Monty Pythonův smysl života

Smysl života podle Monty Pythona

Monty Python's The Meaning of Life

Monty Python: Zmysel života

Komedie / Muzikál

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

První polovinou "Monty Pythonova smyslu života" jsem proplula se širokým úsměvem a občasnými výbuchy smíchu, dokonale mě uspokojily absurdní scénky plné sžíravého humoru a nekompromisní kritika čehokoliv - církve, zdravotnictví, armády... Jenže s druhou polovinou smíchu ubývalo a například genialitu zde tolik opěvované blicí pasáže jsem vůbec nepochopila (tlusťoch zvrací až všechny a všechno pozvrací, no ha-ha-ha). Výsledný dojem tedy zůstal někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale vzhledem k výjimečnosti Pythonů, výtvarné stylizaci a celkové ujetosti se přikloním k lepšímu hodnocení. 71% - "Život Briana" zůstal nepokořen.(6.4.2010)

Ač jsou reakce ostatních příznivců Monty Pythonů na tento film trochu chladnější, můj názor je ten, že tohle je vrchol jejich práce. Jediný film (když nepočítáte And now for something completely different), který se drží stavby Létajícího cirkusu a je rozdělen na jednotlivé skeče. Některý je slabší, některý lepší, ale jako celek působí velmi mile a velmi vtipně. Na píseň Christmas in Heaven jen tak nezapomenu.(28.7.2011)

Tak jelikož jsem tímto uzavřel celou Pythonovic tvorbu, musím konečně napsat i komentář. Jedonduše geniální. Asi jako všechno od téhle bandy. Smysl života sice není ani ryba ani pták, ale to, že je to nejhorší co kdy Monty pythoni stvořili, neznamená ani v nejmenším, že se to nepovedlo ba naopak. Skeče sexuální výchovy, zákopového sentimentu nebo geniální The Middle of the film by se jistě daly zařadit do zlatého fondu Monty Pythonů po bok ostatních geniálních scének z jejich tvorby. Na závěr snad jen, bylo mi ctí pánové, díky za řádné procvičení mojí bránice jak u celovečerních filmů, tak u seriálu a vězte, že ten váž humor bude stejně vždycky nejlepší a nepřekonatelný, ať si řiká kdo chce co chce. Jo a chlapi, stejně vim, že ty drogy berete, poněvadž tohle opravdu není normální.(3.12.2009)

Před Životem Briana měli Monty Pythoni spoustu plánů a málo peněz, po něm měli spoustu peněz a málo společných plánů. Členové skupiny se rozešli a pracovali na vlastních projektech, zatímco producenti se předháněli v nabídkách na financování dalšího společného filmu. Skupina se sešla na Jamajce a pokoušela se dát dohromady nový scénář, ale šlo to velice ztuha, protože představy o projektu byly velmi rozdílné. John Cleese dokonce zpočátku vůbec na projektu nespolupracoval. Skupina původně přišla s představou montypythonovské 3. světové války jako parodie na komercializaci válečnictví nebo s představou soudního procesu, kdy bude skupina obviněna, že celý projekt nového filmu je vlastně velkolepý daňový podvod. Všechny tyto představy šly do ztracena a film je vlastně volným spojením řady samostatných scének, kterému chybí pevný příběh. Díky tomu je to film hodně roztříštěný a nevyrovnaný. Obsahuje vynikající scénky a vtipy vedle slabších momentů, kdy se pointa jednoduše nevyvedla. Monty Pythoni při práci na scénáři vyhodili kvantum materiálu a vedli tvrdé polemiky nad definitivní podobou filmu. V palbě kritiky byl nejvíc Terry Gilliam za svou Crimsonovu permanentní pojišťovnu, která se ostatním členům skupiny zdála příliš megalomanská a zbytečně drahá, jednoduše nezapadala do celkové koncepce filmu. Ohlasy na Smysl života (všichni byli po Životu Briana zkrátka namlsaní) jak u kritiky, tak u diváků nebyly příliš nadšené a sami členové skupiny se cítili nespokojeni. Smysl života znamenal fakticky konec společné práce a všichni členové se rozhodli jít vlastní uměleckou cestou. Většinou úspěšně, pouze Chapman za těch několik let, co mu zbývaly, už nestačil mnoho dokázat. Celkový dojem: 80 %.(21.1.2008)

• nascendi

Vôbec ma nezaujíma, prečo má tento film 83 % a jemu podobným sračkám dávajú užívatelia bez problémov odpadové hodnotenie. Nezaujíma ma, či skupina Monty Python je kultová. Pre mňa je nepochopiteľná a preto sú dve hviezdičky pochopiteľné. Dokázal som odsledovať celý film napriek tomu, že dominantnými pocitmi, ktoré vo mne vyvolal bola nuda a trápnosť.Tých pár zábleskov humoru na lepšie hodnotenie určite nestačilo.(24.10.2017)

• John Cleese

• - Film získal zvláštní cenu kritiky na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (Terva)

• - V Irsku byl film do 18 let zakázán, později byla hranice snížena na 15. V USA získal rating R18. (Terva)

• - Během psaní scénáře se Pythoni rozhodli udělat si pauzu a bylo natočeno Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982). (Kulmon)