Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Boxtrolláci jsou fajn! Zajímavý námět, jednoduchý příběh, kouzelné zpracování skrze stop-motion animaci a sympaticky obsazený dabing. Samozřejmě, Boxtrolls nejsou žádné kouzelné CGI od Pixaru s promakaným příběhem, ale přesto si mohou dovolit pár opravdu promyšlených scén i pop-kulturních narážek (nejokatější "Exterminate!"). A když už nic, tak stop motion je opravdová makačka, což nám po (prvních) titulcích závěrečná scénka velmi hezky a naprosto názorně předvede (sledujte jak se mění oblečení ;-)). Obávám se ale, že na děti jsou Boxtrolls příliš divocí a neuchopitelní, a narážky pro dospělé jsou velmi nenápadné a inteligentní. Takže se to prostě nezavděčí ani u dětí, ani u rodičů. Škoda. Přitom Boxtrolls jsou fajn, námět je fajn, animace je fajn. Jen by to chtělo o kapánek více propracovat do hloubky... Ale i s těmito vadami na kráse jsou Krabičáci :-) příjemná pohádka.(26.1.2015)

Boxtrolls/škatuláci jsou nejen po technické stránce vyjimečný počin. Výborná kombinace klasické/moderní loutkové animace a moderních vfx postprodukčních postupů. Skvělá hudba a atmosféra. Tento velmi povedený stopmotion animák má dvě roviny. V první dětské rovině je tu úžasně stylizovaný svět obývaný ošklivými a zároveň roztomilými hrdiny. Pohádka, která není tak prvoplnávaně vyžehlená a prosluněná, aby divací neustále propadali v dojetí a rozněžnění z roztomilosti a nadutosti vtipů, tak jak tomu bývá pravidelné u jiných animáků (Oslík z Shreka, Veverka z IceAge, Minionové z Padoucha,...). V druhé rovině je tu inteligentní přesah a zamyšlení, které tak často chybí u dnešní tvorby. Svět v kterém tyto roztomilé a zároveň odpudivé postavičky žijí není totiž zdaleka dokonalý. Obyvatelé města, kde se příběh odehrává, jsou paralizováni a ovládáni strachem z neznámého. Strach je předáván z rodičů na děti a podporován účinnou propagandou, kdy se lidé dobrovolně zbavují svých svobod. Zneuznaný strůjce tohoto všeho není motivován ničím jiným než sebeprosazením a touhou po uznání a moci. Právě děti jsou ale schopni prohlédnout vratké nohy tohoto "boje proti zlu". Není totiž vše, jak by se zdálo. "Dospěláci" mají ale příliš "starostí" než aby poslouchali své ratolesti a nastavený systém jim vyhovuje. Vyřešení problému tedy zůstává na dětech... Protože, jak film říká : "Můžeme se změnit". Podobně kvalitní počin s přesahem určený nejen pro děti je pro mne například animovaný film Nocturna - Ztracená hvězda(23.11.2014)

Škatuláci se mi od Laiky zatím líbili asi nejvíc, přestože nepřináší v podstatě nic nového. Po příběhové stránce staví na osvědčených motivech přebraných z mnoha jiných filmových dobrodružství, které v kombinaci s v dnešní době již netradiční stop motion animací a interesantním prostředím fungují výborně a přináší uspokojivý zážitek i odrostlejším divákům.(7.3.2015)

Postavy v tomto filme boli dosť divné (ak nerátam samozrejme trollov). Tie čo schválne vyzerali divne ako napr. teda Archibald Snatcher sa mi páčili ale tie, ktoré mali vyzerať akože normálne boli dosť, no... odpudzujúce. Hlavne to bol chlapec Eggs a dievča Winnie. Navyše bola som dosť prekvapená, že Winnie dabovala Elle, ktorú mám naozaj rada. Ten dabing sa mi vôbec nepáčil. Na to ako detsky Winnie vyzerala mala ho až moc dospelý. Príliš autoritatívny a prísny, a jednoducho sa mi tam vôbec nehodil. Ale na druhej strane musím pochváliť boxtrollov. Ich jazyk mi dosť pripomínal Kreveťákov z District 9 a naozaj sa mi to páčilo. S nimi som bola spokojná, splnili moje očakávania. Samotný film však nie. Ja som sa bohužiaľ väčšinu času nudila. Občas sa vyskytli scény, ktoré ma naozaj pobavili a zlepšovali dojmy z filmu, ale potom prišli zase tie nudné. Tak ako Paranorman aj toto ma tak trochu sklamalo. Zatiaľ Koralína stále u mňa vedie a zrejme to tak aj dlho bude.(21.5.2015)

"Cheese, hats, boxes. They don't make you. You make you." Náhodou se mi to líbilo, rozhodně lepší než ParaNorman a rozhodně víc originálnější. Egg už jako maličké batole byl mistr ve střídání výrazů od jéééé to je krásné, který se během sekundy změnil na vrrr dej mi to a urvu tomu hlavu. Ano mluvím o tom hrajícím medvídkovi, jak si člověk myslel, že je to roztomilé a pak najednou není a pak zase je, když vyndal hrající strojek. Nejvíc roztomilé bylo, jak šli všichni Boxtrolls spát a udělali jednu velkou krychli a Egg byl úplně nahoře hezky zachumlaný. Největší záchvat smíchu jsem dostala, když "my weird little angel" sundala Eggovi krabici... Boxtrollové řvali strachy a on se mohl propadnout studem, jak se cítil nahý. Jinak je asi pěkně na hovno být alergický na sýr ve městě, které se jmenuje Sýrečkov a jí se tam hlavně sýr. Konec za titulky? The best. "What if our world is just like a tiny speck? - A tiny little speck. - And there are giants looking down on us? And every time we move... - It's actually them moving us. - Seems a bit tedious. - Like that, just there, me blinking. That would've taken them a day. - Me moving my arm, 500 men! - I mean, none of them are going home. They're having to do this bit. And now this bit. And this bit. I mean, this should stop. - I think it throws up notions of free will. - It's too much. And then they would've had to have done me talking about the blink, and it never ends. I think they make a meal of it, to be honest. I don't know how they get the time. They've got to have other jobs. It's more like a hobby. You know, like stamp collecting, something you do in your free time."(12.2.2015)

• - Pro vytvoření mimiky jednotlivých loutek vzniklo více než 47 000 obličejů. K nim je nutné připočítat ještě 53 000 jednotlivých obličejových částí, z nichž 15 000 patřilo hlavnímu hrdinovi. (Janzic999)

• - Mezi velké výzvy patřila výstavba vlastního městečka Cheesebridge, které svým stylem a pojetím vychází z německé a tradiční anglické architektury. (Stoka)

• - Libreta písní k tomuto filmu složil Eric Idle, který byl členem komediální skupiny Monty Python. (SimcaJB)