Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

Viděno ve 3D Studio Laika si dalo záležet na suprovní animaci a prostředí. Škatuláci jsou tak škaredí, až jsou hezcí a roztomilí. Nejsou tu vysloveně žádné záporné postavy. Samotní Chňapalovi poskoci si neustále pohrávají s myšlenkou, že konají dobro. Postava Winnie je napsána úplně dokonale, typická ženská :-) Škoda dabingu a zaniknutí Elle Fanning. Pan Gristle vypadá jako L.R. Harvey z Lidské stonožky. Samozřejmě nechybí humor, nenásilný, trefný. V po titulkové scéně ukázka náročné výroby. Těší mě že vás poznávám, až mě to netěší.(24.10.2014)

Chvíli mi trvalo, než jsem si na excentrickou animaci zvykl, ovšem nakonec se mi celkem zalíbila. Na rozdíl od podobně vyhlížejících Pirátů, kde jsem zas tak moc s animací spokojený nebyl. Škatuláci mě ale i jinak celkem překvapili a i když se samozřejmě jedná o animák, který potěší hlavně děti a nachází se v něm mnoho těch nejzákladnějších filmových klišé, má i své silné momenty a baví. Dabing výborný, sice mě malinko iritoval anglický přízvuk, ale to se dalo vzhledem k obsazení čekat...74%(21.1.2015)

Originálne stvárnenie banálneho príbehu. Neskutočnú robotu odviedli animátori, keďže ručne pripravili až 20 000 objektov. Celé natáčanie trvalo až 72 týždňov. Jednotlivé postavičky a prostredie su fakt originálne, ale príbehovo sa jedná o predĺžovanú nudu. Pár krát som sa uchechtol, zopár nápadov sa našlo, ale 20-minútový kraťas by bol omnoho vhodnejší. Tu som sa musel v kine častokrát pozerať na hodinky.(19.7.2015)

• MartinezZ

Je mi velice líto. Takové práce to muselo dát a přitom taková blbost. Po báječné Koralíně přišel už pouze standardní ParaNorman a nyní portfolio doplňují už značně vypšouklí Boxtrolls, kteří nejsou ani hezcí, ani ničím zajímaví, jen přeplácaní, rádoby fantaskní, nezajímaví a nudní. Laika umí stopmotion, ale bohužel ty příběhy film od filmu více pokulhávají, tenhle mě zcela míjel a nebyl ani dětský ani nijak zajímavě hororový, prostě jen... byl. A nudil. ~ Paradoxně byla nejlepší potitulková část s rozhovorem dvou panďuláků a živou ukázkou, kterak animátor kmitá, aby těch pár desítek vteřin nechal postavičky ožít. A přinejmenším tehdy, ne-li už mnohem dříve, si právě uvědomíte, že takové práce to muselo dát a přitom to byla taková blbost. Smutné. ~~~ Na podobné (takřka stejné) téma sblížení se dvou navzájem nenáviděných světů doporučuji příběhem i vyzněním mnohem, MNOHEM příjemnější a lepší francouzský kreslený příběh O myšce a medvědovi: Ernest et Célestine.(26.12.2014)

Škatuláky jsem vyjímečně zhlédl na dvakrát. Vyjímečně proto, že normálně film nekouskuji a zhlédnu jej celý najednou. Ale tady ten úvod se mi tak nelíbil, že jsem to zabalil a šel spát. Po vyspání mě ale ten zbytek filmu celkem chytnul. I když mě to hrozně připomínalo známý příběh - Krysaře. Zatímco Krysař vyháněl myši z města, pan Chňapal vyhání Škatuláky. Ale animace zajímavá, taková netradiční. Dávám 3,5*.(8.6.2016)

• - Animace probíhala technikou stop motion. (Pria)

• - Pro vytvoření mimiky jednotlivých loutek vzniklo více než 47 000 obličejů. K nim je nutné připočítat ještě 53 000 jednotlivých obličejových částí, z nichž 15 000 patřilo hlavnímu hrdinovi. (Janzic999)

• - Ve filmu se objevilo více než 55 druhů sýrů a 24 druhů plevelných rostlin. (Stoka)