Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

ARI50

To je přesně ten typ filmu který buď se mi líbí a nebo ne. Což tady vůbec nuda ani herci nepřesvědčily. ()

JASON_X

Zprvu jsem měl za to, že moje zapomenuté brejle budou to nejhorší, co mě toho večera v kině potká. Ale kdež. Bez brejlí vidím víc než dobře, řekněme chvalitebně, ale mozek mi ještě nezměknul natolik, abych si nového Runnera nekriticky pochvaloval a zblajznul rejžovi tenhle jeho nasládlý patetický kýč i s navijákem. Film je dobrý jenom v těch chvílích, kdy záměrně evokuje Scottův originál, tedy třeba při pouličních záběrech z multirasové megapole, při pomalých přeletech vznášedel nad městem, nebo při některých pasážích vangelisovaného hudebního doprovodu. Ale děj je vskutku ubohý, takovéhle přitrouble sentimentální pokračování si geniální originál nezasloužil. Utlačovaní replikanti toužící po lepším spravedlivém světě, zneužívání sirotků jako dětských otroků, směšný pan Záporák, ale hlavně citově rozervaný K. hledající... lásku, co jiného. Opět se mi dokonale potvrdilo to, co jsem instinktivně věděl už v raném dětství - že jakmile někdo do scífka nebo dobrodružáku zaplete zápletku o vztazích a "lásce", jde celý příběh okamžitě do kopru. Při závěrečné scéně zachraňování topícího se blade runnera seniora jsem se už musel cynicky pochechtávat a z kinosálu jsem pak odcházel rozčarován, zklamán, podveden. Nebýt poutavého vizuálu a výpravy, měl bych problém dát i třetí hvězdu. Podívej se na novýho Millerova Mad Maxe ty kanadskej žabožroute, abys viděl, jak se mají točit plnokrevný pokračování kultovek! ()

Necrotongue

V první polovině filmu jsem se hnusně nudil, ve druhé mě děj sice začal zajímat, protože začal konečně jevit známky života, ale pořád jsem měl pocit, že se snímek natočil jen proto, aby vydělal peníze na kultu, který se vytvořil kolem původního filmu. Mám dojem, že tvůrci vlastně neměli divákovi, co říct, zápletka vycházela z původního Blade Runnera a podle mého názoru byla dost chabá. Vyšlo z toho takové akční/ Sci- Fi "Hledá se Nemo"/ "Vyvolený". ()

luka4615

První "Blade Runner" je v mých očích audiovizuálně a pečlivě soustruženou klasikou, která se po právu řadí mezi základní pilíře světové kinematografie. Jak se tedy povedl druhý díl s podtitulem 2049? Naprosto výborně! Režisér Dennis Villeneuve na každém záběru potvrzuje svou lásku a úctu k filmu z roku 1982, takže tedy nedostaneme "přeplácanou" podívanou beze smyslu, nýbrž opět hluboce filosofický zážitek, který první film tím svým zvláštním způsobem obohacuje a činí ho ještě o fous více atraktivním. Audiovizuální stránka filmu je opět výkladní skříní, z níž přechází zrak. Jistě, sice zde chybí ono kouzlo "špinavé" industriálně pochmurné vize Ridleyho Scotta, jelikož je zde všechno více "oku lahodící" nicméně základní fragmenty, na nichž Villeneuve své dílo postavil, zde stále jsou ve formě drobného "pomrkávání" na diváka. Pomyslnou třešničkou na dortu je herecké obsazení s mimikrami Ryana Goslinga a Harrisona Forda, z jejichž hereckého projevu jde cítit ona afektovaná "mechaničnost", kterou první díl také proslul. Na mne tedy Blade Runner 2049 působí jako vizuálně opojné sci-fi, které skrze téměř třicetiletou propast přináší lehce poupravenou legendu osmdesátých let pro potěchu mladší generace. Snad se tedy dočkáme dne, kdy se i mladší diváci budou ptát, jak celý tento fascinující příběh vlastně začal. A až tento den nadejde, svůj režisérský sestřih "Blade Runnera" budu mít při ruce! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „Every leap of civilization was built on the back of a disposable workforce, but I can only make so many.“ ()

Lucasion

„I did your job once. I was good at it. - Things were simpler then.“ Strašně syrový a těžký film. Přesto vyznává lásku k originálu. Nic jiného jsem od Denise Villeneuve nečekal. Po Prisoners, Enemy a Sicario je tohle další ultra veledílo, které se po rozležení v hlavě řadí k nejlepším titulům roku. Režisér totiž dokáže navodit takovou atmosféru, že tuhne krev v žílách. A po nevěře, únosu a vraždách přichází s tématem klonování a hledání pravdy. Prostě a jednoduše - perfektní! Přestože původní film z roku 1982 nijak moc nemusím, tak na toto pokračování jsem byl opravdu hodně natěšený. Režisér, který točí skvělé filmy, se ujal jednoho ze sci-fi dítek otce žánru Ridleyho Scotta. Po prvním traileru jsem byl natěšený ještě více. Ryan Gosling byla výtečná volba, protože tento herec hraje mlčením a Blade Runner 2049 je přesně ten film, který své emoce vyjadřuje skrz ticho. Neumím si představit, že by hlavní postavu K, zahrál někdo líp. On je prostě třída a detektiva, kterým zmítají pocity, zahrál dokonale. K tomu mu velmi pomáhá i Ana de Armas, která svým panenským obličejem přesně zapadne do nevinné přítelkyně. Délku sto šedesát minut jsem nečekal, ale po shlédnutí vím, že to je opodstatněné. Těžko byste něco stříhali. Je to příběh, který nelze odvyprávět rychle. A právě to se mi na něm líbí. Jakmile se na scéně objevuje Rick Deckard (Harrison Ford) srdce pookřává. Rozhodně není nový Blade Runner pro každého. Je to těžké syrové sci-fi drama, kde není moc akce. Tím už ale režisér proslul. Jeho Sicario, byl možná akčnější, přesto to ale bylo také pomalé temné drama a v Prisoners byste těžko hledali nějakou akci. Já prostě tleskám. Tohle je opět ten černý kůň roku. Druhá projekce je jistá. [Dolby Atmos] (89 %) ()

Morholt

Příběh v pohodě, herci, byť to tady není o nějakých oscarových výkonech, také fajn a vizuál, jak už bývá u Villeneuveho zvykem, je dokonalý. Jenže právě to poslední je tak trochu kámenem úrazu. Těch nádherných obrázků je tady tolik, že místy upozaďují děj a rozmělňují už tak vláčné tempo. Občas jsem ztrácel pozornost a měl tendence pořád někam odbíhat. Nakonec jsem si musel film rozdělit do dvou dnů, protože těch dvě a třičtvrtě hodiny v kuse bych nevydržel. Sestříhat to alespoň na dvě hodiny a bylo by to o něčem jiném. Takhle je to jen lehký nadprůměr. 65% ()

Sawy

Nesoudnost ve stopáži, kvůli které se film táhne jako nudle z nosu, a pochybná snaha udělat z Blade Runnera frančízu (do prvního filmu nedořečenosti fikčního světa pasovaly, tady z něj trčí) brání Villneuveovým audiovizuálním orgiím, aby se skutečně staly jedním z nejúchvatnějších filmů dekády. Zatímco původní film ambietní atmosféru melancholie, stesku po minulosti a odcizení budoucnosti navozoval přirozeně svou formou a dokázal přitom být vypravěčsky ekonomický, 2049 se pro napodobení původního feelingu uchyluje k nekonečnému natahování už jednou natažených scén. Někdy to funguje, někdy vůbec, ve výsledku je těch 160 minut bohužel fakt hodně cítit. I tak ale Denise obdivuju za tu realizaci a vůbec odvahu se do toho pouštět, protože navazovat v podmínkách dnešního Hollywoodu na takový film, jakým je Blade Runner a ještě si na to vyprosit 150 milionů dolarů, to je vyloženě obdivuhodná drzost. Nejsem s tím filmem smířený, ale přesto mě fascinuje. 75 % ()

seale

Čistá práce. Well done. Krásná obrazotvorba v celém filmu a každém detailu. Hlavními výsadami jsou tu atmosféra a art. Hudba v závěru docela věrně sekunduje Vangelisovu originálu. Další Denisův úspěšný zářez v jeho filmovém umění. ()

Listeroman

Poněkud překvapivě ve velký míře navazující na původního Blade Runnera a myslím si, že to tomuto pokračování jen škodí. Vidíme hodně hezky zpracovaný svět budoucnosti, ale odehrává se v něm bohužel nepříliš zajímavý příběh. Určitě to chtělo trošku víc originality a něco novýho v porovnání s jedničkou. Audiovizuální vzor typického sci-fi, ale bez něčeho překvapivého a ojedinělého. To, co dělalo tak dobrým původního Blade Runnera, Mad Maxe nebo třetího Vetřelce, tu prostě chybí. ()

ScarPoul

Pre mňa zatiaľ najlepší Villeneuve. Nejde ani tak o príbeh. Ani o to, že veľa dejových línií zostane nevypovedaných. To čo ma úplne dostalo bol vizuál. Bol to fakt, že dokážeme robiť filmy, ktoré vytvárajú dokonalý fikčný svet s pravidlami, postavami a mytológiou, ktorá je natoľko realisticky podaná, že jej jednoducho nejde neveriť. To sú atributy tohto Blade Runnera. Ukazuje nám svet v akom nejde všetko ľahko. Máme tu kasty.. máme to technologický pokrok, ale aj obrovský hodnotový úpadok. Ale aj napriek tomu, máte chuť do tohto sveta vkročiť. Dať si nejaké čínske nudle a sledovať nahú Joi, ktorá vás láka k tomu, aby ste si ju kúpili. Niektoré myšlienky podané s decentnosťou. Ani jedna, ale nepôsobí hlúpo. Filozofovanie ustupuje hľadaniu pravdy a potvrdeniu vlastného miesta vo svete. Cesta hrdinu v podaní Ryan Goslinga je uveriteľná, decentne podaná a určitým spôsobom smutná. Pre mňa najsilnejší zážitok tohto roku. ()

Lacike

Ani jednotku nemam rad aj ked som sa jej snazil prist na chut niekolkokrat. Ale aj ja som v nej vnimal hmatatelnu vyraznu atmosferu. Sice ma nebavila, ale bola nepriehliadnutelna. Dvojka je ale uplne sterilna a studena jak psi cumak. Mimo sexy vnad Any de Armas ma vsetko ostatne nechalo uplne chladnym. Tato seria evidentne nie je nic pre mna. ()

Gwaihir

Skvělá práce, jejímž výsledkem je úžasně opojné pokračování jednoho z opravdových filmových kultů, které vyniká, tak jako jeho předchůdce, především dokonale uhrančivou atmosférou, pomalým vyprávěním, promyšlenou myšlenkovou rovinou nebo výtečně padnoucím hudebním dorpovodem a které dokáže skutečně vtáhnout do jiné reality. Takto pohltit se nechám moc rád kdykoli znovu. 100 % ()

Caszidy

Nepopsatelné. Fakt, že Villeneuve natočil v dnešním Hollywoodu snímek kde jsou sáhodlouhé pomalé záběry zdánlivě bez posunu děje, bez dialogů, je v podstatě malý zázrak. Ne, takovéhle filmy se už skutečně netočí. Monumentální vizuální stránku skvěle vystihl Kryštof Pavelka ve své recenzi pro Týdeník Echo: "snímek je po obrazové stránce vystaven tak pečlivě, že prakticky libovolné okénko z filmu působí jako náročně komponovaná a nasvícená umělecká fotografie". Audiofilové si však také přijdou na své, po většinu doby zní industriální dunivé tóny, chvílemi střídané variací na doprovod prvního dílu. Řada scén je natočena takřka dokonale, za všechny je třeba vypíchnout geniální milostnou "trojku". Ryan Gosling má sice po většinu filmu svůj klasický výraz, kterým hraje v podstatě všechno, jenže já mu to stejně celou dobu "žeru". Škoda, že 2049 napodobí svého předchůdce v oblasti tržeb, jelikož by si zasloužil vydělat pořádný balík, aby se zaplatil. Tohle ale prostě není film pro klasického mainstreamového diváka, tohle je nekompromisní filmařina. ()

Tommassi3

"Všichni jenom hledáme něco skutečného.." Co dělá člověka člověkem ?? Možná nejlepší tvůrce současnosti Dennis Villeneuve, který se tak mocně vzpírá hollywoodským trendům a tendencím, až mu nejde nefandit, přichází s remakem/sequelem, který se svým předobrazem neobcuje, aby ho navíc nacpal steroidy filmových prostředků, pouze jej a jeho myšlenky dále zkoumá a prohlubuje, což rovněž zaslouží potlesk vstoje.. Nečekal jsem, že tenhle sequel dostojí rovněž kultovní pozicí tak kultovnímu snímku, jakým Scottův Blade Runner bezesporu je, ovšem stalo se.. Scott s Villeneuvem přišli s bijákem naprosto úchvatným, jakkoli či právě proto chladným, divácky neochotným a nepřístupným, že jej v důsledku nemohu nenazvat Tarkovského Runnerem.. ()

BoPo

Veľký film. Tento výraz na Vás bude často vykukovať. Rozpočet, ambície, minutáž, očakávania. Všetko vo veľkom. Príbeh mi prišiel dobrý, ale od určitého momentu zbytočne naťahovaný. A do tohto spomínaného momentu mi prišla kvalitná aj atmosféra, ktorá bola výborne podtrhnutá hudbou. Už dlho sa mi nestalo, že by som bol tak zvedavý na to, čo príde v ďalšej scéne. Ale keď sa našli odpovede na zásadné otázky, tak už vlastne len áčkovo natočené, ale už nie áčkovo pôsobiace sci-fi. Pochválil by som vzťahovú zápletku medzi K a Joi. Ich momenty strčia do kapsy drtivú väčšinu čisto romantických filmov. Na môj vkus však až priveľmi filozoficky pôsobiaca sci-fi detektívka, ktorá samú seba zabila počtom minút a absenciou nezabudnuteľných momentov. A to hlavné? Ano, je to lepší film než pôvodný Blade Runner. Už len na základe toho, že BR 2049 má síce dlhšiu minutáž, ale pôsobí oveľa svižnejším dojmom. ()

GeusX

Apokalyptické, příliš dlouuuuhéééé, takové trochu psychologicko komorní. Vizuál, atmosféra i hudba velmi zdařilé, ale více než jednou se na to zřejmě nepodívám. 70% ()

Conner.s

Opulentní prázdno s nejhorším "záporákem" a několika opravdu špatnými režijními momenty. Oproti původnímu Blade runnerovi to nepřináší nic moc navíc a i ten je pro mě více atmosmsferickým než filosofickým dílem. U 2049 z toho ta řídkost sdělení trčí ještě víc a není zdaleka tak vtahující. Gosling dobrej, ale ta špetka emocí, kterou ve mě vyvolal asi na 10 sekund je na 164 minut opravdu málo. 40% ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce