Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Škatuláci mi svým vzevřením připomínali loutkové filmy od Burtona či Koralinu, avšak oproti nim tito "krabičáci" ztrácejí na příběhové a vlastně i lehce na té vizuální stránce. Hlavní záporák měl opravdu charizma a škatuláci mi byli sympatičtí, ale na druhé straně mě trochu iritovala ta malá holka se svým otcem a členy sýrového spolku. Zkrátka ve výsledku průměrný snímek, který zaujme nejvíce tím, jak vypadá, nicméně v divákovi (alespoň tedy ve mně) toho o moc víc nezanechá.(16.10.2016)

První minuta animace mě moc nedostala, přece jen, stop motion loutková animace dnes není něco, co by bylo tak časté. O to více jsem za ni rád. A to hlavně v případě, že je to v dobrém příběhu. Tenhle je parádní, nápaditý, soběstačný a smysluplný. Má to emoce, má to skvělé postavy, má to nabitý děj. Byl jsem unešen a film si užíval.(3.12.2014)

Nemůžu říci, že by Boxtrolls prospěla sázka na netradiční formu animace. Nejméně u mě tato snaha celkový dojem pokazila, jelikož se nestydím říci, že povětšinu času byla tato animace odpudivá. Boxtrolls se ani trošku nedotýkají působivosti a především dospělosti Koralíny. Bojím se, že dětem se nebudou líbit a pro dospělé budou Boxtrolls příliš dětinské. Hold opět britská snaha dělat věci trošku jinak, který je spíše kontraproduktivní. Rozhodně nejde o tuctovou záležitost, ale znovu už bych do toho nešel.(7.2.2015)

Jakmile po plátně pobíhá divný kluk a morbidní holka, mluví se neustále o sýrech a při některých scénách jsou jinak otravně hýkající a šustící ratolesti v kině jak přikované na svých místech s touhou zmizet ze sálu - jsem nadšená a dusím v sobě jásot. A navíc po tomto zážitku se v mých očích vyšvihla na trůn mezi animacemi ta ruční - krásně na ni, na krasavici, dívá.(13.1.2015)

Laika si razí to svoje, nepozerá naľavo, napravo, a točí na úmorný stop-motion a bizarný vizuál, ktorý už začína byť trochu opozeraný. Tentokrát som už mal pocit, že to nie je ani tak o nejakom umeleckom zámere, ale hlavne o vlastnej zaťatosti a vystrčení prostredníčka celému svetu digitálnej animácie. Proti Paranormanovi je príbeh jednoduchší a až príliš ľahko predvídateľný, no na druhú stranu má zábavnejšie postavy a je viac "user friendly" k detskému i dospelému divákovi. V súčte je ale celkový dojem z oboch filmov zhodný. 6/10 PS: Jedna z postáv sa volá Mr. Pickles, kto to pozná humory navyše.(8.1.2015)

• - Při výrobě oblečení pro postavy byl často používán laser. (Janzic999)

• - Na výrobě filmu se podílelo více než 350 lidí, z nichž 28 byli animátoři. Bylo zde použito více než 55 postaviček a více než 20 000 ručně vyrobených rekvizit, které se ve filmu objevily. Modeláři spolu s tesaři vytvořili pro vlastní film 79 vedlejších a 26 hlavních scén. Na výrobě se podílelo 13 modelářů, 12 tesařů, 9 scénických malířů a nábytkářů a 4 výtvarníci. (Stoka)

• - Animace probíhala technikou stop motion. (Pria)