Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

„ŠKATULÁCI JSOU TADY! UKOUŠOU MI KONEČKY PRSTŮ A UDĚLAJ SI Z NICH NÁHRDELNÍK!…" /// Parádní ruční animace bude na konci bohužel to jediný, co zůstane v paměti. Příběh je totiž obyčejnej a předvídatelnej a proti světu pod zemí, kterej září originalitou (a pobaví i děti), ničím nepřekvapí. Víc než obsah zaujme způsob vyprávění, ale to dobrej scénář nenahradí. Škatuláci nejsou filmem pro nejmenší parchantíky. Sice se před projekcí nerozsvítí nepřístupná hvězda, ale už vidím, jak jim budete vysvětlovat vraždu či všeobecný veselí při veřejný popravě. Navíc ten černej humor… na druhou stranu, přestože divnej humor vyhledávám, předávkování smíchem mi nehrozilo. Jestli už máte dost všech hravejch a kýčovitejch pohádek, hledáte jinej styl vyprávění, divnej svět a roztomilou ošklivost malejch potvůrek, dá se Škatulákama docela dobře zabít víc jak hodina a půl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knížku „Here be Monsters!“, kterou v roce 2005 napsal Alan Snow, neznám. 2.) Zdrhl mi krabiček! 3.) Thx za titule ,,Shejmi“ a „Spider“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ne(29.12.2014)

Škatuláky jsem vyjímečně zhlédl na dvakrát. Vyjímečně proto, že normálně film nekouskuji a zhlédnu jej celý najednou. Ale tady ten úvod se mi tak nelíbil, že jsem to zabalil a šel spát. Po vyspání mě ale ten zbytek filmu celkem chytnul. I když mě to hrozně připomínalo známý příběh - Krysaře. Zatímco Krysař vyháněl myši z města, pan Chňapal vyhání Škatuláky. Ale animace zajímavá, taková netradiční. Dávám 3,5*.(8.6.2016)

• tommmy89

Hneď od začiatku mi Boxtrolls (Škatuliaci) pripomenuli o dosť lepšiu Koralínu. Mal som ten pocit, že bude na čo pozerať, no neprešlo veľa času a už sa javila pravda o tom, že škatuliaci sú len "silný nápad a málo práce". Myslím, že téma bola dosť silná a motivujúca na to, aby sa dalo so scenárom vyhrať do detajlov a tak prekvapiť nielen detské, ale aj dospelácke oči. Som milovník animákov, viem doceniť aj ručnú grafiku, ale tento kúsok so mnou ani len nepohol. Bolo to len jedno cesto čapnuté na stôl v jednom kuse.(25.2.2015)

Originálne stvárnenie banálneho príbehu. Neskutočnú robotu odviedli animátori, keďže ručne pripravili až 20 000 objektov. Celé natáčanie trvalo až 72 týždňov. Jednotlivé postavičky a prostredie su fakt originálne, ale príbehovo sa jedná o predĺžovanú nudu. Pár krát som sa uchechtol, zopár nápadov sa našlo, ale 20-minútový kraťas by bol omnoho vhodnejší. Tu som sa musel v kine častokrát pozerať na hodinky.(19.7.2015)

Je to tak jiné než ostatní "animované" filmy cca za posledních 10 let. Nesnaží se to nějak extrémně zaujmout, ale má to ohromné kouzlo. To, jak je to všechno vytvořeno, jak je to temné, potemnělé a zároveň děsivé bez zbytečné sladkosti...Jsem ohromena :) Film je vtipný a ukázka manipulace (ať lidské či nelidské) to je pro mě hlavní téma tohoto příběhu. Vážně jsem se zasmála, jelikož je tam plnom "hloupých" a zároveň vtipných momentů a hlavně jsem si všímala detailů, které mě nejvíce zaujaly :) Rozhodně to není pro malé děti - hlavně i vzhledem "škatuláků", ale celkovým prostředím, ale rozhodně to doporučuji :) Myslím, že Koralína by se tam vyřádila ;) Džemíííík :)(15.5.2015)

• - Mezi velké výzvy patřila výstavba vlastního městečka Cheesebridge, které svým stylem a pojetím vychází z německé a tradiční anglické architektury. (Stoka)

• - Při výrobě oblečení pro postavy byl často používán laser. (Janzic999)

• - Ve filmu se objevilo více než 55 druhů sýrů a 24 druhů plevelných rostlin. (Stoka)