Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

Marek06

Moje nejoblíbenější mayovka. Dobrodružný příběh o cestě za pokladem, zlí bandité, krásná Plitvická jezera, spousta nezapomenutelných scén (útok na farmu, souboj Old Shatterhanda s Velkým vlkem, lov motýlů,...). I přes to, že už tenhle kultovní western znám nazpaměť, rád se k němu vracím. ()

src

Jedina mayovka, ktere slusi stribrne platno. Skvele herecke vykony, uchvatne scenerie a kvalitni scenar dovoluji tomuto snimku smele souperit s "pravymi" westerny z Italie (a Ameriky, samozrejme). ()

Bukiet

Srdeční záležitost. Poprvé byli spolu, i když se seznámili až v dalším filmu! :-)) Nekritických pět hvězd. ()

Tiiso

Přicházím s hodnocením jako s křížkem po funuse, jelikož až teď jsem zjistil, že u tohoto přepisu Karla Maye nemám svojí trošku do pověstného mlýna. Poklad na jezeře patří pro mě mezi nejoblíbenější. Tedy lépe řečeno je nejoblíbenější ze série filmů o Vinnetuovi. Byl první a nejsilnější. Kvalitní zápletka ohledně mapy a někde ukrytého pokladu. To stačí aby se na tomto dal vytvořit působivý příběh. Film v mém dětství zaujímal důležitou polohu a po letech, které od jeho vzniku uběhlo, pro mě neztratil skoro nic ze svého kouzla. I z hlediska filmového se snímek neřadí v mých očích k horším. Trpím sice občas přílišným sentimentem, ale zde objektivně vysoko hodnotím snahu filmařů, kteří úžasnou scenérií, docela působivou kamerou a poetickou hudbou dokázali dát laťku hodně vysoko. Tak vysoko, že už se jim žádným pokračováním tuto výšku nepodařilo překročit. ()

rottik-cb

Vždycky jsem si myslela, že je to jen taková blbost, a já jsem výjimka, že se mi to líbí… Jak vidím, realita je jinde ;) Divoký západ prostě táhne… Ale na čtyři to není, snad proto, že jsem „zlatá šedesátá“ nezažila ani náhle ()

smajly

V době mého dětství to pro mě byl poklad stříbrného plátna a kdyby tehdy existovalo ČSFD, byl by určitě mezi mými TOP 10 filmy. Nicméně i dnes mírná nostalgie přetrvává a i po dvacátém shlédnutí oceňuji šmrnc, napětí a celkově hezké provedení této evropské kovbojky. U čeho jsem dříve strnule seděl a hltal každé slovo jako by to byla neotřesitelná pravda, u to se dnes bavím, protože nutno přiznat, že o klišé a trošku taky "béčkovost" zde není nouze. Nikdy ale nezapomenu na to, že to pro mě býval opravdový velkofilm! ()

kyLuke

Nic ostatního z Vinnetoua prostě nepřekoná starou zlatou čtyřku . Všechny tyto čtyři filmy jsou dokonalé a dnes už v podstatě vybroušený diamant s výbornou muzikou ! ()

DadysGirl

Tati! Při každém shlédnutí mi chybíš aby ses se mnou smál, dojímal a broukal si tu krásnou hudbu... Názor na tuhle filmovou sérii mám zcela a naprosto zahalen růžovým oparem krásného dětství, vzpomínkou na milovaného tatínka a jednu z mých prvních láske Oldy Shattehanda... Bude to asi láska na celý život. A Poklad na stříbrném jezeře mi naíc přijde jako nejlepší díl... ()

J.e.r.e.c

„Korneli, Korneli, máš díru v prdeli,“ básnili jsme doma jako malí kluci, kteří hltali mayovky jak ve filmovém, tak později i knižním provedení. Poklad patří spolu s Vinnetouem, Rudým gentlemanem a Posledním výstřelem mezi nejklasičtější čtyřku příběhů o hrdinném náčelníkovi Apačů a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi. A je s přehledem nejlepší. Hlavně díky dokonalému Herbertu Lomovi v čele bandy gaunerů, i když mým favoritem byl vždycky jeho pobočník v čapce s bobřím ocasem. Útok na ranč se střídáním (skvělých) hudebních motivů, sympatický nešika Káslpůl a jeho trdlování s motýly, moje nejoblíbenější postava, básník prérie, nebo drsné finále, kdy starý indián spláchne Kornela „do hajzlu“. Nezapomenutelné scény, nezapomenutelný film. 100 % ()

celticek

Utahové jsou slepé vrány a Dunivý hrom je velký lhář. Udělej to po mně! Dobrá, ale nenechám zde ten kámen ležet, mohl by nám v boji překážet:) ()

papadoce

Z celej Vinnetuovskej ságy asi najbezstarostnejší diel. Nezomrie tu nikto podstatný, hraje nádherná baba a vďaka včasnému zásahu Greenhorna, náčelníka Apačov a statočných Utahov bude zlo vskutku potrestané a mier na prériách dočasne zachovaný. Len jedno trápenie je na tomto filme. Však ty už vieš aké... ()

mac000

poprvé si tým kolem režiséra Reinla a scénáristy Peterssona vyzkoušel model indiánky s nesmrtelnými hrdiny Karla Maye. A hned to byla trefa do černého, dokázali se vcítil do vnímání tehdejších teenageů, kteří hltali dobrodružství náčelníka apačů a jeho bílého bratra (jak se ti dda dali dohromady se divák ale dozvěděl až rok poté v "prequelu" Vennetou I). Vedle dvojice hlavních protagonistů se zde jako charakterově vyhraněné figurky ukázali další, kteří provázeli sérii v budoucích pokračování (Ralf Walter, Eddi Arendt či Karin Dorová) ()

topi80

Jaké asi může být hodnocení filmu, ve kterém se spojí kultovnost, příběh, dobrodružství, nostalgie, krásné scenérie a nádherná hudba? A všeho aspoň 100 %? Ano, hodnocení je pak 600 %, ale tady můžeme jen do maximálního limitu. Herbert Lom tady nezapomenutelným způsobem ukázal, jak vyřešit námitky v pracovním kolektivu: PRÁSK. "Chce ještě někdo něco říct?" Přesto bych jednu výhradu, která mě u těchto filmů dost štve, měl. Bojové scény jsou sice hezky natočené, ale zákonem všech mayovek asi je, že čím více lidí postřílíte, tím víc jich z místa boje odjíždí živých. ()

elimS

75% - komentář 20ti slovy: Stejné jako první díl, ale přece jenom o kousek lepší, hlavně co se týče příběhu a exteriérů. Z nostalgie trošku nadhodnoceno. ()

Rattlehead

Parádní začátek celé dlouhé série filmů o Vinetúovi. Spíše než western je to dobrodružný snímek, ale tyhle dva žánry si v této sérii vždy podávaly ruce. "Poklad" jasně patří mezi ty nejlepší díly, spolu s následnými třemi filmy v režii Haralda Reinla. Další díly už byly o trošku slabší, ale stojím si za tím, že ani ty nejsou vůbec špatné a pořád strčí do kapsy průměrné americké westerny (kterými nás bůh ví proč tak ráda zásobuje Česká televize). Z jedenácti klasických vinetúovek jsem čtyřikrát udělil pět hvězdiček, šestkrát čtyři a jednou tři hvězdičky ("Míšenka Apanači"). ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015