Coherence

• Velká Británie Coherence

Davies182

Pomalu začínám zjišťovat, že napsat chytrej horor (ne jen chytře vypadající, pozor!) je v dnešní době nadlidskej úkol, hodnej pouhý hrstky vyvolenejch scénáristů. Aneb proč se tam zase všichni bavěj o krávovinách a chovaj se jako stádo nepřemýšlejících zviřátek? A pak že se sci-fi nedá vyčíst, že bylo nereálný. No, dá... ()

pepo

Krásna ukážka vety "za málo peňazí, veľa muziky". Takto má vyzerať malé, nezávislé inteligentné sci-fi Jeden dom a jeho veľmi úzke okolie, 8 hercov, úžasný námet prepísaný do výborného scenára a obrovsky milé prekvapenie. Že to vyzerá ako ten najlacnejší found footage mi prestalo vadiť v momente ako sa rozbehla zápletka o ktorej si dopredu netreba radšej nič zisťovať. Strašne sa teším čo natočí alebo napíše Byrkit ďalšie. 9/10 ()

Tom_Lachtan

Ve výsledku hodně sympatická záležitost, ale prvních cca dvacet minut jsem měl obrovský problém přežít, vypadají totiž jako hodně nepovedená vztahovka ve stylu "parta lidí se sejde v domě a začnou vyplouvat různá tajemství společné historie" atd. Což je specifickej podžánr, který zběsile nemám rád a minimálně polovina postav je v takových filmech plkózně natupělých, což se Coherenci naštěstí téměř vyhnulo (až na jednu postavu, která má bohužel asi nejvíc prostoru.). Ovšem hle, pak přikvačí velmi příjemné, osvěžující scifi, které si vystačí s hlavní zápletkou a zepár dobře zvolenejma rekvizitama. Sice by potěšilo aby například hlavní zápletku a princip filmu hrdinové neodhalili s pomocí tak příšerného deus ex machina, ovšem.. To se zrovna tady dá docela odpustit a i nad začátkem se dá přimhouřit oploutvené oko. ()

Xmilden

Zpočátku příjemně budovaná záležitost, pro kterou se označení Mindfuck přesně hodí. Tyto filmy dokáží s naším mozkem totiž docela pořádně vyjebkat, takže za chvilku už ničemu nerozumím a to co vypadá zpočátku v pohodě přehledné se stane zamotaným klubíčkem bez čouhajícího provázku. 55% ()

darkrobyk

Fajn guláš. Že se někdo posune v čase a vyskytne se vícekrát najednou, není ve filmu nic nového. Aby se začaly násobit reality celé skupině a jednotlivci se navzájem začali promíchávat....tomu říkám zábava. ,,Počkej, ty mně voláš!???!" ()

Hrabka

Filmy s touto tématikou mám hodně rád, takže jsem byl po prvních přicházejících záhadách hodně natěšený, co se bude dít dál. Bohužel se z toho ale stal až moc velký zamotanec, což mi trochu zkazilo zážitek. Naskytly se i divné momenty nezapadající tak úplně do nastavených "pravidel hry", nicméně atmosféra byla opravdu výborná. Asi se na to někdy podívám znovu a zkusím se tomu dostat víc pod kůži, ale momentálně se mi do toho moc nechce. Jak říkám, i přes ten zajímavý nápad mě to zase tak nevzalo. 65% ()

cheyene

Budu velmi stručný. Na Coherenci mě zaujala atmosféra snímku a konverzační styl, což často zastíní i jiné, akcí nadupané filmy. Vadil mi střih, zejména na počátku filmu. Hodnocení se pohybuje někde mezi 3 a 4*, pro netradičnost tohoto počinu se přikláním ke čtvrté hvězdičce. ()

WillBlake

Mysteriózní horor roku. A to se ani nejedná o mysteriózní horor. Povinnost pro fanoušky ručních kamer, letošního trháku Enemy a nekonečného množství realit. ()

TedGeorge

Mind-fuck je v tomhle pripade jeste hodne slaby slovo. Nezarucim vam, ze se vam to bude libit, ale urcite to chcete videt.... ()

JohnnyD

Dať Byrkitovi melón a pomocného scenáristu a bola by to ultimatívna pecka. Brilantná zápletka, ktorá správne graduje a hlavne záver, v ktorom sa otočí dovtedajší koncept filmu, je úžasný. Čo mi vadilo: 1. hrozný handycam (JA VIEM, že to je handycam, nemusíte mi to stále zdôrazňovať trasením kamery a zostrovaním/rozostrovaním!) 2. scenár nie je vypilovaný, úvodných 15 minút nikam neposúvajú postavy a je to len priemerné blablabla; scény, kde sa má vysvetľovať mytológia toho, čo sa deje (Schrodingerova mačka) sú strašne okaté - nič také by postavy nerozprávali. 3. záverečný záber je ok, no trochu odporuje zvyšku filmu a je celkovo nadbytočný. Inak luxusná sci-fi nezávislárna. Najlepšia od Primer. ()

playboxguest

Člověk musí překonat první unylou čtvrthodinku, ale pak se to celkem dá, chvilkama napne i přiřeže do křesla... ale konec už je zase unylej. Celou stopáž mě neopouštěl pocit, že pořádní scénáristé by z námětu vykřesali daleko větší pecku, která by mohla i zkultovnět. Tohle dopadlo spíš tak, jako by jste nepříliš zručnému děcku dali lego, ať postaví něco pořádného. Snaha tam je, ale talent znatelně chybí. 50% ()

Nin

Pěkný psycho. Vizuálně to působí dost amatérsky, téměř jako domácí video, ale naštěstí se na to dá zvyknout. Herci hrají překvapivě dobře a nakonec filmu podaří vykouzlit napínavá, nepříjemná atmosféra. Strach z neznáma je tu natolik velký, že je film místy až hrůzostrašný a slabším povahám by mohl dělat problémy. Film má zajímavý sci-fi nápad o rozštěpení realit, se kterým se snaží hlavní hrdinové popasovat. Občas přijdou se zajímavým nápadem, ale bohužel se pak ukazuje asi největší slabina filmu a tou jsou nepříliš dobré postavy. Bylo to asi náročné napsat tak, aby jim to nějak efektivně vyšlo, což ale bohužel dopadlo tak, že se mnoho se chová hloupě nebo aspoň nesympaticky. To by mi nevadilo třeba u béčkového hororu, jenže tenhle snímek má podle mě větší ambice a větší potenciál. Celkově je to ale velmi dobrá působivá podívaná. (8/10) ()

S.Quentin QUALE

Nízkorozpočtová mysteriózní zamotanost na palici, která je sice příjemnou změnou, ale zas až tak moc mě nebavila. Od podobného tématu bych očekával krom lehké paranoii taky nějakou thrillerovou atmosféru a konání. 65% ()

misterz

Tak toto ma teda dostalo, super príjemné prekvapenie. Po dlhom čase výborný sci-fi mindfuck, ktorý poriadne zamotá mozgové závity. Po obsahovej stránke absolútne dokonalé, tu je krásne vidno, ako ľahko sa dá natočiť za málo peňazí niečo extra zaujímavé. Stačí len nápad rozvinutý do dobrého scenára. Príbeh ma vcucol hneď od začiatku ako vysávač týždňový prach a až do konca mi nedal vydýchnuť, ktorý mimochodom, rozhodne potešil. Chcelo to len troška výraznejšiu mysterióznu, tajomnú atmosféru a snímok by bol dokonalý. Odporúčam všetkým, čo majú radi filmy na zamotanie hlavy. 85/100 ()

HAL

Written by Steven Moffat? Vážně to trochu působí jako nějaký z jeho lepších dílů Doctora Who, kde koherence logiky opatrně ustupuje brilantní nápaditosti s jakou rozvíjí originální zápletku. Jen místo rozjuchaného Doktora je tu v hlavní roli parta rozhádaně-přátelských párů, a díky dokumentární kameře a letmému rozebírání rozbitých vztahů tak přichází na mysl spíš depresivní Rodinná oslava od Vinterberga. Ta byla točená pod hlavičkou manifestu Dogma 95, a co je docela fascinující, Coherence by se pod jeho křídla dalo snad schovat taky, navzdory tomu že jde o hravé science fiction. 8/10 ()

Omnibus

"Zlomyslná kometa... mozečky nám prolétá. Zhrzená baletka tluče se(!) do hlavy... odlétá kometka, ráno vše napraví?" Kameraman v zácviku se marně snaží udržet kameru, zoom a asi i moč, zatímco partička osmi nesympatických užvaněných tydýtů (fakt jsem se snažil, vybrat alespoň jednu postavu, které bych mohl fandit, ale kde nic není, ani smrt nebere) vede otravné, rádobyvtipné a hlubokomyslné dialogy o ničem i o čemkoli. A aby mého neštěstí nebylo málo, začnou se ti tlučhubové množit jak coherentní králíci. Nic proti množení králíků, ani proti množení realit, to mohlo být i fajn, ovšem kdyby mi alespoň na jednom z nich alespoň trochu záleželo. Jo, to už jsem vlastně říkal. Se srdečným pozdravem "Koňskému anestetiku zdar! A aby nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil..." váš dvoupatrový Omnibus. V jiných VÝHONCÍCH reality samozřejmě i tří, čtyř... až nesčetněpatrový dabldekr :-). ()

Jordan

milujem tieto nezávislé mysteriózne filmy - je to konečné zúčtovanie s post-modernou, ktoré ja osobne nazývam neo-moderna; sú postavené na nápade, na silnom scenári a na jednoduchej forme; výborné ()

Anderton

Súčasná veda ponúka toľko teoretických poznatkov o fungovaní nášho sveta, že sa logicky raz za čas objaví film (väčšinou malý), ktorý si jednu z teórií vypožičia. Problémom je napasovať na ňu poriadny príbeh, pretože čisto o vede film byť nemôže. Byrkitovi sa podarilo napísať svižný scenár, ktorý sa síce zaoberá paralelnými svetmi, ale ako už vieme zo Solarisu, tak všetko v sci-fi je len zámienkou pre vyjadrenie sa k niečomu ľudskému. Teda k medziľudským vzťahom, ako sme svedkami aj v Koherencii. Alebo inak, všetko je metafora. Podstatné však je, že sme neustále v napätí, že príbeh nie je ani zďaleka predvídateľný a baví nás sledovať reakcie a chovanie ľudí v krajných situáciách. Jediným záporom je to, že film pôsobí amatérskym dojmom na poli spracovania. Jeho ultranízkorozpočtovosť sa miesi s faktom, že sa zrejme jedná o debut (napríklad nízkorozpočtové Primer, alebo Another earth pôsobia filmársky vyzretejšie). Našťastie je scenár tak zaujímavý, že sa tým nebudete zaoberať. To je dôvod škrtnutia jednej hviezdy, ktorú ale možno ešte pridám. ()

Frajer42 odpad!

Zřejmě tu nic pozitivního nevymyslím. Tento film je nadpozemská sračka. To se vám takhle jednoho večera sejde u večeře hromada ochotnických herců. Show začíná. Respektive show v žádném případě. Pouze nekonečné žvanění o naprostých hovnech. Velký zvrat filmu! Člověk v koutu duše doufá, že teď to bude zajímavější. Venku právě prolétává kometa a kdykoli zhasnou světla, tak se členové večeře náhodně promíchají se stejnými členy stejné večeře, ovšem jiného vesmíru, na což i přes pokročilé stádium debilismu asi 15 minut před koncem příjdou. V jiném vesmíru jsou to retardi úplně stejní, takže se po této stránce pro diváka nezmění k lepšímu vůbec nic a nuda nevesele pokračuje. Čekal jsem nějaké příjemné sci-fi o cestování v čase a dostal jsem pouze to cestování v čase. V absolutně debilním a silně amatérském kabátě. Zahrané skupinkou nudných a nesympatických debilů. Kameraman má na rukou zřejmě karpály, protože neudrží ani 30 sekund kameru v normální poloze. Většinu stopáže tedy vidíte například detailní záběr kousku stolu, či polovinu dveří. Z mého pohledu se jedná o naprosto nesledovatelný blábol. Absolutní odpad! ()