Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Ironfood

Taková doktorská pohádka pro dospělé. Slušná výprava, i ta středověká atmosféra na člověka občas dýchne. Nicméně žádný větší dojem to ve mně nezanechalo, v paměti neutkvěla žádná silnější scéna. Takže nakonec jsem po váhání mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami přiklonil níže. ()

Sdoom

Tak tohle tvůrci těžce nezvládli. Knihu jsem sice nečetl, ale i bez toho jsem se nestačil divit, kolik klišé, patosu, nesmyslů a cílených zvěrstev je možno napáchat v pseudohistorickém velkofilmu. Asi největší zvěrstvo je všudypřítomná angličtina, Arabové a Peršané mluvící anglicky s rádoby orientálním přízvukem. Jen za tohle je tak 1,5 hvězdičky dolů, i kdyby zbytek filmu byl sebeúžasnější. Hlavní hrdina v podání Toma Paynea byl naprosto příšerný, střídal přiblbý úsměv s útrpným výrazem celých 150 dlouhých minut. Pak tu máme všechna ta klišé, předvídatelnost, zásahy na poslední chvíli atd. A v neposlední řadě představení Arabů v 11. století jako netolerantních fanatiků...vrcholem všeho je, když použijí (nechci moc spoilovat) "biologickou zbraň" v jakési parafrázi sebevražedného atentátu. Za tohle by měl scénárista (v knize to prý tak nebylo) nějakou anticenu. No prostě zprasený námět a obrovské zklamání. Potenciál byl promrhán téměř stoprocentně. (HD, orig.) ()

slovan1

Pro někoho z oboru dosti zajímavý film. Klidně bych si dokázal Ranhojiče představit jako seriál, kde by díl od dílu odkrývali nějaký orgán a ve své době ho zkoumají, popisují a boří veškerá tabu a mýlky dosud známé. Herecky hodně dobře namíchané, výprava a celková vizualizace na jedničku. Na svou délku vůbec nenudil, zaujatě jsem si film užíval. ()

vitekpe

Mit to polovicni stopaz, dam o hvezdu vic. Klasicky film, kde chteli mit autori vse a nakonec nemeli (skoro) nic. Mala historicka hodnota (o odborne nemluve), spis radobyspektakl... :) 2+ ()

sedm.1

Výborné historické drama, kterému sice chybí taková ta hollywoodská rozmáchlost a velkolepost, což ovšem v tomto případě ani trochu nevadí, neboť tento možná pro někoho „nedostatek“ tvůrci svým divákům nahrazují vážně strhujícím příběhem, výraznými postavami, ale především dech beroucí atmosférou, která svou syrovostí, špinavostí, ale hlavně přirozeností působí opravdu ohromujícím způsobem, a která nechá skutečně asi jen málo koho chladným. Upřímně se každopádně musím přiznat, že jsem se dost bál oné tříhodinové stopáže, ovšem tyto mé obavy byly zcela zbytečné, jelikož film nabral hned od začátku neskutečný spád, jedna výrazná scéna stíhala druhou, bezchybně zde fungovali emoce, dramatické okamžiky, napětí, ale i občasné odlehčení nebylo vůbec mimo, navíc tu proběhlo i několik vážně poutavých gradací a závěrečné akční finále už jen podtrhlo celý ten působivý filmový zážitek. Opomenout ovšem samozřejmě nemohu ani perfektní výkony všech zúčastněných herců, Skarsgard a Kingsley byli sázkou na jistotu, mě ale nejvíc nadchl svou sympatičností a výrazností herec v hlavní roli, po mě doposud zcela neznámý Tom Payne, jenž tu opravdu dominuje a je prostě úžasný. Ranhojič je zkrátka taková dobrodružná, částečně i romantická, především ale poučná a zajímavá pohádka pro dospělé, které nelze příliš co vyčíst, takže za mě skutečná spokojenost. ()

klukluka

Co bych tomu měl vytknout? Vůbec nic mě nenapadá... Dvě a půl hodiny perfektní podívané, nelituju ani jediné minuty. Že se Rob Cole bavil všude na světě s každým anglicky? Jedině snad to. Ale je mi to milejší, než pasáže, které se v dabovaných filmech nedabují ani neopatřují titulky, aby každý pochopil, že se tam v tu chvíli aktéři baví jiným jazykem - v mém případě naposledy například Rivalové - rozmluvy Laudy s manželkou v němčině. To je pak horší opruz. Za tohle jsem tvůrcům naopak spíš vděčný, že mě ušetří lekcí z perštiny atp. ()

DavidS.

Překvapivě poctivá a výpravná historická podívaná s trochou té osvěty, náboženské nenávisti, ale i mezikulturního dialogu a Benem, který nepřehrává... ()

Seti

Skvělý film, přibližující historické období "vzkvétajícího a myšlenkově nadřazeného Západu, jež byl pod nadvládou jediného správného náboženství nakloněn veškerému vědeckému progresu, novým idejím a především toleranci vůči jinak smýšlejícím individuím" v kontrastu k "myšlenkově i lidsky zaostalým, špinavým nevěřícím psům z Východu, jejichž náboženské a společenské barbarství vedlo k urážce veškerého civilizovaného západního světa a bylo třeba ho krutě vykořenit". Jak asi každý pochopil, tak vědecky založení jedinci to v tomto období neměli na Západě vůbec jednoduché a za svou zvídavost se většinou pěkně ohřáli na hranici. A právě příběh jednoho takového středověkého začínajícího lékaře, jež se vydal na odbornou stáž na pohanský Východ, a jehož neutuchající zvědavost a empatie ho přivedla až na pokraj smrti, se tato evropská koprodukce snaží vyprávět. A musím uznat, že se jí to daří náramně. Ranhojič obsahově nabízí zajímavý a neotřelý příběh a co do výpravy se může směle měřit s holywoodskými spektákly. Jedná se prostě o hostorické drama se vším všudy a žádný fanoušek žánru by ho neměl rozhodně minout. ()

charlie_ando

Ranhojič je natočen podle prvního dílu volné trilogie od spisovatele Noaha Gordona o rodině, v které se dědí zvláštní dar. Nositel tohoto nadání pozná pouhým dotekem ruky, jestli na člověka čeká zubatá s naostřenou kosou. Bohužel jsem knihu nečetl, takže mi po zhlédnutí filmu zůstalo několik nezodpovědných otázek (kolik uměl náš hrdina řečí, kde se naučil číst a jak probíhala jeho nebezpečná cesta středověkou Evropu až ke břehům Egypta) a věřím, že v knize byly vysvětleny, ale scénárista Jan Berger je vynechal kvůli snaze o kompaktnost děje. Ústřední postavou je anglický chlapec Rob Cole (Tom Payne), z kterého se v průběhu času stává odhodlaný mladý muž, jenž v sobě objevil výjimečnou schopnost a má velkou touhu dostat se do daleké Persie, kde chce studovat medicínu ve slavné škole. Pro splnění svého velkého snu udělá cokoli a musí se postavit mnoha překážkám. Celý příběh jsem vnímal jako jednu z pohádek tisíce a jedné noci, ale místo Ali Babi a jeho čtyřiceti loupežníků se musíme bát zaslepených vyznavačů koránu a bible. Moc se mi líbil Ben Kingsley jako východní učenec Ibn Sina a po dlouhé době nechal vzpomenout na svůj velký herecký talent. Přes svou košatou délku film nenudí a naopak je na co koukat, protože je z něho cítit velká snaha o kvalitní výtvarné a řemeslné zpracování. Pokud mě něco zklamalo tak to byla absence závěrečné bitvy, z které němečtí filmaři ukázali jen úvodní dramatický rozjezd kavalérie. Režisér Philipp Stölzl buduje slušnou atmosféra a udržuje tak divákovu pozornost. Pro mě milé překvapení, které stojí za vidění. ()

Zagros

Velmi dobře udělaný historický film bez velkých bojových scén - to je ve zkratce Ranhojič. Obsazení se povedlo, příběh je zajímavý, herecké výkony slušné, přesto mi na filmu něco k úplné spokojenosti chybí. Možná mi nesedl scénář a režie? Mohl za to „tradiční“ děj bez překvapení? Film mě zkrátka nedokázal celou dobu napnout, což je škoda. Tradiční boj náboženství versus věda, byl ztvárněn dobře a jen za něj dávám hvězdu nahoru a dostávám se tak na tři. ()

Merkin

Půvabná knižní skica, květnatá paleta příběhů a pestrá mozaika charakterů daly vzniknout snímku s dechberoucí výpravou, krásnými kostýmy, skvělými herci, chytrým scénářem a jakousi nepostihnutelnou jiskrou. Umění, které ani na okamžik nenudí a dozajista mnohé osloví :) ()

panWolf

No ,já teda nechápu ty všechny vysoký hodnocení. Film je plný nelogičností-za všechny snad jen rychlost,s jakou se Rob naučil číst a psát. A samozřejmě naprostá polyglotnost obyčejnýho Anglickýho loosera.Tak aspoň dvě hvězdy za kameru. ()

Hanys_

Německý velkofilm, ale pořád to vypadá jen "jako" dražší televizní produkce. I přes docela zajímavý příběh a obsazení mě ale tahle středověká pohádka moc neoslnila. 5/10 ()

bila.tecka

V rámci patetického epického dramatu je tohle dílko "skvost", taková výuka postupů (především scénář a kamera), které přivedou většinového diváka do multiplexu. Předvídatelné, ploché a bezduché. Zaujala mě role Stellana Skarsgarda, docela líbivé reálie středověkého Londýna a kratinká scéna řezu skalpelem pohledem vyděšených střev. ()

Ripley

První půlhodina odehrávající se v Anglii je paradoxně zajímavější než celkem utahané dvě hodiny v Persii(film má stopáž 150 minut),Je to smutné vzhledem k tomu,že o tom jak vystudovat medicínu ve středověku v Persii je základní kámen filmu.Nuže jakmile se hlavní postava,kterou ztvárnil neokoukaný a sympatický Tom Payne přesune z Anglie do Egypta a dál,tempo filmu začíná zpomalovat.Milostná linka moc negunguje,což je naškodu,jelikož Emmy Rigby je velice pěkná.Naškodu je též to,že skvělý Ben Kingsley nemá v tak dlouhém filmu moc prostoru.Čekal jsem více od něj i od scénáře.Režijně nemám filmu co vytknout.Nejde vyloženě o nudu,ale ze solidního námětu se dalo vykřesat víc. ()

kolemjdouc

vždy byl někdo první :vynález atomové bomby,první raketa ve vesmíru,ruchadlo ,rovněž byl někdo první když otevřel lidské tělo aby se podíval jak vůbec funguje.A třeba to bylo tak,jak v tomto příběhu.A rovněž tak otázka znesvářených náboženství... Zkazila to kamera se žlutým filtrem.Vypadalo to jako nepovedený komics.To fakt vadilo.Nedali ho akorát když kráčela karavana pouští, protože kameraman správně usoudil ,že písek je sám o sobě žlutý :-) Maskéři odvedli jedinečnou práci ( např. těla napadená morem),toho si nelze nevšimnout! Film nijak násilně nepoučuje jen vypráví příběh starý staletí.U mě dobrý. ()