Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Poměrně zajímavý úkaz. Způsobem zpracování a do určité míry i tonalitou se spíše vymiká současnému trendu hollywoodské produkce. Ale zase Švankmajer to také není. Někde tak mezi, blíže k hollywoodu, ale opravdu příjemné svojí jinakostí. Občas se to nebojí i drsnějších momentů, nakonec to ale nakonec to je klasika. Rodinný animák, který není taková legrace, ale je zase o něco zajímavější a inteligentnější.(1.11.2014)

Animáky ma v poslednej dobe moc neberú. Nenesú tú kvalitu na akú som si zvykol. Väčšinou moc spievajú alebo je blbý príbeh. Toho som sa bál aj pri tomto filme. No našťatie je to bez spevu, ale zase príbeh je nič moc. Animácie sú tvorené takým miernym old school štýlom, ktorý mi na začiatku pripadal divný, ale ku koncu som si ho obľúbil. To, ale nemôžem povedať o Škatuliakoch. Vyzerajú divne a myslím, že tu mohli prejaviť tvorcovia trochu viac kreativity. Film má výborné herecké obsadenie Kingsley+Pegg+Fanning+Frost. Ale radšej by som ich videl niečom inom ako v tomto animáku. Príbeh je nenáročný a priemerný. Občas bavil a občas riadne nudil. Až tak, že som si dal pauzu a skončil do obchoďáku na nákup.(4.2.2015)

Škatuláky jsem vyjímečně zhlédl na dvakrát. Vyjímečně proto, že normálně film nekouskuji a zhlédnu jej celý najednou. Ale tady ten úvod se mi tak nelíbil, že jsem to zabalil a šel spát. Po vyspání mě ale ten zbytek filmu celkem chytnul. I když mě to hrozně připomínalo známý příběh - Krysaře. Zatímco Krysař vyháněl myši z města, pan Chňapal vyhání Škatuláky. Ale animace zajímavá, taková netradiční. Dávám 3,5*.(8.6.2016)

Tam, kam se většina současné animované tvorby snaží nacpat hromadu infantilností pro mrňata okořeněného pár "meta fóry" pro dospělácký doprovod (protože přesně podle toho filmy hodnotíme: "Děti to nepohorší a já jsem se 3x zasmál, takže to nabyla taková ztráta času."), tam lidé ze studia Laika vytváří osobité nečernobílé světy prošpikované tak osobitou atmosférou, že dospělého diváka v ideálním případě přesunou o několik let zpátky v čase a on se na ty skvostné pohádkové příběhy opět dívá dětskýma očima. Coraline se to povedlo nejvíce, ParaNorman na tom byl trošinku hůř. Boxtrolls jsou někde mezi a užil jsem si je tak, jako už dlouho žádnou pohádku ne. Animace je dech beroucí!(12.1.2015)

Jakmile po plátně pobíhá divný kluk a morbidní holka, mluví se neustále o sýrech a při některých scénách jsou jinak otravně hýkající a šustící ratolesti v kině jak přikované na svých místech s touhou zmizet ze sálu - jsem nadšená a dusím v sobě jásot. A navíc po tomto zážitku se v mých očích vyšvihla na trůn mezi animacemi ta ruční - krásně na ni, na krasavici, dívá.(13.1.2015)

• - Celá scéna byla osvětlována LED diodami, které podle hlavního kameramana dodávají domům i ulici lepší a reálnější světlo. Toto osvětlení je lepší i pro samotné loutky, u kterých nezpůsobuje odlesk a dokáže udržet plet'ové odstíny. (Stoka)

• - Ve filmu se objevilo více než 55 druhů sýrů a 24 druhů plevelných rostlin. (Stoka)

• - Své "starosti" si animátoři užili i s krabicemi, které tvořily těla Škatuláků. Vlastní krabice byly vyrobeny nejenom z lisovaného a tvrdého plastu, ale také z olova, lepenky a hutné textílie, címž vznikl poměrně složitý kostým. (Stoka)