Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

0L0V0

Bavil som sa od začiatku filmu, čo však tento film má veľmi dobre je však slušná výprava. Nečakal som od toho nič a prekvapil ma zásadne. Film pekne plynie a vžívate sa do hlavnej postavy a fandíte mu, kde sa dostáva, aké prekážky ho stretávajú a musí nim čeliť. Po dlhej dobe historicky film v ktorom máte pekný vizuál, dej je neodpozeraný a v závere ste spokojný ako to dopadlo. 75% ()

markotter

Pohádka pro dospělé i pro děti, u které ale pravděpodobně dospělí usnou nudou. Po slibném začátku, kdy Stellan Skarsgård předvádí svoje svérázné léčebné metody, jsem si myslel, že celý film půjde v podobném duchu a že se něco dovím o pokrocích v lékařství v 11. století. Jakmile ale mladý bradýř odchází na dlouhou cestu, film překlapne do zmíněné pohádky, jak vyšité z Pohádek 1000 a jedné noci, kdy už se toho o lékařství člověk moc nedoví. Vše je předvídatelné, pokud se hrdinové dostanou do úzkých, zasáhne zaručeně nějaký deus ex machina a vše spěje k závěrečnému finále, kdy škaredá hlavní hrdinka najde svého prince. Abych nekecal, jednu operaci zažijeme, ale až na samém konci, po 140-ti minutách, kdy už člověk netrpělivě očekává závěr. ()

TetaJane

Ano, nebylo to úplně dotažené do dokonala. Ano, byla to trošku pohádka. Ale určitě to stojí za zhlédnutí. Ten začátek na britských ostrovech trošku nudí, ale pak je to lepší. Jako ve mě to zanechalo potřebu nad tou dobou přemýšlet, takže výsledný efekt je dobrý. Taková 3 a půl hvězda. Dávám 4, hlavně teda těm lidem, co museli žít v té době! ()

ZnalecH

Začátek mi připadal docela zvláštní. Říkal jsem si, co se z toho vyvine, když mám před sebou ještě 2 hodiny. Nakonec musím říci, že jsem byl příjemně překvapen. Příběh byl zajímavý ať ze stránky vystižení doby, lékařství či dokonce pár akčních bojových scén. Kdybych já točil tento film, tak by se děj vyvíjel trošku jiným směrem a věřím, že by to bylo akčnější i dobrodružnější. Ale můžeme být rádi za to, co jsme dostali. Příběh mladíka, který se od počátku rval za svůj sen. 70% ()

caba

Čekala jsem pecku,ale bylo to příliš(zbytečně) dlouhé ,malý spád.Místy docházela trpělivost,chtěla jsem film popostrčit.,Celkem zklamání. ()

Henry Morgan

Mám velice rád tu atmosféru dálek, exotické země, neobvyklé hrdiny a kritiku multikulturní společnosti. Leckdo by se snad mohl poučit ze vzniklé situace, která jen kopíruje dokola se opakující problémy. Charakter hlavní postavy, jeho postavení ve společnosti, i jeho vzestup a pád snad nemůže být obvyklejším artefaktem historického velkofilmu, nicméně je to dlouho, co pamatuji podobně originální myšlenku. Postavy ranhojičů v nevzdělané společnosti mají podobné postavení jako každé jiné nepoznané vědní odvětví v libovolné společnosti, takže se tu v podstatě mísí nepřeberné množství ingrediencí, které z celého filmu vytváří zcela jedinečný zážitek, jemuž se vyrovná jen málo historických filmů, které jsou v porovnání spíše polotovarem než hotovou delikatesou. ()

balcazar

Úplný top to nie je, ale... Treba si uvedomiť, o akú vážnu a náročnú tému vo filme ide a ako sa ju podarilo spracovať. V takom prípade hodnotím Ranhojiča veľmi pozitívne. Som rád, že sa okolo milostného vzťahu, ktorý sa vo filme objavil, nezačalo všetko krútiť a neskĺzlo to do roviny, v ktorej sa práve tento aspekt stal (nesprávne) primárnym. Bál som sa, že totálne klišé v závere – Rob a Rebecca na koni – bude filmovou bodkou, čo by ma mrzelo, návrat na staré miesto k holičovi bol príjemný. Bál som sa Kingsleyho (hoci je pravda, že ja sa jeho výkonu vždy tak trochu obávam), no príjemne ma prekvapil, ešte viac Tom Payne. ()

waska

Příjemné překvapení, velice kvalitní historický film. Kdo zná knihu, nebude překvapen, pro neznalé knižní předlohy, krásný, až neuvěřitelný příběh. Na Evropskou produkci až neuvěřitelná kvalita. ()

Ivo

Po dlouhé době opět krásný a velkolepý film bez obvyklých holyúdských urinoidních zálivek a uměle nasládlých posypů. Aneb epické filmové umění ve své vrcholné, dech beroucí a pohlcující podobě ... s příjemně charismatickým Benem Kingsleyem i dalšími skvělými herci. Ale je vidět že odpudiví imámové a jejich vypatlaní následovníci opruzovali už v jedenáctém století úplně stejně jako to úspěšně činí ve století dvacátém prvním ... bohužel ... Jak poznamenal kolega Verbal: firma s tradicí ... Jak na tom asi bude v tomto ohledu 31. století ? :) ()

Hellknight12

Predlohu som nečítal. Je to pekný historický film. Funguje po každej stránke. Herci, príbeh hudba. Charaktery postáv sú skvelo napísané. Je to pekný pohľad do začiatkov medicíny. Veľmi sa mi páči myšlienka, ktorá bola posunutá. Je tu možno jedna časť, kde by som to trochu skrátil ale nie je to až také hrozné. Je tu dobre spracované prelínanie medicíny a náboženstva a sú tu aj vysvetlené dôvody, prečo sa nesmelo ani len hovoriť o " postrannej chorobe ". Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Adiemus

Velké očekávání, velké zklamání. Když mě ze tříhodinového filmu nadchly především záběry pouště, je něco špatného ve státě dánském. Pardon, německém. ()

Ashnobe

Možná trochu nečekaně jsem poměrně spokojený. Sice tvůrci možná přestřelili stopáž a film se místy trochu táhne, ale jinak je tu v podstatě všechno, co bych od dobrodružného historického filmu čekal. Výprava a scenérie jsou úžasné. Možná hodnotím pomocí dvojích standardů, protože mi tady nějak sedlo v podstatě všechno to, co jsem tolik kritizoval u Kingdom of Heaven. Prostě mi přišlo, že celá cesta Roba Colea působí opravdu epicky a tak jsem ochoten odpustit i ona klišé. Každopádně ale nechápu, proč do filmů tohohle ražení všude cpou náboženský fanatismus - sice je to jakože "convenient" a samo se to nabízí, ale pak se film dostává do roviny snahy o sdělení nějakých rádoby hlubších poselství a to mu nesedí. Nicméně mám za to, že na evropskou produkci je tohle hodně, hodně dobré. Když nad tím tak přemýšlím, nacházím dost důvodů, proč toto dílko strhat, ale asi se mi prostě trefilo do nálady. Jo, ještě dodám, že Emma Rigby je kus. ()

iKosser

Co blblnete, tohle je snad klasická feel good žánrovka a prostě příběh z dob temna. Má sice temnější chvilky než zmíněné temno, ale nečuč na historii, vypni hlavu, nahoď popcorn a dívej se. Fajnová forma a obsah není zas moc sračka, takže spokojenost velká. ()

viviak

Zaujimavý historický film, ktorý stoji za zhliadnutie. Ale pekne poporade. Voči uvodu nemam absolútne žiadne výhrady, avšak scény, kedy je Rob už dospely a kvazi sa stava ucnom stareho ranhojiča, neboli moc dobre spracovane resp. boli vyslovene lame, taktiez je škoda, že si ranhojič a rob nevybudovali medzi sebou pevnejši vztah, resp. mozno aj ano, ale divak to na platne nema sancu postrehnut, pritom ho ranhojič vychovaval od detstvva-jednoducho povedane slabo tuto cas robovho zivota zakomponovali do deja. Co sa tyka jeho cesty do Perzskej ríše, opat som čakal viac, zabery boli sice uchvatne, ale nato ze mala cesta trvat rok, jej velka cast ubehla za asi 3 minuty a odrazu bol už len dva mesiace od ciela. Prva scena s Rebeccou na tejto ceste však bola výborná. Prijatie u majstra bolo opat lame, a cely majster aj s jeho ževraj zazracnými schopnostami na platne nijak nevynikol a prakticky ani nebolo poriadne zachytena nejaka riadna vyucba resp. to, že by sa Rob od neho niečo naučil. Mor-tak to je opat kapitola sama o sebe. Z časti fajn, ale nedotiahnute. Keď je totiž vo filme scena Rob+Rebecca odrazu je strih, ako sa ludia, ktory predtym z mesta odisli aby sa nenakazili, odrazu vracaju, a pritom vobec poriadne neukazali ako sa s tým morom popasovali, vyliečili atd. Jednoducho nedotiahnuté. Veci ohladom vztahu Roba a Rebecci hrali vo filme prakticky nulovu ulohu. Je skoda ze táto linka nebola viac rozširena a zakomponovana do filmu. Jedine co sa stalo bolo asi to, že ju 2x ci kolko zachranil a vdaka koncu filmu vieme, že teda ich vztah skončil zrejme happy endom. Škoda naozaj že toho viac neukazali. Linka medzi ortodoxnymi a neortodoxnymi moslimami bola zaujimava, mala dobry a putavy priebeh a pekne vyvrcholenie, len opat škoda, že zaverečny boj vlastne vobec neukazali. Dalsi dobry moment bol snad v zavere, vtedy, ked Rob s Rebeccou a dalsimi opustali Perzsku risu. Uplny zaver filmu bol taky nemastny neslany, nicim neprekvapil a mohol byt ovela lepsi. Jedna z najvacsich chýb tohto filmu je to, že cele to prakticky ťahá len Rob, jasne že to mal býť film o jeho puti, ale čakal som, že vyniknu aj dalsie postavy. Kritika sa pise lahko, ale tento film s uctihodnou stopazou naozaj stoji za zhliadnutie, kedze dej ako taky je putavy a aj Robova cesta. Podobnych historickych filmov nie je vela, preto som rad aj za taketo dielo. BTW: čo mi vo filme asi najviac vadilo bola samozrejme viera. Ako ateista som teda pasaže s bohom/mi a podobnými hlupostami sice sledoval ale chytal sa za hlavu, tak ako sa chytam aj v sucasnosti. Ale to uz je kazdeho vec...len mne to teda trochu pokazilo dojem z filmu. Za mna 75% a kludne si dam nieco podobne zas, ak najdem :o) ()

Tosca

Velmi příjemné překvapení a dobře, že z Evropy a nikoli z Hollywoodu. Drsný a špinavý, nijak načančaný středověk, střet křesťanů, židů a muslimů, napětí, dobrodružství, poučení, romantika, všechno pěkně namíchané, výpravné, pěkná hudba. Místy se příběh neobejde bez klišé a také ten motiv, kdy hrdina pozná, že někdo zemře, je dost zbytečný, ale jinak velice dobré. A uvědomil jsem si, jak toho málo vím o Ibn Síná, tedy o Avicennovi. Musím to napravit a něco si o něm vyhledat a přečíst... ()

Lavinia

Historizující zdlouhavá všechochuť, jak chudobný mladík z tmářské Anglie šel světa kraj, aby se naučil léčit chorobu, která zabila jeho matku, vlastně takové "jak ji post mortem uzdravil", až našel osvíčenou madrasu v Arábii, kde přestrojen za žida došel poznání. A málem ho popravili. Najde se tu krutost, špína a nevědomost středověku, zaslepenost i podlost náboženská, tajně s následky naplněná láska, učenost i dobročinnost idealistických lékařů, vše podáno a pospojováno tak, aby lajk vědy a historie s nadšením ocasem mrskal. Ale kouká se na to dobře. ()

Wolfinas

Skvěle vystižená historická atmosféra. Úžasná kamera. Knižní předloha je daleko obsáhlejší, scénář k filmu je méně obsáhlý, ale excelentně zvládnutý. Nesrovnávám, obojí je skvělé. Z filmu je patrné, že tvůrci znají Gordonova díla velice dobře. V hlavní roli mě potěšila svěží neokoukaná tvář Toma Payna. Stellan je nejlepší a Kingsleymu sedí ušlechtilé role moudrých. ()