Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie / Muzikál

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Smysl života aneb Monty Pythonův mistrovský epitaf. Nejčernější, nejdrsnější, nejabsurdnější a nejzávažnější dílo téhle britské party. Co se jiní tvůrci snažili jen nastínit, oni naplno a bez servítek pojmenovali pravými jmény. Civilizační problémy jsou podané s nadhledem a nepřebernou dávkou absurdního humoru (za všechny hodina sexuální výchovy), kdy místy tuhne úsměv na rtech (některé scény nejspíš ani moc vtipné být neměly - např. transplantace či smrťák). Nostalgický závěr je už jen třešinkou na dortu. Smysl života aneb nashledanou a sbohem ve velkém stylu. 100%.(15.4.2013)

A poté, co nám Cirkusáci zprostředkovali náhled na úsvit moderní civilizace a její těžké rytířské počátky, museli nám zákonitě osvětlit, proč tu jsme. Krátké příběhy z různých etap lidského života, pěkně nadrobno nasekané a ostře dokořeněné. Bezesporu to nejúchylnější z dílny Monty Python, některé scénky trochu slabší, ale jiné se vryjí do paměti tak, že je nelze odstranit ani aplikací sava a ředidel. Přineste mi kyblíček, budu zvracet. Bravo, třikrát bravo!(26.1.2004)

O této legendární sérii jsem slyšel dost na to, abych se aspoň na nějaký díl podíval. Doufám, že jsem si vybral špatně a smysl života bude jeden z těch slabších, protože bych na Monty Pythony asi zanevřel. Pro mě to byl slepenec scének s naprosto nicneříkajícím tématem a s vtipy založenými na absurditách. Smál jsem se jedině tomu, jak je to vtipně hloupé, ale scéna, kde člověk kolem sebe blije 20 minut, mi nic neříká.(15.1.2011)

První půlka (včetně úžasné pirátské fikce v "předfilmu") je hypergeniální a stavím ji (o dost) výše než Život Briana (stále nejsem schopen se rozhodnout, zda je lepší porovnání katolické a protestantské rodiny, názorná výuka sexu nebo nedobrovolní dárci orgánů), Od prostředka (doslova) si ale myšlenkový základ sice stále udržuje stejnou hloubku, ale na grafické prezentaci na společném slajdu padá na stejnou úroveň i tempo a míra vtipu. A tak by to asi nemělo být.(22.9.2010)

Nejodvážnější, nejbrutálnější, nejkrvavější a hlavně ultrasexuální filmový počin téhle nezapomenutelné party. Jenže ze zlaté trojice nepochybně nejslabší. Zatímco Život Briana i Svatý grál jsou geniální pořád, Smysl života jen občas a například scéna s opakovaným zvracením mi přišla trapná. Ale copak někdo jiný dokáže vymyslet něco tak úžasného jako názornou sexuální výchovu, poděkování v zákopech či prostřih ze Zuluské války?(15.2.2007)

• - Zvratky, zo scény v reštaurácii, boli vytvorené zmiešaním zemiakov, vody a posekanej surovej zeleniny. (HelenOfTroy)

• - Film se měl původně jmenovat: "Monty Python's Fish Film". (Kulmon)

• - Graham Chapman, který byl homosexuál, hrál ve filmu boha. Chtěl ho hrát zejména proto, že mu nebylo dovoleno vzít si v kostele svého přítele Davida Sherlocka. (Kulmon)