Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

Tft

Blade Runner 2049 je naprosto hypnotický zážitek, který z každého filmového fanouška dokáže vyždímat všechnu tu lásku, kvůli které chodíme do kina. Denis Villeneuve nejen že natočil pokračování hodné původního Blade Runnera, on do detailu pochopil jeho podstatu. Dokázal tak natočit pokračování, které navozuje stejné pocity, atmosféru i kouzlo jako jednička a přesto dokáže být originální a mít svůj vlastní rukopis. Tohle je pro mě podstata režisérského umění, Villeneuve si prošel zkouškou ohněm a všem dokázal, že jednou bude patřit mezi velikány, protože na tohle dílo se bude vzpomínat ještě hodně dlouho. Blade Runner 2049 je jako droga, vezme vás totiž na trip do světa, který podává tak poutavě, že ty dvě a tři čtvrtě hodiny uplynou jako nic. Vizuálně naprosto dokonalé dílo a Roger Deakins už by toho Oscara vážně měl dostat, protože jestli ne za tohle tak už nevím za co. Ryan Gosling na kterého jsem si musel v roli replikanta trochu zvykat mi na konci tak přirostl k srdci, že celé finále od pasáže pod vodopádem až po finální záběr mě nechalo úplně rozloženého. Na postavě K by se dalo vyučovat budování charakteru postavy v každé filmové škole. Ana de Armas je pro mě objevem roku, podává skvělý výkon, v kterém spojuje to nejlepší z Ex Machiny a Her. Jared Leto naštěstí nedostává moc prostoru a jeho postava je celkově nejslabší z celého filmu (škoda že nevyšel ten David Bowie). V roli padoucha ho zdárně zastupuje Sylvia Hoeks a za zmínku určitě stojí i Robin Wright. Pokud bych potkal někoho kdo byl 30 let v kómatu a řekl mi ať mu ukážu jeden film z naší doby, aby viděl kam se filmová tvorba posunula bez váhání bych sáhl po Blade Runner 2049. Denis Villeneuve tady spojuje to nejlepší co má dnešní kinematografie k nabídnutí. Kult Blade Runnera žije dál a dlouho žít bude a jak by řekl Elvis: Can't Help Falling in Love. 97% ()

Kali4

Za načančanou fasádou se hrbí generická detektivka o odkrývání minulosti, která se otře o několik post-apo motivů a vizuálů a myšlenek z Dickových povídek, ale co do hloubky nenabídne nic nového, pouze návrat k té samé báchorce o vnitřní prázdnotě a touze po osobě blízké. Namísto tragikomicky geniálního J.F. Sebastiana a démonického Roye Battyho máme útrpného kazatele Leta, vždy připraveného na hromadu biblických veršů přihodit ještě další. Devizy jedničky, spočívající v dusné, tísnivé atmosféře, síle nevysloveného a charakterech specifických pro svět Blade Runnera, jsou ubity doslovností, schematičností a rozvleklou nudou. Ghost in the Shell měl podobná témata a motivy a klidně mě bijte, ale naložil s nimi lépe. ()

MencaCZ

Blade Runner je zkrátka má srdcovka. Ať už se jedná o literární dílo Philip K. Dick(a), film z roku 1982, nebo geniální soundtrack od Vangelise, který k filmu z roku 1982 vznikl. Byl jsem proto velice napjatý, když jsem očekával, jakou podobu bude Blade Runner 2049 mít. Uklidňovalo mne to, že jsem věděl, že na hudbě k filmu se bude podílet H. Zimmer, jelikož jeho tvorba jistě kvalitu má. Film Příchozí z roku 2016, co D. Villeneuve režíroval, byl také velice dobrý. Proto jsem se v posledních měsících začal na Blade Runnera 2049 těšit. Nyní, poté, co jsem film "2049" viděl, mohu konstatovat, že zklamaný rozhodně nejsem. Film je - dle mého - k atmosféře literární, v případě filmu "2049" ani ne tak předlohy, jako spíše letmé inspirace, v celku autentický. Rozhodně se nezvrtl v přehnanou akci, čehož jsem se trochu, i přes velice rozumně natočené Příchozí, obával. Jedná se zkrátka o pamalinku plynoucí, melancholické, audiovizuálně dokonalé dílo. Film bych sice řadil níže, než řadím prvotní zpracování, proto jsem dal původně pouze 4 hvězdičky. Nyní, když se mi to rozleželo v hlavě, když doma poslouchám vlastně velice povedený soundtrack (Vangelisův je ale samozřejmě "někde jinde" :) ), tak jsem si řekl, že film, který u mne bude pravděpodbně filmem roku, nemohu hodnotit jinak, než je hodnocení 5 hvězd. ()

mkubalikova

Velmi pomalé tři hodiny, které jsem si ale hrozně užila. V kinech nový Blade Runner vyhoří, protože je natočen v duchu prvního filmu, který se stal kultem, ale v době uvedení do kin moc neoslnil. Tohle není pop-corn, ale sci-fi se srdcem a silnou myšlenkou a já jsem šťastná, že tvůrci měli odvahu to takto natočit! 🤖 100% ()

LizianShaw

První díl se mi zas tak moc nelíbil, nechápu co na tom lidi viděli, zato tohle mi vyrazilo dech. Sice cpou do všech reklamních materiálů Harrisona Forda, což je opět tah marketingu (objeví se až v poslední třetině filmu), ale to mi vůbec nevadí, Ryan Gosling si všechny scény krade pro sebe. Škoda, že Leto a Bautista ve filmu také skoro vůbec nejsou, je to promrhaný herecký potenciál. Scénář je promyšlený (někdy jsem se až ztrácel) a vizuály mysteriózně digitalní budoucnosti úchvatné. A ta hudba!!! To tajemné dunění nemá chybu, nevím jestli děkovat Zimmerovi nebo Wallfischovi, tak radši oběma. Nevím, jestli to jako sci-fi překonalo Arrival, ale oproti originálu je to přepychový výtvor. 8/10 ()

klima777

Původní Blade Runner je pro mě naprosto zásadní záležitostí. Tudíž mám načteno (včetně K. W. Jetera a dalších pilných budovatelů universa, jež bylo v dobré víře ukradeno Dickovi).--------- Žádné olbřímí překvapení se nekoná (jen trocha velkohubé profanace ve jménu Hollywoodu) -------- Bez předsudků a zbytečného sentimentu: Lépe tento projekt asi dopadnout nemohl. Otázkou zůstává, zda měl vůbec vzniknout. A child was born... (3,5* s mnohými & nemalými výhradami). ()

ghatos

Jednička mě nenadchla, co nenadchla...nelíbila se mi. Od tohoto pokračování jsem měl docela velká očekávání. Ukázalo se však, že mi tato látka prostě nesedí. 100 minut mě to ještě interesovalo, avšak poslední hodinka se strašlivě táhla. Blade Runner 2049 se strašně prožíval/obdivoval. Chápu depresivní, pomalý přístup, ale tohle bylo moc. Ano, obrazy z pochmurné budoucnosti byli skvěle udělané, jenže vypiplaný vizuál je jen jedna složka z celkové mozaiky filmu. Blade Runneři jsou neskutečně přecenění...oba. 50%. /Cinestar Nový Smíchov/. PS: Kristýna 2*. ()

svobik

Být zarytým uctívačem jedničky, asi si rochňám blahem. Plnokrevný sequel, ve kterém má každý záběr smysl a který je technicky naprosto dokonalý. Pastva pro oči i uši, bohužel jsem se ale nemohl zbavit dojmu, že by se to celé dalo zkrátit o hoďku a nic moc by se nezměnilo. Pořád ale jeden ze zásadních kinematografických zářezů roku. 8/10 ()

cpt.Lynch

Prvního BladeRunnera sice respektuju jako kultovní snímek, ale nikdy jsem mu nepropadl. Tedy dvojku sleduji bez většího očekávání a celkem objektivně. Příběh je celkem slušný, vizuál taky, herci OK. Teď jen jestli říci že to mělo skvělou atmosféru, nebo zda to nazvat jednou dlouhou nudou… Spíše to první a 3,5* ()

Vironey

Když mě nebavil ani ten první díl... Tohle je vizuálně hezčejší, ale hudebně tak opruzující, že mi z toho začalo cukat voko. A dějově to bylo takové... hm, debilní? Jo, debilní. Totálně debilní! ()

Avari.73

Tady si Denis naběhl podobně jako jistý rejža Interstellaru. Jedno dlouhé velké nic bez zajímavých postav a děje. Vše se vejde do jedné věty "Leto chce děti". Scénář je tak na jednu A4 roztahaný do tří hodiny s vtipným záporákem díky své nulové popisnosti, čímž přesně odpovídá i samotnému film. Zároveň jsem už alergický na schéma vyvoleného spojeného ze dvou znepřátelených skupin. Jediné plus je fantastický audiovizuál, čímž splňuje podobnost s výše jmenovaným Interstellarem. ()

Lukyn007

Villeneuveho rukopis dává filmu šmrnc. Je fajn vědět, že zvládne i tuto látku. Ale šup zpátky k méně drahým snímkům. 80% ()

Jaro.Krafcik

Vraj obrovské sci-fi roka, ale pre mňa až tak obrovské nebolo. Po filme zmiešane pocity a vyrázne sklamanie, bolo to naozaj poriadne natiahnuté a vo viacerích momentoch aj nudné. Plusom filmu bol jednoznačne Harrison Ford. Škoda že na scéne prichádza až po hodine a trištvrte. Ale Gosling tiež nebol zlý. No dejovo to trpelo. Čo naopak pochváliť od spackaného deja boli vizuálne efekty a skvelá hudobná stránka filmu. Jednoznačne aspon o krok lepšie ako predchodca z roku 1982. 3* ()

zigíš

Umelecké dielo, ktorému -po formálnej stránke- niet čo vytknúť (upgrade ako u TRONa) chladný feeling nevadí k postavám sa hodí a ked už je fakt k nevydržaniu zahreje -doslova- každá scéna s Anou de Armas (slaďoučká ako hlas scarletky v HER) Takže: žiadna novodobá klasika s odzbrojujícimi presahmi predchodcu, revolúcia, ni evolúcia. ALE ..audio vizuálna delikatesa šéfkuchára s kompletnou sadou michelinských hviezdičiek. Silná v tichých intímnych scénach, než v akcii ..SCI-FI ART ()

Pedross800

Denis prostě zklamat nemůže!!! Úchvatně ponurá, melancholií zalitá vize blízké budoucnosti co atmosférou skvěle navázala a doplnila jedničku. Vůbec mě ta návaznost potěšila, ten děj i to kam to spělo mělo hlavu a patu a že to bylo pomaloučký vůbec, vůbec nevadilo, bo ty obrazy, ta atmosféra, ty scenérie podchycené skvělou hudbou braly dech. Dlouhý to bylo fakt dost, ale aspoň měl člověk dost času nad tím dumat, co nás v budoucnu opravdu čeká a nemine, jak to asi pak bude....jooo atmosférické scifi pokoukáníčko, které si časem zopáknu, protože pár náznaků mně evidentně uniklo a ten konec i překvapil. ()

Kurikmoon

Pre mňa to malo atmosféru, napätie, čarovnosť... Vzťah Joea a Joi ma dostal... Snaha byť ľudský... Dlho som premýšľal, či nedám 5. Ale už toho nechám a idem pohľadať nejaký živý strom. ()

KlonyIlony

Patřím mezi ty, které BR 2049 zklamal. Atmosféra je naprosto fantastická, ale film bohužel tak trochu o ničem. I přes všechnu snahu a um, které do natočení tohoto počinu šly, mi film nepřišel poutavý. Uniká mi závažnost motivací postav - když se člověk začne šťourat v premisách originálu, tak se celý fikční svět začíná rozpadat. Originál funguje díky tomu, že se drží malinko víc při zemi. ()

Guzo

Dokonalý vizuál včetně kamery, zbytek za tím bohužel pokulhává. Nečekal jsem, že bude druhý Blade Runner akčním filmem, ale to tempo je prostě šíleně pomalé a opravdu by se to dalo o hodinu více sestřihat aniž bychom přišli o cokoli zásadního. 6/10 ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce