Isabelle Huppert získala dve zo šestnástich nominácií na najvyššiu francúzsku filmovú cenu Cézar, z toho jednu za fantastický psychologický thriller Elle. V ňom sa život ľadovej kráľovnej Michèle, ktorá vedie prosperujúcu spoločnosť na výrobu videohier, obráti naruby, keď ju v jej luxusnej vile znásilní neznámy muž. Namiesto nahlásenia zločinu na polícii sa neochvejná Michèle vydá na vlastnú päsť vypátrať násilníka. V majstrovskom erotickom thrilleri Paula Verhoevena očakávajte sarkazmus, sociálnu kritiku, napätie a predovšetkým výkon Isabelle Huppert, ktorej bola úloha šitá na mieru. (HBO Max)

castor

Evropský provokatér a mistr erotických thrillerů Paul Verhoeven se (i s ohledem na svůj pokročilý věk) vrátil ve velkém stylu. Žádná senilní báchorka o jedné manipulativní šéfové, ale poctivá a originální podívaná, která by to měla za oceánem podstatně obtížnější než v tematicky otevřenější Evropě. Verhoeven zkoumá lidskou zvrácenost z několika pohledů, hlavní postava je zkažená potvora, kterou všichni poslouchají a která i po sexuálním násilí na vlastní osobě povstane a dělá, jakoby se nic nestalo. Verhoeven se na lidské slabošství dívá zkušenou optikou, předkládá několik dialogově vypiplaných scén, mnohá překvapení i silná sdělení. Není to film, který by přitáhl masy, ale chlapík, který stojí za vysokorozpočtovými kusy, jako jsou Hvězdná pěchota, Základní instinkt nebo RoboCop, dokázal, že by nás měl těšit častěji. Zdálo se, že za oceánem ztrácel inspiraci, odešel domů, kde pak natočil jeden z nejlepších filmů své kariéry, Černou knihu. Ambice mu nechybí ani tentokrát. Samozřejmě v tom velkou roli hraje odvážná a velmi přesvědčivá Isabelle Huppert, která si řadu scén krade pro sebe. Tempo vlažnější, pár odboček nadbytečných. Místy ale výborně satirické, těším se s Verhoevenem na příště. ()

*CARNIFEX*

Michèle Leblanc je ženou v najlepších rokoch, ktorá vedie jednu z menších spoločností na vytváranie počítačových hier do hracích konzol. Od detstva sa v jej živote strieda jedna zvrátená skúsenosť za druhou. Takmer 70 ročná matka udržuje vzťah s relatívne mladým milencom, syn sa utápa v podivnom vzťahu v ktorom je skôr osočovaný než milovaný, otec sa zapísal do francúzskych dejín ohavným činom, ktorý otriasol celým svetom. Aby toho nebolo málo, je z nenazdajky prepadnutá neznámym páchateľom, ktorý ju vo vlastnom príbytku znásilní. Môže vôbec človek vstrebať takéto skúsenosti bez toho, aby to neovplyvnilo jeho zdravý úsudok či myseľ??? Sarkastické, podivné, skrátka zmes žánrov, ktorý mne náramne chutil. Jediný dôvod prečo klesám pri svojim hodnotení je nezmyselne premrštená stopáž, ktorá zbytočne uberala na tempe. Inak od "Verhoeven-a" po dlhej dobe trefa do čierneho. Diváka by ešte mohlo zaujímať, že scenár k tomuto filmu napísal "ten", čo spackal "13 Sins", teda remake omnoho kvalitnejšieho, Thajského hororu "13 Beloved". ()

ripo

Isabelle Huppert je hneď v prvých sekundách filmu doma znásilnená neznámym mužom. Nikomu to nenahlási. Naďalej vedie svoj život prísnej šéfky a naďalej musí riešiť svoju výstrednú matku, vzťahy svojho exmanžela i dospelého syna, i svojho milenca, ktorý je manželom jej kolegyne. Ale i svoje spomienky na desivé detstvo, keď jej otec v minulosti vyvraždil susedov v okolí. Zvláštne vzťahy. Ale zrejme zo života. I tá trocha perverznosti. Isabelle Huppert podala výborný výkon. Ihneď po skončení filmu som skočil k počítaču a zisťoval, koľko má vlastne rokov (63 v čase natáčania filmu). Vyzerala skvele. Ani sa nečudujem, prečo po nej ten neznámy násilník skočil. Ďalej však už prezrádzať nič nemôžem ... :) ()

Davies182

Ten film není zlý, je jen zvrácený! Dejte podobnou látku ke zfilmování komukoliv jinému, a udělá z ní hororový slasher (začlo by se na vánočním večírku u Elle). Dejte ale námět do rukou Verhoevenovi, a ten namísto žánrového odpadu natočí psychologické drama. Tak hutné, že je k jeho servírování nutný sekáček na led. ()

pepo

Love story alá Verhoeven. Hlavy rozmlátené baseballkou, totálne zvrátené postavy, občas nejaké to znásilnenie. Proste romantika. Problém som mal s príliš televíznym vizuálom, a zbytočne rozvrstveným scenárom. Žeby zase nie úplne šťastná knižná adaptácia? Keby sa to o nejakú štvrť - pol hodinku skrátilo a viac tak vynikla hlavná dejová línia, mohlo to byť fantastické. Ale herecky je to skvelé a niektoré scény sú fakt pecka. Poctivých 7/10 na hollywoodske rejžove zárezy to však bohužiaľ nemá ()

3497299

Je zde několik tematických rovin – manipulace, psychopatie, dominance/submisivita, násilí – na nichž existují duality, které tvoří v jednání postav spíše zdánlivé protipóly. V průběhu děje se poměrně nečekaně některé z nich převrátí, díky čemuž lze na daný konflikt v tu chvíli nahlížet nově. Přesto se až do konce nevyčerpá nejistota ohledně toho, jak do sebe všechny tyto duality správně zapadají – jakou strukturu tvoří. Jasná čitelnost morálky a motivů neexistuje - pro diváky ani pro postavy. Je to proto, že žádná pevná, neproměnlivá struktura zřejmě není, přestože se některé její křivky zdají rýsovat do pevnějších tvarů. De facto mistrný snímek – jak z hlediska herectví Isabelle Huppertové, která – mám postupně sílící dojem – v takovýchto rozpolcených submisivně-dominantních postav s trhanými pohyby hraje tak trochu sama sebe, tak z hlediska režijního. ()

Shakers

Toto je typicky Verhoeven. Drsný thriller, ktorý si neberie servítku pred ústa. Je pravda, že Paul natočil v minulosti aj lepšie filmy. No aj v pokročilom veku, vie dodať niečo ako slabšiu verziu Základného inštinktu. Atmosféra, či zaujímavý príbeh nechýba a herci sú taktiež výborný, obzvlášť Isabelle Huppert, ktorá si tých niekoľko ocenení pravom zaslúži. 80% - 4* ()

JohnnyD

Rozkošná úchylnosť. Vo svojej podstate je to ultra-čierna situačná komédia. Úprimne nerozumiem tomu zaškatuľkovaniu ako "psychologický thriller". Samotná psychológia hlavnej hrdinky je len konštruktom na povrchu. Je len katalyzátorom všetkých tých absurdných scén a jej konanie je zásadne účelové. A to nie je kritika ale konštatovanie. Všetko smeruje do precízne vygradovaných šokujúcich scén, ktoré skôr či neskôr doplní nejaký gag alebo hláška. Hitchcock nakrútil Psycho ako čiernu komédiu, pri Elle je tento Verhoevenov zámer ešte zrejmejší. ()

Rosaviva

Potenciál to mělo, ale tím to taky skončilo. Zápletka tam sice byla, ale vůbec to nevygradovalo, ani vás to nedokázalo překvapit, protože mě stačilo deset minut a odhadla jsem jak to dopadne. Když k tomu ještě připočtu šíleně nesympatické obsazení, 2* ()

misterz

Ďalší skvelý kúsok od P. Verhoevena. Je o žene, ktorá zvádza nemilosrdný pragmatický boj so životom ako doma tak aj na pracovisku. Nemá problém čokoľvek pomenovať tým správnym slovom, pritom navonok z jej citov neprenikne takmer nič (vzhľadom na jej minulosť nič nezvyčajné). Navyše sa zapletie do podivnej hry so znásilnením, ktorá sa môže vymknúť kontrole. A aj sa vymkla.... Dosť záleží na tom, ako to človek zoberie, náplň tém - ako je napr. potlačované násilie, bigotné myslenie, vzťahy na pracovisku.... - sú tu spracované mnohotvárne a človek sa k nim môže priblížiť z hociktorej strany, či už film berie ako len čiernu komédiu, solídnu drámu alebo ako napínavý thriller. Samozrejme nemôžem zabudnúť na skvelú Isabelle Huppert, bez nej by to nebolo ono. Môžem len odporučiť. 85/100 ()

Vančura

Vcelku obdivuji sebevědomé očekávání tvůrců tohoto filmu, že někdo bude ochotný přes dvě hodiny sledovat výsek ze života hodně zvláštní ženské postavy, k níž si těžko hledat cestu i sympatie a která až do závěru ani na chvíli nevystoupí z role totálně nevyzpytatelného člověka, u kterého netušíte, co v příští chvíli udělá (čímž má být mj. řečeno, že scénář v podstatě zcela rezignuje na nějaký příběh, v jehož průběhu by se Michèle nějak vyvíjela z bodu A do bodu B - osobně mi přišla v závěru naprosto stejná jako na začátku, jen s tím rozdílem, že kolem ní v průběhu těch dvou hodin umřelo několik lidí a rozflákalo se jedno audi). Pokud tedy hlavním zdrojem toho sebevědomí nebyla skutečnost, že roli Michèle ztvárnila Isabelle Huppert, která je zde samozřejmě herecky excelentní jako vždy a má dostatečně vybudované renomé, aby k filmu dokázala přitáhnout náležitě početné (frankofilní) publikum. Protože se k této cílové skupině neřadím, Elle mě moc nebavila, a musel jsem se dost nutit, abych tu úmornou podívanou zhlédl až do konce. Jak jsem už napsal, Isabelle Huppert je zde sice výborná, ale kvalitní herecký výkon mi ještě nedělá dobrý film (podobně jako rádoby kontroverzní obsah), a navíc mi není úplně příjemné sledovat film, v němž v podstatě z jediného záběru nesleze 62 letá herečka, protože mám ve filmu prostě rád mladý hezký holky, a i když Huppert na svůj věk samozřejmě vypadá výborně, tak mi přišlo minimálně nepatřičné (i za předpokladu, že by její postava vědomě lhala), když v jedné scéně mluví o tom, že má menstruaci, protože je evidentní, že menopauzu má dávno za sebou. Celkově to na mě působilo dojmem, že toto je látka, která na stránkách knihy může fungovat velmi dobře, ale ve filmu bohužel ne, a stále jsem nepřišel na důvod, proč ten film vlastně chtít vidět, pokud člověk není bytostný fanda současného francouzsky mluveného filmu nebo Isabelle Huppert. ()

dr.horrible

Obyčajných pár dní zo života buržoázie. Napätím a sexuálnym dusnom nabité v každom okamihu. Taký De Palma sa o niečo podobné snaží už roky. ()

InJo

Je to přesně tak chytré a perverzní, jak to máme my, oddaní Paulovi fanoušci, rádi (už úvodní scéna jasně napoví, s tvůrcem jakého formátu máme tu čest). Škodí tomu jen přílišná stopáž ve spojení s poněkud vlažným tempem. U jiného režiséra by mě to asi tolik nedrásalo, ale u Verhoevena jsem zvyklý na výrazně dravější přístup... 75 % ()

Sobis87

Verhoeven je bůh a věřím, že pro něho v Hollywoodu opravdu už není místo... v USA totiž asi už nepřijímají ani filmové teroristy. Isabelle je skvělá, ve své roli až děsivá...no a i ten černý humor tu moc hezky funguje. ()

Anderton

Začína to scénou znásilnenia a pozerá sa na to v detaile kocúr. Vitajte opäť v starom dobrom svete Paula Verhoevena. I keď Elle nakoniec pôsobí, ako nejaký spoločný vysnený projekt jej režiséra, Seidla, Hanekeho a Cronenberga. Elle je ale vo svojej podstate celkom dobre vykreslená vzťahová dráma, len tu budete mať trochu väčší bordel v tom, že kto je obeť, kto vinník, atď. Nehovoriac o hľadaní nejakého morálneho posolstva, to sa treba poobzerať inde. Chce to vážne poriadnu analýzu všetkých vzťahov, najlepšie v nejakej väčšej skupine a s nejakým odborne vzdelaným fanúšikom Freuda. Dajte mi potom vedieť, na čo ste prišli. Moderné vzťahy, to automaticky neznamená vzťahy mladých, alebo ľudí do 40ky, ako sa nám snažia natlačiť nezávislí cool tvorcovia. ()

DwayneJohnson

Jedná věc je Isabelle, která to zahrála podle očekávání výtečně, druhá potom Paul. Tenhle starý lišák ukázal, že na to ještě pořád má a troufnu si říct, že tímhle filmem překvapil možná i sebe. Aneb jak být ze spolupachatelky, obětí skoro bez ztráty kytičky. Skoro bez chyby až na ten její údajný věk ve filmu. Na druhou stranu, vypadá pořád velmi dobře, takže těch plus mínus padesát, s mým blbým zrakem? Ale jo, myslím, že to půjde. ()

silentname

Asi poznáte kategóriu filmov, ktoré sú výborné, ale po dopozeraní už na ne myslieť nechcete. "Elle" je presne tým filmom do tejto kategórie. Užil som si ho, bol zaujímavý, mal veľa momentiek, ktoré človek nezabudne, ale práve by som to možno chcel. Presne by som tento film nazval ako zvrátený. Nepamätám si, kedy som naposledy videl toľko zvrátených a zvláštnych postáv. A hoci je to nepríjemné, súčasne je to akosi zvláštne príťažlivé. Herci sú výborní, réžia je super, no neviem si predstaviť, že by som si niekedy tento film odsedel znovu. Plus niektoré rozhodnutia postáv sú fakt mimo moje chápanie. Ale čo človek narobí. Rozhodnite sa sami. Hodnotenie: B+ ()

eLeR

Neskutočná ženská táto Elle. Svojská, tvrdá, zvrátená a nemilosrdná. Každý z jej okolia musel byť pred ňou na pozore, ale aj tak všetkých fascinovala a v konečnom dôsledku nikoho svojim životom neotravovala. Možno bol ten príbeh až moc, ale Isabelle bola famózna a mňa ten film ani na sekundu nenudil. ()

dopitak

Michèle je silná žena, velmi silná žena. S tímto tvrzením se dá obhájit většina výstřelků scénáře, který je mimochodem brilantní a rozhodně vás mnohokrát překvapí. Nudit se u filmu nebudete, i když některé detaily už byly trochu přes čáru (mlácení hlavou o zeď) a taky si zkuste dlaní plácnout proti jiné dlani, těžko dosáhnete efektu, jaký jsme viděli. Isabelle je hodně svlečená, ale do filmu to tak nějak patří. Co čekat? Pořádnej krvák, hodně dobrý lekačky a hlubokej náhled do života Francouzů (ale to už my, příznivci současné kinematografie země galského kohouta, tak nějak známe). Nejhezčí žena: Virginie Efira (role Rebeccy). Další role tady v galerii neoznačených herců: Michelin exmanžel: Charles Berling (viděl jsem ho už na Festivalu francouzských filmů v Hotel Bejrút; jeho milenka Hellen: Vimala Pons; Michelina možná snacha, matka jejího "vnuka" Josie: Alice Isaaz (což mi připomíná ten vtip o tom, jak se jedné mladé paní narodí dítě, a ustaraná sestřička jí říká, že asi všechno není, jak by mělo být, a maminka odvětí blahoskloně: to vám byla sestři taková párty, že to mohl být klidně pes..). Film ani ne moc ze života, ale hodně zajímavej a bavit bude. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

74. Zlaté glóby - výsledky

74. Zlaté glóby - výsledky

09.01.2017

Bezkonkurenčním vítězem letošních Zlatých glóbů se stal muzikál La La Land. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu film sedmkrát nominovala a sedmkrát ocenila. Nejlepší film - komedie nebo… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz