Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Začátek mě teda celkem vystrašil, ale s postupem času se ukazovalo, že Škatuláci nebudou jen ujetým příšerně divně se tvářícím loutkovým filmem. Samotní škatuláci byli docela roztomilí a i spíš nechutné ostatní postavy (včetně samotného záporáka) dokázaly přirůst k srdci. Ale vzhledem k tomu, že jsem u filmu podřimoval, tak to není žádný šlágr.(17.11.2016)

• tommmy89

Hneď od začiatku mi Boxtrolls (Škatuliaci) pripomenuli o dosť lepšiu Koralínu. Mal som ten pocit, že bude na čo pozerať, no neprešlo veľa času a už sa javila pravda o tom, že škatuliaci sú len "silný nápad a málo práce". Myslím, že téma bola dosť silná a motivujúca na to, aby sa dalo so scenárom vyhrať do detajlov a tak prekvapiť nielen detské, ale aj dospelácke oči. Som milovník animákov, viem doceniť aj ručnú grafiku, ale tento kúsok so mnou ani len nepohol. Bolo to len jedno cesto čapnuté na stôl v jednom kuse.(25.2.2015)

Nevšední animák s nevšedním zpracováním. Trollové a v krabici od sardinek? V tomhle snímku je možné úplně všechno: pekelný vůz na chytání trollíků, skluzavka míli pod povrch do útočiště trollů či chlapec, jež věří, že když má na sobě tu krabici, tak je prostě troll a jeho povaha je veskrze trollská. 75%(26.12.2015)

Tam, kam se většina současné animované tvorby snaží nacpat hromadu infantilností pro mrňata okořeněného pár "meta fóry" pro dospělácký doprovod (protože přesně podle toho filmy hodnotíme: "Děti to nepohorší a já jsem se 3x zasmál, takže to nabyla taková ztráta času."), tam lidé ze studia Laika vytváří osobité nečernobílé světy prošpikované tak osobitou atmosférou, že dospělého diváka v ideálním případě přesunou o několik let zpátky v čase a on se na ty skvostné pohádkové příběhy opět dívá dětskýma očima. Coraline se to povedlo nejvíce, ParaNorman na tom byl trošinku hůř. Boxtrolls jsou někde mezi a užil jsem si je tak, jako už dlouho žádnou pohádku ne. Animace je dech beroucí!(12.1.2015)

Škatuláci mi svým vzevřením připomínali loutkové filmy od Burtona či Koralinu, avšak oproti nim tito "krabičáci" ztrácejí na příběhové a vlastně i lehce na té vizuální stránce. Hlavní záporák měl opravdu charizma a škatuláci mi byli sympatičtí, ale na druhé straně mě trochu iritovala ta malá holka se svým otcem a členy sýrového spolku. Zkrátka ve výsledku průměrný snímek, který zaujme nejvíce tím, jak vypadá, nicméně v divákovi (alespoň tedy ve mně) toho o moc víc nezanechá.(16.10.2016)

• - Na výrobě filmu se podílelo více než 350 lidí, z nichž 28 byli animátoři. Bylo zde použito více než 55 postaviček a více než 20 000 ručně vyrobených rekvizit, které se ve filmu objevily. Modeláři spolu s tesaři vytvořili pro vlastní film 79 vedlejších a 26 hlavních scén. Na výrobě se podílelo 13 modelářů, 12 tesařů, 9 scénických malířů a nábytkářů a 4 výtvarníci. (Stoka)

• - Film obsahuje 185 záběrů, v nichž mechanické loutky a animovaný svět nahradí skuteční lidé. Ve 131 záběrech z tohoho celkového počtu vystupují lidé v kostýmech Škatuláků. (Stoka)

• - Celá scéna byla osvětlována LED diodami, které podle hlavního kameramana dodávají domům i ulici lepší a reálnější světlo. Toto osvětlení je lepší i pro samotné loutky, u kterých nezpůsobuje odlesk a dokáže udržet plet'ové odstíny. (Stoka)