Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Radek273

Možná to není tak úplně podle pravdy a skutečnosti, ale komu by to vadilo, když je to tak parádně natočené ?! Z počátku jsem nečekal zrovna zázraky, nicméně po shlédnutí... jsem nadšen!! Kamera skvělá, obsazení taky výborné. Těžko se mi hledají nějaké výtky, vše je přehlušeno. ()

zigy

Ten mladej sympaťák - felčar - začátečník to jednou někam dotáhne. Zajímavá historie o guru lékařství ve středověku - Avicennovi, který měl svoji školu kdesi v dalekém Isfahánu. Citlivé, humanistické dílo. ()

vinnetou500

Po delší době film z Německa a nutno podotknout, že jsem se opět nezklamal. Ano, FY, pane učiteli je trochu jinej žánr, každopádně tenhle snímek jen potvrzuje to, že Němci prostě umějí dodržet, co v anotaci naslibují. Od filmu jsem čekal, že mne seznámí s "úrovní" medicíny tady v Evropě za oněch časů a že prostě uvidím angažovanýho mladýho jak se snaží všemu porozumět atd atd... No a film dokonce předčil má očekávání. Super scénárie z GB a syrové výkony ať už pitevní, či operační :-))) Rozhodně tedy doporučuju všem lékařům, medikům a lidem se zájmem o lékařství... Už jenom pro uvědomění, kde jsme byli a kde jsme zaplať Pán Bůh teď... Trochu zamrzel jen americky ohranej a předvídatelnej konec... To však nijak nemění hodnocení. ()

Montcalm

Moje očakávania boli vysoké a o to väčšie je moje sklamanie. Pozor SPOILERY! Od momentu kedy sa hlavný hrdina rozhodne vydať do Perzie som iba žasol nad toľkou naivitou a gýčovitosťou. Negramotný anglický mladík sa vydá navštíviť veľkého učenca, cestou sa akýmsi zázrakom naučí hebrejsky a arabsky, sám si vykoná obriezku a vmiesi sa medzi Židov, ktorí ho hneď prijmu medzi seba, pretože sa asi akýmsi ďalším zázrakom naučí ich zvykom. Samozrejme prežije piesočnú búrku a náhodou dojde sám cez púšť presne tam kam smeroval. Ibn Síná si ho náhodou obľúbi a dokonca to vyznieva tak, že veľký filizof a učenec sa bude učiť od anglického mladíka. S absurdnosťami, ktorými je film pretkaný skrz na skrz by som mohol pokračovať ďalej. Kladne aspoň hodnotím výpravu, váhal som nad jednou a dvomi hviezdami, nakoniec z milosrdnosti udeľujem dve. ()

kolly13

Ctižádost kluka odnikud je nádherně pojatá, ale Payne celý film neutáhne, přestože je na něm postaven. Zpočátku mu masivně pomáhá herecký držák Skarsgárd, ale po té již dochází herecká gloriola. Okolo půlky se mi začíná nepozdávat návaznost scén (zkouším se oprostit od skvělé knihy) a zkratkovitost a zjevná líbivost převáží nad poselstvím prožitku neznámého. ()

Deso

Výborný film.Samozrejme niektoré časti príbehu nemajú potrebnú hĺbku, na to vo filme jednoducho nieje čas,ale inak vydarene dielko.Škoda,že tu nebolo spomenuté,že práve vpád seldzuckých turkov , preťal pútnické cesty kresťanov do svätej zeme čo viedlo ku prvej krízovej výprave.Historické nepresnosti sa filmu nevyhli Ibn Sina (Avicenna) zomrel r.1037 a Šach Ala ad-Daula 1156. ()

Kanty

Pekné, dobrá kamera, velkolepá výprava. Rozprávka pre dospelých. Na nemeckú produkciu fakt dobré.77 %. ()

tejuczka

Nic obdobného s touto tématikou jsem prozatím neviděla. Film se mi zdál všeho všudy až moc dlouhý, ale ono to je i dobře, alespoň v něm bylo obsaženo všechno z knihy (doufám, uvidím až si ji přečtu :p) Co se filmu týče, nemám k němu co vytknout. Líbí se mi příběh, zápletka, hudba, příjemné obsazení pro mé oči a uvedení do problematiky doby, kdy se vše točilo kolem náboženství, pravdou je, že "kamarádský" Šáh se mi zdá trochu přitažené za vlasy, ale ono v tom příběhu přece jen musí být něco takto nepravděpodobného (něco jak žvást, že Kněžna poslouchala Babičku, to určitě :D ). Pokud nemáte co na práci v sobotu večer, doporučuji pustit či dokonce zajít do Kina. Myslím, že ty peníze za tak pěkný film stojí. :) ()

leopoldina

Tak na tento film jsem se těšila jak malé děcko. Nedávno jsem totiž zhltla knihu a včera v mém městě premiéra. Výprava mě uzemnila do sedačky, tolik krásných scenérií jsem snad neviděla ani v Pánovi prstenů. Herecké výkony debutujícího Toma Payna by mohl závidět nejeden herec současné české kinematografické scény. Ostatní herci také nezahálejí. Nedám ovšem pět hvězdiček ale čtyři. A to za to, že se scénáristé (tak jako to mají ve zvyku) zase odchýlili od knihy a to pro mne v dost důležitých věcech. Také mi ve filmu chybělo více židovské tématiky, která je protkaná polovinou knihy, rozvinutí přátelství šáha a Roberta Cola a rozvinutí přátelství Roberta se dvěma žáky v Isfahámu. Postupné získávání důvěry a přátelství Roberta a hlavního lékaře nebylo také nijak zvlášť vysvětleno. Němci holt to přátelství neumí....Vadil mi i uměle zasazený milostný příběh Roberta a někoho, kdo v knize vůbec nebyl. Proto ta hvězda dolů. Filmaři si mohli i více vyhrát s vykreslením studentského života v Persii a vůbec života jako takového v této dříve tak kulturně rozvinuté země. Jinak po dlouhé době krásný historický film a všem doporučuji. ()

kacudzde

Dost jsem se bála německé produkce, ale po té kupě přihlouplých romantických blbin se jim konečně podařilo natočit dobrý film. Snad jediné, co mi vadilo, bylo odklonění od knižní předlohy v některých scénách. Jinak zajímavé interiéry a exteriéry, pěkné ztvárnění středověku a i přes dlouhou stopáž odsýpající děj. Herecky dobře obsazené role, zejména Skarsgard a Kingsley, překvapením byl debutující Tom Payne. Viděno v kině 10.5.2014. ()

babka

Koukatelný, epický, historický film, po tom moje dušička toužila již dlouho. Děkuji pěkně, zadařilo se. Anglický středověk věrohodně smrděl z plátna do sálu, děj se odvíjel ve svižném tempu, na kostýmech nebyly žádné zipy ani knoflíky, pouze spony a šňůrky a ani reálie Persie pocit z dávného Orientu nenarušovaly. Výprava kvalitní, kamera nádherná a když máš obavy o celkové vyznění díla, nastrč do jedné z rolí Stellana Skarsgarda. Tom Payne, byl jako tvor po vzdělání toužící velice věrohodný, lidský a živočišný. Happy end mě nevytočil, neb jsem od samého začátku tomu statečnému chlapci palce držela, aby svět dobyl, vzdělání dosáhl, krásnou děvu za ženu získal a do své vlasti, jako osvícenec, nové metody lékařské šířící, šťastně se navrátil. A na co se mám těšit příště pane Philippe Stölzle? ()

desnik

Moc pěkný historický film, který má děj, spád, šmrnc, kvalitně natočený a zahraný....na můj vkus zbytečně dlouhý, ale v tomhle případě se to dá zkousnout! ()

NeverEver

Jak vylecit slepe strevo, aneb diku bohu, ze zijeme ve 21.stoleti! Pribeh je jednoduchy a zle predvidat. Co ovsem predvidat nelze jsou okolnosti a vedlejsi pribehy, ktere hlavni hrdina protina a spojuje. Je to uzasna podivana, jak to chodilo v dobach, kdy bylo lekarstvi na jedne hrane s carodejnictvim. Film je pusobivy svym zpracovanim, realnym popisem jak to asi tehdy mohlo vypadat. A opet se ukazalo, ze nejvetsim nepritelem lidstva jsou primitivita a fanatismus. (skoda jen, ze ty se nam do dnesniho dne vymitit nepodarilo ). 4***** ; obrovska spokojenost a skvely zazitek. (film bych doporucila vsem, kdo nadavaji na nase zdravotnictvi:-) ()

Mr.Spaghetti

"Tohle byla má první amputace". "Má též". Nějaké ohledy se tady vůbec neberou, hezky nic v rukavičkách. Do filmu se zažerete a uteče rychlejc než byste chtěli. Super náhled do doby, kde to "holiči" neměli vůbec jednoduchý a hned byli považovaný za čaroděje a víra byla prostě TOP ()

hanca.uh

Určitě je zajímavé takto "nakouknout" do 11. století (tady dost temného) a fungování medicíny a lékařství a vůbec toho poznávání těla coby vědy a etiky... Chvilkama děj sice působí trochu jakoby naivně nebo romanticky, ale určitě je to velmi zajímavý a pěkně zpracovaný film, ve kterém vám utkví hlavně i zde charismatický Ben Kingsley (Roba bych zařadila do těsného závěsu hned za ním, byť je zde hlavní postava). Příjemný film, který ve vás chvilku zůstane i po opuštění kina. A pokud se vám tento snímek líbil, určitě bych doporučila "dát" i knižní předlohu, u které se taktéž nudit nebudete (a jak je již tradicí v porovnávání režie a knihy = čtivo je o něco lepší než filmové zpracování). ()

BubiBubi

Moc hezký film, který pojednává o léčitelství ve středověku. Věci, které jsou pro nás samozřejmostí, byli dříve tabu a v tomto filmu jsou ukázány nejrůznější problémy, které musela medicína překonat, aby se dostala na dnešní úroveň. Děj je provázen romantickým příběhem. ()

robbez

Téma je hodně zajímavé, ale výsledné zpracování mě výrazně zklamalo. Tvůrci natočili v podstatě béčkový "dobrodružný a romantický" film (podle mainstreamové šablony), kde je prakticky všechno nepravděpodobné až absurdní. Dost divně působí už to, že na Blízkém Východě mluví v židovské i muslimské komunitě anglicky. Dejme tomu, že se nějakému obyčejnému středověkému "holiči" z Anglie podaří proniknout prakticky bez prostředků až do arabského světa. Zcela určitě ho bez znalosti židovského jazyka a zvyků mezi sebe přijmou místní židé (jen proto, že si sám provede obřízku) a následně se dostane na prestižní isfahánskou univerzitu. Jazyky se vlastně ani učit nemusí, protože ve filmu všichni hovoří anglicky. Rob Cole samozřejmě vždy všechno přežije, zázračně rychle si osvojí zdejší kulturu a samozřejmě se stane nejlepším a nejoblíbenějším žákem slavného Aviceny. Tomu snad lze uvěřit jen při ztrátě poslední špetky kritického myšlení. Sám Avicena (Kingsley) tu působí spíše jako "doplňková" karikatura mudrce, který občas mimochodem pronese nějakou tu filozofickou či mystickou poznámkou (třeba o hudbě sfér). Rob samozřejmě nakonec získá svou lásku a šťastně se navrátí zpět do Anglie, kde konečně povznese úroveň zdejší medicíny. Větší zážitek nabízí snad jen výprava, kostýmy a historické exotické prostředí. ()