Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Bezduché plemeno animovaného sveta, ktoré síce chytá bludišťáky práve z pôsobivej vizualizácie, ale s takmer nulovým humorom, fádnou akciou a s dejom ďaleko za hranicou ošemetného priemeru si potykalo so skromnejšou sférou hodnotenia. S formou makového odvaru na dobrý spánok rátajte v segmente dospelákov a psychicky labilnejším deťom pripravte plienky, v extrémnych prípadoch papierové sáčky so silným dnom. The Boxtrolls ponúknu pramálo a zoberú ešte viac. Protiargument v podobe nominácie na Oscara vnímajte skôr ako organickú a ľahko rozložitelľnú biovatu z recesie. V tomto prípade to ako styčný mostík pre umelecký zážitok neobstojí. 2 a 1/2*(22.2.2016)

V prvom rade je to parádne premakaná 'plastelínovská' animácia a všetky kulisy - vyhrali sa s nimi teda poriadne. Atmosféra, ktorá má trochu ďaleko od komédie, je tiež fajn, teda aspoň v tomto druhu temnejšieho 3D fantasy. Samotná sympatickosť postáv je však niečo, na čo si musí divák zvykať dlhšie - nechápem presne, prečo tak často musia mať postavičky dlhé tenké údy a nechutne tvarované telá so všeliakými deformáciami. Dúfam, že sa budúcnosť v tomto smere pohne niekam inam. Inak príbeh je celkom šmrcovný, trochu kopíruje predchádzajúce počiny štúdia Laika, trochu pripomína Burtonove snímky - rozhodne však nehrozí nuda. Viac humoru by ale tiež neuškodilo, skôr naopak.(25.4.2015)

Studio Laika se bohužel stále zhoršuje :-( Jejich prvotní kousek, Koralína, byl skvost režírovaný Henry Sellickem a dostal se dokonce i mezi moje TOP 10 filmů. Druhý film studia (Paranorman) mě už tolik neuchvátil, a to díky tomu, že ve stejné době se u nás dával i Frankeweenie, který byl stylově dosti podobný, a po všech stránkách lepší. Třetímu počinu jsem se dlouho vyhýbal, skrze jeho špatné recenze. Potom byly Škatuláci nominovaní na Oscara a začal jsem se o ně znovu zajímat. Tak jsem se konečně odhodlal, a opravdu je to zatím nejhorší Laika film. Ale pořád to je slušný film, o tom žádná. Animace je dobrá, příběh hezký a charaktery propracované. Hudba není nic extra a tvůrci už si nehrajou tak zajímavě s kamerou jako ve starších kouscích. Nedoporučuji všemi deseti, ale stále jsem si to docela užil ;-)(21.6.2015)

Tam, kam se většina současné animované tvorby snaží nacpat hromadu infantilností pro mrňata okořeněného pár "meta fóry" pro dospělácký doprovod (protože přesně podle toho filmy hodnotíme: "Děti to nepohorší a já jsem se 3x zasmál, takže to nabyla taková ztráta času."), tam lidé ze studia Laika vytváří osobité nečernobílé světy prošpikované tak osobitou atmosférou, že dospělého diváka v ideálním případě přesunou o několik let zpátky v čase a on se na ty skvostné pohádkové příběhy opět dívá dětskýma očima. Coraline se to povedlo nejvíce, ParaNorman na tom byl trošinku hůř. Boxtrolls jsou někde mezi a užil jsem si je tak, jako už dlouho žádnou pohádku ne. Animace je dech beroucí!(12.1.2015)

Od Škatuláků jsem čekal docela hodně a upřímně musím říct, že jsem byl zklamaný. Nedokážu si to vysvětlit, ale zaprvé se mi moc nelíbil vizuál a zadruhé mi to ani nepřišlo příliš vtipné, což je přesně to, co jsem chtěl. Příběh špatný nebyl, ale koukal jsem na něj tak nějak ospale a ledabyle bez velkého zájmu. 55%(6.8.2017)

• - Pro vytvoření mimiky jednotlivých loutek vzniklo více než 47 000 obličejů. K nim je nutné připočítat ještě 53 000 jednotlivých obličejových částí, z nichž 15 000 patřilo hlavnímu hrdinovi. (Janzic999)

• - Film obsahuje 185 záběrů, v nichž mechanické loutky a animovaný svět nahradí skuteční lidé. Ve 131 záběrech z tohoho celkového počtu vystupují lidé v kostýmech Škatuláků. (Stoka)

• - Své "starosti" si animátoři užili i s krabicemi, které tvořily těla Škatuláků. Vlastní krabice byly vyrobeny nejenom z lisovaného a tvrdého plastu, ale také z olova, lepenky a hutné textílie, címž vznikl poměrně složitý kostým. (Stoka)