I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

anitae

Natvrdý král a ještě tupější Vojta, celkem pěkná, ale taky jednodušší princezna a duch italského zlatníka (Viktor Preis), který furt někam stěhoval zlato... no, když jsou ty Vánoce tak budu hodná .2,5* ()

Harry_

Strefovat se do českých pohádek je asi móda. Není to nic moc, ale tak špatné hodnocení si to nezaslouží. Preiss super, Bohdalka slabší, nevypadá bohužel už dobře. ()

papaguy

Mohlo by se to také jmenovat "jak moula ke štěstí přišel" nebo tak nějak (po kolikáté už)... Duch nad zlato nepředvádí nic excelentního (vyjma hereckého výkonu Viktora Preisse v roli ducha), ale v zásadě to je příjemná a lehce stravitelná pohádka, vhodná i pro diváky, kteří si ve vánočním (či jiném sezónním) pohádkovém sledovačství nelibují. ()

GIK odpad!

Už jsem viděl i horší věci a kdyby se vystřihlo komplet celé vystoupení šílené Bohdalky, dala by se tato pohádka celkem i skousnout. Ale jelikož Bohdalka se neuvěřitelně předvádí skoro po celý film, hodnotil bych za slabou jednu hvězdu. Ovšem za drzost s kterou nám veřejnoprávní televize naservírovala nejhorší pohádku za celé Vánoce na Štědrý večer, jsem nucen napařit odpad! ()

Franc1s

Bohužel tahle pohádka se vůbec nepovedla, už i malé dítě se muselo několikrát chytat za hlavu...já po chvilce radši vypl telku a zapl fejsbůk... ()

cyright

Výpravná??? Na téhle pohádce je výpravná akorát tak cesta na záchod a zpět, když si od toho trapasu člověk musí ulevit. ČT založila překrásnou vánoční tradici spočívající v rok od roku nuznější a trapnější pohádce servírované na štědrý den. A letos se opět dokázala překonat. Škoda herců, kteří tu ztráceli čas a um. ()

Oonika

No... poměrně zklamání... loni se pohádky docela vydařily, letos to zatím nezačíná moc dobře. OTRAVNÁ OTRAVNÁ OTRAVNÁ Bohdalka!! ()

Inozuka

Přemýšlel jsem o odpadu, ale nebylo by to fér k panu Preissovi, který byl tradičně dobrý. Jinak neskutečný šrot.... Cožpak se už v Čechách pohádky neumí? ()

simp23

Viktor Preiss se sice snažil držet tuhle pohádku nad vodou, ale byla to taková mission impossible, na kterou by si nejspíš netroufl ani Tom Cruise. ()

quixote

Zklamání na celé čáře. Plytký, místy hodně nelogický a děravý scénář, nuda, žádné napětí, Bohdalová v trapné poloze a strašném kostýmu a paruce, kdy bohužel působí jako karikatura sebe sama. Velmi podivný je i rádoby komický "výkon" Hrušínského, který snad v této pohádce chodí s korunou i spát. Jediné dva světlé momenty: Kubařová a skvělý Preiss, který opravdu nikdy nezklame. Kvůli němu se možná na toto dílko někdy podívám znovu, ale budu se i tak muset přemáhat. ()

Hraboshka

Dalo se na to koukat, ale... Hrušínskej a hlavně Bohdalka docela děs, kdyby tam nebyli, bylo by to lepší. A hlavní hrdina? Jak tam na něj v tom sklepě narazil ten chlap, tak Vojta ho nemoh praštit holí nebo propíchnout, ale musel zdrhat a nechat se chytit... A na konci ho strašně štve, že má v puse roubík, tak PROČ si to prostě nevyndal?? Ale abych jenom nekritizovala, Kubařová byla dobrá a Preiss výbornej, takže nakonec 3* ()

E lan

Když přimhouřím obě oči, nechám se opojit vánoční atmosférou, tak je stěží za dvě. Scénář je vyloženě blbý, herecké výkony sem tam dobré (Preiss) a sem tam katastrofální a trapné (Bohdalová především, Hrušínský také). Ne, na tohle už se nikdy nepodívám... ()

Durgas odpad!

S úplnou vážnosťou prehlasujem, že toto bola najúbohejšia a najdebilnejšia rozprávka, akú som kedy videl. Už som si zvykol, že v nových českých rozprávkach je hlavný hrdina chuj, lenže to ani z ďaleka nevystihuje skutočnosť v tomto "diele". Istý túlavý mladík Vojta, zhodou okolností práve hlavný hrdina, prichádza do našeho kráľovstva zrejme z kraja, kde príbuzenská plemenitba trollov krížených s degenerovanými črievičkami dosiahla mimoriadnu úroveň. Seriózne, tak tupo a nelogicky by sa nechoval ani jetty s lobotómiou. A vôbec, celý dej vlastne funguje iba vďaka tomu, že sa postavy chovajú hlúpo a nelogicky. Aj tá Bohdalová mi tam len liezla na nervy. Škoda sa o tom rozpisovať dlhšie. Jediná postava, ktorá mi bola aspoň trošku sympatická, bol duch. A to je fakt málo. Tento odpad som dopozeral len s maximálnym sebazaprením. Ak niekoho chcete prebrať z kómy, tak mu to pustite. Zaručujem vám, že do pol hodiny si strhne dýchací prístroj a utečie z miestnosti. ()

ER

Pro Štědrý den pohádka Z.Zelenky vyhovující a díky V.Preissovi a J.Bohdalové i s několika svěžími momenty, které přišly vždy ve správný čas občas mírně natahované podívané. ()

josieaddms odpad!

Špatný, špatný, špatný. Tohle se nesmí dělat ani dětem! Nesnáším když filmaři dělají z diváků blbce, a když blbce dělají z dětí, je to snad ještě horší. Kde jsou princezny Kačírkové, Vránové a Šafránkové? Kde jsou vtipné, originální pohádky? Kde jsou milé, poetické zápletky? Kam zmizela originalita a nápad? Tohle je prachsprosté mučení, které nemá s pohádkou Andersena a ani s žádnou jinou nic společného. Třikrát fuj!! ()