Škatuláci

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Komedie

USA, 2014, 97 min

• MartinezZ

Je mi velice líto. Takové práce to muselo dát a přitom taková blbost. Po báječné Koralíně přišel už pouze standardní ParaNorman a nyní portfolio doplňují už značně vypšouklí Boxtrolls, kteří nejsou ani hezcí, ani ničím zajímaví, jen přeplácaní, rádoby fantaskní, nezajímaví a nudní. Laika umí stopmotion, ale bohužel ty příběhy film od filmu více pokulhávají, tenhle mě zcela míjel a nebyl ani dětský ani nijak zajímavě hororový, prostě jen... byl. A nudil. ~ Paradoxně byla nejlepší potitulková část s rozhovorem dvou panďuláků a živou ukázkou, kterak animátor kmitá, aby těch pár desítek vteřin nechal postavičky ožít. A přinejmenším tehdy, ne-li už mnohem dříve, si právě uvědomíte, že takové práce to muselo dát a přitom to byla taková blbost. Smutné. ~~~ Na podobné (takřka stejné) téma sblížení se dvou navzájem nenáviděných světů doporučuji příběhem i vyzněním mnohem, MNOHEM příjemnější a lepší francouzský kreslený příběh O myšce a medvědovi: Ernest et Célestine.(26.12.2014)

Dosti rozporuplný animák po většině možných i nemožných stránek. V rámci zvažování hodnocení jsem lítal na obě dvě strany do pusu i mínusu, takže nakonec jsem zvolil čistý střed. Prakticky o většině věcí co v tom jsou, co s tím souvisí jsem schopen napsat, že se mi líbily i nelíbily. Třeba animace celkově se mi nelíbila stylově a přitom se mi líbilo jak byly zpracované obličeje lidí a detailnost. Příběh je hodně temný, depresivní, ponurý a přitom právě ti škatuláci jsou takovým tím světlem v tom všem, plus pak kluk a holka. Líbilo se mi jak byly zpracované charaktery postav i těch vedlejších, ale nelíbilo se mi jak v rámci lidské společnosti fungoval jejich svět lidí. Nebo spíše to sýrové městečko. Na jednu stranu krásná detailnost prostředí, na stranu druhou strašná mizérie a nefunkční svět. Takže tak, jak jsem psal v úvodu komentáře. Tohle je u mně ve znamení velké rozporuplnosti.(24.12.2015)

Postavy v tomto filme boli dosť divné (ak nerátam samozrejme trollov). Tie čo schválne vyzerali divne ako napr. teda Archibald Snatcher sa mi páčili ale tie, ktoré mali vyzerať akože normálne boli dosť, no... odpudzujúce. Hlavne to bol chlapec Eggs a dievča Winnie. Navyše bola som dosť prekvapená, že Winnie dabovala Elle, ktorú mám naozaj rada. Ten dabing sa mi vôbec nepáčil. Na to ako detsky Winnie vyzerala mala ho až moc dospelý. Príliš autoritatívny a prísny, a jednoducho sa mi tam vôbec nehodil. Ale na druhej strane musím pochváliť boxtrollov. Ich jazyk mi dosť pripomínal Kreveťákov z District 9 a naozaj sa mi to páčilo. S nimi som bola spokojná, splnili moje očakávania. Samotný film však nie. Ja som sa bohužiaľ väčšinu času nudila. Občas sa vyskytli scény, ktoré ma naozaj pobavili a zlepšovali dojmy z filmu, ale potom prišli zase tie nudné. Tak ako Paranorman aj toto ma tak trochu sklamalo. Zatiaľ Koralína stále u mňa vedie a zrejme to tak aj dlho bude.(21.5.2015)

• tommmy89

Hneď od začiatku mi Boxtrolls (Škatuliaci) pripomenuli o dosť lepšiu Koralínu. Mal som ten pocit, že bude na čo pozerať, no neprešlo veľa času a už sa javila pravda o tom, že škatuliaci sú len "silný nápad a málo práce". Myslím, že téma bola dosť silná a motivujúca na to, aby sa dalo so scenárom vyhrať do detajlov a tak prekvapiť nielen detské, ale aj dospelácke oči. Som milovník animákov, viem doceniť aj ručnú grafiku, ale tento kúsok so mnou ani len nepohol. Bolo to len jedno cesto čapnuté na stôl v jednom kuse.(25.2.2015)

Škatuláci si mě získali především svou animací a originálním námětem. Bohužel to se nedá říct o příběhu, který je dost jednoduchý a nenabízí nic nového. Dalším problémem bylo duo hlavních postav, které nepatří zrovna k těm nejsympatičtějším. Tento animák má spoustu skvělých momentů, které přesto nedokážou dostat Škatuláky ze škatulky ''průměr''.(30.1.2015)

• - Při výrobě oblečení pro postavy byl často používán laser. (Janzic999)

• - Animace probíhala technikou stop motion. (Pria)

• - Libreta písní k tomuto filmu složil Eric Idle, který byl členem komediální skupiny Monty Python. (SimcaJB)