Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

fabecc1222

Staršně moc bych si přál, aby film podobného rozpočtu a potenciálu byl kvalitní, a dostál kvalit jména toho, po kom je pojmenován. Jenže prostě už po třetí to u Jákla není úplně dobré, a ukazuje se, že největší chybou jeho filmů je on sám jako režišér. Ať se prosím pro příště drží už jen producentské židle, a režisérské křesílko už přenechá někomu jinému. Žižka za mě selhává v základech jako je výstavba dobrého hlavního charakteru, kde si nedovedu představit, že neznalé publikum dokáže Žižka nějak zaujmout, protože je prostě strašně nevýrazný a plochý. I samotnej příběh je bohužel značně obyčejný a nezajímavý, když si člověk vezme dobu, v jaké se odehrává, a jaké věci se na pozadí odehrávají, tak z toho jde vyšťavit spousta věcí, a ne prostě ve výsledku obyčejný hon na padoucha v lese, měnící se ve velkou love story (šíleně špatná scéna se skokem do vody, to jako fakt myslíte vážně, že něco takového se mohlo udát?). Nejsem expertem na dobové oblečení, výzbroj...Ale nelze říct, že by v tomto ohledu něco budilo nedůvěru, stejně tak tu vyzařuje taková dobová špinavost. Ale na dobrý film je to prostě málo. Každopádně si nemyslim, že takovýto film má šanci prosadit se v zahraničí, i přes účast několika známých jmen, kteří si ale bohužel, a asi i trochu dle očekávání, došli jen pro zaplacení faktury, bez většího zápalu pro věc. ()

JohnSmith

Když se koukám na zdejší recenze a hodnocení, tak si vzpomenu na hlášku páně Trautumberka: To kyselo je moc kyselý, bramborák je moc bramborovej. Českýmu divákovi se prostě nezavděčíš, a to, že se Jáklovi povedlo natočit Žižku, tak jak ho natočil, tedy jako historický velkofilm v hollywoodském stylu, leží spoustě lidí v žaludku. No to jsme prostě my, závistiví Češi. Jasně, nemusí se film každému líbit, ale pokud někdo čekal, že se bude jednat o přepis historie, tak ať si zajde radši do nějaké knihovny. My ostatní a díky bohu, není nás málo, jsme si film hádám užili. Tedy alespoň já. Výborná kamera, výprava, hudba, akce (byl jsem na nepřístupné verzi), a hlavně skvělý Ben Foster. Pár věcem jsem se musel trochu smát, třeba výkonu a jazykovému "umu" pana Vetchého, naštěstí jen pár vteřin a také několikavteřinovému výstupu pana Vašuta. Ale ten aspoň fakt umí anglicky a jeho angličtina zní jako angličtina, ne jako když chrápe kůň. Příběh je pouze inspirovaný Janem Žižkou a upřímně, kolik toho o Žižkově životě víme. Zas tak moc toho nebylo, zvlášť ne o tom, co dělal, než byl slavným vojevůdcem, takže prostoru tady měl Jákl opravdu hodně. Prostě se mu to povedlo, je to skvěle natočené, svižné, nenudí to, prostě parádní film do kina a určitě se na něj ještě jednou podívám, protože to stojí za to. ()

Krysa SPK

Po zhlédnutí Jana Žižky na Netflixu v CZ dabingu - jak dabing nesnáším, tak tady mi ta čeština sedí víc - zvedám o jednu hvězdu.  Některá negativa převládají, ale snaha se cení. Hlavně hudba, Ben Foster, krásy české krajiny a dechberoucí scéna se lvem jsou hlavní přednosti, díky kterým by film neměl uniknout Vaší pozornosti. A to nejdůležitější nakonec: je to MADE IN CZECH REPUBLIC.  🇨🇿 ()

lucascus

A já se holt nemůžu přidat k té negativistické vlně, která se tady povětšinou vede. První polovina filmu byla hodně silná, bavil měl Ben Foster i Til Schweiger, kterým jsem prostě ten středověk věřil. Kostýmy i prostředí mě do temnoty středověku taky dokázaly protlačit. První polovina film byla, myslím, dobře zvládnuta i historicky (minimálně kontextem), přestože množství děje vychází z čiré fabulace scénáristy. Mocenské intriky mezi Rožmberkem, Václavem a Zikmunde a jejich poskoky byly zajímavé a ženská (sic smyšlená) postava dobře tyto události propojila. Škoda jen, že film nebyl více propojen s Husem a prostředím Prahy. Rovněž mě zklamalo to hradní prostředí - král, trůn, a kolem prakticky nikdo, to tam na tom dvoře seděl jako sám? :) Scénu se lvem nekomentuji - nepomohla ničemu a působí směšně. Ve výsledku fajn film, který stojí za to zkouknout. ()

hroubek

Čekal jsem průser a dostal jsem neurážející film na Netflixu. Vidět to v kině tak prskám, takhle je to nic proti ničemu. Osobně jsem Petru Jáklovi fandil, aby se film, co nejvíce povedl a vydělal, co nejvíce peněz. Jákl dal do projektu srdce a hodně své energie, a to větší škoda je, že to úplně neklaplo. Největší problém vidím ve scénáři, ke kterému se pak váže problém s rozpočtem. Na české poměry je ten rozpočet neskutečný, na zahraniční poměry je to prostě málo, zvláště když točíte nákladnou historickou podívanou, ve které chcete velkolepé bitvy, opulentní záběry a další věci. Kdyby byl scénář lépe vystavěny, tak se mohlo lépe pracovat s rozpočtem a některé věci by fungovaly lépe. Jákl se jako režisér hodně snaží, ale na některé věci prostě nemá zkušenosti a cit. Ben Foster je fajn, ale ani v jedné scéně jsem z něho necítil, že by měl být ten geniální vojevůdce. Sophie Lowe není špatná jen mi tady vůbec neseděla. Caine, Schweiger, Goode nebo Møllera jedou na půl plynu a je velká škoda, že z nich Jákl nevytáhne lepší výkony. Samotný film má několik hodně povedených momentů, ale je to prostě málo. Nejhorší na celém filmu je vykreslení samotného Jana Žižky, který je zde podán jako zuřivý voják, které mu někdo musí otevřít oči, aby viděl, co se děje. Práce s jeho charakterem je prostě špatná. Jan Žižka není vyloženě špatný film, jen doplácí na to, že tvůrci chtěli říci hodně a při tom neřekli skoro nic. ()

Timak

Oceňuji hlavně vyobrazení naší krásné krajiny, především okolí Dolského mlýna. Tam se toho natočilo požehnaně. A co mě nejvíc překvapilo, byl výkon Bena Fostera. Jeho performance byla totiž vážně skvělá. A to byl jeden z důvodu, proč jsem se původně na film moc netěšil. Překrucování dějin je až do očí bijící, ale o to tady beztak nešlo. Ve filmu si zahrálo hodně našich legend, ale překvapivě dostali hodně málo prostoru, což paradoxně nebylo na škodu. Jako mě to vážně docela bavilo. Mělo to hollywoodské parametry, stylovou atmosféru, syrovost a surovost. Za mě na podobné úrovni jako The Last Duel, jen v menším měřítku. “Vozová” (ano, byl tam jeden vůz) byla úchvatná. Jo a v dabingu to snad bylo ještě lepší. ()

zdenny

42 %. Ihned po zhlédnutí jsem dal 62 %. A to proto, že jsem tento film hodnotil žánrově jako dobrodružný. Jenže... Film se jmenuje "Jan Žižka" - a to je velmi citlivé téma, protože se vztahuje k jedné z největších postav naší české historie. Gratuluji Petru Jáklovi za doktorát z historie! To, co se nepovedlo houfu skutečných historiků (zmapovat život Jana Žižky na začátku 15. století), se Petru Jáklovi povedlo ve dvouhodinovém filmu. Jak pan Jákl umí žonglovat z fakty, nám ukázal již ve filmu "Kajínek". Nyní k tomu přidal i žonglérství s historickými reáliemi. Už před předpokládaným natáčením jeden můj kolega prohlásil: "nechte Žižku Čechům". Bál se, že by tuto osobnost zpracovávali Američané. Nakonec se tak nestalo. Ale že je film určen i americkému diváctvu, je zcela evidentní. Když se po zhlédnutí zeptáte amerického diváka, kdo to byl Jan Žižka, zcela určitě vám odpoví: ten, co měl červy v oku. Film byl točen právě pro takové publikum. Finanční motivace je zcela evidentní. To bych Jáklovi nezazlíval - proto se filmy točí. Kategoricky mu ale zazlívám název filmu a z mého pohledu nebetyčnou drzost natočit dobrodružný film nesoucí název jedné z největších a (hlavně tedy) nejznámějších postav české historie. Nanejvýš mě dokáže vytočit plochá věta "inspirováno skutečnými událostmi". Pak už si tam režisér může dát a dělat, co chce, protože se přece jedná o "autorský scénář". Co se mě týče, hodnotil bych, jak jsem uvedl na začátku, třemi hvězdami a to za předpokladu, že by se film jmenoval např. "Jan Žižka a Kateřina" nebo "Jan Žižka - krvavá romance". Dát ale filmu nekompromisní název "Jan Žižka" a víceméně si vyfabulovat, co tak asi mohl v roce 1402 Jan Žižka dělat, to je prostě drzost non plus ultra. Je to přesně materiál pro dnešní mladé, kteří toho k vědění zas tak moc nepotřebují. A to, prosím, si Jana Žižku nijak neromantizuji. Další samostatnou kapitolou je postava Kateřiny. Film se klidně mohl jmenovat "Kateřinino středověké dobrodružství - kterak Kateřina ztracená v lese plavati se naučila, v jeskyni Honzovi oko zachránila, předávána od únosce k únosci byla, načež lásku svou životní našla". Motiv lásky přece musí být v každém takovémto filmu. Např. "Nepřítel před branami" a milovník Zajcev. Závěrem snad jedna rada: Petře, ponechej základní materiál, přidej tam nějaké draky a pojmenuj to třeba "Legenda o středověkém Johnovi". Jinak, co musím vyzdvihnout, je velký talent pana Jákla na shánění peněz. ()

VasaX

Já nevím, jestli Jákl chtěl točit historický film, nebo Hollywoodský velkofilm, ale natočil si tak leda předraženou fanfikci o Žižkovi, která není ani jedno. Je to hrozná slátanina, která místo USA vytěžila spíš Velkou Ameriku (co jsem slyšel tak vlastně doslova). Jákl si k tomu nabral řadu B a C herců ze zahraničí a dokázal je proměnit na nezajímavou šeď. Caine to ve svých skoro devadesáti všechno neutáhne, Ben Foster podává rozpačité výkony a Sophie Lowe funguje jak duchem nepřítomná. Nejzajímavějeí je asi Matthew Goode jako Zikmund. Zbytek nestojí ani za zmínku. zahraničním smutně sekundují herci čeští, kteří by, kromě Rodena, v lepších rolích možná byli i zajímavější. Teda kromě Cristovaa, který tam je až příliš na to, že hraje jak z estrády. A takhle to Jákl bastlí dlouhé dvě hodiny. Aby toho nebylo málo, jsou ty dvě hodiny plné nesmyslů veškerého rázu, jako by nad scénami a záběry nikdo nepřemýšlel a nikdo to při natáčení nehlídal aby řekl "Hele, tohle nejde, to je úplná pí**vina, stop, znova a jinak." Ale co se nezvládlo u jednotlivých scén, tak se nezvládlo i u celého konceptu. Zorientovat se v ději a najít v tom nějakou hlavu a patu, o to hůře kostru dobrého vyprávění, to je fuška. Já se těšil, i přes hrůzné zkazky. Mám rád Kingdom Come a chtěl jsem mít rád i "Medieval". Ale kdejaké fan-video šermířů či přátel různého fantasy je po vícero stránkách lepší jak tohle. A to s ochotnickými herci i rozpočtem. Nechápu, jak tomu někdo dokázal dát maximální hodnocení, pokud u sledování nebyl celou na nějakém supervlasteneckém ketaminu. Jákl může být ceněný jako kaskadér. Mohl být ceněný jako producent - přeci jen vyhrabat na tohle půl miliardy a dát to dohromady, to je výkon. Ale scénář a režii už měl svěřit někomu jinému. Věřím, že by to pak na ty peníze i vypadalo a snad by to za to i stálo. Škoda. Tak nějak jsem doufal že tohle nakopne českou filmařinu dál k velmi zajímavé a bohaté české historii po tom, co vytěžila období druhé světové až po devadesátky jak polská příhraniční těžba uhlí. ()

bizz_mjc

Pobíhání v lomu, jestřáb, pobíhání v lese, jestřáb. A ňáký postavy v pěkných kostýmech a hezkých lokacích, které slušně odpromovaly ČR. Celkově nesourodé. Jako televizní film asi dobrý, ale na Hollywood se to koukalo z kolíbky. ()

Tomatáš

Sorry,ale tohle je prostě prahsprosté znásilňování dějin po všech stránkách..chápu,že s tím prof. Čornej nechtěl mít nic společného.. ()

vyfuk

Na Žižkovi je nakonec asi nejbláznivější to, že skončil přesně tak jak jsem si myslel. Něco z čeho si bohužel nesedneme na prdel a bude to lízat hranici nadprůměrnost. Strašně jsem si přál, aby byl film lepší. Aby to byl epický velkofilm. Čekal jsem na to asi sedm let. A šel bych na to, i kdyby to mělo 50 %. O to víc je mé určité zklamání, že nakonec to na hodnocení relativně sedí. Nejhorší je, že objektivně nevím, jak to zhodnotit, protože se pohybuji na hranici subjektivity. Na mě strašně chaotické, kdy nevím, kdo je s kým, proč není a teď je a podobně. Chápu, že tehdejší intriky byly komplexní, ale za mě není šťastné, když chcete divákovi prvoplánově zamotat hlavu. Rozhodně nehodlám rozebírat věci ohledně historické přesnosti. S tím, jaký meč v té době existoval a jaký ne jděte do prdele. Tohle je fikce a rozhodně tady nebudu brečet, že se Žižka zamiloval do nějaké princezny. Navíc, kdo by se do Lowe nezamiloval. Za mě spíše šlo o to, že Jáklovi chybí nějaké to řemeslo. Jde na to straně uspěchaně, něco bych dal jinam, jinak, vystřihl atd. Jasně, nikdy nebudu na jeho pozici. I tak mám nárok říct, že mi tam něco neštimuje. Taky natož, že jde o epický velkofilm bych čekal trochu megalomanštější hudbu, která by mi potáhla za srdce. Nemuseli bychom řešit velká jména, ale ta hudba zde rozhodně nevyštípala maximum. Když budu extrémní, tak místo úplně zbytečného Caina se mohl na hudbu najmout Zimmer, který by to neměl daleko a asi by prodával dnes i víc než Caine, který se zdá, tam skoro byl hlavně kvůli kalkulu. K tomu eště třeba scéna, kde se ukáže Žižkova taktika je sice zajímavá, že je zde takový prvek, ale pak se člověk zamyslí, že to působí trochu nahodile a neepicky. Na epický film. Neepicky hlavně protože, to je jakoby roztržka na úrovni hospody, kdy Miluna spala s Pepou. Použití motivů s Ktož sú Boží bojovníci je také zajímavy, ale použít ho při pohřbu působilo spíše trapně. Je to jako na rozlučce se svobodou místo Malá žužu zahrát Liza a Wendy. Musím ovšem uznat, že finále bylo docela strhující. Jenže už jsem se u seriálů naučil, že nechci hodnotit celek jen podle konce. Proto budu bohužel tvrdý, ale upřímný. Žižka není české Statečné srdce. Z celého svého bych si přál, aby to tak bylo. Ale ty zádrhele a nějaké přitažení za vlasy je tak silné, že to nejde. Bohužel. ()

Kali4

Nezajímavé postavy, hrozný střih a totální zkratkovitý pralesní chaos v druhé půlce, který trvá až do konce a kde jsem netušil, kdo kde je a co kdo dělá. Zikmund za celou dobu nevystrčí p*del z kostela, kde se pořád jen modlí. Zbytek postav jen migruje z místa na místo a formou monologů vysvětluje, co a proč se zrovna děje. Proč to postavy vysvětlují? Protože bez toho by nikdo nepochopil, o co vlastně ve filmu postavám jde, vyprávění v tomto směru naprosto selhává. Proto si film vypomáhá neustálým slovním popisem. Kdyby se to netočilo u nás a o našich, film by měl sotva 55 procent. ()

Honzox

Kdybych to měl říct úplně nejbanálněji, tak už dlouho jsem se v kině u filmu takhle nenudil. Teď abych to trochu rozvedl. Za prvé je dobré zmínit, že nejsem žádný velký historický detailista. Je mi ve výsledku jedno kdo v čem chodí, čím bojuje apod. Historii mám hodně rád, ale v těchto "maličkostech" jsem se nikdy moc nevyznal. Historický film totiž nemusí být natočen přesně podle učebnice dějepisu, aby se jednalo o filmařsky zábavné a dobře natočené dílo (např. Gladiátor). Nebyla to tedy historická autentičnost, co mě nakonec přitáhla do kina. Chtěl jsem vidět, jak se tento film popere se samotným Žižkou, mýtem kolem jeho osobnosti z předhusitské doby. Koneckonců jde o jednu z nejdůležitějších osob naší historie. A výsledek? Hořké zklamání. Ve filmu jde o hrozně plochou postavu, u které sice povrchově chápete jeho vnitřní motivace, ale nedovedu si představit, jak by se z tohohle filmového Žižky měl stát ten Žižka, o kterém jsme se všichni učili na základní škole. Ve výsledku jde o jakousi středoevropskou variaci na Robina Hooda, jehož bojovou taktikou většinou bylo naběhnout na bandu nepřátel zezadu a totálně je zničit. Nic chytrého ani vyspělého. Nic co by dělalo Žižku Žižkou. Jediná scéna, kde Žižka projeví náznak taktické vyspělosti je pro jistotu celá natočená v mlze (po vzoru Gray Mana), protože co kdybych jako divák chtěl náhodou něco vidět. V kontextu celého filmu jde o poměrně zaměnitelnou postavu. Bohužel tenhle za mě největší nedostatek nevylepšují ani ostatní složky filmu. Scénář je mizerný, režie je nudná. Druhá polovina filmů sestává z nepřehledně seřazených scén, kdy lidé běhají po ploše zhruba tří kilometrů čtverečních, náhodně se potkávají a brutálně se řežou, zachraňují se a osvobozují se. Absolutně jsem nevěděl, co se na plátně děje. To samé pak bohužel platí i o akčních scénách, které nejsou moc dobře sestříhané. Když to tak všechno vezmu, moc dobrý film jsem nečekal, ale doufal jsem, že pod tou tunou mrtvol a rozdrcených lebek najdu aspoň náznak toho něčeho, kvůli čemu film vůbec vznikl. Nenašel jsem. ()

Vironey

K Žižkovi už toho bylo řečeno i nacintáno mnoho, za mě největší problém filmu není ani laciná výprava, ani nesmyslný scénář, ani špatná režie. Největší úskalí celého vyprávění je berlička v podobě násilí, která má odvést pozornost od výše zmíněných problémů. Násilí ve středověkém příběhu o lapkovi dává naprostý smysl, to ano, nicméně násilí lze zobrazit ve třech úrovních - decentně v náznacích, což pak působí bezkrevně (příběhově i doslovně). Nebo naturalisticky až explicitně, což často dodá filmu švih a šťávu (opět na podporu vyprávění i doslovně). A nebo taky zcela obscénně ve stylu horrorové exploatace, což má za cíl jedinou věc, a to šokovat a odvést pozornost od slabosti nedostatečné filmařiny. A u Žižky najdete celou paletu od užitečného po naprosto samoúčelné násilí. Nepochybuji o tom, že ohledně zobrazení určitých scén je Jákl historicky akurátní a že v reálném středověku se děla větší zvěrstva a větší hnusy - na druhou stranu, film je hlavně o vyprávění příběhu a v tom Jákl za mě selhal (i když jsem mu ten úspěch fakt přála, protože takovej cirkus ukočírovat u nás zatím nikdo jinej nezvládl). ()

Marrdaa

Ktož využil jména Jan Žižka k lesní hře na babu? Petr Jákl. Ale aby to bylo fér, vybral si velmi špatně zpracovatelné téma, které by se jen těžko dalo obsáhnout do dvou hodin tak, aby zahrnulo vše a nepůsobilo jako časosběrný dokument. V jeho rukou jsem tušil, že se nebude jednat o přesnou reprodukci husistkých tažení a několika vymyšlenými charaktery si jistě vypomůže ke gradaci dramatu. Nicméně, to co jsem teď viděl mne velmi nemile překvapilo. V podstatě se jednalo o jakéhosi křížence Suzanne Collins s Robertem Rodriguezem. Jeskynní lovestory, střídají téměř neustále sadistické výlevy, děj se točí pořád dokola, aniž by se někam hnul a většina přechodů scén nedává smysl. Krom toho je to z historického hlediska absolutně vytržené z kontextu. Vzhledem ke zmatečnosti celého filmu jsem se dlouho domíval, že jsem přišel na sestřih všech cut scén a to i proto, jak bitvy působily lacině a nedotaženě. Vlastně by se ten film mohl klidně jmenovat "O loupežníku Rumcajsovi (hardcore verze)" těch posledních pár faktických vět před titulkami na tom bohužel nic nemění. Ale abych jen nedštil oheň a síru, tak bych chtěl pochválit kameru, díky níž celý snímek nepůsobil jako úplné béčko a kdyby se zvukové efekty neprojevovaly vpodstatě pokaždé, když se v záběru pohnul list na stromě, mohl bych práci se zvukem pochválit taktéž. ()

Ravi

Český film ve světovém rozměru. Všechna čest Jáklovi a všem lidem, kteří s ním film utáhli. Tento projekt je na náš rybníček opravdu velký a ve vší nezkušenosti s takovými projekty u nás, je výborný. Určitě by se to dalo udělat lépe, to jo, ale srovnal bych to trochu s šancemi u outsidera vyhrát na světovém šampiónu - vidíte tu píli, ten zápal, ten potenciál, a cítíte, že by to mohlo být euforické, ale zároveň víte, že když někde nesednete všem, tak to lidem nemusí stačit. Jako tady. Nevyhrál na celé čáře, ale rozhodně se není za co stydět a já jsem teda určitě fanda a věřím, že bude příště a vyjde to ještě líp. S tím, co Jákl měl (na české poměry šíleně moc, na světové ještě dost málo), tak ten výsledek stojí za to, opravdu jo. Nejen, že je to chytře natočeno, ale i skvěle napsáno a zahráno. Citlivá, jemná a velmi uvěřitelná a dospělá milostná linka, přerod v lídra, hledání hodnot, vnitřní rozpory, velká evropská politika, uvěřitelné a velmi dobře napsané vedlejší postavy. Skvělá hudba s opakujícím se podkresem husitského pochodu. Jako velký světový válečný velkofilm plný bitev - ahhh to ne. Ale jako propracovaný a postavami skvěle propletený úvod k nějaké trilogii? Úplná bomba - a neříkejte, že ne! Těch posledních pár minut mě naběhla husí kůže, fakt jo. Já bych si strašně přál, aby to byl úvod do trilogie a Jákl dostal peníze na dva další filmy. Ale i tak pro mě je Žižka zhmotnění snů o tom, jak by vypadal potenciál české kinematografie, kdyby se místo pár milionů na kdejakou hovadinu dalo jednou za čas do pořádného filmu. Fandím 90% = 5-/5 ()

KASUGI odpad!

Film by se měl jmenovat: Žižkův prodloužený víkend. Kurva fix!!! Nejdražší český film všech dob o největším českém vojevůdci a krom úvodu v Itálii se celý odehrává v rozmezí dvou- třech dnů?!!! Koho taková debilita napadla proboha? Nevybavuju si jediný historický kousek ve světové kinematografii, kde by nějaké existující historické osobnosti věnovali tvůrci tak krátký čas. Jako kdyby Gladiátor končil v momentě, kdy Maximus najde svou zavražděnou rodinu a pak se napsalo v titulkách, že se stal slavným gladiátorem, který porazil císaře. Co se týče neustále omílané nepřehlednosti a zmatených střihů, není to bohužel jen záležitost akčních scén. Ty střihy jsou debilní a i ve scénách dialogů a všeho ostatního: Schweiger kouká z okna, vidí, že Kateřina nepřijela /střih/ ani ne vteřinový záběr, jak lidé vypouštějí holuby /střih/ ani ne vteřinový záběr, jak holuby letí /střih/ noha zbrojnoše stoupne v lese na kládu... WTF? Nebo v hospodě ty zběsilé střihy, jak se tam chlapi smějí a chlastají až mě z toho bolela hlava a několikrát jsem se přistihl, že kontroluju, jestli jsem v přehrávání neklikl omylem na rychlost 1.25, či 1.50. Celé to pak působí, jako kdyby musel Jákl zkrátit hotový film nekompromisně o deset minut, ale místo toho, aby vypustil nějakou nedůležitou scénu,tak by to dělal tím způsobem, že by z každého už sestříhaného záběru ještě ustřihl jednu dvě vteřiny. Schválně jsem si před i po Žižkovi pustil dva jiné historické filmy, ve kterých byly záběry pochopitelně dlouhé/ krátké přesně tak, jak mají být. Co se přepáleného rozpočtu tohoto víkendového LARPu týče (za ty prachy bych natočil desetidílnou fantasy ságu á la Hra o trůny), lidé tady zmiňují, že půl miliardy korun českých  při převodu do amerického dolaru dělá ve výsledku nízkorozpočtový americký film a jako takový je slušný (tak určitě, jedna vozová hradba s cca 18 husity vs 20 královských pěšáků a jízdy tvořené devíti jezdci je maximum cringe). Logika úplně debilní. Nebylo by lepší za tyhle prachy natočit ryze český historický tříhodinový spektákl, který by se svou vymazleností a kvalitou dostal i do zahraničí? Ne. Radši pojďme ani nalevo ani napravo a natočme nízkorozpočtové béčko, na které nikdo v Americe nepříjde. Nebo si snad někdo myslel, že průměrného hamburgerem vyžraného amíka zajímá, jak kdysi nějaký Žižka z Čech trávil sobotu a neděli? Ona by beztak ani první varianta nefungovala. To by totiž musel točit schopný režisér. Jákl není schopný, on vlastně není ani režisér. Jákl je jen generátor náhodných scén a postupů, které za posledních X let viděl u filmu. Letící orel, úvodní prolog, z něhož při fade-outu zůstane svítit poslední slovo, Žižka a jeho pobitevní rituál s hlínou a hromada dalších věcí. Za závěrečnou hudební vykrádačku Posledního samuraje jsem se úplně styděl. Postavy špatně napsané, áčkoví herci nemají co hrát a jsou špatně vedení (viz Caine ve voze a jeho přiblblý výraz do prázdna) A ten scénář je prý dlouhodobě několikrát přepisovaný? Jako fakt? Dobrou polovinu filmu jsem nedokázal popsat, co je na tom příběhu tak debilního, až teprve u scény, kdy Žižka s Kateřinou čekají v jeskyni až opadne voda, mě to praštilo přes ksicht. Úplně mi to připomělo ty bezdějové Youtube kraťasy, kde si kamarádi, co dělají šerm, natočí nějaký souboj a aby to jakože bylo spojené jakýmsi takýmsi dějem, tak tam strčí nějaké postavy, jak se baví o hovně. Půlka lidí je tady posraných z jakože násilí? Lidi, boha jeho, kolik toho máte nakoukáno? Váš první historicý film v životě? TVL když vezmu jenom třeba scénu řezání hlavy (mimo obraz) Benu Cristovaovi, tak 40 let stará scéna, kde Conan seká hlavu Thulsa Doomovi, si vytře prdel s celým Žižkou. Opravdu se v hodně silných uvozovkách "těším", co zase Jákl příště natočí, pardon vygeneruje AI generátorem na filmové žánry. Do třetice všeho "dobrého" mě přesvědčil, že je to nýmand bez talentu, který se samozvaně a nějakým záhadným způsobem  přichomejtnul k režii. () (méně) (více)

ghatos

Pěkné exteriéry a solidní příběh, který ukazuje českou zemi skrze světového vojevůdce. Má to aspekty a snahu velkého filmu, ale to by musela i režie být na úplném topu. Dá se říct, že je to takové navnazení na značku Žižka a teprve v dalších dílech by se z toho mohl vystříkat max. Pár záběrů je opravdu pěkných (hlavně na konci) a nápad s 🦁taky dobrý 👍. 63%. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera