I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

tomashrabek

Existuje jedno anglické slovíčko, ktoré dokonale popisuje prácu všetkých ľudí, ktorí priložili ruku k tomuto dielu: LAZY. Produkovať každý rok nové vianočné rozprávky je zrejme dosť vyčerpávajúce. Prečo sa vôbec snažiť, keď to potom vyzerá takto? ()

mh.mail

30% - Slabé. Zdá se, že éra českých (vánočních) pohádek je pryč. Co se poslední dobou točí za pohádky, to je děs běs. Ale stejně jako se podařilo natočit dobrodružný český detektivní seriál (viz Cirkus Bukowsky), tak snad se jednou taky zadaří u pohádky. Zatím jsme pořád ve fázi čekání a spíš padáme níž a níž. ()

Fifer

Skoro se nechce věřit, že to nebyl záměr a že Zelenka vědomě nenavazuje na český chcípácký film 90.let. Protože tenhle hrdina je opravdu chcípák nejchcípákovitější, scénář hloupý a plný děr. ()

Bozvav

Nebýt Viktora Preisse, tak je tato pohádka dosti velkým průšvihem, nicméně právě pan Preiss posunulsvým hereckým umem toto dílko natolik nahoru, že se dá říci příjemná televitní záležitost, která je sice ryze průměrná, ale neurazí a místy i trošku pobaví. Jako celek dávám 50%. ()

zdeny99

Hodně nezáživná pohádka, která byla servírovaná na Štědrý den roku 2013. Tady není snad nic, co by se povedlo. Celé se to točí kolem toho, kdo ovládá ducha, jenž plní přání svému majiteli. Majitelem je ten, kdo vlastní křesadla, jímž ducha přivolá. Hodně to připomíná Aladina s jeho kouzelnou lampou, díky které vypustil svého ducha. Akorát že tohle není z Pohádek tisíce a jedné noci, nýbrž to napsal Hans Christian Andersen. I proto věřím, že pohádka mohla být ve filmové podobě lepší. Kvalitní literární předlohu bezesporu měla. Ovšem její přenesení do televizní podoby je nezáživné, nudné, barevně nijak oslnivé, herci přehrávají. Mě se to prostě nelíbilo. [4243. hodnocení, 327. komentář, 42%] ()

pipapa odpad!

Prkenné, bez jiskry a bez nápadu... Točit Andersenovy věci si může dovolit jen málokdo. Vyžaduje to pochopení specifického, silně sociálně-kritického podtextu Andersenova díla a jeho poslání. Proto adaptovat Andersenovy pohádky pro TV/film jako odlehčenou pohádkovou taškařici, která bez původní specifiky ztrácí téměř úplně smysl a logiku a zůstane jen pár holých pohádkových triků, to nefunguje. Tady je toho důkaz, který už mi nesmí na oči! A další důkaz zprivatizované filmové/TV tvorby jako produktu konzumu! Hodnotné umění se dnes už nerentuje! A herectví už také není uměním, ale stalo se/muselo se stát, jako všechno, podnikáním! ()

MickeyStuma

Na televizi má pohádka vcelku slušnou výpravu a na hercích je vidět, že si to vyloženě užívají. Natočeno je to podle H.Ch. Andersena 'Křesadlo'. Toto literární dílo bohužel neznám, takže nemohu porovnat. Mám však dojem, že postava onoho ducha, ztvárněného Viktorem Preissem, je vykradená z Aladina. Lampu však nahrazuje křesadlo. Styl vyprávění se striktně drží tradičních českých zásad a tradic, a tím se tato pohádka stává kouzelnou a jistojistě si své místo u diváků najde. Má v tom ohromnou šanci. ()

char_t

Ach jo, radši už se na ty pohádky vykašlete. Co z toho, že se zaklínáte Hansem Andersenem, když hlavní zápletku přepíšete, a ve výsledku z toho je stejný mustr, jako u všech pohádek předtím: Mladý pár, složený z neznámých herců, který proto taky nedostane skoro prostor, jenž jim berou přehrávající starší "hvězdy" v čele s dost nepovedenou Bohdalkou, vykrádající vlastní (Bohdalky i Zelenky) Nesmrtelnou tetu... Jedna hvězda za Preisse, který se konečně vymanil z akademického "hraju v národním Šejkspíra" prkenného stylu a druhou za Dejdara, který... no řekněme třeba za ty jeho pejzy. ()

hazaba

Při vší úctě k věku paní Bohdalové, tahle role byla další z těch, ve kterých se víceméně pitvoří. Přitom to bylo zbytečné. Obecně téměř většina postav byla až karikována (král, tlupa kolem hostinského) nebo naprosto nevýrazná (mladá herecká generace). Vynikl tak duch Arnoldo Viktora Preisse, který sice místy také nabíral karikaturistických prvků, ale pan Preiss jej dokázal docela umně vyvážit. Jestliže člověk předtím sledoval Princeznu se zlatou hvězdou, ronil u téhle pohádky krvavé slzy. Ale ono celá česká kinematografie se až na pár světlých výjimek poslední roky nachází v nejhlubším bahně, takže co čekat, že? ()

Luk Skywalker

38% (?!), tak to všichni, kteří tady dávají odpad-2 hvězdy, vy se už na nové pohádky nedívejte. Klasika je sice klasika, ale já se po štědrovečerní večeři rád podívám na novou pohádku a po letech to je z těch lepších. Herecké výkony jsou na úrovni, dobré obsazení, a až na to cestování vesmírem s postelí to bylo jediné, co mi vadilo, tak to byla klasická pohádka vhodná na večer 24.12. ()

Rockerman

Velmi nepovedená pohádka s doslova tragickým výkonem Jiřiny Bohdalové. Vtipu je tu pramálo, jen se žvaní i o věcech, které jsou zcela jasné a není je proto třeba zdůrazňovat. Opravdu těch keců je tu přespříliš a doslova srážejí už tak slabý děj do kolen. Nečekal jsem, že na "nic moc" loňských "Dvanáct měsíčků" budu vzpomínat a hodnotit daleko lépe, než tento paskvil. Loňská premiérová pohádka na Boží hod porazila tu štědrovečerní. Je jasné, že ani ta letos to nemůže dopadnout jinak nebo to snad může být ještě horší? ()

RedDuck

Povedená pohádka nikoliv však bez kazu. Nejvíce bych se zamyslel nad postavami. Vypadalo to, že v království je devadesát procent bezcharakterních zlodějů a šarlatánů. Zbytek jsou osoby mdlého rozumu. Scházela mi zde jakákoliv moudrá či dobrácká postava. Hlavní postava Janek byl pěkný trotl, pere se s ozbrojenou královskou stráží, ale když mu zlá správcová bere (krade) kouzelné křesadlo tak jen smutně čumí. Jankovité chování prokáže ještě mnohokrát. Král je trotl ještě větších rozměrů. sám však přepere tři loupežníky jen tak a nikdo se tomu nediví. Když se na konci oslavuje svatba a řekne se, že Janek bude králi radit tak jsem si řikal že království čekají velmi krušné časy. Trochu se dá ztotožnit s postavou princezny, která zřejmě není hloupá a je ochotná i k akci, bohužel se chová povětšinu času naprosto nevěrohodně. Únos duchem a plutí vesmírem do komnaty neznámého člověka je pro ní zřejmě obrovská zábava. Na to že byla pořád na zámku zavřená tak mimo něj byla jako ryba ve vodě. Dospělý si to dokáže vysvětlit tím že je náruživou uživatelkou drog, ale co děti? Opravdu musí být to co je pro děti tak nedůvěryhodně nelogické? ()

misa_laska

Sestra mě nakonec přesvědčila večer sledovat novou pohádku místo mé velmi oblíbené šíleně smutné.. Bohužel na šíleně smutnou nemá ani z poloviny... :( Příště radši vsadit na klasiku a tyto průměrné pohádky nechat na nedělní odpoledne. ()

Ben Nevis

Už se nedivím, že rok co rok opakují pět šest pohádek, všechny bělovlasé babičky. Natočit kvalitní pohádku pro všechny generace je větší umění než natočit komedii a přesto se toho ujímají druhořadí filmaři. ČT zase letos s Duchem nastavila laťku ohledně hloupých a neschopných postav a nejspíš ji opět překročí příští Vánoce. Bohdalka hrála samu sebe, ani ji nemuseli tak úděsně maskovat, a Hrušínský asi připravoval malé děti na střet s českými politiky. Jako metafora na současnou společensko-politickou scénu dobré, včetně závěrečné hlášky, že ti "nejlepší" (rozuměj zloději a tuneláři) sedí za mřížemi a považují se za politické vězně. ()

atmen

Obsah pohádky mě navnadil na příjemnou pohádkovou nótu. Ale toto je důkaz, že předloha nezaručí kvalitní zážitek. V pohádkách se běžně dějí nelogičnosti, ty většinou člověk odhalí, když ho příběh nebaví a nenechá se pohadkou strhnout. Duchu nad zlato se to "podařilo" a tak jsem se musel nechtěně smát při nemožnosti sundat roubík z úst, když jsou zavázané ruky tzv. zepředu nebo když duch, který může zmizet najednou nezmizí a má strach, že bude odhalen a mohl bych pokračovat... ()

Heroine odpad!

Hans Christian se obrací v hrobě. Co je tohle za scénář? Kde je logika? Zápletka založená na neschopnosti, nedopatření a nedorozumění, to snad nemáme zapotřebí! Princezna je hnusná, Vojta je idiot, Bohdalka je strašidlo, a k tomu JEDEN LOGICKÝ ZÁSEK ZA DRUHÝM! ()