Monty Pythonův smysl života

Smysl života podle Monty Pythona

Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python: Zmysel života

Komedie / Muzikál

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

A poté, co nám Cirkusáci zprostředkovali náhled na úsvit moderní civilizace a její těžké rytířské počátky, museli nám zákonitě osvětlit, proč tu jsme. Krátké příběhy z různých etap lidského života, pěkně nadrobno nasekané a ostře dokořeněné. Bezesporu to nejúchylnější z dílny Monty Python, některé scénky trochu slabší, ale jiné se vryjí do paměti tak, že je nelze odstranit ani aplikací sava a ředidel. Přineste mi kyblíček, budu zvracet. Bravo, třikrát bravo!(26.1.2004)

Brilantní a smrtelně zábaný film, který já osobně považuji za nejlepší dílko od legendárních Monty Pythonů. Nejlepší skeče jsou mimo jiné ,,Nudná a absolutně nezáživná" sexuální výchova v podání Johna Cleese, cholerický generál Michaela Palina jehož hlas dokáže vyskočit o tři oktávy nahoru, naprosto úžasné písničky v čele s Galaxy song a Every sperm is sacred (a následným protestantským proslovem Grahama Chapmana). Moje nejoblíbenější je bezesporu slavná blicí scéna s Terry Jonesem a Johnem Cleesem (slabým povahám by mohla přivodit nervový šok) která je tak nechutná a absurdní, že si člověk říká ,Jak na to proboha přišli? Odtud pochází i můj nejoblíbenější dialog: ,,Dobré odpoledne pane, jak se dnes vede"? ,,Radši mi přineste kýbl, budu zvracet". ,,Gastone, kýbl pro monsieur"! Doporučuji podívat se na tento film někdy kolem Vánoc, protože si ho člověk víc vychutná díky té atmosféře. A mimochodem, opravdu nevypadám jako pan Creosote.(21.11.2006)

Tak jelikož jsem tímto uzavřel celou Pythonovic tvorbu, musím konečně napsat i komentář. Jedonduše geniální. Asi jako všechno od téhle bandy. Smysl života sice není ani ryba ani pták, ale to, že je to nejhorší co kdy Monty pythoni stvořili, neznamená ani v nejmenším, že se to nepovedlo ba naopak. Skeče sexuální výchovy, zákopového sentimentu nebo geniální The Middle of the film by se jistě daly zařadit do zlatého fondu Monty Pythonů po bok ostatních geniálních scének z jejich tvorby. Na závěr snad jen, bylo mi ctí pánové, díky za řádné procvičení mojí bránice jak u celovečerních filmů, tak u seriálu a vězte, že ten váž humor bude stejně vždycky nejlepší a nepřekonatelný, ať si řiká kdo chce co chce. Jo a chlapi, stejně vim, že ty drogy berete, poněvadž tohle opravdu není normální.(3.12.2009)

První polovinou "Monty Pythonova smyslu života" jsem proplula se širokým úsměvem a občasnými výbuchy smíchu, dokonale mě uspokojily absurdní scénky plné sžíravého humoru a nekompromisní kritika čehokoliv - církve, zdravotnictví, armády... Jenže s druhou polovinou smíchu ubývalo a například genialitu zde tolik opěvované blicí pasáže jsem vůbec nepochopila (tlusťoch zvrací až všechny a všechno pozvrací, no ha-ha-ha). Výsledný dojem tedy zůstal někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale vzhledem k výjimečnosti Pythonů, výtvarné stylizaci a celkové ujetosti se přikloním k lepšímu hodnocení. 71% - "Život Briana" zůstal nepokořen.(6.4.2010)

Montypythoni tentokrát neútočí na naše bránice, ale spíše na absurditu zaběhaného společenského kodexu, na předsudky a pravidla, kterými se v životě necháváme řídit, a na svůj vlastní film svým vlastním předfilmem... ;) Smysl života nepatří do skupinky groteskních filmů, ale spíše do polemik, či filipik. Pracuje s vtipnou a originální nadsázkou, nebere si servítky a dokáže i rozesmát. Jako celek (v kontextu s ostatní tvorbou Létajícího cirkusu) samozřejmě působí rozpačitě, neboť zcela postrádá děj, řád i salvu ostrých gagů, na které jsme u Pythonovců zvyklí, ale zároveň funguje tak, jak byl zamýšlen - tedy jako zábavná a nadsazená sebestředná kritika na ještě sebestřednější společnost a její zásadní principy. Bez tohoto filmu by tvorba této geniální komediální skupiny nebyla kompletní, takže samotná roztříštěnost filmu a absence silných humorných okamžiků nemrzí. Tři a půl. [říjen 2006](8.10.2006)

• - Po písni "Every Sperm Is Sacred" se děj přesouvá k protestantům Blackittovým. Z domu mezitím odejde 63 dětí. Ve skutečnosti jich zde tolik nebylo a některé šly více než jednou. (Kulmon)

• - Tvůrci odmítli studiu Universal ukázat scénář. Eric Iddle situaci okomentoval slovy: “Když jsme sami nemohli přijít na to, jak film udělat, oni by nám nepomohli.“ (Terva)

• - V Irsku byl film do 18 let zakázán, později byla hranice snížena na 15. V USA získal rating R18. (Terva)