La coda dello scorpione

• Španělsko La cola del escorpión (více)

Na počátku sedmdesátých let vlétl jako uragán Sergio Martino na scénu se svými giallo* snímky a okamžitě se nesmazatelně zapsal do podvědomí diváků. Napínavý thriller je jedním ze snímků této doby. Pozoruhodnou hudbou (Bruno Nicolai) nás přivádí do příběhu plného akce a zápletek. Bohatý obchodník umírá na palubě letadla, které během letu exploduje. Jeho mladá manželka se stává podezřelou z plánované vraždy, neboť životní pojistka v hodnotě miliónu dolarů je psána na ni. Na scénu přichází záhadný muž v černém a po zavraždění dědičky nabírá policejní vyšetřování jiný směr. Své také chtějí zjistit novinářka Cleo (Anita Strindberg) a pojišťovací agent (George Hilton). Mezi nimi dochází i ke vztahu milostnému, ale kdo se nakonec dopátrá pravdy a kdo vše naplánoval?

*Giallo (italsky žlutý, odvozeno od částé barvy obalů giallo románů, vyslovováno [džálo], plurál gialli, v českém prostředí vžité i gialla) je filmový a literární žánr, typický pro italskou kulturu. Původně šlo ale o mysteriózní detektivky, vydávané nakladatelstvím Mondadori, jakýsi italský ekvivalent českých rodokapsů, dnes se ale termín používá k označení filmů. (Hennes)

kaylin

Italský film „La coda dello scorpione“ je všechno příjemné, co si pod žánrem giallo představíte. Chybí zde větší explicitnost, větší otevřenost některých scén, ale je zde velmi dobrý příběh, jsou zde povedené postavy, jak napsané, tak zahrané, a je zde scénáře, který rozhodně stojí za sledování plnou pozorností. Italské giallo, pokud už jste všechno neviděli, se neomrzí. ()

rykardo

Naprostá shoda s Kolym... CASE OF THE SCORPION´S TAIL nedosahuje kvalit TORSA nebo ALL THE COLORS OF THE DARK, nicméně jako klasickej zástupce ranných, italských giallo filmů rozhodně nezklamal a jenom potvrdil, že S. Martino zvládal tenhle žánr velice dobře !!! ()

Gorehound

Dokonalé giallo s perfektným príbehom, krásnymi lokáciami a bezchybnou réžiou. Taktiež hudba je skvelá a film nádherne graduje do napínavého finále. Niet čo dodať, klasika toho najčírejšieho gialla! ()

topi

Do posledního záběru nádherné giallo, nasnímané širokoúhlým formátem s krásnou Anitou Strindberg v roli reportérky. Hudba Bruna Nicolaie oplývající avantgardní jazzovou technikou je špičková, jazzové valčíky střídající se s elektronickou a basovou linkou dotváří tu pravou snovou atmosféru, tolika potřebnou k takovým giallo žánrovkám. Já jsem se k filmu právě dostal díky soundtracku, který jsem zakoupil na vinylu a stále se ho nemůžu nabažit. Po technické stránce snímku také nelze nic vytknout, mordy jsou krvavé, stínohra funguje dokonale, podobný styl Argenta se nezapře. Zkrátka, Itálie jak vyšitá!!! Nebudu spoilerovat, avšak jedna zcela zásadní věc mě hlava nebere, buďto jsem blbej, nebo jsem tu scénu nepochopil. Pouštěl jsem si to víckrát a buď je to fakt nesmysl, nebo je v tom něco víc. Každopádně milovníkům žluté barvy nesmí tenhle kousek za žádnou cenu utéci!!! ()

JohnMiller

Tak prvé Giallo Sergia Martina Strange Vice of Mrs. Wardh sa mi páčilo viac. Ono scenár je o pár levelov vyšší tam bolo finále premakané do detailov . Tu sa mi koniec zdal vymyslený na rýchlo a nemal to úderné prekvapenie aké majú Giallá všeobecne a kvôli nim ich pozerám. Z hercov ma potešil hlavne Luigi Pistilli hral napríklad v Leonových westernoch. Vraždy sú zaujímavé soundtrack nenudí, pohľady do očí nechýbajú a takisto ani lesknúca sa čepeľ v tme. Priemer. ()

Kangax

Až krištálovo čisté giallo, spľnajúce všetky atribúty tohto žánru. V roku 1971 sa vlastne ani iné nedalo natočiť... Zaujímavé rozličné prostredia, dobre prevedené vraždy, a veľmi slušné herecké výkony. Scéna za búrky a finále v nádhernom prostredí krasových ostrovčekov pri Grécku sú brilantne natočené. Plný počet nedávam len preto, že mám radšej trochu mysterióznejšie a temnejšie gialla ako od Martina napr. ALL THE COLORS OF THE DARK. Inak som si ho vychutnával naplno a do detailov, lebo som k tomuto filmu robil titulky.... :)Celkovo teda za 4 a pol. Edit: Po druhej projekcii, a po videní už viacerých filmov zo subžánru giallo zdvíham na 5. Zisťujem totiž, že sa jedná o fakt vysoko nadpriemerný snímok tohto žánru. ()

Hennes

Tak tyhle dílka miluji. Skvělá zábava, ve které nechybí nic. Násilí, erotika, zápletka, příroda a trefná hudba. Martino je určitě mistrem svého oboru a dokáže pro diváka připravit hodinku a půl, která Vám uteče jako voda a nudit se rozhodně nebudete. Naopak od jiných snímku film graduje, než aby ztrácel na tempu. George Hilton předvedl dobrý herecký výkon, ale já raději obdivoval Anitu. Zejména jak stojí na ostrově v tom mokrém tričku..... ()

Martin741

Nablyskane Giallo od rezisera Sergia Martina, ktory si ma zisal uz svojim vybornym filmom Lo Strano Vizzio Della Signora Wardh. Opat plati vsetko to, co som vymenoval u uz spominaneho filmu : 86 % ()

forsythia

Příjemné giallo s příjemným mrazením, hudbou, pohledy do očí - pravda, ty pohledy nebyly příjemné pokaždé, erotikou i zápletkou, i když vyprávění místy na můj vkus moc líné, což trošku rozmělnilo jinak rovněž příjemné napětí. Jo a klasická fotografie má něco do sebe, fotokomora může být docela strašidelné místo. S červeným světlem i bez něj. ()

Koly

Opět výborný Martino. I když se nejedná o tak kvalitní snímek, jakým je například TORSO. Pro mě docela překvapivé vyústění, opravdu jsem neměl ani páru, kdo je vrah, což se u Italské produkce nestáva zas až tak často. Hudba není vůbec špatná. Docela by mě zajímalo, jaký má Martino vztah k zrzkám, protože se to jimi v jeho filmech jenom hemží. Tentokrát si ale moc polonahých krásek neužijeme tak, jak tomu bylo například ve výše zmiňovaném TORSU. To nic ale nemění na faktu, že se u mě Martino opět předvedl v tom nejlepším světle, ale na plný počet to tentokrát nebude. ()

vitekpe

Vizualni slast, srdce i oci plesaji... Story - perfektni paperback. Prestoze velkej znalec nejsem, myslim ze takhle ma povedene giallo presne vypadat. ()

tenebrae86

Druhé Martinovo giallo a jeho druhý nejvýdělečnější film (nejvíce vydělalo "Torso"). Už i úspěch předchozího "Lo strano vizio della Signora Wardh" z roku 1971 byl ohromný, lépe si tehdy v kinech vedl snad jen Dario Argento. Bratři Martinovi proto ještě v tom stejném roce vyrobili giallo se zvířetem v názvu, které krom klasického Martinova stylu nabízí i typicky Argentovské postupy. Hlavně tedy, co se týče brutality a krvavých scén. V hlavní roli starý známý George Hilton a samozřejmě krásné herečky, tentokrát Anita Strindberg a Ida Galli. Idu Galli mám rád, ale s Anitou mám trošku problém. Dokud se nesvléká, je všechno ok, ale nahá, nebo v plavkách mi hlavně kvůli nepovedeným prsním implantátům přijde jednoduše odpudivá. Škoda, jinak mi tu dobře pasuje a na roli se hodí lépe než Edwige Fenech, která hrála jinak ve většině ostatních Martinových giallech. Příběh je výborný, scénář patří k těm nejlepším Gastaldiho pracem, děj je napínavý a promyšlený s povedeným závěrečným twistem. Máme tu krásné lokace, prostředí řeckých Athén, Nicolaiho ikonický ústřední hudební motiv, vynalézavou kameru a nasvícení, mistrovsky zrežírované scény vražd. Martinovi věděli přesně jak na to a z řemeslně bezchybné práce vznikl tento žánrový klenot. Úspěch takového filmu byl zaručen ještě dříve, než vůbec začal vznikat a ani po téměř padesáti letech neztrácí nic ze své vybroušenosti. ()

mArcElkrIz

Opravdu dobré giallo. Ač nebyl konec tak překvapivý, jako u Martineho prvotiny, napětí bylo přítomné až do úplného závěru - a to , že samotný závěrečný boj byl bez klasických atributů, jako je děsuplná temná a tmavá atmosféra a stovky "lekaček", tím si mne Martino dokonale získal. Skvělé byly i rychle se střídající prostřihy jednotlivých záběrů v první půlhodině snímku. Standartně se odvíjející detektivka tím začínala nabírat na spádu a člověk tušil, že se blíží něco děsivějšího, než pojišťovací podvod. Skvělých 4,5*. ()

kkarx

Tak teď s klidem můžu řici, že nejlepší Martinovo čistokrevné giallo je Torso, které je sice příběhově jen na kost ořezané základní giallo a má i další problémy, ale atmosféra je perfektní a dává smysl. Případ Škorpiona je další Martinova překombinovaná záležitost, kde je divák maten scénaristickým podvodem, a to tak že jednání postav je vyloženě jen na efekt bez toho, aniž by jejich motivace měla nějaké opodstatnění. SPOILER: Do teď jsem nepochopil, proč vrah zabil bývalého přítele postavy Idy Galli, proč zabil tu rudovlásku, proč chtěla Hiltona zabít rudovláska, kde vzal útočník sekeru, proč sekeru a kdo to vlastně byl (komplic či bodyguard? důvod jaký to mělo??), proč napadli postavu Strindberg, proč vrah nastražil manžetu škorpiona? Vrah už měl peníze, takže stačilo sedět na zadku nedělat NIC, Vysvětlení, že vrah je ještě k tomu maniak nemůže obstát, protože jsme k tomu nedostali nic, co by nás k tomu vedlo, ba vše by nasvědčovalo, že každý zločin musel nějak souviset s případem. Proč vytahoval prachy z jeskyně přímo před novinářkou, proč před ním novinářka začala vyšilovat? Proč ho vůbec policie tak moc podezřívala? Vtipná je ta všudepřítomná reklama na whisky J&B. ()

martinpk

Giallo filmy zatial nemam moc napozerane, ale asi sa to po tomto zmeni :). Mozem odporucit fanusikom krimi. Gore sceny vzhladom na rok vcelku podarene, drsne. Zapletka dobra, s necakanym koncom (Colombo by vraha odhalil uz na zaciatku:)). Film slape od zaciatku az do konca, az na par scen. Konecny dojem + nezamenitelna taliansko - spanielska atmosfera filmu dostala odomna silnejsie **** ()

1985lula

Úžasne napínavý, majstrovsky natočený masterpiece s nádherným hudobným doprovodom od Bruna Nicolaia, ktorý sa bezpochyby vryje pod kožu. Nádherné giallo, čisté a blyštiace sa ako vrahova čepeľ. ()

rivah

Poté, co spadne letadlo s mnoha mrtvými, Lisa Baumer získá pojistku milion dolarů, uzavřenou mrtvým manželem. Jede do Řecka vyzvednout tyto peníze, ale brzy zjistí, že není sama, kdo o peníze usiluje. Také soukromý detektiv Peter Lynch je vyslán pojišťovací společností zjistit závady na pojistce. Když lidé kolem začnou umírat, spojí se s redaktorkou, aby odhajil pravdu za vraždami....Krvavé giallo.(70%) ()

Shanen29

Pro mě milé překvapení .Mr.Martino opravdu dokáže skvěle pracovat s myšlenkou,která filmu propůjčí ten správný směr napětí.Spokojenost. ()

G04T

Fakt super giallo. Jedno z nejlepších. Dokázal bych ho rozhodně zařadit do TOP5 :). Úžasně vybudovaná atmosféra i dobrej příběh, kterej vygraduje nehoráznym způsobem. Ty vraždy, atmosféra a prostě celej tenhle film je jedno velký žlutý. Dovolim si i říct, že je tohle giallo na úrovni Argentovejch kousků v 70s. Díky Martino, žes tohle natočil. Moc mě to bavilo. ()