Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Třetí film Monty Pythonů, který ale ambice a znaky filmu zcela postrádá. Děj je rozkouskovaný do typických montypythonovských skečů, jakási vypravěčka nás upozorňuje na okamžiky, kdy se film blíží půlce, a kdy konci. Tady zřejmě asi ani nebyla snaha, aby film působil jako celek, což nejlépe dokládá krátký před-film a jeho pozdější „invaze“ do filmu hlavního. Smutnější než samotná forma ale je, že řada scének je na Pythony překvapivě slabá až nudná. Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale tohle představení mých oblíbených komiků mě hodně zklamalo.(19.10.2008)

Zábavné a nechutné současně. Všudypřítomný sex a stříkající krev na každém kroku... Vzhledem k blicím orgiím se nedoporučuje konzumace jídla během filmu. Mnozí obyvatelé naší drahé vlasti si dělají starosti se sexuální výchovou ve škole. Ptám se: proč? Monty Pythoni to za ně vyřešili dávno! A stejně mám nejraději strom na hřbitově. Jak dojemně ty lístky umírají....Při každém zhlédnutí se na tuhle záhrobní scénu těším! Jinak pozor, povážlivě velká část filmu není vůbec vtipná...(27.11.2010)

"Odpusť nám pane, že ti tak bezostyšně podlézáme." Smysl života vyjádřený krátkými epizodami od v rozumné míře násilných zaměstnanců Permanentní pojišťovny, přes katastrofálně mylné moderní teorie o tvaru světa, rozvážné vedení britského vojenského sboru, názornou sexuální výuku, kyblíček pro pána až po společenskou návštěvu Chmurného žnece, mne dost bavil.(11.5.2017)

Jedna scénka za všechno [Director's cut]: -Buď zdráv, Martine. -Kde máte kadibudku? -Žádnou nemámě. -Nemáte kadibudku? A co děláte? -Jíme špek. -Po špeku nemusíte na kadibudku? -Tak praví teorie. -Aha, a funguje to? -Žádnou kadibudku nemáme. -Chápu, ale máte potřebu? -Však víš, jak to s teoriemi chodí. Někdy všechno vychází, jeden, dva, tři dny, a když už to vypadá, že je to na zveřejnění... Vžum! A potřebuješ novou podlahu. *** ["Sex, sex, sex... Kde jsme to skončili?"](25.1.2009)

Odpověď na filozofickou otázku z titulu snímku vám film nedá a některé " černé " scény jsou nedokončené a někdy i zmatené. Scénář : Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin. Hudba - John Du Prez a Monty Python - ocenění : 1984 - BAFTA Awards - nominace ( Nejlepší orginální píseň, za píseň "Every Sperm Is Sacred" ) http://www.youtube.com/watch?v=U0kJHQpvgB8(28.7.2011)

• John Cleese

• - V Irsku byl film do 18 let zakázán, později byla hranice snížena na 15. V USA získal rating R18. (Terva)

• - Na tabuli v místnosti společnosti The Very Big Corporation of America (Velmi velká americká korporace) jsou uvedeny názvy dceřiných firem. V několika scénkách jsou dobře čitelné. Některé obsahují slovní hříčky nebo vtípky odkazující na další skeče ve filmu (např. jméno firmy „Liver Donors Inc.“ odkazuje na scénku s darováním jater). Některá z viditelných jmen na tabuli jsou Money Factor Printers Ltd, Super Big Ltd, Dawking's Mining Co., Horace Mann and Yure Ltd, Vast Holdings (Europe) Ltd, Star Bright Merchandise Org., Black and White Picture Co. Ltd, D.Odgey Enterprises Ltd, Consolidated Steel Co., Acme Construction Company, Doneys (Florence), Universal Amalgamations Ltd, Rubber Goods Incorporated, The All Enveloping Co. Ltd, Walker, Walker and Jones Bros, Better Plastics Corps, Space Propulsion Lab, Lange and Sons (International), R. Devious Inc., Phil Thevich Consortium, X. Tortion World Wide Ltd, Mirage Land Co., E. Normons and Sons, Micro Computer Inc., Payne, Bickers and Dogood Ltd, World Wide Wine Corp., A. Maze and Lee Huge, Dickinson Kincain Association, D. Crepid Holdings, Interstellar Travel Corp., Cooper's (Purveyors), Wakefeld and Daughter, Fastness and Vast Co. Ltd, Cartwright Tutorials, Arctic Geo. Lab. Co., R. J. McArthur Parks Ltd, Stn. Pendons Ltd, V. Rich and Son, Liver Donors Inc., Moonscape Products Ltd, Data Travel and Experiments, O. Verpaid Associates Ltd. (SeanBean)

• - Jediná postava, která se vyskytuje ve třech nejslavnějších Pythonovských filmech, je bůh. (Kulmon)