Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

ti88na

Veľmi pekný, nevtieravo natočený film, ktorý krásne zobrazuje stredovekú zaostalosť západu s pokrokom a čistotou východu. Zvlášť keď za túto zaostalosť mohla predovšetkým cirkev a od našej verejnoprávnej bolo preto zaujímavé zaradiť tento film práve na Veľký piatok. Ale budiš, ja som rada, že som ho mohla vidieť a že môžem povedať, že ide o veľmi vydarený nemecký snímok, krásny príbeh s obstojným scenárom a kvalitným obsadením. Veľké prekvapenie a spokojnosť. ()

eagle-eye

Neznám předlohu a po titulkách jsem koukal jak zjara, že to točili Němci... 2,5h přikovaný k bedně, to už s mi dlouho nestalo a Tom Payne snad nebude jen paběrkovat v TWD do budoucna... ()

lucijelucije

Pro mě docela zklamání. Neříkám, že jsem od filmu čekala příliš, ale trailer mě velice nadchnul. Ten nápad natočit něco o ranhojičích byl naprosto ojedinělý a velká škoda, že ta pointa, se kterou byl snímek natočen, nebyla v konečné fázi vůbec rozvinuta..Začátek byl dobrý, ale ta motanice kolem té cestovní pouti ztratila řád a z veškeré snahy vytvořit něco nového se stala spíš Alchimistou od P. Coelho. Duchovní hodnoty v tomto filmu neměly být preferující, protože ta tauplnost a zajímavost celého příběhu ztratila náboj. ()

angloumene

Příběh cesty za poznáním, který nejenom že většinou dává hlavu i patu, ale navíc přináší opravdu úchvatné představení dálného východu a tamějšího života (samozřejmě ne že by se uplně všemu dalo věřit :)). Srovnání s Parfémem, příběhem vraha se určitě nabízí a musím říct, že oba filmy jsou opravdu povedené. Dokonce i zde najdeme určité prvky neortodoxního myšlení hlavní postavy. Za mě velká spokojenost, za návštěvu kina určitě stojí (jen ten konec!...no raději zhodnoťte sami). ()

vander19

Liečiteľ je jeden veľmi krásny film, kde je doba mocných azijských národov ukázaná v trocha inom svetle. Príbeh Noaha Gordona zobrazuje hlavne vyspelosť tejto časti sveta, keď v Európe sme sa dostlovali plazili v plienkach čo sa týka vynálezov a pokroku. Je jasné, že to nie je vôbec historicky presné a film je v tomto dosť uletený. Ale práve tá netradičnosť myšlienky zobrazenie liečenie a medicína ma dostala. Ben Kingsley opúť preukázal svoj veľký talent zahrať človeka z Ázie. Od úvodu som v ňom videl veľkého mysliteľa a zároveň pokorného hrdinu. Je trošku na škodu veci, že taký borec ako Skarsgard nedostal trošku väčšiu rolu. Ako mínus beriem neskutočne obrovkú minutáž. Takmer 150 minút je fakt dosť. Ale kto má rád historické veci a nevadí mu tá dejepisná hantírka tak odporúčam. ()

Hadriel

Přímočarý, jednoduchý a celkem předvídatelný film. Ale nenudí. Dobrá výprava, až mě to překvapilo. A není to ani úplně béčko. Celkem příjemný relax. ()

ondrula

Skvělé reálie, dobré herecké výkony (Stellan Skarsgård), atraktivní prostředí středověkého Orientu a naivní konec. Tom Payne v roli naivního truhlíka, který řízne do mrtvoly a vyškolí tak samotného Avicennu. Emma Rigby je žena s nejširší tváří na světě a přesto s určitým sexappealem. ()

bloodcountes

Krásný film, dobře napsaný, natočený, zahraný. Atraktivní prostředí a téma, nad kterým člvoěk musí přemýšlet. Je to film, ne dokument, takže jsou tam klasické záchrany na poslední chvíli a náhody, které se prostě musejí stát, ale jak říkám, jako celek to perfektně funguje, napětí, údiv, pobouření a další emoce se prolínají, vybuchují a zase mizí, láska není kýčovitá, vyprávění běží jako po másle a Stellan, Ben i Tom excelují. Za ně i ta pátá hnězda. ()

Disease

Velká Doktorská pohádka :-) Ale koukalo se na to moc hezky. Stejně jako Zeckovi mi v některých momentech naskočila Agora. ()

Jespi

Líbí se mi, když se film pod tíhou ratingu nesnaží omezovat svou podobu, a to je případ i Ranhojiče. Při sledování se mi 2x udělalo lehce nevolno a byl jsem rád, že jsem u něj nejedl. Film má velmi povedený děj, stejně tak jako zpracování, dialogy a krásné prostředí, ve kterém je natočen. Věrohodné vyzobrazení středověké Evropy je jen dalším plusem. Bohužel příliš laciný happy ending mi nedovolí dát plné hodnocení. 85% ()

Drirr

Ranhojič se trochu nezvyklým dílem v německé kinematografii, protože sází na jednoznačnost a transparentnost diváckého výkladu. Příběh je přímočarý, relativně předvídatelný a nepřekvapí žádnými zásadními odbočkami nebo zvraty, emoce jsou načrtnuté, ale nejdou (a zřejmě se ani nesnaží) jít do hloubky. Philipp Stölz, který mě před lety zaujal horolezeckým Nordwandem, ale ví co dělá a dělá to s neomylnou přesností od začátku až do konce. Nechtěl přijít s další dramatickou Agorou. Místo toho trochu z ní smíchal s Egypťanem Sinuhetem, přidal špetku Království nebeského a pěkně přisypal z příběhů Tisíce a jedné noci. A ač by se mohlo zdát, že se z vajíčka musí nutně vyklubat ošklivé káčátko, nestalo se tak. Místo toho tu máme zručně natočenou pohádku pro dospělé. Alespoň má v oblasti vyprávění a práce s postavami k žánru, kde vědění a láska triumfuje nad tmářstvím a nenávistí, nejblíže. Pohádkovosti je podřízeno vše - postavy mluví všude anglicky, středověk i přes svou krutost vypadá jako cool romantické místo, zlouni jsou oškliví a hrdinové krásní a od začátku cítíme, že to se sympatickým Robem a jeho milou musí dopadnout dobře. Za oponu nahlíží film zhruba ve třech okamžicích a nejzajímavější postavou je dozajista zdánlivě arogantní vládce v podání Oliviera Martineze, kterému na paty dýchá potulný "holič" Skarsgard. Naopak prkenný Avicena v podání Bena Kingsleyho je spíše mírným zklamáním. Přestože by se mohlo zdát, že striktní zaškatulkování Ranhojiče do ranku "dobrodružné pohádky pro dospělé" myslím jako negativum, je tomu přesně naopak. Na filmu je znát, že tvůrci věděli, co točí a co chtějí sdělit. Že jim pomáhá především neotřelé téma středověkého lékařství že si přitom nehráli na intelektuální veledílo je tentokrát jen k dobru. 75 % ()

marnold

Na co miol tom swojom schopnost wubec nie wiym... moglo se to obynsc bez tegotu ganc wklidu. A czakolch wiyncyj medyckich srand a technik z tej doby. Ale jako wyobrazyni tehdejszych pohledow a relacji miyndzy ludziami to bylo podarzone. Ale takich filmow uz pore bylo ()

Lionheart

Po dlouhé době historický velkofilm (ve starším slova smyslu, kdy to je hlavně o dobrodružství než o nějakých extramonumentálních efektech). Jediné, co mě trošinku mrzelo, byla klišovitost, většinu zvratů a dějových linek a osudů odhadne dopředu i ne příliš protřelý divák, ale to je tak možná jediné, co se této "historické pohádce" dá vytknout (samozřejmě pokud přistoupíte třeba na to, že všichni rozuměli a mluvili anglicky). Líbilo se mi to a navíc se mi líbí i to, že nejen Amíci mohou v dnešní době točit povedené historické velkofilmy. ()

orkadimenza

Tak tohle bych od Němců opravdu nečekal. Skvělé drama odehrávající se před 1000 lety o jedné z nejdůležitějších věd, ne-li nejdůležitější, mě opravdu uchvátilo. Jakmile se Rob, kterého ztvárnil sympatický Tom Payne, vydává do Persie, tušil jsem, že to bude velkofilm pro mě a do poslední minuty mě nezklamal. Ibn Síná měl jediné štěstí, že se narodil v Persii, protože v Evropě by byl kvůli své léčebné schopnosti zcela jistě zabit, a tak se tito dva ranhojiči, jejichž osudy se dokonale setkaly, mohli společně vrhnout do boje s morem a tzv. postranní nemocí. Film, kterému nechybí příběh, napětí ani láska, se u mě s přehledem zařadil do TOP 100. A výprava do Maroka se opravdu povedla. Bravo pane Philippe! ()

DannyBoy80

85%. Velmi solidní filmařina, film na pomezí kruté pohádky a dramatu. Krásné lokace i kamera. Herecky asi není co. Každopádně vylíčení muslimů je takové nadčasové. Ty boje s Koránem v ruce tam budou jak proti bezvěrcům, tak i proti sobě. Prostě zpátečníci. Škoda závěru, chtěl jsem ještě vidět setkání v Anglii. ()

prezdivaka

Možná jsem to trochu přecenil, ale budiš, za výtvarnou složku. Jinak je to jen pohádka, která nemá žádnou historicko - logickou vazbu. Trochu mě překvapuje, že nikomu nevadí logické lapsy. Angličtina, čtení, domluva s araby... do toho záchrana před stětím mečem a ukamenováním v poslední chvíli... Prostě vše co z hloubi duše nesnáším, se tady producíruje. Zasloužilo by si to místy odpad, ale je to pěkně natočeno. ()

Rozjimatel

"Páni, moja prvá amputácia!" "Moja tiež."     Historicko-fantazijný film zo stredoveku, ktorý tou stredovekou atmosférou naozaj dýcha. Vzhľadovo síce pôsobí mierne umelo (filtre, digitálne prostredie), ale nie je to nič rušivé, dokonca sa mi to zdá byť celkom vkusné. Mohol by som ešte namietať, že scenár je tak trochu prostoduchý a plný klišé (napr. taká záchrana pred popravou v poslednej sekunde), ale film ma aj napriek tomu dokázal upútať, a to hlavne svojím príbehom (pôsobivá morová epidémia), pár zaujímavými informáciami (lekárstvo v rôznych končinách) a tiež tou ľudskosťou obsiahnutou v celom filme. Čo sa hercov týka, veľmi ma potešil výborný Stellan Skarsgård, hlavný hrdina (Tom Payne) pôsobí sympatickým dojmom a nesklamal ani Ben Kingsley, hoci jeho postava je s tou svojou nekonečnou dobrosrdečnosťou značne zidealizovaná.     "Splníš mi ešte jedno prianie, džin? Alebo už sú vyčerpané?" ()