Odebrat z přátel

• USA Unfriended (více)

Laura Barns byla obyčejná středoškolačka, dokud se na internetu neobjevilo video, které do nechutných detailů prezentovalo, jak se sťala na jednom večírku. Dříve všemi obletovaná kráska veřejnou potupu neustála a spáchala sebevraždu. V den výročí její smrti se partička jejích spolužáků „sejde" na videochatu, kde řeší obvyklé teenagerovské problémy, dokud se do jejich skupiny nenabourá neznámý uživatel s přezdívkou Billie227. Kromě toho, že ho nejde ze soukromé diskuze vyhodit, je na tomto uživateli zvláštní i to, že ho velmi zajímá, kdo nahrál na internet ono nelichotivé video. A pak se do diskuze zapojí i jejich mrtvá spolužačka... Pocit, že jde o nechutný vtip, brzy vystřídá absolutní zděšení všech zúčastněných. Neznámý uživatel totiž nezůstává jen u slovních výhrůžek a za pravdou jde doslova přes jejich mrtvoly. (CinemArt)

Spooner

Kdyby mi někdo ještě před měsícem řekl, že mě bude bavit horor, v němž hlavní postavy jenom skypují a chce je zabít internetový duch, asi bych se mu vysmál do obličeje. Ono to ale díky svému neotřelému stylu opravdu funguje! Jasný bát se u toho příliš nebudete, jako teen napínák, který sviští od začátku do konce, to ale funguje na jedničku. Formát je využit na maximum a už si nepamatuju, kdy naposledy mi nějaká žánrovka tak rychle utekla. Škoda jen malinko uřvaného konce, v němž na sebe postavy spíše jen zoufale křičí, než aby se snažili z tohodle průseru nějak dostat. Ale i přesto až nečekaná spokojenost. 70% ()

Wacoslav1 odpad!

To jsem si zase pěkně naběhnul. Tušil jsem, že horor to nebude ani náhodou, ale nechal jsem se já blbec na to nalákat tím celkem neotřelým námětem, který ovšem pohřbilo naprosto groteskní zpracování. Doufal jsem, že tu bude aspoň naznačena nějaká ta kritika dnešní assbůkové generace a jejich stylu života a životních hodnot, ale místo toho jenom hodinu a čtvrt sledujete videochat partičky kokotů, kteří se napřed urážejí, hází na sebe špínu a řeší totální sračky, aby postupně začali jeden po druhým chcípat. Bohužel neucítíte tu žádné uspokojení, když postupně tyto lidské karikatury končí tam kde je jejich místo a to v pekle, protože všechno je tak otravně a uměle uděláno až je to vážně k nepřežití. Poněvadž ve formě několika ksichtů na monitoru probíhá celej film, tak ze smrťáků není vidět skoro nic a zůstavají jenom ty hrozný hovna který protagonisté pronášejí. Jestli je tohle nový žánr, tak už s ním radši nechci mít do budoucna nic společného. Zaplať bohu, že stárnu a tenhle fenomén sociálních sítí, kde se naživo vyseru, vybleju, vyhoním si čuráka a všichni mi to olajkujou eventuálně se se mnou podělí o nadšené wow! jde mimo mě. Strčte si tenhle novej žánr do prdele!0% ()

Davies182

Bomba nápad. Naneštěstí ale zhruba tak na čtyřicet minut, pak už je to všecko moc dlouhý. Bavilo mě přemýšlet nad tím, jestli bych ntb já osobně natvrdo vypnul, anebo bych se to bál udělat / byl zvědavej co se stane dál. Docela z těch myšlenek mrazí... ()

Xmilden

Pecka sevřenou pěstí přímo do zubů. A pak že se už na poli hororu nedá nic vymyslet. Vždyť já měl pomalu strach jít k večeru zalít rajčata. V posledních letech už měly podobné amatérské kousky často mizernou úroveň...až do dneška. Člověk tak nějak cítí, že tohle dobře neskončí a že se jedná o buď hodně zdařilý kanadský žertík anebo .... Prostě nic neprozradím. Lidi užíjte si to. Nenadávejte na zpracování, atmosféra že by se dala krájet. 75% ()

-bad-mad-wolf-

No jo, jen si zahudrujte na film, jehož náplň tvoří banda nesnesitelných náctiletých pitomců, bavících se skypováním, kyberšikanou a vzájemným chcaním si na nohy. Když se ale člověk přenese přes povrchně debilní předsudky, snadno odhalí rafinované jádro tohohle filmu. Největší odchylkou od jiných hororů pro adolescenty je vědomí, že se Cybernatural nesnaží svoje postavy očistit, stmelit, přivést na lepší cestu nebo dokonce glorifikovat. On se je jednoduše snaží zdeptat a zničit, přičemž k tomu používá jejich nejoblíbenější prostředek. Ve finálním důsledku jde ovšem ještě o kus dál, neboť nenabízí satisfakci ani provinilému divákovi; místo obligátního "chybovat je lidské a vše je možno napravit" sděluje něco ve smyslu "jste zrůdy a měli byste chcípnout". Laciná pudová zábava? Ale kdeže - je to jen přemrštěné naprosto stejně, jako výkřiky v bezpečí počítače schovaných internetových válečníků. Tvůrci navíc pochopili, že nemá cenu nafukovat stopáž a používat osvědčené žánrové berličky, takže se celých osmdesát minut z desktopu nehneme a scény sebemordů (slušně brutální) zabírají sotva několik sekund. Celek prostě funguje dobře a všechny argumenty typu "na to nečum, dyť je to kravina o debilech na skajpu" jsou asi stejně relevantní, jako nedoporučování Bezstarostné jízdy motorkářům. ()

juta

Žádné zázraky jsem od tohoto snímku, který se odehrává na jedné obrazovce jednoho monitoru nečekal, ale nakonec mě příjemně překvapil. On si ho asi člověk víc užije, když se na něj kouká doma na svém monitoru, tak se snadněji vtáhne do děje. Musím říct, že mě tenhle horor opravdu zaujal a prožíval dění společně s postavami. Když se na to koukáte a přijde vám zvukové ohlášení o příchozí zprávě od přátel... jako kdybyste byli toho opravdu součástí. :D Herci fajnoví a opravdu jejich chování bylo hodně uvěřitelné. Dávám palec nahoru. ()

playboxguest odpad!

To jsem se zase vecpala do super cool diskuze mezi parádní sociálně protřelý lidičky. Naštěstí imaginárně, ale i tak, jakoby mi nestačilo mastit sociální sítě v reálu doma, já ještě budu jak debil druhou půlhodinu čumět na monitor jinejm pablbům, kteří zapomněli, že někde tam mimo monitor existuje reálný svět. Drmolit dennodenně na skajpu a fíbíčku s takovouhle bandou zabedněnců, včele s nevyrovnanou hysterkou, která půl stopáže křičí jak holka při celodenním gangbangu, tak se taky zabiju. A ještě ráda zhynu podobně přiblblou smrtí, jako mládež v tomhle filmu, nejspíš si nastavím maximálku na posilovací věži, hodím si závaží na hlavu a pro jistotu se ještě přiškrtím expandérem. A ani mi k tomu nebude muset asistovat duch, půjdu do toho dobrovolně. Nedřepět v kině, ale doma, odhlásím se už v polovině stopáže. Horor? Ani náhodou. Spíš cyberthriller podpořenej komedií, lekačka žádná, ale dvakrát jsem šla smíchy do kolen. ()

Beckett51

Klidně bych filmu dal vyšší hodnocení, protože chvílema to byl fakt nervák a celkově to na mě působilo i dobře jako satira na dnešní "best friends" záležitosti. Ale bohůžel atmosféricky ani scénáristicky to nijak extra nevybočovalo z průměru a bylo mi v celku jedno, která z postav umře a která ne. Jsem rád, že jsem film viděl, ale zřejmě už se na něj nikdy nepodívám a proto nad tři jít prostě nemůžu, ani kdybych si z prs(t)u vycucal mimozemského hada. P.S. Nikdy jsem neměl rád Skype. Moc. ()

Cappuccino

Ak by som pred Unfriended nevidel podľa môjho názoru strašidelnejší Cyberbully (2015), so skvelou Maise Williams, možno by sa dal hodnotiť tento film o čoši lepšie. Takže to bude za také slabšie tri, keď vezmem aj do úvahy nepravdepodobnosť toho, že všetci šiesti účastníci boli sama doma, ďalej oproti Cyberbully je Unfriended síce viac gore and bloody, ale reálny hacker s nepríjemným voice (viz Cyberbully) ma vie vystrašiť viac než akýsi duch zo záhrobia, ktorý navyše všetkých potrestal približne rovnakým merítkom, ale ich vina na Laurinom úmrtí bola značne odlišná (ak u niektorých vôbec bola - Mitch, Ken). ()

S.Quentin QUALE

Jako cyberharassing, částečně vlastně supernatural horor Unfriended s přehledem obstojí díky full-realtime konceptu, bohužel tvůrci se nedokázali poradit se dvěma podstatnými prvky. Podstatnějším jsouce přizdiseroucí úmrtí jednotlivých účastníků zájezdu, méně podstatným jest absence jakéhokoliv objasnění, což na jednu stranu podmínkou nebylo, jsme v hororu, žeano, ale subjektivně se mi kombinace hi-techu a hacknutých sítí s jakýmsi poltergeistem liská tak silně, že je to jak potlesk v divadle. Ve výsledku bych scénaristu kopl do prdele, ale tak nemůžu říct, že jsem se nudil. 65% ()

Allien.9

Tak co tu máme... Bolestivě pomalý (cca. 1/3 filmu trvající) rozjezd, během kterého jsem měla nutkání "Unfriended" několikrát vypnout, "sexy" teenagery, kteří ve 21. století věří na duchy (LOL) a především NESKUTEČNĚ IRITUJÍCÍ sekání obrazovky notebooku. Odkud si proboha volají, z Aljašky?! (Sebe)vraždy jsou ale cool, vypsýchování je celkem uvěřitelné a překvapivě zemře Oggy i škodíci, takže minimálně v tomhle jsem byla morbidně spokojená.;-) ()

Vančura

Nekonvenční a inovativní horor, který představuje naprosto nový způsob filmového vyprávění - nic takového zde dosud nebylo. Snímek má zajímavý původ, který se datuje dlouhé roky zpět. U zrodu snímku stál jeho producent Timur Bekmambetov, který si uvědomil, že je téměř permanentně přilepený k obrazovce počítače, a po dlouhých 15 let choval v hlavě myšlenku na to, že by měl někdo natočit film o té části našich životů, kterou trávíme digitálně připojeni. A tak začal hledat někoho, kdo bude ochotný porušit tradiční filmařské postupy a bude mít mít odvahu přijít se zcela novým způsobem natáčení. Spolu s dalšími tvůrci vytvořil malý tým, který začal na filmu pracovat - prvním zásadním rozhodnutím byl nápad natočit to jako horor. Autor scénáře, Nelson Greaves, k tomu říká: "Filmy z žánru found footage (typu The Blair Witch Project) jsou děsivé kvůli limitům a omezením. A co je víc omezující, než být uvězněn na svém počítači a podléhat neznámému teroru?". I další průběh vzniku filmu byl velmi zajímavý a plný improvizací, protože tvůrci nemohli vyjít z žádných osvědčených postupů (žádný takový film dosud natočen nebyl), a tak museli vše vymyslet sami. Ve filmu vystupuje celkem 6 postav, které jsou uvězněny ve hře na kočku a na myš, kdy je po Skypu terorizuje neznámá bytost. Vzhledem k atypické povaze filmu byl nevšední i casting, který proběhl přes video chat, v oddělených místnostech. Vybraní herci od sebe byli při finálním natáčení kompletně odděleni - natáčelo se ve skutečném domě v Kalifornii, kde měl každý pro sebe vyčleněnou jednu místnost, jejíž design byl upraven tak, aby se od sebe všechny lišily. Cybernatural je tak nekonvenční v tom, že každý herec byl současně svým vlastním kameramanem - každého herce snímala jedna GoPro kamera připěvněná k jeho počítači, přičemž se natáčelo po celou dobu 85 minut na jeden zátah bez jediného střihu (herci měli v uších sluchátka pro komunikaci s režisérem). Zásadní úloha následně připadla postprodukční práci a střihačům, kteří museli dát dohromady výsledný obraz z 6 kamer a udržet výsledné napětí na maximu. Divák vnímá děj vnímá především z perspektivy Blaire Lily, kdy má možnost "v reálném čase" vidět takové detaily, jako je její váhání při psaní a přepisování různých slov, což nechává vzniknout pozoruhodným intimním příběhům (divák se tak stává doslova voyeurem, který dokonale vidí hlavní postavě "na monitor" a na to, co tam dělá). Ve výsledku vzniknul film, který moc strašidelný vlastně ani není a který dějově originalitou příliš neoplývá a víceméně pouze variuje důvěrně známé žánrové motivy z podobných filmů posledních let, ale za způsob, jakým byl film natočen, si zaslouží respekt. Dlouho jsem nebyl v kině na filmu, o kterém bych mohl říct, že něco takového tu vážně ještě nebylo - u tohoto revolučního počinu to platí dokonale. Za sebe jsem zvědav, zda se to uchytí, nebo zda to bude jen slepá filmová ulička. ()

mzss1 odpad!

|1%| Kurva, to jsem si dal! xD Říkal jsem si, sakra, určitě to nebude tak zlé. Bude to asi taková kravinka na 2*, při nejhorším na tu 1*, ale že to bude taková pakárna plná debilních pubertáků, to jsem fakt netušil. Nepatřím mezi ty typy diváků, abych film hned odsoudil na základě pár odpadů a přidal se do houfu ovcí, ale tohle fakt nešlo. Jakou dobu trvá, než se začne něco dít. Poslouchat kecy těch sráčů mě opravdu psychicky ničilo. Když už začali chcípat, tak ani to mě nezaujalo. To jedno směšné a možná vtipně vyhlížející procento dávám, že když viděli ti výrostci šílený strach v xichtu (bylo to hrané, jak já nevím co), tak jsem musel přivírat oči, jak mi bylo trapně. Takže tohle pro mě bylo menší částí hororu. xDDD Za to dávám to 1%!!! A to je film tak krátký, já myslel, že na to čumím celý den. No, má chyba, že jsem se do toho dal. Hlavně, že trailer uváděl: Nový hororový žánr. No coment! ()

kingik

Nepříliš zkušený režisér Levan Gabriadze sice určitě trávil online nějaký čas, aby odpozoroval reakce a chování mladých lidí na internetu, ale nestačí jen partu skypujících lidí vystavit nebezpečí. Divákovi musí na té partě lidí záležet, soucítit s nimi, ale těch šest lidí vám bude plně ukradených. Rozjíždí se to směle. V den výročí smrti jisté studentky Laury se do videohovorů spřátelené omladiny připojí nezvaný a tajemný uživatel, který posléze z chatu udělá peklo. Laura před rokem spáchala sebevraždu, když na netu bylo zveřejněno její potupné video. A parta mladých lidí si nedovede vysvětlit, jak to že je profil mrtvé dívky znovu aktivní. Že za tím stojí náhodný hacker, je jedna z možných variant, ale ten o každém jednotlivci z party ví až příliš. V relativním bezpečí kyberprostoru začne s vyděšeními účastníky hrát svou krutou hru na pravdu, která se ale záhy přesune i do reálného prostředí, kdy smrt udeří i mimo kyberprostor. Nápad postavit celý film do okénka prohlížeče, není nic tak převratného, je to však první film svého druhu a formy, jakou je natočen, který se dostal do našich kin. Předně je produkčně na vyšší úrovni než jeho spřízněné filmy, má propracovanou vizuální stránku a usiluje o nový rozměr nebezpečí, které může hrozit ze standardizovaných online propriet. YouTube, Skype, Facebook - to zná každý. Když se všechno dohromady spojí, jako v případě tohoto filmu, dostane nebezpečí reálný rozměr. Myšlenka toho, co uživatelům netu slouží k jejich online komfortu, ale v podstatě kdykoliv se může obrátit proti nim, je zajímavá a nosná. Scénář ale vše semele nepropracovaným a místy až podivným způsobem. Bylo by potřeba nejednoho vysvětlení, ale toho se divák nedočká. Třeba závěr filmu po tom volá, osobně jsem z něho nebyl moudrý. Záleželo na tom, jestli se povede přijít v závěru s nějakou zajímavou pointou, něco takového se ale nedostavilo. Vraždy by svoji krvavost měly, kdyby ovšem režisér měl s nimi strpení. Z online vražd tedy v podstatě vidí divák jen nějaké rychle až zlomkovitě sestříhané útržky. Ke všemu si divák bude klást otázku, jak vrah dokázal svoje hrozby stran zabití splnit. Že se vraždí bez příčiny, to diváka neuspokojí. Ještě méně ho uspokojí vrahova schopnost teleportace do pokojíčků chatujících fracků. Sekvence, v níž se hraje hra na pravdu, připomene jakousi kyber variaci na sérii Saw. Nápad vynikající, ale tak laxně s ním scénář nakládal. Touhle sekvencí se mohl přímo vyvolat holomráz na zádech diváků, ale režisér se scenáristou k tomu přistoupil ledabyle. Film se chce tvářit moc sadisticky, ale je krotký, když přijde náznak takovéto scény. Tvůrci vybrali neznámé herce, kteří autentičnost zdařile předstírají, chatující vzorek lidí byl typově dobře vybrán. Technicky zdařilému filmu se ten nepropracovaný scénář pomstil. Režisér a scenárista zjistili, že si je někdo odebral z přátel. Nikdy se jim ale nepodařilo zjistit, kdo byl za tím ohavným (zlo)činem. 60% ()

InJo

Jedna z (formálně) nejoriginálnějších hororových vyvražďovaček, jaké kdy vznikly. Skvělý a velmi odvážný nápad, kupodivu i velmi dobře dotažený. Navíc se to dá brát i jako zmodernizovaná, stoprocentně aktuální a značně svérázná variace na Deset malých černoušků... 70 % ()

HoneyBunny

V době cyberbullingu je tenhle film důležitý - v cool kabátu totiž ukazuje (nejen) mlaďochům, co rádi šikanují druhé na internetu, protože prostě můžou, že v životě se za chyby často platí. Parta teenagerů v Unfriended je složená z lidí, které byste za přátele asi nechtěli - jsou povrchní, blbě žvaní, ale jinak průměrní. A taky to nejsou dobří lidé. Vlastně nikdo z nich. Odplatu od napřirozené entity jim svým způsobem přejede. A ona entita je vlastně sama o sobě nejzajímavější postavou filmu - chápete její motivy a dokonce má osobitý a zlý smysl pro humor. No a dalším hrdinou je pak kurzor myši, protože celý film se odehrává na obrazovce počítače - a je to mnohem zajímavější, než by se mohlo zdát. Vadilo mi ovšem to, že film nevysvětlí, ani nenaznačí, jak to onen zlý duch všechno dělá, protože jeho schopnosti jsou až božské. ()