Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie / Muzikál

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Po shlédnutí Briana a několika samostatných scének Pyhonů jsem byl naprosto nadšenej. Když mi několik lidí říkalo, že to ještě nic není oproti Smyslu života, byl jsem v sedmém nebi. Nemohl jsem se dočkat. Dneska jsem se na tenhle film podíval asi po třech letech znovu. A bohužel stále nemůžu říct nic jiného než:"O co tak sakra šlo?" Asi jsem nenašel nebo nepochopil nějaký hlubší skrytý význam. Nebo tam prostě není. V průběho celého filmu jsem se v součtu nesmál zdaleka tak dlouho jako jen za jedinou scénu Briana. Kamenování :) Naštěstí je to pro mne pouze jediné Pythoní zklamání.(29.1.2006)

Riadne provokatívna záležitosť. Už počiatočná scéna "prevzatia" filnančnej spoločnosti predznamenáva ďaľší vývoj. Hľadanie zmyslu života je rozdrobené do kapitol a postráda ucelený dej. Našťastie myšlienka filmu je všehovoriaca a srší z každého "príbehu". Lenže vo vyjadrovaní myšlienok je problém. To sa dostávam k tej horšej stránky filmu. Niektoré skeče sú prehnané ( v reštaurácii ), iné vtipné ( na bojisku ) alebo nudné ( smrť).(5.7.2009)

Ač jsou reakce ostatních příznivců Monty Pythonů na tento film trochu chladnější, můj názor je ten, že tohle je vrchol jejich práce. Jediný film (když nepočítáte And now for something completely different), který se drží stavby Létajícího cirkusu a je rozdělen na jednotlivé skeče. Některý je slabší, některý lepší, ale jako celek působí velmi mile a velmi vtipně. Na píseň Christmas in Heaven jen tak nezapomenu.(28.7.2011)

Tak jelikož jsem tímto uzavřel celou Pythonovic tvorbu, musím konečně napsat i komentář. Jedonduše geniální. Asi jako všechno od téhle bandy. Smysl života sice není ani ryba ani pták, ale to, že je to nejhorší co kdy Monty pythoni stvořili, neznamená ani v nejmenším, že se to nepovedlo ba naopak. Skeče sexuální výchovy, zákopového sentimentu nebo geniální The Middle of the film by se jistě daly zařadit do zlatého fondu Monty Pythonů po bok ostatních geniálních scének z jejich tvorby. Na závěr snad jen, bylo mi ctí pánové, díky za řádné procvičení mojí bránice jak u celovečerních filmů, tak u seriálu a vězte, že ten váž humor bude stejně vždycky nejlepší a nepřekonatelný, ať si řiká kdo chce co chce. Jo a chlapi, stejně vim, že ty drogy berete, poněvadž tohle opravdu není normální.(3.12.2009)

První polovinou "Monty Pythonova smyslu života" jsem proplula se širokým úsměvem a občasnými výbuchy smíchu, dokonale mě uspokojily absurdní scénky plné sžíravého humoru a nekompromisní kritika čehokoliv - církve, zdravotnictví, armády... Jenže s druhou polovinou smíchu ubývalo a například genialitu zde tolik opěvované blicí pasáže jsem vůbec nepochopila (tlusťoch zvrací až všechny a všechno pozvrací, no ha-ha-ha). Výsledný dojem tedy zůstal někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale vzhledem k výjimečnosti Pythonů, výtvarné stylizaci a celkové ujetosti se přikloním k lepšímu hodnocení. 71% - "Život Briana" zůstal nepokořen.(6.4.2010)

• John Cleese

• - Tvůrci odmítli studiu Universal ukázat scénář. Eric Iddle situaci okomentoval slovy: “Když jsme sami nemohli přijít na to, jak film udělat, oni by nám nepomohli.“ (Terva)

• - Graham Chapman, který byl homosexuál, hrál ve filmu boha. Chtěl ho hrát zejména proto, že mu nebylo dovoleno vzít si v kostele svého přítele Davida Sherlocka. (Kulmon)

• - Po písni "Every Sperm Is Sacred" se děj přesouvá k protestantům Blackittovým. Z domu mezitím odejde 63 dětí. Ve skutečnosti jich zde tolik nebylo a některé šly více než jednou. (Kulmon)