Úkryt v zoo

• Irsko

• Jihoafrická republika

Životopisný / Drama / Historický / Válečný

USA / Česko / Velká Británie, 2017, 127 min

Příběhově se to nijak moc neliší od standardní americké Hallmark/Lifetime produkce. Inu, realita občas dokáže být nerealistická. Co ale tuhle filmovou adaptaci v mých očích nadnáší je fakt, že se na něm podílelo mnoho místních lidí včetně velké části z ČR a že si tvůrci dali záležet na výpravě (lokace, zvířata, kostýmy, atd.) Ovšem nebýt toho, že tam kamarádka v ghettu dělala jednu tvář v davu a že na filmu pracovalo několik zvučných jmen, asi bych se na něj nepodíval.(20.8.2017)

Pekna kamera a hezky odvypraveny pribeh, okolo varsavske zologicke zahrady za druhe svetove valky. Podobne zidovske osudy uz me ale ve filmu zacinaji nudit, tento nema uplne duveryhodnou atmosferu a ani herci nepodavaji nijak nadprumerne vykony, bohuzel vcetne Daniela Bruhla. Steky ceskych hercu ale potesi. Dobry prumer.(16.7.2017)

Konečně zase jednou film o válce, který pochopil, že abys lidi přesvědčil o tom, že máš kule, nemusíš je hned všem ukazovat. Na ženě nejpřitažlivější a ve filmu nejděsivější je to, co nevidíš. Krásný a upřímný příběh (ne)obyčejných lidí, kde zlo je schováno do pohledů hajzlů a dobro do srdcí těch hodných. A ke mně jako k divákovi najednou všechny ty emoce připlavou mnohem blíž a s daleko větší intenzitou, než když jsou na jeden záběr troje vyrvaná střeva a čtvero ustřelených hlav. Mám radost, že k nám Amíci pro změnu nepřiletěli jenom ušetřit, ale že u nás taky i natočili čupr film.(15.4.2017)

Zookeeper's Wife nabízí dějové srovnání s třeba takovým Pianistou. Jenže tam, kde Polanski dokázal diváka spoutat nekompromisně osobním příběhem, oddává se Úkryt v zoo frigidně odosobněnému vypravování, které je tak typické pro pseudo velkoprodukční evropské historické snímky posledních let. Prostě se odvypráví příběh, vyhneme se jakékoliv možné stylizaci, jakékoliv snaze aktivně působit na diváka a filmovým způsobem ho ovládat. Výsledkem je tak zcela logicky emočně plochý film, který vás možná neurazí, ale rozhodně vám toho asi moc zajímavého nepředá. V pár aspektech mě Úkryt v zoo však přeci jen zaujal, a tak ho nemám tendenci úplně potopit. Mám slabost pro Jessicu Chastain, v úvodní expozici mě příjemně překvapilo, že jsem na první pohled neviděl nikde žádná CGI zvířata a pobavila mě také linka "milostného trojúhelníku", která při trošce fantazie připomíná ve svých základech legendární setting Hitchova Notorious. Niki Caro tedy natočila film absolutně postrádající jakoukoliv emoční nadstavbu, který ale může celkem bezkonfliktně zaplnit volný večer. 5/10(18.10.2017)

Téma pripomenie podobné ,,útrapy,, Oskara Schindlera, za odhodlanie pomôcť židovským utečencom. Lenže Niki Caro nieje Steven Spielberg a jediné, niečo nervydrásajúce, je poprava dvoch žien priamo na ulici, ostatné zverstvá sa páchajú mimo kameru. Ale samozrejme, sme na pľaci PG-13 snímku, stálo nás to ,,až,, 20 melónov, takže nechceme riskovať. Hovädá. Producenti. Druhýkrát natočte o hrôzach 2. svetovej vojny disneyovku. To bude pecka.(24.9.2017)

• - Na natáčení osobně přijela dcera Antoniny Zabinské, autorky předlohy,Theresa Zabinska, která si zahrála jednu z epizodních rolí po boku Jessicy Chastain a Daniela Brühla. (Petrasuvicka)

• - Natáčelo se v pevnosti Josefov v Jaroměři, které se proměnilo ve varšavské ghetto a na náměstí v Žatci, které představovalo Varšavu. Replika varšavské ZOO byla vystavěna v Praze na Výstavišti. (Petrasuvicka)