Úkryt v zoo

• Irsko

• Jihoafrická republika

Životopisný / Drama / Historický / Válečný

USA / Česko / Velká Británie, 2017, 127 min

Už docela dlouho sem nedal plnou plavbu hvězdiček, takže kvůli tomu dneska 5* :o). Vedlo mě k tomu docela dost důvodů. Asi ten nej je Jessica Chastain, která má neskutečně našlápnuto, na tuhle zrzku se dívá uplně samo. Další důvod je to, že sou tady malý "koťata" tygrů nebo co to vlastně bylo a fakt jako mazlové, uplně na nich vidíš ty kočičí pohyby. Taky, kolik znáš filmů, který se odehrávaj přímo v ZOO? No, možná tu československou zhovadilost "Potkali se v ZOO", brr, strašný :o). Téma 2 světový války pro mě bude dycky lákadlem. Navíc když se natáčelo v Práglu a taky sem poznal Josefov, což je příběh sám o sobě zajímavej - jak z krásnýho historickýho městečka udělat příšerný cikánský gheto. Nechápu, že se film vůbec dotočil, že jim v Pepíkově cigoši nerozkradli kamery a herce :o). Kdybych sakra věděl, že se tam něco takovýho točí, klidně bych se jel podívat, ale to voni prostě nedaj vědět dopředu. Příběh napínavej, něco ve stylu" Musíme si pomáhat" (taky mimochodem točený v Josefově). Až na ten brutální happy end bych sem si to fakt užil.(29.6.2017)

Úkryt v Zoo přináší dvojitou emoční dávku a ukazuje nám obyčejné hrdiny s neobyčejnými činy během druhé světové války. Diváka zasáhne násilí směřované k lidem (znásilnění holčičky, které vlastně ani nebylo vidět, byl fakt silný odvar) a po té ke zvířatům. Ve filmu nemáme žádné hrdiny, kteří jsou schopni porazit celou armádu, ale dělají to, co mohou a přineslo to ovoce. Ať už je to přesně podle pravdy, nebo jen kousek je pravdivý, nevadí. I tak mě to chytlo a dojalo. Čeští herci potěšili, i když stále je mezi nimi a zahraničními herci patrný rozdíl. Musím uznat, že jsem tak dojemný a silný příběh plný známých herců nečekal a rád ho doporučím dál…(9.7.2017)

Je to škoda. Co se tématu týče, určitě zajímavý příběh o velké statečnosti. O to méně v realizaci děje. A celé je to takové moc hollywoodské. Píšu to nerad, ale nemohu si odpustit otázku, která je pro mne víc než hádankou. Kde se ve varšavském ghettu vzalo tolik zbytků jídel? Pokud se nemýlím, tak považuji za velmi pravděpodobné, že tam plno obyvatel umíralo hlady za strašlivých podmínek. Co říci více? Pro mě osobně nebylo očekávání naplněno. Čím nechci říct, že by to bylo úplně špatné.(3.9.2017)

Původně jsem na to nechtěl koukat, ale pak jsem zjistil, že mi nezbyly žádné filmy, tak jsem si to stáhl. No a bylo to přesně takové, jak se dalo čekat. Česká stopa ve filmu potěší, ale příběh jako takový je strašlivě předvídatelný a nudný, ač vypráví dost drsnou a smutnou historii. Prostě mě to nebavilo. 55%(21.8.2017)

Ide o zaujímavú a málo známu epizódu holokaustu, aj keď v tomto filme skutočné hrôzy holokaustu nie sú priamo zobrazované, ale len naznačované. Dojímavý príbeh z druhej svetovej vojny, ktorý napísal sám život, Americká spisovateľka Diane Ackermanová v románe The Zookeeper´s Wife, ktorý tvorí podstatu tohto filmu sa opierala o rôzne zdroje, Antóniinej denníky, spomienky, listy ale aj spomienky syna Ryszarda a dcéry Terezy. Ide o dojímavý príbeh z druhej svetovej vojny, ktorý napísal sám život, zobrazuje život Poliakov v tomto období na oboch stranách barikády. Na jednej sú zbedačení židia vo varšavskom gete a na druhej záchrancovia, ktorí strkali každodenne svoje hlavy do slučiek nenávidených nacistov, manželia Zabinski. A týchto druhých nebolo málo, len z Poľska bolo za svoje úsilie pri záchrane Židov ocenených a zapísaných na pamätníku holokaustu Yad Vasem 6704 obyvateľov Poľska (najviac zo všetkých krajín). Manželia Zabinski majú na starosti Varšavskú zoologickú záhradu, po vypuknutí vojny vzácne zvieratá boli presunuté do Nemecka a ostatné pozabíjané. A tak prázdne klietky a priestory slúžili, ako úkryty pre židov z geta. Celkom v rokoch 1939 až 1944 využilo tieto priestory asi 300 Židov a poľských podzemných bojovníkov. Samotný Ján Zabinski bol aktívnym členom poľskej podzemnej armády a zúčastnil sa Varšavského povstania v auguste a septembri 1944. Po jeho potlačení bol zadržaný a prevezený do nemeckého koncentračného tábora, jeho manželka aj naďalej pokračovala v načatej práci v starostlivosti o Židov, ktorí ostali v troskách Varšavy. Film, sám o sebe, ako skutočná udalosť bol veľmi náročný na stvárnenie, ale sa javí ako historický úplne presný. Ide o príbeh dôsledne prepracovaný a systematický zdokumentovaný a skutočne zobrazuje život Poliakov v 2. svetovej vojne veľmi reálne. Tento film ja radím medzi najlepší novodobý film o holokauste.(3.7.2017)

• - Na natáčení osobně přijela dcera Antoniny Zabinské, autorky předlohy, Theresa Zabinska, která si zahrála jednu z epizodních rolí po boku Jessicy Chastain a Daniela Brühla. (Petrasuvicka)

• - Natáčelo se v pevnosti Josefov v Jaroměři, které se proměnilo ve varšavské ghetto a na náměstí v Žatci, které představovalo Varšavu. Replika varšavské ZOO byla vystavěna v Praze na Výstavišti. (Petrasuvicka)