I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

dopita

Zdeněk Zelenka nikdy nenatočil nic, co by nevypadalo jako televizní inscenace, natož film. To nemusí být nutně myšleno v negativním duchu, ovšem v případě Zelenkových filmů na tom nic pozitivního nevidím. Já si nemůžu pomoct, ale jeho práce vždycky vypadá jako hrubě podfinancovaná inscenace spíchnutá během pár dní. Stejně tak to, že skoro do každýho svýho filmu narve Jiřinu Bohdalovou. Já ji sice uznávám jako herečku, ale jinak ji nemůžu ani cejtit. Taky jeho nudná a nezáživná režie, kde za jakš takš pozitivní výsledek filmu povětšinou můžou pouze herci. Takže toliko k práci pana Zelenky. No a jak dopadla tahle pohádka? Nemá cenu to rozebírat, zkrátka a dobře: předsudky který jsem před zhlídnutím filmu měl, se po zhlídnutí jenom potvrdily ()

Asmodin

Na pohádkovou novinku jsem se jako vždy těšila a jako vždy jsem byla zklamaná. Říkám si, kdo konečně přijde s pohádkou lepší než Anděl páně? Je vidět, že tvůrci táhli film na známých jménech herců a počítačové grafice. Chyběl mi tam kvalitní soundtrack, vtipné scénky... Co mě nejvíc zklamalo bylo asi zrychlení filmu v části kdy duch nosí poklad, to mi přišlo jako když Homer Simpson dělá film s Melem Gibsonem :o) je vidět, že se režisér nedívá na Simpsňáky ;o) No nebo jsem už příliš stará na pohádky a nedokážu ocenit moderní umění. ()

ondrula odpad!

Vánoční pohádka pro rok 2013? Ne, čistý odpad a nepovedená sračka. Debilitu příběhové linky tentokrát nechám stranou a zmíním nejprve aušusové reálie; neustále mě bilo do očí, jak je zámek nově opravenej a má zářivě bílé fasády, jednoznačně akce ROPu, s atmosférou vrcholného baroka to nemá nic společnýho. Zlatý poklad, se kterým Preiss rampluje, je taková srandovní levná rekvizita, u který se tvůrci ani nenamáhali ztvárnit zlatavý lesk. Největší pecka jsou ale herecký výkony. Devadesátiletá Bohdalka je asi už totálně před rozpadem, takže jí vždy akorát někam staticky nainstalovali, aby mohla vykřiknout svojí špatnou repliku a pak jí zase uložili do hrobu. Při volbě charakteru krále asi nemohli padnout na horšího herce, než je Jan Hrušínský, protože když pominu absolutní absenci hereckýho talentu (asi fakt neplatí, že se talent musí nutně vždy dědit po tatínkovi, viz všichni Rudolfovi potomci), na tuhle roli se absolutně nehodí. Přehrávající Dejdar, Vladyka a Holub v roli dementů byli naprosto otřesní, ale to je u nich myslím normální. Veronika Kubařová je na roli princezny docela nevzhledná a myslím, že bychom našli spoustu rozkošnějších tvářiček. No a poctivec Preiss se sice jako vždy snažil, ale film spasit nestačil , navíc tam myslím i zpíval, což je v jeho podání vždycky smutný příběh. Navíc mi přišlo, že všechny postavy bez výjimky měli za úkol hrát strašně pitvořivě a blbečkovsky (zřejmě pokyn z režie, ať je to ztvárnění kids-friendly) Ve výsledku je tedy Duch nad zlato amatérský, papundeklový, nezvedený hovno, který ostatně ČT v poslední době produkuje pravidelně a výhradně, tady je to ještě o to smutnější, že to na Štědrý večer spoustě lidí očividně pokazilo Vánoce. ()

Lionheart

Zpočátku to vypadalo celkem dobře, ale čím více se to blížilo konci, tak to už bylo až neúnosně imbecilní. Bohdalové jsem to zlato přál a Vojtovi zas tu oprátku, protože si nic jiného za tu svou idiocii nezasloužil. Ale Preiss to výrazně táhl nahoru a měl jsem celou dobu pobaveně vánoční pocit, takže zas nevím, proč to zbytečně hanit. ()

spageta

Podle mého názoru, tato pohádka nebyla vůbec tak špatná, jak by se mohlo ze zdejších hodnocení zdát. Je jasné, že to nemůžeme srovnávat s pohádkami klasickými, na které koukáme od dětství, protože to by člověk srovnával jablka s hruškami. Suverénně nejlepší byl Viktor Preiss, naopak Jiřina Bohdalová mohla být méně "přehnaná". Je vidět, že šlo o cílení na ty menší děti, které se tomu asi smějí, ale naštěstí se to týkalo jen některých úryvků. Také si myslím, že pohádka mohla být kliďánko trochu kratší, některé pasáže mi připadaly zdlouhavé a zbytečné. Ale to jsou jen takové detaily, v celkovém kontextu jde o jednu z těch lepších pohádek. ()

Movie Gourmet

Tuto "pohádku" stíhá stejný osud jako většinu novodobých pohádek. Špatný scénář, ubohé herecké výkony, celková nuda nezajímavost. Jediným malinkým plusem je samozřejmě herecký výkon Viktora Preisse a výrazně obtloustlé české herecké stálice Jiřiny Bohdalové. Ještě by se dalo mluvit i o Martinu Dejdarovi.Princezně s krásným úsměvem se sice její krása upřít nedá, ale to je tak jediné pozitivum. Neuvěřitelná tupost hlavních postav je až zarážející... Pohádka zcela postrádá vtip, pořádný děj... Je to prostě katastrofa. Verdikt: 1* a 10 %. ()

gurmanik

S plným žaludkem a novými ponožkami se mi na tuto pohádku koukalo krásně. Nenadchla, ale rozhodně neurazila. A zaslouží sí víc, než 38%, které teď má :) ()

Aerine

Proč, proč proč? Tahle pohádka patří mezi ty nejslabší. Žádná atmosféra, hlavní hrdina Vojta je tydýt krajně nesympatický, nezaslouží si ani křesadlo, ani celkem prímovou princeznu, hlavní rádkyně je vyloženě na pěst, král je pako (jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, jůůůůůůůůůůůů, jak se mi to zlato zase vrátilo?, a to mu nikdo na rozdíl od krále z Nesmrtelné tety rozum nikdo nevzal). Preiss dělá, co může, ale ani s pomocí Veroniky Kubařové nemá šanci z téhle věci vykřesat zázrak. ()

Flopik

Celkom dobrá rozprávka na ktorú som narazil omylom .Postavy skvelé celkom som sa zasmial akurát ma srala tá hlúposť Hlavného hrdinu.Inak celkom pohode 3* a 50%. ()

Olczyk

Zejména skvĕlý herecký výkon Viktora Preisse mě vede k tomu, abych tento pohádkový příběh ohodnotil poměrně vysoko a navíc se mi tato pohádka moc líbila. ()

sandinista

Tohle bylo fakt špatné. Jak mám Jiřinu Bohdalovou rád, tak tady ta její role byla už přes čáru. Princezna byla k nakousnutí, to jo. Ale kozy za celou dobu filmu neukázala ani jednou. Viktor Preiss patří dlouhodobě k mým oblíbeným hercům, leč ani on mé hodnocení nedokázal změnit. Snad si zítra spravím chuť u S Čerty Nejsou Žerty... HDTV ()

El-Barto

Nedokážu si představait větší český klišé, než je obsazení Bohdalový a Hrušinskýho do pohádky. Ale i mimo to, to byla fakt hrůza a jediný co mě potěšilo, byly krásný oči Veroniky Kubařový. ()

TuT

Tak otřesnou pohádku dlouho nepamatuji. Jedna *, ani nevím za co. Aaaa vlastně vím, dodíval jsem se dokonce... Jinak utrpení. Hloupý Honza je proti hlavnímu hrdinovi hotový Einstein. ()

TomasKotlant

Napodruhé jsem to viděl celé, není to tak špatné, jak se zdálo napoprvé, ale žádný zázrak od toho nečekejte. *** Ve zkratce: Ehm, jo, ehm, zlato, ehm. ()