The Wave (TV film)

USA, 1981, 44 min

Johnny Dawkins

Ne tak dramatické a tudíž ne tak působivé jako německá varianta Die Welle z roku 2008, ale v tomto snímku mi přišla postava učitele charismatičtější.(19.2.2013)

Vynikající vysvětlení a ukázka fungování manipulace s lidmi. Učitel historie dostane při výuce rychlého nástupu nacistů k moci impulz k provedení experimentu na vlastní třídě. Tématem i zpracováním naprosto nadčasová záležitost. Skvělý Bruce Davison v hlavní roli učitele.(8.9.2014)

Skvělý film! Pro mě osobně ještě lepší než novější německá verze z roku 2008 (Náš vůdce), závěr v aule školy byl excelentní!(6.2.2015)

Skvělý film natočený podle stejnojmenné literární předlohy. Strhující a překvapivý děj není nijak uměle natahován. Tvůrci filmu dokázali ve 44 minutách divákovi sdělit to, co se bohužel v roce 1967 skutečně stalo. Kvality tohoto filmu vyniknou zejména ve srovnání s novým zfilmováním zmíněné knihy; mám na mysli film Náš vůdce – http://www.csfd.cz/film/239674-nas-vudce/ .(6.10.2015)

Výborný film vysvetľujúci ako je možné, že Hitler sfanatizoval nie 5 - 10 ľudí, ale celý národ. Určite sa oplatí vidieť tento kus.(12.10.2008)

• - Literární předlohou filmu „The Wave" (Vlna) je stejnojmenná kniha, jejímž autorem je Morton Rhue. Děj vychází ze skutečné události. V dubnu 1967 pod názvem „The Third Wave" (Třetí vlna) uskutečnil učitel dějepisu Ron Jones na Cubberley High School v kalifornském městě Palo Alto spolu s dalšími pedagogy experiment. Motivací pro něj byla tvrzení žáků, že něco takového jako nacismus se u nich už nemůže vyskytnout. K velkému údivu se během experimentu učiteli překvapivě snadno podařilo pro myšlenky nacismu žáky nadchnout. (Siegmund)

• - Autor knižní předlohy Morton Rhue používal umělecký pseudonym Todd Strasser. (Siegmund)