War Machine

• USA The Operators (pracovní název)

Afghánistán, rok 2009. Stávající americký velitel koaličních sil generál Whelan je odvolán, protože válka s Tálibánem a import demokracie osvobozovaným Afgháncům nepokračuje dostatečně rychle, resp. nepokračuje vůbec. Prezident Obama tedy posílá nového velitele amerických a koaličních sil, absolventa West Pointu a kurzu Rangers generála Glena McHamona (Brad Pitt). Generál nepřijíždí sám, doprovází jej jeho osobní tým armádních důstojníků - specialistů na vše. Dle jeho názoru válka v Afghánistánu trvala doposud tak dlouho, protože ji nikdo neřídil. To se teď změní. Glen je mistrem optimalizování a zefektivňování. Svému poslání věří a zároveň si uvědomuje, že tohle je jeho válka a že další už možná mít nebude. Miluje uznání i obdiv. Nelibě nese, když se mu pod nohy pletou vlivní politici včetně afghánského prezidenta Hamída Karzáího (Ben Kingsley) a říkají mu, co a jak má dělat, protože on to ví nejlépe. On ten ,,binec'' konečně uklidí... Jenže Afghánistán a jeho lid je něco, co nechápe ani jako voják ani jako Američan. Věci tam fungují jinak už celá staletí. To poslední, co Afghánci chtějí, je zavádění jakýchkoliv změn. Oni chtějí jen jediné, aby Američané odešli... (Big Bear)

HellsAngel

Vojnová satira, ktorá zažíva svoje "pubertálne obdobie" - t.j. snaží sa nájsť samú seba, pričom skúša kadečo, no vo výsledku nič nerobí poriadne. Nedrží sa to žiadnych žánrových mantinelov a nevytvára to žiadnu ucelenú formu. A práve to je tou chybou, pri ktorej War Machine stráca divákovu pozornosť. Ak film zlyhá už vo svojom základnom ukotvení, neveští to nič dobré. No aby som bol férový, humor funguje a pobaví (aj keď nieje pre každého), príbeh troška poučí o pozadí vedenia vojny a jemne načrtne akési morálne posolstvo. Pitt podáva excelentný výkon a ide o jednu z jeho najzaujímavejších hereckých kreácií. Celkovo som bol ale mierne sklamaný, nakoľko ide viac-menej iba o nekonzistentného zlepenca na papieri dobre načrtnutých nápadov. ()

hony23

Tomu Pittovi muselo během manželství s Angelinou totálně jebnout, že dal svolení ke své účasti v takovéto sračce. Prý satira na vojenské mise v zahraničí... No já dal 45 minut a déle jsem se koukat nevydržel na slaďoušsky blonďatého Brada, aniž by mě nezačal pálit konečník. ()

OwenBobby

Povedená válečná satira. Film zručně odhaluje způsob, jakým americká armáda a vláda postupovali v Afghánistánu a přitom se celou dobu tváří jako smyšlená komedie. Brad Pitt zase jednou přehrává a zase mu to budeme baštit, protože jeho generál MacMahon je i přes svoji kontroverznost sympaťák a divák mu musí fandit. 8/10 ()

kolly13

Jakože komedie s přiblbým výrazem Pitta, je ve finále trapná slátatina, jenž si jen hraje na ironii. Tohle nemysleli vážně ani jako sarkasmus pro průměrného diváka. ()

Grimaldi

War Machine rozhodně není komedie u které se budete permanentně smát, spíš vám občas vykouzlí úsměv na tváři, a i ten během sledování ztuhne. Brad Pitt totiž přináší netradiční, satirický pohled na Válku v Afghánistánu. Přiznávám že v mém výsledném hodnocení pomohla vetší znalost konfliktu. To a taky jak nakonec válka skončila mi na film totiž dalo pravděpodobně jiný pohled než divákům, kteří jej spatřili v roce 2017. Možná taky ne, já si každopádně svým způsobem tento film dost užil a jsem rád, že mě ani zdejší hodnocení od zhlédnutí neodradilo. ()

doogiemus

Nepopieram úprimné presvedčenie niektorých jednotlivcov v armáde v ich snahe pomôcť tej krajine nie tretieho, ale 10 sveta. A predsa zazneli super pravdivé veci o skutočnom stave bojov v Afg a hlúposti nás, ó najmúdrejších ľudí krásneho západného sveta. Bolo mi z tohto filmu smutno....ale tak dobre smutno. Odporúčam. ()

Martinko991

Mne osobne tam spočiatku ten Brad v úlohe generála jednoducho nesedel avšak neskôr som si nato aj zvykol a docela sa mi páčil najmä ten jeho ranný beh stál vážne zato. Film sám o sebe však diváka nijak výraznejšie nezaujme skôr sa nad pár scénemi či hláškami pozasmeje no príbehom či akciou ani ničím iným ho nijak výraznejšie nechytí. Keď nič iné aspoň ukáže aký "obrovský" zmysel mala invázia svetového policajta USA do Afganistanu. ()

adako

Tak v provom rade, keď chcete hlbšie pochopiť tento film, musíte si prečítať originálny článok o generálovi McChrystalovi v časopise Rolling Stone - http://www.rollingstone.com/politics/news/the-runaway-general-20100622. Ja som to z čírej zvedavosti spravil a zostal som prekvapený ako rázom všetko nabralo úplne iný význam. Väčšina filmu je pravdivá a naozaj sa odohrala. Keď si čítate článok, zistíte že film akoby vznikol čisto podľa neho. Sedí kostra, najzaujímavejšie je ale že aj takmer každá vtipno-trpká poznámka pod čiarou či bonmot v článku sa objavila aj vo filme. Je to predloha, toto ale skôr začalo vyzerať akoby si z nej povyberali len šťavnaté kúsky a zvyšok nejak doplnili. Posledná vec čo ma zaujala bolo celkové vyznenie - článok je vecný, vtipne trpký ale ako na jeho konci vyjde generál závisí silne od samotného čitateľa. Na konci filmu je generál poľutovaniahodný blbec. Film ako by mal dvoch autorov s dvoma rôznymi zámermi. Prvý je Michael Hastings, autor pôvodného článku (a knihy) a neplánovane asi polky filmu (zomrel v roku 2013), on s nadhľadom informuje a komentuje. Druhý je David Michôd a zjavne je za časťami filmu ktoré nie sú sto percentne podľa článku. Tieto časti sú vymyslené a majú spoločného menovateľa, že povýšenecky generála zosmiešňujú a robia z neho práve toho blbca. Film je vo výsledku rozpoltený, ani komédia ani dráma ani dosť všeobecne ostrý a sarkastický, ani dosť verný realite. To preto že pôvodný autor článku šiel jedným smerom, a nový autor filmu úplne iným, nebol však dostatočne schopný dôjsť tam sám, a preto si polku požičal bez úpravy od pôvodného autora. Ak odignorujeme toto pozadie film je slabý, priemerný lebo akosi sám nevie čo chce dosiahnúť. Ak ho zoberieme do úvahy zistíme aj prečo je to tak, a že režisér zobral reálny, mimoriadne pozoruhodný príbeh, a začal doňho pridávať malé kúsočky ktorými sa pokúsil kompletne zmeniť pointu. David Michôd nebol schopný vytvoriť si príbeh, zobral teda existujúci a prekrútil ho, spravil to však tak babrácky že pôvodný príbeh stále trčí spolu s jeho, stoja proti sebe a bijú sa. ()

Krupe

Já se smál, a to tak, že jsem měl hubu od ucha k uchu. Ben Kingsley i Brad Pitt byli skvělí. Až postupem času, asi v necelé polovině, to začalo na mě působit, tak jak autoři asi chtěli. Prostě tragikomicky. No a u mě to účel určitě splnilo. Ona je to tam už opravdu tragikomedie přecházející v agónii. ()

Pompeius

Je to takový dvojí podraz. Nejprve žurnalistický, když vojáci mezi sebe vpustí novináře a otevřou se mu, a on pak věci off-record vybleje na veřejnost. Že vojáci nadávají politikům a mají v opovržení civily? To je přece věc přirozená a nepřekvapivá. Když jste členem elitního bratrstva, které nasazuje život, aby jiní nemuseli, tak na to máte nárok. Já s tím problém nemám, já jsem rád, že ten krk nasazovat nemusím. Druhý podraz je, když na základě takového „žurnalismu“ ještě vzniknul tento film s přehrávajícím Bradem Pittem v roli dementního generála, který se suitou příživníků řeší nesmyslné detaily (vyžehlená uniforma) a vymyslí nesmyslnou operaci, při které zahynou civilisté. No tak… 1) Každý, kdo někdy pracoval v okolí někoho vysoce postaveného, tak ví, že takový člověk má kolem sebe stálý servisní tým, na který se může spolehnout, a je naprosto přirozené, že tým se s daným leaderem pohybuje po jeho působištích. A že takový tým řeší i takové směšné detaily, jako je sprcha nebo převlečení mezi schůzkami s jinými vysoce postavenými lidmi. Musíte prostě reprezentovat, dělat dojem, počítat s focením atd., takže pomačkaný oblek se prostě vyměnit musí atd. 2) Nesmyslnost operace má dokladovat, že v dané provincii žijí jen 4% obyvatelstva Afghánistánu, jenže ten těch provincií má přes třicet, což film zamlčuje. 3) Válku, v níž by neumírali civilisté, ještě nikdo nikdy nevymyslel. Vůbec nehodlám hájit válku v Afghánistánu, moc toho nepřinesla, jen se někomu v té posrané zemi dvacet let volněji dýchalo. Jen mne strašně rozčílily ty laciné argumentační fauly a manipulace, které film (a před ním evidentně předloha, kterou jsem nečetl) předvádí. Jinak musím říci, že je to obstojně natočené, jen takové roztříštěné a žánrově rozkolísané. ()

Essential

...alebo keď ťa trailer ZNOVU ojebal. Po hodine som ten nemastný neslaný a absolútne NEvtipný Pittov kŕč vzdal. Bieda. 30% ()

Hako78

Tako to dopadne ked zacnete tocit komediu, po pol hodine zistite ze nie vobec nie je vtipny, tak to zmenite na dramu, o hodinu si uvedomite, ze vam chyba nejaky dej, tak sa to pokusite zmenit na tragediu a kym to odnesiete do strizne uz neviete ani nazov filmu. ()

flegmos

vojnova satira, politicka satira, pitt bral asi nejake lieky ked totok tocil - jeho usklebky a sposob behu to je dost podarene. Ben KIngsley ma dostal :). Mohlo to byt kratsie ale inak pekny kusok dufam ze ho casom ludia viac docenia. ()

goauld

Nemastný, neslaný film s nepřiměřeně velkou délkou (na poměr výkon/cena až moc v nepoměru :-)). Člověk fakt nevěděl, PROČ vlastně byl tento film natočen. Píši tento koment v polovině filmu a je tu celkem velká pravděpodobnost, že ho asi ani nedokoukám, protože je tak nudný, že mne už v podstatě nezajímá jak to nakonec dopadne.... Vlastně se tu jedná o velkohubku generála, co každý den běhá 11km jako by byl mentál, který má partu podobně vylýzaných mozků jako on sám. V podstatě je nám názorně ukázáno CO v novodobé americké armádě je za případy... Nicméně, pokud se o suché a nevýrazné satiry přesune děj na politické hrátky, ukazuje se - že zelený mozek (ačkoliv je srdcem armády) má v USA stejně menší moc než kdejaký presidentův patolízací ouředníček (který flintu asi nikdy v ruce nedržel a držet nebude, který zná jen svůj skvěle padnoucí oblek a nějaký vojenský hadry by na sebe nevzal, ikdyby byly ze zlata), generál který sice má ideály, ale ty jsou mu bez potřebné podpory poněkud k hovnu ;-) O to větší je pak kontast s filmem, shlédnutým před tímto dílkem (Belko Experiment), který naopak akcí přímo přetéká a napětí/zvratů bylo natolik, že film skončil ani se divák nenadál... ()

pepoon

Pokud se na tenhle film budeme dívat jako na něco, co je prioritně určeno pro amerického diváka, asi dostane jiný rozměr. Proto za mě dobrý..... ()

Válečná mašina nabírá herce

Válečná mašina nabírá herce

23.08.2015

O satirické komedii War Machine jste možná ještě neslyšeli a je to chyba. Streamovací služba Netflix na ní totiž hodně sází a hodlá ji příští rok uvést souběžně v kinech i na internetu. Kdo tenhle… (více)