Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

michalis

Stojim a tlieskam. Spielberg je osoba, ktoru v oblasti filmu nikto nenahradi a dava svoju vynimocnost poznat. A Tom Hanks, ako vzdy presvedcil svojou nekonecnostou umenia. Tak ma presvedcil, ze dokonca by som ho bral za svojho pravnika. Mimo to sa tesim na citacie z filmu, ktore zachvilu zachvatia cely internet. ()

Helgard

Strašně jsem se těšil co se stane až zestárne Tom Hanks a zahraje nějakou chlapskou roli. Je to zvláštní pocit, když ten film sledujete opravdu pozorně, tak se nutně vystavíte otázce, zda Spielberg povozil své ego na Tomově hereckém talentu, nebo zda Hanks dostal prostor v geniálně natočeném dramatu. Každopádně, jestli si umím vychutnat Clinta Eastwooda v klasických a legendárních kovbojkách jako mladíka a porovnám to s jeho Grand Torino, tak je to podobný vývoj osobnosti a hereckého dozrání. Tohle mi malinko chybí u Toma Cruise nebo mého oblíbeného Richarda Gerea. Ale každopádně tohle je dle mého soudu plnohodnotná konkurence Foresta Gumpa a Tom Hanks je tímto pro mne excelentním hercem jednou pro vždy. Spielberg jako režisér mne sere tím, že prostě neudělá chybu. Nezapomenu na záběr červeného kabátku na hromadě mrtvol a dodnes ho považuji za jeho nejlepší filmový záběr vůbec, ale čím více sleduji filmy ne očima pouhého diváka, ale spíše analytika obsahu a pointy dané scény, tím více mi dochází, jak moc toho tenhle malý brýlatý pán v letech o filmu umí ukázat nám divákům. Nádherný zážitek, film vřele doporučuji. (Ještě na závěr gratulace uživateli VERBAL....Vždy se těším na jeho přiblblé a zcela zcestné komentáře, ale že vypotí hodnocení 1* a kbelíky keců zcela mimo mísu i u takového trháku, no to snad až překvapil. Neznám tu většího kreténa komentujícího filmy, za celé roky co tu jsem přihlášený, ale poslední dobou, jako by mu sedativa předepsaná od psychiatra nestačila...Možná, co zkusit lehativa...třeba by to pomohlo.) ()

Maxxz

Spielberg opět ve své vrcholné formě! Jedním slovem "vynikající"! I přes dlouhou stopáž nebyla ani minuta zbytečná. Za mě 100% ()

Baky88

Po delší době film, který mě nenechal klidným. Úžasný příběh, který je ke všemu podle skutečné události. Spielbergu jsi pašák, Hanksi, až jednou nebudeš, nevim kdo tyhle role bude zvládat. Dle mě opravdu úctyhodný film. Nenudil jsem se asi ani minutu, doporučuju všem co mají rádi kvalitní film. ()

cortez.sk

Môj obľúbený režisér a môj najobľúbenejší herec vždy záruka úspechu ani teraz nesklamali úžasný zážitok super herecké výkony no proste ako vždy steven spielberg . sto percent ()

zebu_cz

Ano, samozřejmě, příběh právníka, který vyjednává výměnu zajatců za studené války, je trochu nereálný, ale Spielberg ho natočil strhujícím způsobem (až na poněkud státotvornou scénu na mostě). Alan Alda v malé roličce potěší. A Tom Hanks není pro změnu tentokrát za seladona. A českého diváka zaujme i účast Sebastiana Kocha, kterého známe z Ondříčkova Ve stínu. ()

Ferguson

Je pravda, že tomu trochu chybělo napětí a agent Abel byl až nadmíru sympatický, ale jinak ano. Na páteční večer, když si chce člověk pusit něco nenáročného a něco o čem bude předem vědět, že u toho přes ty 2 hodiny vydrží, tak je to přesně tento typ filmů. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /nějaký ten patos tu je a nádech, že to vlastně bylo americký vítězství taky/, + /podle skutečnosti, Tom + Mark to sehráli dobře, slušně a poctivě natočeno/, hodnocení - slušný, životopisný, dobře natočený film od Stevena s Tomem, jenom s tím americkým nádechem vítězství, lepší než Lincoln, ale pokud jde o Toma, ne tak dobré jako Captain Phillips ()

kratajirka

Co se dá zkazit na filmu, který má předlohu v letech minulých a je rovněž ojedinělý až bizarně neuvěřitelný ... Maximálně špatný výběr herců. Jenže Špajlberg je značka a proto si může dovolit sáhnout po těch nejlepších hercích. Jednou bude Toma Hankse škoda asi jako pana Spielberga, protože jejich přínos světovému filmu je nevyčíslitelný. Most špionů je v lecčem stereotypním příběhem. Napjaté vztahy mezi USA a SSSR jsou v každém desátem americkém filmu. Film o špionech je rovněž velice častým tématem filmařů. V čem je MŠ jiný? Nejde hladově po zápletce a nechce válku mezi těmito mocnostmi. Chce najít kompromis, chce totiž ukázat, že válka se nevyhrává na bitevním poli, nýbrž u sklenky bourbonu. Most špionů je takový manifest diplomacie. Most špionů se snaží ukázat, že retro je cool. Já dávám 80% prozatím. ()

Mrliš

Rozvleklé, místy nudné. Snímek zachraňuje především pěkně udělané prostředí a Hanks. Délka měla dle mě dosahovat max. hoďky a půl. Finální dvě hodiny a kus jsou opravdu moc na příběh, který je téměř o ničem. Je vidět, že Spielberk filmování moc nezvládá, měl by se na to vykašlat. Jediné co se mu kdy povedlo byl Jurský park. ()

stret

Tak toto nefungovalo. Tom Hanks by už dnes filmy hrať nemal. Jeho herecký potenciál je dávno prefláknutý a stačilo to snáď niekde po Zelenú míľu. Spielberg by už nemal režírovať filmy - to čo stvoril je nasládlá, patetická, politicky korektná..... hm.... derie sa mi na um slovo sračka. Dnes to už nestačí. Stačilo to po E. T. - mimozemšťan. Boli tam tiež miesta, ktoré pravdepodobne mali byť dojímavé. Neboli. Nie s výkonom Hanksa a nie v réžii Spielberga. Rádoby dojímavá hudba pílila uši ako cirkulárka. Spielberg zaspal dobu a dnes točí filmy, ktoré by boli dobré pred 20 rokmi s remeselnou zručnosťou svojej minulosti a technikou súčasnosti. Toto oskarov dostať nemalo. ()

potok.009

Pojítko Spielberg - Hanks je zárukou vysoké jakosti, což snímek zobrazující jednu z epizod studené války jednoznačně prokázal. ()

lazyman

Je to velmi kvalitně zpracované téma, které v minulosti bylo "tabu" a dovolím si říct, že je tomu, v některých případech, stále. Film neměl hluchého místa, člověk byl stále napnutý, jak to dopadne, i když jsem to již věděl dopředu, neboť tento případ velmi dobře sepsal spisovatel faktů pan V. P. Borovička ve své knize o mezinárodní špionáži. A bylo vidět, že se režie zhostil mistr oboru pan Spielberg doplněný plejádou skvělých herců v čele s Tomem Hanksem. Film lze vřele doporučit a je zkouknutelný i několikrát. ()

lineker

Do hladka učesaný "špilbergovský" špionážní thriller, který by zřejmě snesl poněkud živější zpracování. Po stránce obrazové, hudební či režisérské není filmu co vytknout. Vytuněné exteriéry východního Berlína se opravdu povedly. Ale jen tak pro sebe si člověk v průběhu sledování několikrát řekne, že taková selanka to přece být nemohla. Méně patosu, více zvratů, akce. Ale toho se obecně u Stevena v poslední době moc nedostává. ()

Bruce0659

Spielberg ešte do starého železa nepatrí. Sfilmovať príbeh o Donovanovom skutku sa mu podarilo na jedničku. Vizuál, kostými a prostredie sú úžasné, dialógy taktiež upútajú. Chýbalo mi len viac napätia, to je jediným negatívom a zároveň dôvodom, prečo na mňa film nezapôsobil na 5 hviezdičiek. Hanks a Rylance dokázali svojími výkonmi strhnúť, ale bol výkon Marka Rylanca naozaj hoden oscara??? ()

Cezar209

Krasny film o tom, ze vojna sa vyhrava aj mimo zakopov ..a hrdina nie je len ten kto drzi v rukach zbran. Autentickost filmu podciarkuje velkolepa produkcia vo vsetkych rozmeroch. Obcas sa stava ze miliony investovane do kulis a doboveho vybavenia sa minu ucinkom, nastastie steve ako neraz ukazal ze "aj za vela penazi sa da urobit dobra praca :o) ". osobne som skor nastaveny na komercnejsiu zabavu, ale pribeh pravnika ktory pocas studenej vojny (hanks) dokazal najst "kamosov" aj na vychode a pretavit svoje vizie do uspesneho konca je...naozaj o malom velkom hrdinstve bez jedineho vystrelu (obrazne povedane). cela pointa a akesi globalne posolstvo je vyjadrene v zavere filmu, kde hanks ide MHD ako jeden z mnohych ...a tlac oslavuje... "vitazstvo" ...herecke vykony,rezia a produkcia palec hore. ()

Krastom

Tom Hanks ve filmu Stevena Spielberga? Před zkouknutím mi to přišlo jako záruka kvality. Během sledování jsem se nemohl ubránit pocitu, že je Hanks s přibývajícím věkem čím dál lepším hercem. Líbilo se mi navození poválečné atmosféry skvěle podtržené kvalitním zpracováním. Trochu vážné téma na opakované sledování, ale na to první skvělý zážitek! ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015