Reklama

Reklama

Obsahy(1)

18. leden 1943. Nacistické jednotky opět vpadly do varšavského ghetta s posláním, které již předtím plnily mnohokrát: shromáždit Židy k deportaci do tábora smrti Treblinka. Ale tentokrát je to jinak. Ozbrojení muži a ženy z židovské odbojové organizace proniknou do davu lidí, určených k deportaci. Poté, co je vydán signál, obrátí se proti svým utlačovatelům a udeří v zoufalém boji za svobodu Vzpoura, je pozoruhodně vyprávěný a dojímavý příběh o událostech a lidech, účastnících se největšího boje židovského ozbrojeného odporu vůči nacistickému teroru za druhé světové války. Režisér Jon Avnet zvolil energický polodokumentární styl, němž účinkují talentovaní herci jako Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Swimmer a další. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (46)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tři hodiny je opravdu moc, ale i přes natahované pasáže je Vzpoura působivou výpovědí o povstání ve Varšavském ghettu. Na televizní zpracování to má víc než solidní výpravu a zaujme i autentičností bojů, které živořící obyvatelé ghetta vedli s německou přesilou. Dalším aspektem, který filmu přidává na atraktivitě, je áčkové obsazení. Nevím, jestli to byl režisérův záměr, ale obsadit do rolí vůdců povstání dva židovské herce, Schwimmera a Azariu, bylo celkem trefou do černého. Potěší i pár štěků našich zástupců a mě docela překvapila účast Pavla Landovského a jeho dvě věty. 80% ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Strhující drama o židovském povstání ve varšavském ghettu roku 1943 vyniká silným (protože pravdivým) příběhem, výbornými hereckými výkony a (na televizní poměry) rozmáchlou výpravou a pečlivou režií. Ačkoli kamera často (pseudo)dokumentárně těká po scéně a přenáší divákovu pozornost od postavy k postavě, stále přesně víme, co se děje a kdo je kdo. A přestože z hodin dějepisu (či z dokumentu na luxusní dvojdiskové DVD edici, kterou naši distributoři z nepochopitelných důvodů ignorují) víme, jak vše skončí, podvědomě si skoro přejeme, aby tvůrci historii přepsali. Pokud je snímek míněn jako pocta obětem i (těm několika) přeživším, pak je to pocta filmově více než povedená. ()

Reklama

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Překvapivě velice dobře zpracované téma holokaustu a partyzánské vzpoury proti nepřemožitelnému Německu. Na TV produkce film překvapuje zdařilou velkolepou výpravou a velice dobrými hereckými výkony. Nechybí zde ani přiblížení historie (skutečné postavy ve velení německých armád) ani propracované akční scény (dobývaní továrny a spousta dalších). I přes tříhodinnovou délku film nenudí ba naopak zaujme a donutí diváka postavám fandit. ()

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Ti, kteří se nevzdali naděje a odmítli jen nečinně přihlížet masovému vraždění vlastního lidu a rozhodli se dát najevo odpor si určitě zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Tenhle film je k tomu možná dobrým krokem, ale pořád je to tříhodinové plánování a mluvení s trochou akce ke konci. Natočeno je to se strašlivým odstupem, jakoby se autoři báli přilačit na pilu nebo vydolovat z diváka nějakou tu slzu. Všichni herci jsou navíc neskutečně nevýrazní a angličtina s polským přízvukem jim zrovna na charismatu nepřidá. Nemám nic proti tomu, aby se dění v Polsku natáčelo anglicky, ale na Němce nemluvící německy byl opravdu divný pohled. Mimochodem mi trochu zatrnulo z toho, že takhle zníme my, Češi, anglicky mluvícím lidem, protože to skutečně trhalo uši i mne. Stručně jasně pokus dobrý a obdivuhodný, ale jako celek nezajímavé. A televizní zpracování film taky nezapře.... ()

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Skvely film o polskych zidoch vo varsavskom ghette, ktory ma okuzlil samotnym spracovanim do konecnej podoby, aky som ho mal moznost vidiet v tomto filme. Aj samotne branenie poliakov voci nemeckej presile bolo strhujuce a dobre prevedene na obrazovku. Padajuce Molotovove koktejly na nemeckych vojakov a na tank bol super a to hlavne od tej zeny, co to hadzala zo strechy, kde bola priputana na lane. Vo filme si zahrali dost znamy herci a dokonca sa aj dostal priestor pre slovenskych hercov, ale len v kratkych usekoch, ako bol Andy Hryc a Monika Hilmerova. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (10)

  • Zimné scény sa natáčali niekoľko hodín v horúcom počasí. (martincba)
  • Varšavské židovské geto vytvorili v Bratislave na nábreží Dunaja remeselníci z Terchovej, ktorí sa osvedčili aj pri filmoch Dračie srdce (1996) a Mierotvorca (1997). (krasomama)
  • Dobové uniformy a výzbroj zapožičal zberateľ z Balkánu. Počas natáčania sa zopár vecí "postrácalo", najmä slovenským komparzistom. (martincba)

Reklama

Reklama