Úkryt v zoo

• Austrálie

• Irsko

Životopisný / Drama / Historický / Válečný

USA / Česko / Velká Británie, 2017, 127 min

Jedna z prvních scén se slony byla hodně silná a já si říkal, že jestli to takhle bude pokračovat dál, tak si budu muset připravit víc než jeden šnuptychl. Jenže nepokračovalo. Ne že by se tu emocemi šetřilo, ale kromě několika výjimek (dívka v ghettu, transport) neměly takový dopad, jaký by měly mít. Jistý díl viny na tom nese Jessica Chastain, na kterou jsem se po Miss Sloane hodně těšil a která mi svým protivně ufňukaným chováním připravila velké zklamání, díky čemuž jsem její postavě nedokázal přijít na chuť. Alespoň že ostatní herci nezklamali. Potěšil bohatý český casting i naše reálie a Brühl svou proměnou ze sympaťáka v prvotřídního parchanta opět bavil, ale i tak rozpak zůstávají. Každopádně čest manželům Żabińskim a i když film není z mého pohledu úplně povedený, jsem rád, že jejich příběh někdo připomněl. 60%(29.6.2017)

Původně jsem na to nechtěl koukat, ale pak jsem zjistil, že mi nezbyly žádné filmy, tak jsem si to stáhl. No a bylo to přesně takové, jak se dalo čekat. Česká stopa ve filmu potěší, ale příběh jako takový je strašlivě předvídatelný a nudný, ač vypráví dost drsnou a smutnou historii. Prostě mě to nebavilo. 55%(21.8.2017)

Od The Zookeeper's Wife jsem po prvotních recenzích nečekal nic převratného, spíše jsem očekával lehce přibarvený příběh o holocaustu, potažmo i o rodině Zabinských. Ale v samotném finále jsem dostal brilantně odvyprávěný příběh, který je provázán údernými dialogy a skvělými hereckými výkony, z nichž nejvíce vyčnívá výborná Jessica Chastain. I když se všichni herci dokázali uvěřitelně "převtělit" do svých postav a jejich mentality, její výkon nade všemi ční jako zářící diamant na ztemnělé obloze. Filmu také rovněž prospívá i diametrálně odlišný styl vyprávěni příběhu, než na jaký jsme od filmů tohoto historického ražení zvyklí. The Zookeeper's Wife velmi důrazné doporučuji jak v případě, že hledáte kvalitní film, ale také i z historického hlediska, jelikož mimořádné hrdinství rodiny Zabinských by nemělo být opomíjeno či přímo zapomenuto. Výborná práce! „I watched her face switch among the radio stations of memory.“ (26.6.2017)

• Rover

Je mi to vlastně líto, ale lépe hodnotit nemohu. Podivně zkratkovitě vystavěný film s nepřesvědčivým jednáním postav ztrácí zejména (ale za to kardinálně) směšně hraným přízvukem všech, v originálním příběhu polsky mluvících, postav. Řada scén je proto hlavně k smíchu než k čemukoliv jinému. Chastain sice dokázala hezky vykreslit fragilní Antoninu Zabinski, ale musela se natolik soustředit na polský přízvuk, že si toho skoro ani nevšimneme. Tohle je jednoznačně chyba režie, a to mě to více mrzí, jelikož Niki Caro fandím už od Pána velryb. Povedené jsou lokace a technická stránka filmu, i ty digitální efekty nevypadají až tak blbě. Hudba je průměrná, ale poměrně dobře využívaná jako doprovod bez vlivu na děj.(17.7.2017)

Nemal som veľké očakávania a o to príjemnejšie som bol napokon prekvapený. Zrejme to nebol najkvalitnejší film o holokauste, ale mne osobne sa páčil viac ako napr. Pianista či Chlapec v pruhovanom pyžame. Prakticky som nemal výhrady až na ten patetický záver. A ako už bolo povedané, dej bol predvídateľný, čo uškodilo scénam, ktoré boli zamýšľané ako napínavé (napr. v závere s matkou, synom a záporákom). Ale inak veľmi kvalitný film a nebyť toho záveru, dám plný počet. P.S. Filmov o holokauste nie je nikdy dosť a preto nemožno tvrdiť, že ten či ten je neoriginálny. Sú milióny ľudských príbehov (a tento bol obzvlásť pútavý), ktoré su hodné zaznamenia a dokazujú, aké zrúdy boli nacisti. A v prípade tohto filmu nejde dokonca len o ľudské príbehy, keďže trpeli aj zvieratá.(4.4.2017)

• - Na natáčení osobně přijela dcera Antoniny Zabinské, autorky předlohy, Theresa Zabinska, která si zahrála jednu z epizodních rolí po boku Jessicy Chastain a Daniela Brühla. (Petrasuvicka)

• - Současná Varšavská zoo otevřela 11. 3. 1928, nicméně její kořeny lze dosledovat již do 17. století, kdy zde byli soukromé zvěřince. (BadCat)

• - Když jsou zvířata v zoo likvidována, Heck (Daniel Brühl) střelí orla a řekne jeho pomocníkovi, ať ho nechá vycpat. Později, když Jan (Johan Heldenbergh) s Antoninou (Jessica Chastain) navštíví jeho kancelář, je zde vycpaná orlice. (BadCat)