Škatuláci

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

• Aljak

Tým najväčším pozitívom celej tejto rozprávky je samozrejme originalita celého konceptu podzemného mesta škatulákov a vzájomnej prepojenosti s nadzemným mestom ľudí. Ale inak ako po dejovej, tak aj vizuálnej stránke to nebolo žiaľ nič ohromujúce a tá temná nevšedná atmosféra pre mňa tiež nepôsobila zrovna vábivo. Prvá polovica ma teda nebavila takmer vôbec, o niečo lepšia bola druhá polka, najmä časť kde sa Eggs snažil splynúť s davom na tom plese. Ale v konečnom dôsledku som od toho čakal rozhodne viac, obzvlášť keď to bolo kade tade prezentované ako jeden z top animákov roku 2014.(28.12.2014)

• hous.enka

Škatuláci jsou hodně ošklivě zpracovaná modelínová pohádka s docela sympatickým poselstvím. Ptám se: nešlo to animovat stylem, jakým byly zpracovány závěrečné titulky? To by mi sedlo asi mnohem víc. Tohle americké pojetí "evropské" modelíny je zarážející. Oškliví jsou záporňáci, neméně hnusné jsou kladné postavy (včetně dětí). Nepřijde mi to zkrátka ani originální, ani povedené. Příběh samotný o klukovi, kterého odložili ke škatulákům, není také nic moc, ale scéna, kdy krabičky leží pod lisem... Ale může celý film zachránit jediná scéna? Za mě Koralína vybrná, ParaNorman nedokoukatelný a Škatuláci končí pod průměrem, protože jejich příběh není domyšlený (linka otec - syn, otec - dcera apod.).(3.2.2015)

Dosti rozporuplný animák po většině možných i nemožných stránek. V rámci zvažování hodnocení jsem lítal na obě dvě strany do pusu i mínusu, takže nakonec jsem zvolil čistý střed. Prakticky o většině věcí co v tom jsou, co s tím souvisí jsem schopen napsat, že se mi líbily i nelíbily. Třeba animace celkově se mi nelíbila stylově a přitom se mi líbilo jak byly zpracované obličeje lidí a detailnost. Příběh je hodně temný, depresivní, ponurý a přitom právě ti škatuláci jsou takovým tím světlem v tom všem, plus pak kluk a holka. Líbilo se mi jak byly zpracované charaktery postav i těch vedlejších, ale nelíbilo se mi jak v rámci lidské společnosti fungoval jejich svět lidí. Nebo spíše to sýrové městečko. Na jednu stranu krásná detailnost prostředí, na stranu druhou strašná mizérie a nefunkční svět. Takže tak, jak jsem psal v úvodu komentáře. Tohle je u mně ve znamení velké rozporuplnosti.(24.12.2015)

Viděno ve 3D Studio Laika si dalo záležet na suprovní animaci a prostředí. Škatuláci jsou tak škaredí, až jsou hezcí a roztomilí. Nejsou tu vysloveně žádné záporné postavy. Samotní Chňapalovi poskoci si neustále pohrávají s myšlenkou, že konají dobro. Postava Winnie je napsána úplně dokonale, typická ženská :-) Škoda dabingu a zaniknutí Elle Fanning. Pan Gristle vypadá jako L.R. Harvey z Lidské stonožky. Samozřejmě nechybí humor, nenásilný, trefný. V po titulkové scéně ukázka náročné výroby. Těší mě že vás poznávám, až mě to netěší.(24.10.2014)

Jakmile po plátně pobíhá divný kluk a morbidní holka, mluví se neustále o sýrech a při některých scénách jsou jinak otravně hýkající a šustící ratolesti v kině jak přikované na svých místech s touhou zmizet ze sálu - jsem nadšená a dusím v sobě jásot. A navíc po tomto zážitku se v mých očích vyšvihla na trůn mezi animacemi ta ruční - krásně na ni, na krasavici, dívá.(13.1.2015)

• - Ve filmu se objevilo více než 55 druhů sýrů a 24 druhů plevelných rostlin. (Stoka)

• - Film obsahuje 185 záběrů, v nichž mechanické loutky a animovaný svět nahradí skuteční lidé. Ve 131 záběrech z tohoho celkového počtu vystupují lidé v kostýmech Škatuláků. (Stoka)

• - Mezi velké výzvy patřila výstavba vlastního městečka Cheesebridge, které svým stylem a pojetím vychází z německé a tradiční anglické architektury. (Stoka)