Reklama

Reklama

Obsahy(1)

18. leden 1943. Nacistické jednotky opět vpadly do varšavského ghetta s posláním, které již předtím plnily mnohokrát: shromáždit Židy k deportaci do tábora smrti Treblinka. Ale tentokrát je to jinak. Ozbrojení muži a ženy z židovské odbojové organizace proniknou do davu lidí, určených k deportaci. Poté, co je vydán signál, obrátí se proti svým utlačovatelům a udeří v zoufalém boji za svobodu Vzpoura, je pozoruhodně vyprávěný a dojímavý příběh o událostech a lidech, účastnících se největšího boje židovského ozbrojeného odporu vůči nacistickému teroru za druhé světové války. Režisér Jon Avnet zvolil energický polodokumentární styl, němž účinkují talentovaní herci jako Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Swimmer a další. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (43)

tahit 

všechny recenze uživatele

Je možno říci, že nepochybně film zatraktivňuje hvězdné herecké obsazení. Boje německých vojáků pod vedením generála Stroopa ve varšavském ghettu proti židovským povstalcům působí hodně autenticky a závěrečný masakr, to je tedy síla. Samozřejmě nevím, jaká je míra věrnosti vůči skutečným faktům, avšak hodně důležité na tomhle filmu je ovšem to, že předává svědectví o povstání způsobem víc než přesvědčivým. Ne, že bych zrovna židovský častý pocit výlučnosti miloval, ale tady jsem s nimi soucítil. ()

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Ti, kteří se nevzdali naděje a odmítli jen nečinně přihlížet masovému vraždění vlastního lidu a rozhodli se dát najevo odpor si určitě zaslouží, aby se na ně nezapomnělo. Tenhle film je k tomu možná dobrým krokem, ale pořád je to tříhodinové plánování a mluvení s trochou akce ke konci. Natočeno je to se strašlivým odstupem, jakoby se autoři báli přilačit na pilu nebo vydolovat z diváka nějakou tu slzu. Všichni herci jsou navíc neskutečně nevýrazní a angličtina s polským přízvukem jim zrovna na charismatu nepřidá. Nemám nic proti tomu, aby se dění v Polsku natáčelo anglicky, ale na Němce nemluvící německy byl opravdu divný pohled. Mimochodem mi trochu zatrnulo z toho, že takhle zníme my, Češi, anglicky mluvícím lidem, protože to skutečně trhalo uši i mne. Stručně jasně pokus dobrý a obdivuhodný, ale jako celek nezajímavé. A televizní zpracování film taky nezapře.... ()

Reklama

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Okolo Varšavy sa tiahne obrovský tehlový múr oddeľujúci štvrť známu ako varšavské getto. Žije v ňom od 300 do 450 tisíc Židov. Keď ich Nemci začnú deportovať do koncentračného tábora v Treblinke, začne svoju rezistenciu Židovská bojová organizácia, ktorej aktivita vyvrcholí 18. januára 1943. Film rozpráva príbeh o židovských bojovníkoch, ktorí bránili varšavské getto proti nacistami. Tento vymyslený sci-fi príbeh, ktorý má urobiť so židov hrdinov, natočil žid Jon Avnet a natáčalo sa tiež v Bratislave. Jednak o nejakých koncentračných táboroch sa dozvedeli až Američania v roku 44 a preto bolo nemožné aby sa z poza múru getta niektorý žid dozvedel o koncentrákoch a po druhé židia nemali samozrejme žiadne zbrane. Jedná sa o čisto priemernú snímu, avšak pozdvihuje ju priam až hviezdne obsadenie (Leelee Sobieski, Hank Azaria, David Schwimmer, Jon Voight, Donald Sutherland). ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Překvapivě velice dobře zpracované téma holokaustu a partyzánské vzpoury proti nepřemožitelnému Německu. Na TV produkce film překvapuje zdařilou velkolepou výpravou a velice dobrými hereckými výkony. Nechybí zde ani přiblížení historie (skutečné postavy ve velení německých armád) ani propracované akční scény (dobývaní továrny a spousta dalších). I přes tříhodinnovou délku film nenudí ba naopak zaujme a donutí diváka postavám fandit. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Dám 3*, pretože miestami je to naozaj dobrý film. Ale pri jeho sledovaní ma stále napĺňal pocit skepticizmu voči americkým spracovaniam udalostí 2. svetovej vojny. Jednoducho sa neubránim dojmu, že (až na svetlé výnimky) dokážu dôveryhodne sfilmovať 2. svetovú len Európania, čiže národy, ktoré ju zažili na vlastnom území a bola im teda bližšie (doma!) než ktorémukoľvek Američanovi. Dvojnásobne to platí o televíznych filmoch, ako je aj Povstanie, kde sa nekladie silný dôraz na detaily, niektoré aspekty života počas vojny sú podcenené a iné naopak preháňané na efekt a vkus otupeného amerického diváka. Nedokážem prehryznúť Hanka Azariu s dobre živeným a svalnatým telom (do pol pása vyzlečeným), ktoré sa lesklo olejom, aj keď bola zima a skvelo sa medzi chudými Židmi ako reklama na reštauráciu a fitness centrum v jednom... a podobné obety na oltár estetiky či filmovej atraktivity, ktoré sa však rúhajú skutočnosti. To by si Spielberg alebo Polanski nedovolili. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (10)

  • Zimné scény sa natáčali niekoľko hodín v horúcom počasí. (martincba)
  • Ve filmu je použitá  replika tanku Tiger 1 na podvozku středního tanku T-34/85. Stejná replika se objevila i ve filmu Zachraňte vojína Ryana (1998). Ve skutečnosti byl tank daleko větší ve srovnání se středními tanky. (Lucas87)
  • Uniformy vo filme sú autentické, pochádzajúce zo 40-tých rokov. (martincba)

Reklama

Reklama