Tři bratři

Pohádka / Rodinný / Hudební

Česko / Dánsko, 2014, 87 min

Jan Svěrák

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák, Jan Holík, David Matásek, Lucie Maria Štouračová, Petr Reidinger, Jitka Čvančarová, Jitka Smutná, Miroslav Táborský, Ivana Chýlková, Alena Doláková, Jiří Lábus, Marie Rottrová, Iva Bittová, Petra Černocká, Boleslav Polívka, Jan Španbauer, Marián Geišberg, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Oldřich Vlach, Bohumír Starý, Karel Beseda, Stanislav Mitev Dončev, Václav Helšus, Pavel Štoll, Jaromír Hlaváč, Veronika Kubařová, Marika Procházková, Jitka Sedláčková, Dana Marková, Veronika Janů, Anna Beránková, Pavel Liška, František Segrado, Petr Brukner, Tomáš Racek, Roman Strach, Bořivoj Penc, Ivan G'Vera, Marek Šimon, Ondřej Svěrák, Václav Vašák, Veronika Janků, David Havlena, Pavlína Macháčková, Daniel Tůma, Josefína Gerny, Klára Štrauberová, Radek Kašpar, Anna Cacáková, Adam Seidl, Anna Čtvrtníčková, Tomáš Ulrych, Jakub Čihák, Nina Horáková, Adam Drábek, Jakub Červinka, Pavel Šimáček, Jakub Burýšek, Jan Sladký, Martin Flegr, Ludmila Pěničková, Marek Hablovič, Radim Mácha, Zuzana Nováková, Štěpán Růžička, Václav Diviš, Emília Přikrylová, Iva Holubová, František Vyskočil, Jiří Šimek, Michaela Pecháčková, Daniela Štíchová, Viktor Dvořák, Eliška Beňová, Michael Čech, Ivan Martinka, Jaroslav Uhlíř, Jiří Ployhar ml.
  • nash.

Po repríze, kterou jsem chtěl dát firmě Svěrák & syn ještě jednu šanci, nakonec ještě o hvězdu méně. Bylo to sice plné milých svěrákovských detailů, bohužel se podobně jako ty borůvky rozsypaly a poztrácely v podivném vyumělkovaném slepenci, který se motá odnikud nikam, nedrží pohromadě příhem, stylem, ani ničím jiným, a ještě se neustále zadrhává v rozběhu otravnými popěvky, které už po dvaceti minutách začnou být skoro nesnesitelné. To celé korunováno ujetou verzí Červené karkulky s pedofilním myslivcem a amatérsky zdrátovaným vlkem, který jako by vypadl z nějakého špatného vtipu o zmutovaných krysách. Nepřehlédl jsem odkazy, narážky, ani místy nápaditou hru s filmovými a žánrovými klišé, neunikl mi ani jistý cimrmanovský duch, ale ani to nepomohlo. Dvacet let po geniálním Lotrandovi jsou Bratři hořké zklamání, a to i přesto, že podruhé jsem už věděl, že nejde o tradiční pohádku a snažil se v netradičním přístupu hledat nějaká ta pozitiva.(23.3.2016)

• Phobia

Nesnáším pohádky, kde se víc zpívá než mluví, takže jsem třem bratrům dala sbohem rychlostí průjmu. Tentokrát si odpustím hodnocení, ale jestli se někdy na tyhle odrhovačky přinutím dívat (a poslouchat) pod pohrůžkou ještě horšího mučení, nejspíš tady průměr nezvednu. Možná sem i nazvracím. Komentář vkládám, abych se před "Třemi bratry" do budoucna varovala.(24.12.2015)

Nejdřív začnu zápory, ať máme to horší za sebou. Ze třech bratrů mi nejméně sedl Zdenda Piškula, jehož část příběhu mi přišla docela úchylná a krapet přetažená za vlasy (především věkový rozdíl s Karkulkou). Dalším problémem byla hudba: na můj vkus to bylo celé moc přezpívané a kdákalo se i tam, kde mohli být obyčejné dialogy. Použité písničky nebyly nijak špatné, ale přece jen jsem od Uhlíře čekal víc. Tím bych negativní stránku pohádky uzavřel. Co se týče předností, kterou pohádka vyčnívá mezi dnešními kolegy, je především výprava a krásné lokace. Zkrátka je příjemné vidět dnes natočenou pohádku, kde je skutečný hrad, či nějaká chalupa namísto dnes používaných kýčovitých kulis. S hereckým obsazením, jsem byl vcelku spokojen, až na toho Piškulu. Vcelku příjemné překvapení.(6.2.2015)

V nejlepším možném odkazu Járy Cimrmana tak půvabně "špatné" (ať již záměrně či ne) a smíchané páté přes deváté, až je to opravdu dobré, stylové, milé i vtipné. Ano, úvod na zámku a vůbec celou "šípkovorůženkovou" pasáž jsem tak zcela nedával (byť i ta má své světlé momenty), ale "vyhulená" verze pohádky o Karkulce a "mrazíkovská" O dvanácti měsíčkách si mě na svou stranu zcela a bezezbytku získaly, až jsem si z toho samou radostí v duchu pobroukával s nimi. PS: A každou následnou projekcí to mám radši a radši; dlouhá léta jsem neměl tak žhavého kandidáta na každoroční vánoční projekci..(24.12.2015)

Svěrákové klamou filmem. Na pozadí Čechům dobře známých pohádek totiž rozehrávají těžce stravitelný epizodický kýč, který často drze hraničí s až infantilní trapností. Z na první pohled opovážlivé frašky a jakéhosi tvůrčího úkroku stranou se ovšem při podrobnější divácké analýze vyklube brilantní tuzemská odpověď na Hooperovy Bídníky, která se nebojí svěžích komediálních prvků ani širšího sebe-parodičtějího záběru. Dnešní dětská generace si těžko mohla přát kouzelnější převyprávění třech známých pohádek: to nakonec nejenže nepostrádá úderný ostrovtip, fungující moralizování a hravou výpravu, ale dokonce se v něm dočkáme na české poměry velice slušných počítačových triků. Komenský by měl radost, nic vhodnějšího než "škola hrou" mě totiž den od zhlédnutí nenapadá.(31.8.2015)

• - Měsíc Březen hrál slovenský herec Marián Geišberg, který neovládá češtinu. Proto jej při postsynchronech nadaboval Miroslav Krobot. (funhouse)

• - Zdeněk Svěrák dostal od svého syna Jana úkol vymyslet čtvrtý příběh, který by spojoval trojici jím vybraných pohádek. Dle jeho slov si vzpomněl, že mají s Jaroslavem Uhlířem v repertoáru písničku, kde se zpívá "žili byli bratři tři", a prý bylo hned jasno. (Olík)

• - Pro efekt zarostlého zámku růžemi filmaři použili přes 3 000 metrů drátů, které představovaly šlahouny růží. (MTHRFCKR)