Vinnetou a Old Firehand

• Česko Old Firehand (více)
TV spot

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

klúčik

Bohužiaľ len priemerný film. Rod Cameron ako Old Firehand je traper, ktorý sa chystá do dôchodku.. Vinnetou je tu ako vedlajšia postava. Ešte aj ten najlepší záporák Rik Battaglia hrá kladného hrdinu. No prosto , všetko je naopak. 40%. ()

Wally

Jedna z těch horších ´májovek´...Vinnetou a Nšo-či jsou jak pěst na oko a nezachránil to ani R. Battaglia asi v jediné kladné roli.... ()

iXtr3m3

Tu sa jasne potvrdzujú slová, ktoré som napísal už pri Old Surehandovkách. Old Shatterhand je len jeden a v tomto prípade už aj ten Surehand bol predsa len lepší. Škoda. Objektívne 2,5, subjektívne kvôli tomu, že je to Mayovka 4. ()

Paity odpad!

Ne, tak tohle skutečně ne. Odmítám tohle brát jako něco, co je spojeno se jménem Vinetou. Šílené. ()

Greedo

Divím se že ještě neposlali na scénu Old Seconhenda, aby jim pomohl prodlužovat sérii vinnetoua. Se spisy Karla Maye to nemá co dělat a je to směs čehosi, co nestojí za kladnou zmínku. ()

Bouřňák odpad!

Žádné překvapení! Film bez jediného zajímavého momentu, bez dobrého nápadu a humoru. Proč někdo investuje čas a peníze pro takové zbytečné vaření z vody? ()

willis

Film by sám o sobě byl dost špatný ale když k tomu ještě přidáte to, že titulní roli ztvárnil dvoumetrový geront s vyzáží pravěkého lovce a navíc pod dabingem slyšíme původní německý zvuk, pak tu máme asi nejhorší mayovku. (14.2.2005) ()

thunnus

Ne, jen za ty hezké oči Nšoči ty tři hvězdičky nedám. Jedna věc mě ale zaujala: Proč, když ta nepřátelská banda do vesnice chytře propašuje bedny z dynamitem a nechá je tam odpálit, místo aby zaútočila a dorazila zmatené vesničany, je nechá vyzbrojit a opevnit se, aby jejich další útok mohli odrazit? :-) A to není jedíná scénáristická "podivnost".. ()

waits

Za to jak moc se liší představitel Old Firehanda od knižní předlohy by měli tvůrci dostat imaginární uspávací pěstí Old Shatterhanda. Ten ve filmu neúčinkuje, zato Vinnetou a Nšoči ano a oba jsou ve filmu jen pro smích. Vinnetou byl nasazen jako naprosto nevýrazné křoví a hrdá Nšoči flirtuje s frajírkem Tomem. Ech. Přestřelky jsou obstojné a některé vedlejší postavy nejsou úplně špatné, ale jinak je film jen pro ty, kteri prostě chtějí vidět všechno, kde se pohybuje někdo, koho vymyslel Karel May. ()

pipapa

První pokus nevyšel a film jsem odložila k ledu. Poté co jsem zkoukla pár produktů současného kina a zjistila, že je to totální ztráta času, jsem si pustila "Old Firehanda" znovu - a znovu a znovu a film jsem si velmi oblíbila jako příjemnou oddechovku, která ve srovnání se současným kino-lejnem už také nabírá status klasiky...Rod Cameron je sympatický a v roli Old Firehanda mi sedí. V témže roce (1966) si zahrál i v jedné epizodě mega-seriálu Bonanza, kde jsem ho nedávno viděla a kde se mi také moc líbil. ()

Bozvav

no, ení to nic moc, přičemž nic převládá. Old Firehand je nacharismatický, Nšo-či neměla co hrát, vVinetou se choval divně, prostě celé to bylo nijaké. za mne 35% ()

strikeman

Pozdní "vinnetuovky" z roku 1966, jako je Apanači nebo právě Firehand, už stojí za starou belu. V Apanači se divák mohl "pokochat" otřesnými hereckými výkony hlavních protagonistů či zcela směšným scénářem, tady zase snůškou vykradených a zmrzačených klasických westernových scén, nemluvě o tom, že Vinnetou se ve Firehandovi stává už jen jakýmsi maskotem, resp. prodejní značkou, jelikož hraje jasně vedlejší a vpravdě zbytečnou roli. Tu jednu hvězdičku filmu věnuji za celkem slibný začátek připomínající staré dobré časy. Pak následuje nuda a šeď a vše končí neuvěřitelně zpackaným až groteskním finále. Když v poslední době začaly v levných DVD vycházet všechny ty snímky na motivy "Karla Maye", řekl jsem si, že by nebylo špatné si celou sbírku pořídit, zvláště když jsem zejména méně známé kusy ještě neviděl. Bohužel jsem zjistil, že v 50% šlo o vyhozené peníze a že jsem měl vsadit pouze na osvědčenou kvalitu... ()

Heroine odpad!

Tak toto je definitivně nejhorší Mayovka, jakou jsem kdy viděla. Vinnetou se objeví téměř jenom v názvu filmu, a celé je to jinak o nevýrazném, bezcharakterním, a všeho všudy nesympatickém Firehandovi. Logika je v tahu, spolu s ní I jakékoli napětí, originalita, nebo atmosféra klasických Mayovek. “Humor” je zde vyloženě trapný, stavěný buďto na posmívání se ženám, nebo směšným zbabělcům pacifistům. Je mi z toho nanic. Celá ta morálka je úplně uhnutá, příběh je přiblblý, postavy nesympatické, no, celkově to stojí za pendrek! ()

Nerd4Dreaming

Chronologicky první filmová Mayovka, a asi nejvíc "jiná".. Mexiko, Vinnetou spíš v pozadí, z knih si bere už jenom jména postav, jinak kašle na všechno :D V konkurenci ostatních mayovek žádná výhra, ale určitě ne prohra. ()

Kakho-oto

Očividně inspirováno Sedmi statečnými. Tohle má s mayovkami společné jen prostředí a tři postavy (Firehand, Vinnetou, Nšo-Či). Akce jsou narozdíl od filmu Apanači celkem slušně natočené, ale to rozhodně nestačí. Film postrádá jakékoliv napětí, herecké výkony jsou nanejvýš silně průměrné. Nejlepší je asi H. Leipnitz v roli Silerse (Salase?), který měl však smůlu na filmy. Leipnitz si zahrál ve dvou "mayovkách", které považuji za vůbec nejslabší. Vedle tohoto snímku jde o Petrolejového prince. 30 % ()

PavelZava

Nějak mě ten děda s čepicí z bobra nezaujal, ale přesto musím uznat, že některé rozhovory byly vtipné. Několik si i Vám musím zaznamenat. Vinnetou se s ním seznámí : Old Firehand, trappér z hor, pak už všemu rozumím. Říká se, že jste ještě nikdy neminul cíl. To je přehnané, ale téměř. Nerad plýtvám municí. Později Old Firehand s Vinnetouem a přáteli míří do vesnice získat spravedlnost a jsou cestou přísně vyslechnuti: To je přátelské uvítání kabaléro? Stráž: Odkud jste ? A odkud jste vy. Když se tak ptáte, přijeli jsme támhle tím kaňonem. Jeďte. Caleb: Myslím, že bude lepší, když ho poslechnem. I v táboře padoucha Silerse se děli také zajímavé věci a hádky Z chlapů, který jinejm vrážej kudlu do zad, je mi na blití, jsou to kojoti. Neříkej to dvakrát kryso! Ty sám si krysa! Byla tam taky láska Toma a Nšo-či Máte oči hluboké jako moře, nejkrásnější jaké jsem, kdy viděl. Ale vrcholným číslem a postavou byl Robert Ravenhurst, poté, co lumpy donutili se skutálet do kráteru s vodou, nebo jak to nazvat Teď jsem skutečně zvědav, jak dlouho tito pánové v této disciplíně obstojí. Já osobně jim dávám šest hodin a pětapadesát minut. A ta krajina, Chorvatsko je krásné! ()

Torgal

Veľmi vtipná Mayovka. Tvorcovia si zas z predlohy urobili trhací kalendár a s postavami vyvádzajú psie kusy, je tu dokonca aj Nšo-či a má viac priestoru ako Winnetou. Ten je tu v podstate z povinnosti, lebo bez neho by o tento film nikto ani nezakopol, no ponúkne aspoň dve sebaparodizujúce wtf scénky. Titulného Old Firehanda tu už viacerí trefne prirovnávali k Brežnevovi, ale úprimne povedané na základe fotiek som čakal že to bude väčšia tragédia. Celý dej je nepodarená vykrádačka Siedmych statočných a tiež sa celá odohráva v jednom mestečku. Nudu a dejovú prázdnotu sa snaží maskovať hromadou prestreliek, pričom útočníci v nich pripomínajú bandu lumíkov. Logických dier je tu viac ako v ementály, no vďaka nim sa aspoň človek vie pobaviť na účet filmu. So zvyškom série je to podľa mňa neporovnateľné - tam je vidieť, že neskoršie filmy robia čoraz horšie to, čo bolo dobré na tých prvých. Toto je náladou a atmosférou úplne inde. 4+/10 ()

Harry_

Na mayovku překvapivě krvavé. Tuctová zápletka a statečných je tu podobný počet. Komickou figurkou je zde Skot. Co dělá náčelník Apačů u Mexika? ()

waska

Bohužel Rod Cameron nedosahuje ani poloviny velikosti Lexe nebo Stewarta v roli Vinnetuova bílého bratra. Hudba je sice velkolepá, ale to je tak všechno. Pro mě druhá nejslabší mayovka. ()