Škatuláci

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

• tommmy89

Hneď od začiatku mi Boxtrolls (Škatuliaci) pripomenuli o dosť lepšiu Koralínu. Mal som ten pocit, že bude na čo pozerať, no neprešlo veľa času a už sa javila pravda o tom, že škatuliaci sú len "silný nápad a málo práce". Myslím, že téma bola dosť silná a motivujúca na to, aby sa dalo so scenárom vyhrať do detajlov a tak prekvapiť nielen detské, ale aj dospelácke oči. Som milovník animákov, viem doceniť aj ručnú grafiku, ale tento kúsok so mnou ani len nepohol. Bolo to len jedno cesto čapnuté na stôl v jednom kuse.(25.2.2015)

• MartinezZ

Je mi velice líto. Takové práce to muselo dát a přitom taková blbost. Po báječné Koralíně přišel už pouze standardní ParaNorman a nyní portfolio doplňují už značně vypšouklí Boxtrolls, kteří nejsou ani hezcí, ani ničím zajímaví, jen přeplácaní, rádoby fantaskní, nezajímaví a nudní. Laika umí stopmotion, ale bohužel ty příběhy film od filmu více pokulhávají, tenhle mě zcela míjel a nebyl ani dětský ani nijak zajímavě hororový, prostě jen... byl. A nudil. ~ Paradoxně byla nejlepší potitulková část s rozhovorem dvou panďuláků a živou ukázkou, kterak animátor kmitá, aby těch pár desítek vteřin nechal postavičky ožít. A přinejmenším tehdy, ne-li už mnohem dříve, si právě uvědomíte, že takové práce to muselo dát a přitom to byla taková blbost. Smutné. ~~~ Na podobné (takřka stejné) téma sblížení se dvou navzájem nenáviděných světů doporučuji příběhem i vyzněním mnohem, MNOHEM příjemnější a lepší francouzský kreslený příběh O myšce a medvědovi: Ernest et Célestine.(26.12.2014)

Škatuláci si mě získali především svou animací a originálním námětem. Bohužel to se nedá říct o příběhu, který je dost jednoduchý a nenabízí nic nového. Dalším problémem bylo duo hlavních postav, které nepatří zrovna k těm nejsympatičtějším. Tento animák má spoustu skvělých momentů, které přesto nedokážou dostat Škatuláky ze škatulky ''průměr''.(30.1.2015)

Musím říct, že mám slabost pro animované filmy studia Laika, mají prostě svoje osobité kouzlo. To přesně platí i pro jejich nejnovější počin The Boxtrolls. Tahle strašidelná pohádka je určena, pro malé i velké diváky, kteří mají pro strach uděláno. Děj se odehrává v kouzelném městečku Sýrečkov, kde řádí tajuplní škatuláci. Jediné, co se o nich ví je, že unášejí děti a jedí sýr (což je ještě větší hřích, alespoň pro občany Sýrečkova) a tak je na ně povolán oslizlý deratizátor Archibald Snatcher (jenž má těžkou alergii na sýr). Jeho jediný úkol je zatrhnout noční rejdy démonů z hlubin města a všechny je pochytat. Městské podzemí má totiž svoji skrytou tvář. Škatuláci tu mají svůj útulný domov. Svoje nové útočiště tu našel i malý kluk, kterému říkají Vejce podle nápisu na krabici, kterou nosí, aby zapadl do místní svérázné společnosti. Tihle vcelku neškodní trpaslíci jsou vlastně vcelku hodná stvoření. Jak čas plyne tak kluk jménem Vejce roste, ale i lovci se činí a škatulákům citelně klesají počty. Jednoho dne unesou i jeho největšího kamaráda Rybu a tak se Vejce vypraví na záchranou výpravu na povrch. Dramatická cesta za dobrodružstvím a za odhalením velkého tajemství může začít. Tvůrci nám předkládají poutavý lehce strašidelný příběh, který je plný drobných vtípků a dokáže udržet diváka v očekávání. Prostě malý milý film, který má dětskou duši a je určen pro každého, kdo alespoň trochu odmítli dospět.(6.1.2015)

Škatuláky jsem vyjímečně zhlédl na dvakrát. Vyjímečně proto, že normálně film nekouskuji a zhlédnu jej celý najednou. Ale tady ten úvod se mi tak nelíbil, že jsem to zabalil a šel spát. Po vyspání mě ale ten zbytek filmu celkem chytnul. I když mě to hrozně připomínalo známý příběh - Krysaře. Zatímco Krysař vyháněl myši z města, pan Chňapal vyhání Škatuláky. Ale animace zajímavá, taková netradiční. Dávám 3,5*.(8.6.2016)

• - Pro vytvoření mimiky jednotlivých loutek vzniklo více než 47 000 obličejů. K nim je nutné připočítat ještě 53 000 jednotlivých obličejových částí, z nichž 15 000 patřilo hlavnímu hrdinovi. (Janzic999)

• - Libreta písní k tomuto filmu složil Eric Idle, který byl členem komediální skupiny Monty Python. (SimcaJB)

• - Mezi velké výzvy patřila výstavba vlastního městečka Cheesebridge, které svým stylem a pojetím vychází z německé a tradiční anglické architektury. (Stoka)