Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Krásně úchylně ujetá zábava. Inteligentní britský humor mám moc rád a toto patří ke špičce! Vpodstatě se tu jedná o obyčejné věci, které jsou neobyčejně podané! Rozhodně bych nerozzařoval Pythony na lepší a horší...každý díl je jedinečný a v 80% vtipný...a jako všude se ti najde i nějaký ten trapas, ale to neva...Dávám 85%(30.8.2006)

Pythoni objevují nový rozměr humoru v nevyrovnaně vtipném, ale konstantně šíleném filmu, jehož nejepičtější scénu nádherně popsal Zdeněk Hudec (v knize o Kuchaři, zloději, jeho ženě a jejím milenci): "(...) se vzrůstající intenzitou zvrací kolem sebe až do doby, než ho zvratky nadobro roztrhnou." Bon appétit! 85% Zajímavé komentáře: Jalu, Oskar, Radko, Eddard, IpsiDixit, MrCreosote(21.2.2005)

Před Životem Briana měli Monty Pythoni spoustu plánů a málo peněz, po něm měli spoustu peněz a málo společných plánů. Členové skupiny se rozešli a pracovali na vlastních projektech, zatímco producenti se předháněli v nabídkách na financování dalšího společného filmu. Skupina se sešla na Jamajce a pokoušela se dát dohromady nový scénář, ale šlo to velice ztuha, protože představy o projektu byly velmi rozdílné. John Cleese dokonce zpočátku vůbec na projektu nespolupracoval. Skupina původně přišla s představou montypythonovské 3. světové války jako parodie na komercializaci válečnictví nebo s představou soudního procesu, kdy bude skupina obviněna, že celý projekt nového filmu je vlastně velkolepý daňový podvod. Všechny tyto představy šly do ztracena a film je vlastně volným spojením řady samostatných scének, kterému chybí pevný příběh. Díky tomu je to film hodně roztříštěný a nevyrovnaný. Obsahuje vynikající scénky a vtipy vedle slabších momentů, kdy se pointa jednoduše nevyvedla. Monty Pythoni při práci na scénáři vyhodili kvantum materiálu a vedli tvrdé polemiky nad definitivní podobou filmu. V palbě kritiky byl nejvíc Terry Gilliam za svou Crimsonovu permanentní pojišťovnu, která se ostatním členům skupiny zdála příliš megalomanská a zbytečně drahá, jednoduše nezapadala do celkové koncepce filmu. Ohlasy na Smysl života (všichni byli po Životu Briana zkrátka namlsaní) jak u kritiky, tak u diváků nebyly příliš nadšené a sami členové skupiny se cítili nespokojeni. Smysl života znamenal fakticky konec společné práce a všichni členové se rozhodli jít vlastní uměleckou cestou. Většinou úspěšně, pouze Chapman za těch několik let, co mu zbývaly, už nestačil mnoho dokázat. Celkový dojem: 80 %.(21.1.2008)

Tak jelikož jsem tímto uzavřel celou Pythonovic tvorbu, musím konečně napsat i komentář. Jedonduše geniální. Asi jako všechno od téhle bandy. Smysl života sice není ani ryba ani pták, ale to, že je to nejhorší co kdy Monty pythoni stvořili, neznamená ani v nejmenším, že se to nepovedlo ba naopak. Skeče sexuální výchovy, zákopového sentimentu nebo geniální The Middle of the film by se jistě daly zařadit do zlatého fondu Monty Pythonů po bok ostatních geniálních scének z jejich tvorby. Na závěr snad jen, bylo mi ctí pánové, díky za řádné procvičení mojí bránice jak u celovečerních filmů, tak u seriálu a vězte, že ten váž humor bude stejně vždycky nejlepší a nepřekonatelný, ať si řiká kdo chce co chce. Jo a chlapi, stejně vim, že ty drogy berete, poněvadž tohle opravdu není normální.(3.12.2009)

KONEČNĚ!!!! Konečně se mi podařilo odchytnout si poslední díl pomyslné montypythonovské trilogie a pokusil jsem se s spolu s touhle nesmrtelnou bandou chacharů odhalit Smysl života. Jistě, oproti Svatému grálu a Životu Briana výrazně rozkouzkovanější a méně konzistentí, ale probůh, co byste chtěli - dyť je to surrealismus. Mimoto, některé momenty jsou vskutku brilantní a i když se zrovna brnká na vážnější strunu (Idleův monolog o mamince je v podstatě, na Pythonovské poměry mimořádně nezvyklé vážná a nehumorná scéna), nastoupí jako náhrada za absenci záchvatů smíchu poměrně působivé zamyšlení. Nad smyslem života, na tím, o co jsme přišli, když tidle magoři přestali tvořit v takové míře, v jaké dřív.. A také nad tím, zda-li je lepší býti člověkem nebo rybou... ? Protože Life is piece of shit, when you look at it a abyste na to přišli, nemusíte zrovna šlánout pánovi do kbelíšku.. Sakrblé...(5.4.2010)

• Eric Idle

• - Úvodní část, nazvaná "Crimsonova permanentní pojišťovna", je natočena tak, aby působila jako samostatný film. Původně byla dlouhá dokonce necelých třicet minut, později byla sestříhána na 16. (Terva)

• - V Irsku byl film do 18 let zakázán, později byla hranice snížena na 15. V USA získal rating R18. (Terva)

• - Jediná postava, která se vyskytuje ve třech nejslavnějších Pythonovských filmech, je bůh. (Kulmon)