.4.2010)

 • gudaulin
  ****

  Před Životem Briana měli Monty Pythoni spoustu plánů a málo peněz, po něm měli spoustu peněz a málo společných plánů. Členové skupiny se rozešli a pracovali na vlastních projektech, zatímco producenti se předháněli v nabídkách na financování dalšího společného filmu. Skupina se sešla na Jamajce a pokoušela se dát dohromady nový scénář, ale šlo to velice ztuha, protože představy o projektu byly velmi rozdílné. John Cleese dokonce zpočátku vůbec na projektu nespolupracoval. Skupina původně přišla s představou montypythonovské 3. světové války jako parodie na komercializaci válečnictví nebo s představou soudního procesu, kdy bude skupina obviněna, že celý projekt nového filmu je vlastně velkolepý daňový podvod. Všechny tyto představy šly do ztracena a film je vlastně volným spojením řady samostatných scének, kterému chybí pevný příběh. Díky tomu je to film hodně roztříštěný a nevyrovnaný. Obsahuje vynikající scénky a vtipy vedle slabších momentů, kdy se pointa jednoduše nevyvedla. Monty Pythoni při práci na scénáři vyhodili kvantum materiálu a vedli tvrdé polemiky nad definitivní podobou filmu. V palbě kritiky byl nejvíc Terry Gilliam za svou Crimsonovu permanentní pojišťovnu, která se ostatním členům skupiny zdála příliš megalomanská a zbytečně drahá, jednoduše nezapadala do celkové koncepce filmu. Ohlasy na Smysl života (všichni byli po Životu Briana zkrátka namlsaní) jak u kritiky, tak u diváků nebyly příliš nadšené a sami členové skupiny se cítili nespokojeni. Smysl života znamenal fakticky konec společné práce a všichni členové se rozhodli jít vlastní uměleckou cestou. Většinou úspěšně, pouze Chapman za těch několik let, co mu zbývaly, už nestačil mnoho dokázat. Celkový dojem: 80 %.(21.1.2008)

 • numi
  ***

  Montypythoni tentokrát neútočí na naše bránice, ale spíše na absurditu zaběhaného společenského kodexu, na předsudky a pravidla, kterými se v životě necháváme řídit, a na svůj vlastní film svým vlastním předfilmem... ;) Smysl života nepatří do skupinky groteskních filmů, ale spíše do polemik, či filipik. Pracuje s vtipnou a originální nadsázkou, nebere si servítky a dokáže i rozesmát. Jako celek (v kontextu s ostatní tvorbou Létajícího cirkusu) samozřejmě působí rozpačitě, neboť zcela postrádá děj, řád i salvu ostrých gagů, na které jsme u Pythonovců zvyklí, ale zároveň funguje tak, jak byl zamýšlen - tedy jako zábavná a nadsazená sebestředná kritika na ještě sebestřednější společnost a její zásadní principy. Bez tohoto filmu by tvorba této geniální komediální skupiny nebyla kompletní, takže samotná roztříštěnost filmu a absence silných humorných okamžiků nemrzí. Tři a půl. [říjen 2006](8.10.2006)

 • - Jediná postava, která se vyskytuje ve třech nejslavnějších Pythonovských filmech, je bůh. (Kulmon)

 • - Graham Chapman, který byl homosexuál, hrál ve filmu boha. Chtěl ho hrát zejména proto, že mu nebylo dovoleno vzít si v kostele svého přítele Davida Sherlocka. (Kulmon)

 • - Děti, které zpívaly "Every Sperm is Sacred" později prohlásily, že vůbec netušily, o čem píseň byla. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace