Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Pokud jste (jako já) nejásali u Koralíny ani ParaNormana, mohli byste ruční animaci od Laiky konečně docenit ve Škatulácích. Jde sice o jednoduchou pohádku, která nezbytně neláká do vícero zhlédnutí, je ale vystavěná tak šikovně a v podstatě i odvážně, že si určitě zaslouží spoustu pozornosti. A Županičův pan Chňapal je fenomenální! (7/10)(23.10.2014)

Spousta lidí namítne, proč má mít pohádka pro malé děti tak ošklivé vizuálno, jako mají Škatuláci. Vždyť dětem se mnohem víc líbí postavičky, jako je Zvonilka a když je to namalované, tak nějak hezky a vesele... . Chyba lávky. Je to vnucování vkusu ze stejného ranku, jako když maminky kupují holčičkám růžové šatičky, nebo když tatínci, vyděšení, že si jejich synci chtějí hrát s panenkami, nakoupí klukům plastové roboty a auta... . Když jsem odcházel z kina, vnímal jsem rozporuplné reakce rodičů, kteří se opatrně ptali dětiček, jestli se jim to líbilo. Většina z nich dostala odpověď, které se podivili, ale stejně jako tatínkovi Winnie, který nikdy neposlouchal co říká, ani jim nepřipadalo důležité, se tím zabývat. Dospělí totiž většinou nemají potřebu/odvahu/nápad aspoň nakouknout za hranici, která dělí ten jejich svět, od světa dětí. A tak zatímco řeší ošklivou animaci a hnusné scény, děti vidí nenakašírovaný příběh, kterému moc dobře rozumí a ty větší, dost možná pokývou hlavou a ve scénách, které jejich rodičům připadají absurdní a přehnané, zcela jasně identifikují chování tuhle tatínka, tuhle sousedky... . Možná to tam není...ale já si ve Škatulácích našel mnohem víc, než jednoduchý příběh pro děti a myslím, že tomu pomohla i ta "Fimfárovská hnusoanimace". Srovnání s Mrtvou nevěstou ale není vůbec na místě...Škatulákům chybí nápady, morbidita...prostě Burton. Ale proč srovnávat? Škatuláci nabízí něco úplně jiného a je fajn, že je toho dost jak pro děti, tak pro dospělé. Stačí poslouchat.(26.10.2014)

Je to tak jiné než ostatní "animované" filmy cca za posledních 10 let. Nesnaží se to nějak extrémně zaujmout, ale má to ohromné kouzlo. To, jak je to všechno vytvořeno, jak je to temné, potemnělé a zároveň děsivé bez zbytečné sladkosti...Jsem ohromena :) Film je vtipný a ukázka manipulace (ať lidské či nelidské) to je pro mě hlavní téma tohoto příběhu. Vážně jsem se zasmála, jelikož je tam plnom "hloupých" a zároveň vtipných momentů a hlavně jsem si všímala detailů, které mě nejvíce zaujaly :) Rozhodně to není pro malé děti - hlavně i vzhledem "škatuláků", ale celkovým prostředím, ale rozhodně to doporučuji :) Myslím, že Koralína by se tam vyřádila ;) Džemíííík :)(15.5.2015)

Originálne stvárnenie banálneho príbehu. Neskutočnú robotu odviedli animátori, keďže ručne pripravili až 20 000 objektov. Celé natáčanie trvalo až 72 týždňov. Jednotlivé postavičky a prostredie su fakt originálne, ale príbehovo sa jedná o predĺžovanú nudu. Pár krát som sa uchechtol, zopár nápadov sa našlo, ale 20-minútový kraťas by bol omnoho vhodnejší. Tu som sa musel v kine častokrát pozerať na hodinky.(19.7.2015)

Glum neumřel v Hoře Osudu, ale našel si kamarády a ve městě Sýrečkov nadále pátrá po svém Milášškovi... Borcům z Laika Films hrozně fandím, už jen kvůli tomu, že převedli do filmového světa Gaimanovu Koralínu, sic napodruhé jim to s Para-Normanem tak úplně nevyšlo, ale The Boxtrolls je vrací zpátky do sedla, takhle roztomilé držtičky už tu dlouho nebyly. Příběh možná až moc jednoduchý, ale zároveň trefně temný, se skvěle, ehm, výbušným finále. A další plus za audiovizuální stránku, a tím nemyslím jen klasicky výborný soundtrack, ale hlavně dabing- Simon Pegg, Nick Frost nebo ajťák Richard "Moss" Ayoade. Škatuláci (btw po delší době pochvala českému distributorovi za český název) nezklamali, tudíž už teď se těším, s čím dalším přijde Laika příště.(24.1.2015)

• - Mezi jistě zajímavé věci patří například i takový svetr hlavního hrdiny, který nebyl upleten z vlny, ale z obyčejných nití, aby vše odpovídalo realitě. Na výrobu vlastního svetru bylo použito více než 110 metrů nití. (Stoka)

• - Ve filmu se objevilo více než 55 druhů sýrů a 24 druhů plevelných rostlin. (Stoka)

• - Při výrobě oblečení pro postavy byl často používán laser. (Janzic999)