Tři bratři

Pohádka / Rodinný / Hudební

Česko / Dánsko, 2014, 87 min

Jan Svěrák

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák, Jan Holík, David Matásek, Lucie Maria Štouračová, Petr Reidinger, Jitka Čvančarová, Jitka Smutná, Miroslav Táborský, Ivana Chýlková, Alena Doláková, Jiří Lábus, Marie Rottrová, Iva Bittová, Petra Černocká, Bolek Polívka, Jan Španbauer, Marián Geišberg, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Oldřich Vlach, Bohumír Starý, Karel Beseda, Stanislav Mitev Dončev, Václav Helšus, Pavel Štoll, Jaromír Hlaváč, Veronika Kubařová, Marika Procházková, Jitka Sedláčková, Dana Marková, Veronika Janů, Anna Beránková, Pavel Liška, František Segrado, Petr Brukner, Tomáš Racek, Roman Strach, Bořivoj Penc, Ivan G'Vera, Marek Šimon, Ondřej Svěrák, Václav Vašák, Veronika Janků, David Havlena, Pavlína Macháčková, Daniel Tůma, Josefína Gerny, Klára Štrauberová, Radek Kašpar, Anna Cacáková, Adam Seidl, Anna Čtvrtníčková, Tomáš Ulrych, Jakub Čihák, Nina Horáková, Adam Drábek, Jakub Červinka, Pavel Šimáček, Jakub Burýšek, Jan Sladký, Martin Flegr, Ludmila Pěničková, Marek Hablovič, Radim Mácha, Zuzana Nováková, Štěpán Růžička, Václav Diviš, Emília Přikrylová, Iva Holubová, František Vyskočil, Jiří Šimek, Michaela Pecháčková, Daniela Štíchová, Viktor Dvořák, Eliška Beňová, Michael Čech, Ivan Martinka, Jaroslav Uhlíř, Jiří Ployhar ml.

Rozpočet CZK 40miliónovTržby Celosvetovo $3,192,000▐ tak režisér Jan Svěrák zažíva stŕmhlaví pád dole vo svojej tvorbe, absolútne vyumelkovaná rozprávka, ktorá sa snaží nadviazať na dnešnú modernú dobu ale je úplne mimo, povrchná, bez iskry, sklamanie /30%/(23.12.2014)

Představuju si, jak asi probíhá ráno na rodném statku tří bratří. Od božího rána se tam zpívá, to je jisté. Vypadá to asi takto: "Skončil právě noční sen, začíná nám nový den, musím ale rychle jít, kadibudku navštívit. Srdíčkem se koukám ven, zas o lásce sním svůj sen, musím do světa se dát, nevěstu si vyhledat." A jak řekl, tak udělal a jeho bratři s ním. Že to bylo takhle, je jasné, nejlepší nápady má člověk na záchodě, do pohádky to takto dát nemohli. Zbrklý bratr se nijak nezklidnil, rozvážný si vybral nevěstu u které byl příslib, že vyroste do krásy, na což si rád počká, zapomětlivý si po vzoru královského předchůdce nejspíš začal dělat uzel na kapesníku. Mluvící a zpívající zvířátka mě nadchla, se synky ze statku, kde mohli každému dát koně a meč, to je slabší. Ta nadsázka z toho dělá pohádku pro starší děti a rodiče, tříletému bych hlavu statkářskými synky s rytířskou výbavou vskutku nemotala.(19.4.2015)

• vteco

Slepit tři povídky k sobě na výbornou pohádku opravdu nestačí. Takhle je zde poměrně velká absence pořádné dějové linky, která by se mohla lépe vyvíjet. Tři bratři nabízí jen 3 krátké příběhy bez možnosti lépe poznat postavy a trochu si je oblíbit. Navíc prostřední povídka - "Karkulka", je při srovnání s ostatními opravdu příšerná. Melodie v hlavě neutkví, slova už vůbec ne. Alespoň, že vizuálně to bylo na dobré úrovni. /45%/ (Kino - Prom.)(4.11.2014)

• monolog

Jak na to tak koukám, tak je dobře, že Svěrák po Koljovi nešel do Améru. Vždyť by nám tam ještě udělal ostudu. Lituju, že pojem trezorové filmy už se dneska nenosí. Měl bych ideálního adepta. Tohle bych čekal od některé nuly z českých televizních seriálů. Asi je rodina Svěráků k senilitě náchylnější víc, než zbytek populace. Jinak si posledních 15 let jejich tvorby neumím vysvětlit. Měli skončit Tmavomodrým světem, na vrcholu. Vratné lahve se sice ještě jakžtakž daly, ale tak nějak jsem to považoval za rozloučení s otcem a byl jsem ochoten jim hodně odpustit, jenže ono nic. Toto je naprostý nesmysl. Nudné, trapné, s Klusem a spoustou písní, které tam jsou zbytečné a jen ruší. Pokud budu moct, budu to držet i mimo dosah svých dětí, protože je nechci unudit k smrti v tak raném věku.(24.3.2016)

Čtyři hvězdy dávám z neuváženosti. Upřímně jsem těžce v rozpacích. Celou pohádku jsem střídala emoce typu: "to si snad dělaj srandu, to myslej vážně? To je nehorázná kravina .. ne a pedofílie do toho, to snad ne" ... a typu: "Bože, jak tohle vymysleli, to je neuvěřitelná sranda, já se snad zcvoknu a nepřestanu se už nikdy smát" ... super, takže pohádka ze mě udělala schizofrenika. Největší propadák byla Karkulka, ale zároveň v ní byl i nejlepší humor. Za mě bych dala tři hvězdy. Ta čtvrtá je za to, že když jsem odcházela z kina, tak děti s rodiči kolem mě na sebe pokřikovali "to bylo super, půjdeme ještě?" ... Co mě doslovně zklamalo byly verše. Od Uhlíře a Svěráka jsem čekala něco lepšího, ale veršovat stylem aabb, to se učí děti na základní škole. Každopádně nebylo to tak zlé, jak píšu, jen vytýkám, co mi vadilo. Celkový dojem je takový, že to bylo hezké jedno podívání a příště až za hooooodně dlouhou dobu. První pohádka byla hodně přijatelná, Karkulka už byla zmíněna a O dvanácti měsíčcích bylo celkem příjemné, až na opakující se verše neustále dokola. Celkově bych to zhodnotila tak, že dojem z celku je příšerný, ale jednotlivé vtipné úseky byly naprosto úchvatné až jsem prskala všude kolem smíchy. No, mám na to opravdu rozporuplný názor, takže až si to jednou utříbím, vyjádřím se znovu. Ale pro mě jako milovnici pohádek to nenaplnilo očekávání, ale chyba je něco očekávat. PS: často bylo vidět, že slova neseděla do pusy ........................................................................... ............................................................................... ............................................................................................... ............................................................................. a čas přišel a dnes jsem pohádku viděla znovu a musím říct, že jsem přímo nadšená. Takže se asi opravdu musela uležet,kouknout na ni v jiné náladě a rozpoložení. Byla vtipná, originální a vtipná a srandovní a vtipná ... vzala jsem ji s nadhledem, nepřemýšlela nad ni jako dospělá, ale dívala se dětskýma očima a hle, ono to fungovalo, najednou jsem nadšená. Takže dodávám i tu poslední hvězdu :)(14.8.2014)

• - Předobrazem pro námět filmu byla čtveřice zhudebněných pohádek "Minioperky" dvojice Svěrák - Uhlíř, která původně vznikla pro jejich pořad Hodina zpěvu (od r. 1988). Nakonec byly vybrány tři pohádky "Šípková Růženka", "Červená karkulka" a "Dvanáct měsíčků", které měly společné, že v nich vystupují muži - záchranáři. Nedostalo se na čtvrtou pohádku "O Budulínkovy". (Olík)

• - Během natáčení bylo vydáno 12 850 porcí obědů. (MTHRFCKR)

• - Karkulka (Lucie Maria Šťouračová) říká vlkovi, že babička bydlí v chaloupce pod velkým smrkem, ale u chaloupky jsou pouze samé modříny. (mavin)