Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Omnoho lepšie ako ParaNorman ale stále slabšie ako Gaimanová Coralina. Boxtrolls majú síce jednoduchý príbeh, ktorý sa hlavne ku koncu stáva veľmi predvídateľným, že postráda tak precízne budovanú nápaditosť prvej hodiny, že to zamrzí. Na druhú stranu sa môže film pochváliť skvelým vizuálom a skvelými postavičkami. Boxtrolls sú strašne roztomilý a rovnako aj ústredná dvojica hrdinov. Dakedy by som strašne chcel bývať v takom mestečku, pojedať syr a majstrovať s príšerkami. Takto si idem radšej spraviť čaj s vedomím, že ďalší počin štúdia Laika by mohol byť tak dobrý, že by si tú zlatú sošku aj poctivo odniesol domov.(25.1.2015)

• hous.enka

Škatuláci jsou hodně ošklivě zpracovaná modelínová pohádka s docela sympatickým poselstvím. Ptám se: nešlo to animovat stylem, jakým byly zpracovány závěrečné titulky? To by mi sedlo asi mnohem víc. Tohle americké pojetí "evropské" modelíny je zarážející. Oškliví jsou záporňáci, neméně hnusné jsou kladné postavy (včetně dětí). Nepřijde mi to zkrátka ani originální, ani povedené. Příběh samotný o klukovi, kterého odložili ke škatulákům, není také nic moc, ale scéna, kdy krabičky leží pod lisem... Ale může celý film zachránit jediná scéna? Za mě Koralína vybrná, ParaNorman nedokoukatelný a Škatuláci končí pod průměrem, protože jejich příběh není domyšlený (linka otec - syn, otec - dcera apod.).(3.2.2015)

„ŠKATULÁCI JSOU TADY! UKOUŠOU MI KONEČKY PRSTŮ A UDĚLAJ SI Z NICH NÁHRDELNÍK!…" /// Parádní ruční animace bude na konci bohužel to jediný, co zůstane v paměti. Příběh je totiž obyčejnej a předvídatelnej a proti světu pod zemí, kterej září originalitou (a pobaví i děti), ničím nepřekvapí. Víc než obsah zaujme způsob vyprávění, ale to dobrej scénář nenahradí. Škatuláci nejsou filmem pro nejmenší parchantíky. Sice se před projekcí nerozsvítí nepřístupná hvězda, ale už vidím, jak jim budete vysvětlovat vraždu či všeobecný veselí při veřejný popravě. Navíc ten černej humor… na druhou stranu, přestože divnej humor vyhledávám, předávkování smíchem mi nehrozilo. Jestli už máte dost všech hravejch a kýčovitejch pohádek, hledáte jinej styl vyprávění, divnej svět a roztomilou ošklivost malejch potvůrek, dá se Škatulákama docela dobře zabít víc jak hodina a půl. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knížku „Here be Monsters!“, kterou v roce 2005 napsal Alan Snow, neznám. 2.) Zdrhl mi krabiček! 3.) Thx za titule ,,Shejmi“ a „Spider“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ ne(29.12.2014)

• MartinezZ

Je mi velice líto. Takové práce to muselo dát a přitom taková blbost. Po báječné Koralíně přišel už pouze standardní ParaNorman a nyní portfolio doplňují už značně vypšouklí Boxtrolls, kteří nejsou ani hezcí, ani ničím zajímaví, jen přeplácaní, rádoby fantaskní, nezajímaví a nudní. Laika umí stopmotion, ale bohužel ty příběhy film od filmu více pokulhávají, tenhle mě zcela míjel a nebyl ani dětský ani nijak zajímavě hororový, prostě jen... byl. A nudil. ~ Paradoxně byla nejlepší potitulková část s rozhovorem dvou panďuláků a živou ukázkou, kterak animátor kmitá, aby těch pár desítek vteřin nechal postavičky ožít. A přinejmenším tehdy, ne-li už mnohem dříve, si právě uvědomíte, že takové práce to muselo dát a přitom to byla taková blbost. Smutné. ~~~ Na podobné (takřka stejné) téma sblížení se dvou navzájem nenáviděných světů doporučuji příběhem i vyzněním mnohem, MNOHEM příjemnější a lepší francouzský kreslený příběh O myšce a medvědovi: Ernest et Célestine.(26.12.2014)

Od Škatuláků jsem čekal docela hodně a upřímně musím říct, že jsem byl zklamaný. Nedokážu si to vysvětlit, ale zaprvé se mi moc nelíbil vizuál a zadruhé mi to ani nepřišlo příliš vtipné, což je přesně to, co jsem chtěl. Příběh špatný nebyl, ale koukal jsem na něj tak nějak ospale a ledabyle bez velkého zájmu. 55%(6.8.2017)

• - Zařízení Mecha-Drill je ve skutečnosti vysoké přibližně 150 cm a váží více než 40 kilogramů. Je vyrobeno z více než 600 součástek z kovu, plastu a ocelových drátů. Celkem bylo vyrobeno 8 těchto zařízení. Plameny v peci byly vytvořeny tak, že do zařízení byl vložen i-Pad, na kterém běžela videosmyčka s ohněm. (Stoka)

• - Film obsahuje 185 záběrů, v nichž mechanické loutky a animovaný svět nahradí skuteční lidé. Ve 131 záběrech z tohoho celkového počtu vystupují lidé v kostýmech Škatuláků. (Stoka)

• - Ve filmu se objevilo více než 55 druhů sýrů a 24 druhů plevelných rostlin. (Stoka)