• Gimli

Svěrákovi ty pohádky prostě nejdou. Jsou přehnaně afektované.(2.1.2017)

Na tak kultivovaného režiséra jako je Jan Svěrák, je nová, komerčně náročnější pohádka velký, podivuhodný mišmaš! Je to jakási kompilace tří pohádek (Šípková Růženka, Karkulka, o 12 měsíčkách), doprovázená operetkami našich výborných a inspirujících umělců Uhlíř & Svěrák. Nato jakými zvučnými, hereckými jmény se tato mozaiková pohádka činila, nedopadl výsledek vůbec vábně, ba naopak, místy se to zdálo až trapné a oka a občas i do uší bijící. Vadil mi přehnaný přechod z hraných scén na scény operní, kdy se pohádka změnila rázem v jeden velký "muzikál", což občas nevypadalo a neznělo moc hezky. Zhruba prostřední "karkulkovská" pasáž byla asi nejhezčí a nejpropracovanější. Holub, kterého daboval Pavel Liška byl jakousi humornou kulisou celé této druhé části. Celý průběh této operetky mi šel nejvíce po chuti, krom závěru, který mi přišel dosti pedofilní. Bohužel za kamerou usedávajíce oskarová legenda Jan Svěrák a před kamerou hrajíce Klus s Dykem se nepostarali o žádný převrat v české moderní pohádce. Daleko lépe po chuti mi byl televizní film Tajemství staré bambitky, v kterém si člověk mohl vychutnat určitou satiru a poetiku. O Třech bratrech se to bohužel říci nedá. Uznávám kvalitní technickou stránku, to bezpochyby. Takovou technickou vyladěnost jsem v české kinematografii neviděl léta. Ale bohužel kompozice všech tří "příběhů" sráží dosti silným způsobem kvalitu celkového dojmu. ___ (Jiráskovo divadlo, Nový Bydžov)(15.8.2014)

Po vynikajícím snímku Hon, zabývajícím se závažnými tématy jako rodičovská láska, pomsta a pedofilie, je zde další představitel progresivní dánské kinematografie, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Jde tentokrát o lehčí žánr pohádky, aby ne, když Dánové mají v tomto letitou tradici v podobě Hanse Christiana Andersena. Narozdíl od jeho děl jde ale o film veselý, vhodný i pro malé děti, nejde tedy o typický skandinávský depresivní artfilm. Ale ani dospělí nepřijdou zkrátka - film obsahuje místy až postmoderní metahumor, relativizující film jako médium sui generis (promluvy vypravěče k obecenstvu) - vliv Larse von Triera je zde neoddiskutovatelný. Film obsahuje i mnoho písniček, které byly přeloženy do češtiny (film je naštěstí dabovaný!). Překlad je povedený a vtipný, bohužel je ale evidentní, že jde o překlad - kvůli charakteristickým rysům dánštiny je v písních příliš mnoho krátkých slabik a znějí spíš jako říkanky. Ještě poznámka na okraj: protože je v Dánsku početná muslimská menšina, bylo nutno tomuto faktu film přizpůsobit - mnoho ženských postav, včetně Karkulky a Marušky, nosí ve filmu hidžáb, a Karkulka je v souladu s právem šaríja zasnoubena již v útlém věku cca 10 let.(29.8.2014)

Jakkoliv to není špatné, jde o strašné plýtvání a zbytečnost ve všech smyslech, v jakých o plýtvání a zbytečnost jít může. Jestli se vůči tomu zradikalizuju a půjdu s hodnocením mimo průměr (směrem dolů, ehm), ještě nevím. Podle nálady. Ale dalo by se.(14.8.2014)

Pohádka je velmi netradiční a nějaké věci mi vadí ( třeba Karkulka je příliš mladá, čarodějnice v podání Lábuse se mi vyloženě nelíbí, Kaiser mi do role otce nesedí a také styl vyprávěče zrovna nemusím), ale po velmi rozpačitém rozjezdu a poté, co jsem si zvykla na zpěv (ostatně texty jsou většinou velmi humorné i když je jim bohužel často špatně rozumět), jsem se začala dost bavit. Třeba vlk se mi hodně líbil, místy z něj šel i strach a kde nešel, tak zase pobavil, moc pěkně jsou udělaní měsíčkové (kam se na ně hrabe celovečerních 12 měsíčků), princezna je krásná (to v poslední době v pohádkách moc obvyklé není) a Maruška je skvělá a hlavně všude je laskavý svěrákovský humor, takže výsledný dojem je velmi dobrý.(12.3.2015)

• - Pohádkový zámek je ve skutečnosti zámek v Hluboké nad Vltavou u Českých Budějovic. Filmaři pro natáčení využili speciálních efektů a zámek v Hluboké nad Vltavou umístili na horu Říp, která se nachází o 200 kilometrů na sever od Českých Budějovic. (MTHRFCKR)

• - Vlk měl být původně celý v 3D, ale to by stálo skoro stejně jako celá pohádka, proto má vlk jen 3D oči. (chleba24)

• - Po filmech Obecná škola (1991), Akumulátor 1 (1994), Kolja (1996), Tmavomodrý svět (2001) a Vratné láhve (2006) se jedná již o šestý film, který natočil Jan Svěrák podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka. (VášaVF)