Vinnetou - Rudý gentleman

• Západní Německo Winnetou - 2. Teil (více)
TV spot

strikeman

Všechny snímky vinnetuovské trilogie (V+VRG+VPV) si vzácně drží stejnou, a sice vysokou úroveň. Některým kritikům ze strany vášnivých čtenářů mayovek bych vzkázal, že je třeba si v titulcích přečíst, že jde o film NA MOTIVY knih K. Maye (případně aby si vyhledali definici slova motiv). On se nám tady totiž vyskytuje jeden rys, charakteristický pro některé věčné kritiky a nastávají 2 základní situace: 1) autoři filmu se více odchýlí od předlohy - diváci a zároveň čtenáři hořekují, že se nedočkali propletené a jistě promyšlené a napínavé knižní zápletky, zapomínajíce na to, že by se do jednoho celovečeráku v neořezané podobě stejně nevlezla 2) autorům filmu se podaří z velké části vystihnout zápletku z knihy - věční kverulanti se vytasí s názorem, že tvůrci otrocky převedli psanou podobu na plátno a že je to vlastně nuda a že to neměli dělat, vždyť tam stejně chybí to a to, protože celou knihi do filmu nikdy nenarvete ------ to si pak nevyberete a můžete zkritizovat úplně vše... ()

Hapretor

Western podle K. Maye. Nevím proč, ale mě Vinnetou vždy iritoval. Já radši Oldu Šetrného. Terence Hill je zde příjemné překvapení. Kdybych nevyrůstal na mlátících filmech dua Hill-Spencer ani ho nepoznám. ()

Heroine

Tenhle díl se mi líbil hodně, možná skoro nejvíc. Je tam nejvíc témat k zamyšlení, co se týká jejich nekonečného boje za mír. Sice ano, příběh je stále podle jedné šablony, ale mně stačí Vinnetou+Old Shatterhand, spousta koní a Indiánů, a je to film pro mne. Kupodivu mi vyloženě nebyl sympatický Terence Hill, ale to zase tak moc nezkazí :-) ()

MickeyStuma

V roce 1964 se němečtí filmaři rozhodli využít zájem o 'Mayovky' a rozhodli se jich natočit více. Vznikli celkem tři, jestli se nepletu. Mezi nimi je přirozeně i druhý díl hlavní trilogie. Opět je ohrožen mír a tak opět mají Vinnetou a Old Shatterhand co dělat, aby byl stále zachován. Pojistka však je pro Vinnetoua velmi krutá. V tomto snímku se poprvé objevují dva zásadní herci. První je Gojko Mitič ( když nebudu počítat předchozí díl a snímek 'Old Shatterhand', kde spíše působyl jako komparzista), který později jako protiváhu rozjel vlastní indiánky a Terence Hill, ještě pod svým jménem Mario Girotti. Klaus Kinski v roli jednoho z padouchů se snad představovat ani nemusí. Z postav tu naopak chybí Sam Hawkens a přiznám se, že mi docela schází. Dějem se tento příběh řadí hned za snímkem 'Poklad na stříbrném jezeře', což dokládá i rozhovor Old Schatterhanda s Castlepoolem při jejich vzájemném setkání. Atmosférou tato indiánka od těch předchozích v režii Haralda Reinla nijak nevybočuje. Stále je kouzelná a dobrodružně romantická. Jen těch překrásných scenérií drasticky ubylo. Reinl je však kouzelník a vystačil si i bez nich. A tak se jedná třetí Vinnetouovku, která se řadí mezi špičku, která nestárne a stále šíří své sympatie. ()

kkarx

Hned na začátku si to Vinnetou rozdá na férovku s medvědem! Chudák 300 kg medvídek neměl žádnou šanci. Vinnetou ho snadno povalí na lopatky a svým nožem s cca 12 cm dlouhou čepelí několika ranami zabije. Zachrání Rybannu, zamilují se do sebe, situace se ovšem vyvine takovým způsobem, že si Rybannu za mír koupí (!!!) Terrence Hill a Vinnetouovi by nebylo nic platné odrovnat ani celou medvědí rodinku. Hezké travnaté přírodní lokace vystřídají ne zas tak dobře vypadající suchá skaliska a lacině vyhlížející indiánské tábory. Příběh je poměrně nudný. Však to znáte. Parta bílých zloduchů se snaží proti sobě poštvat bělochy a indiány. Dva zapamatovatelné momenty. Vinnetou s Old Shatterhandem se brání přesile banditů a závěr v jeskyni. Ze čtyř slavných filmů o Vinnetouovi je tento nejslabší. Edit: Tak jsem z nostalgie přidal hvězdičku. Přece jenom Mariin má pravdu, že jako kluk jsem nevnímal tolik všechny ty špatné kostýmy, lacinou výpravu, velikou kýčovitost a další. Dneska mě tenhle film vůbec nebaví, ale kdysi jsem na něj byl natěšený. ()

Nerd4Dreaming

Chudákovi Forresterovi se všechno sype pod rukama. Největší smolař mezi mayovskými zaporáky. To máš tak, když ti celej film nevyjde vůbec nic. Amen ()

Kakho-oto

Ve srovnání s Pokladem na stříbrném jezeře a dalšími dvěma díly trilogie Vinnetoua je tohle viditelně slabší záležitost. Nebýt otřesného dabingu k filmu Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti, byl by pro mě Vinnetou II. díl možná vůbec nejslabším příspěvkem režiséra Reinla do fondu filmových mayovek. Nejvíce mně vadí nesmyslné uzavření míru mezi bělochy a indiány na základě uzavření sňatku mezi Merillem a Ribanou. Dost kýčovitě působí též zneškodnění medvěda Vinnetouem (podobná scéna je i ve filmu Žut, kde medvěda zničí pro změnu Kara ben Nemsi) či scény s "milenci" Vinnetouem a Ribannou. I těch akcí není na Reinla zase tak moc, na druhé straně jsou tradičně dobře natočeny, viz. vyvraždění vesnice Ponků, boj hlavních hrdinů proti banditům v kaňonu či závěrečný boj v jeskyni. Famózně působí též příjezd indiánských pohlavárů na mírovou konferenci. Spousta kmenů, které Merill st. jmenoval v té době proti bělochům již vůbec nebojovala a Ponkové byli nejmírumilovnějšími zástupci "siouxských" kmenů... 85-90 % ()

Jeand´Boa

Westernovka s Terencem Hillem nemusí být pouze komediálního ražení...může to být i součást slavné série, která je plná mravního ponaučení...ne každý na divokém západě byl neomalený neotesanec a hrubý balík z buranova...našli se zde i opravdoví muži... a hlavně Vinnetou... ()

foundation

tento diel sa mi pacil z celej trilogie najmenej..nemam nejake specialne dovody preco jednoducho ked niekedy siahnem po Vinnetouovi tak je to jednotka alebo trojka resp..ovela radsej ako celu trilogiu mam taky Poklad na striebornom jazere ()

chrispe

Ach! Jak já Terence Hilla, toho pitomce, co přes vlastní chtíč neviděl to, co jinak viděli všichni a pletl se tam (i když za hávem "dobra"), kde neměl co dělat, nenáviděla! SPOILER (i když se mi nechce věřit, že by někdo neviděl) To, že Vinnetou a Rybanna nezůstali spolu ve mě vždy vyvolalo (a pořád vyvolává) tolik křivdy, jako bych v tom vztahu byla s nima. Ach jo :) ()

Torgal

Opäť veľmi dobrá mayovka. Na predlohu už vyslovene kašle, no ušľachtilá téma o snahe mierového spolužitia bielych a červených bratov ostala zachovaná. Tentokrát by som vyzdvihol záporákov (Forrestera ale zatienil démonický Klaus Kinski), spektakulárne vypálenie petrolejových polí, ako aj Castlepoola na odľahčenie. Výborne funguje aj romantická línia s Rybannou, ktorej sa Winnetou musí pre vyššie dobro vzdať. Stále sú to síce len rozprávky z Divokého západu, no pri všetkej ich naivite (alebo kvôli nej?) majú tieto filmy svoje nezameniteľné čaro. 8/10 ()

geek.ondra

Žádná revoluční pecka ani nic převratného nebo pamětihodného ale super žánrová podívaná a na odpočinkové odreagování ideální 7/10 ()

chlebos

Filmy jsem doslova žral a když jsem si vyprosil knihu, zjistil jsem že proti filmu je to šílená nuda. Takže tak libore.... Lepší je prostě film protože má atmosféru jakou mu může závidět kde jaký nový big budget film. ()

HonzaMag

Povinných pět hvězdiček za indiánskou klasiku. Tentokrát stranu záporáků posílil démonický Klaus Kinski a za stranu klaďasů kope Mario Girotti aliasTerence Hill. Mimochodem Vinnetou - Červený gentleman je fakt dost hrozný název (a to nechci urazit naše slovenské bratry :-). Zní to hůře než např. Rudá karkulka, Červenoarmějci, Honba na Červený Říjen, apod. Raději nechci domyslet jak se v přeložila Červenáček z Rychlých šípů - že by Rudáček :-) ()