Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (CinemArt)

Ben Nevis

Film o špionech, ale špionáže se tu nedočkáme. Pouze spousty politiky a zájmů. Hlavní hrdina je hrdina jen díky své vytrvalosti. Nemusí zabít žádného zloducha ani se polít benzínem a podpálit. Stačí, že umí rovně stát a vyčnívá mezi pokřivenými páteřemi pánů "Národních zájmů" a "Amerického způsobu života". ()

anitae

Prvních 30 minut bylo o ničem, pak přišlo něco místy vtipného, předvídatelného a celkově na mě film nepůsobil tak studeně a opravdově. Střílení do obhajcových oken, stavba zdi, výslechy na obou stranách, předání zadržených, ale asi nejdéle si budu pamatovat výměnu kabátu za informace, střelbu na zdi a pěkný interiér v Hiltonu. ()

Hpatrik

Hanks a Spielberg, tedy dva moji oblíbenci, kteří spolu nenatočili film od Terminálu(?) znovu ve společném projektu? To jsem si nemohl nechat ujít. Zajímavé téma studené války, znovu bezchybná výprava a kulisy, ale tentokrát jsem měl trochu problém se scénářem, který není dostatečně dramatický, strhující, je příliš přímočarý a postrádá jakýkoliv překvapivý zvrat. Příšlo mi to jako nalinkované, každá postava dělá přesně to, co byste čekali že udělá, a ničím Vás nepřekvapí. Zvlášť druhá polovina mi chvílemi přišla malinko nevýrazná. Navíc Williamse tentokrát nahradil Newman, který ale odvedl velmi dobrou práci. Jinak to ale šlape jak má, je radost se na to koukat, a ještě větší radost je vidět ty dva znovu spolu - a že jim to šlape! ()

ozeki

Tady není vůbec o čem. Už dlouho jsem nebyl do filmu takhle "vcucnutý" - fakt nádherný příběh (založený na skutečných událostech) s vynikajícím hereckým obsazením, z něhož vysoko nad všemi ční Tom Hanks s Markem Rylancem (pro Hankse očekávám plešatou nominaci). Atmosféra Ameriky 50.- 60. let naprosto bezchybná (každičký detail sedí na svém místě jak prdel na hrnec), atmosféra "rozpůleného" Berlína nadpozemská, chemie mezi postavami totálně funkční a abych jen nechválil, tak přímo do nebes vynesu závěr filmu, kdy jsem se postupem času obával typicky amerického patetického finále, které se ale nekonalo. Film naopak skončil velice tiše, dokonce i oči se mi zaleskly :) Každopádně nelze než souhlasit s tím, že nepopulární kroky jsou na pranýři ve větší míře než jsou dobré skutky odměňovány. ()

sackrebleu

Sklamanie roka. Príbeh celkom zaujímavý, herecké výkony výborne. Okrem toho ale už nič, iba tradične zbytočné tony pátosu a la Spielberg. Slabé dve hviezdičky. ()

Dm1tr1j

Dam 3 pretože tam bola amerika ktorá si privlastnila výborné charakterové vlastnosti írskeho právnika. To robia stále, kradnú mozgy, privlastňujú si ich zásluhy ale potom kričia, že my im kradneme duševné vlastníctvo v podobe filmov a patentov. Čo je horšie? Keď sa kradnú ľudia alebo veci? ()

Torpid

Spielberg si u svejch "vážnějších" kousků vždycky diváka vodí jako retardovanou krysu labyrintem, kde se nedá ani otočit. Tady se dojmout, tady se usmát, tady slza a tady smích a hlavně si myslet přesně do tečky, co rejža chce. Umí to dokonale, má dost peněz na výpravu a nejlepší herce. Pro mne je to mentor a ne umělec pokoušející se o komunikaci s příjemcem. Do jistý míry je to technicky dokonalý odpad. ()

Stíba

Spielbergovi téma sedlo a dokázal ho natočit vyváženě bez zbytečných klišé a asi téměř nejlépe jak šlo. Dobová atmosféra z toho dýchá, scény silné slovem a podáním né emočním naléháním, Hanks nav ýbornou či postava špiona Marka Rylance je na minimálním prostoru maximálně výřečná a rovněž skvěle zahraná ("A pomohlo by to?" ; "Buď mě obejmou, nebo ukáží zadní sedadlo.") to vše jako ukázka toho, kam se svět v druhé polovině 20 st. v dobrém slova smyslu posunula jako téma, kterých není nikdy dost. Za mě velká spokojenost. ()

Torgal

Tak v prvom rade treba pochváliť réžiu. Krásne zrežírované, nádherné filmové obrazy - Spielberg opäť potvrdzuje svoju extratriedu. A celkom úspešne tým kamufluje to, že príbeh je v zásade dosť priamočiary a menej zaujímavý, aký by vzhľadom na svoju tému mohol byť. Taktiež "oldschoolový" vzhľad a pomalé dialógy nesadnú každému, mne sa Štefan dnes ale celkom zavďačil. 7+/10 ()

KafuR

Většinu filmu se Spielberg krotil, a tak nám ta jeho americká hrdost jen nepatrně pošramotila závěr, jinak si ale snažil v rámci svých možností zachovat odstup a zobrazil paranoie studené války na obou frontách vcelku věrohodně, a to prostřednictvím právníka, jehož čest a smysl pro spravedlnost tehdy zkomplikovaly život pohlavárům na obou stranách konfliktu. Film je určitě trochu tendenční a přikrášlený, ale Hanks je zárukou kvality, i když příběh samotný je spíše řetězec diplomatických jednání než napínavý boj o život tří lidí na špatné straně barikády. ()

Kingjiri

Zejména v novym tisíciletí maj Spielbergovy fláky sice pořád vypiplanou filmařinu po technický stránce, ale dramaturgický zpracování mnohdy působí "bezzubym" dojmem. Příběhy jsou prostě bez větší porce napětí, emocí, atmosféry a mýho zájmu si snímky pustit ještě jednou. V tomhle případě vytrhne diváka z nudy hlavně Tom Hanks, výprava a druhá polovina stopáže, za což přichází třetí silnější hvězda. Pokračující Spielbergovo mrhání svym vlastnim potenciálem však hodně zamrzí. ()

darkreider

Toto sa mi páčilo, vypointované a zaujímavé. Nečakal by som, že ma to zabaví až tak. Nie som fanúšik práva ani vojnového ukecaného filmu, ale Spielberg v combe s Coenmi to upiekli výborne. ()

DAPDO

Donovan byl bezesporu borec, vo tom žádná. Film mě ale nesedl, až na vyjímky velká nuda zabitá slabým koncem...Za padesát. ()

Lucas87

Studená válka, rozdělený Berlín a samozřejmě příběh G. Powerse a jeho sestřelení v údajné bezpečné letové výšce. To jsou prostě body co mě odjakživa zajímají a tohle filmové zpracování mi dalo co jsem očekával, ba dokonce očekávání předčilo. Všichni víme, jak umí trailer zkreslit a navnadit na něco co nemusí být OK. Režie a herecké obsazení je už takový bonus. ()

AngelG

Opravdu doufám, že se Spielberg jednoho dne konečně propleskne a uvědomí si, že natáčet a strukturovat každý nový příběh úplně stejným způsobem, jako těch 100 filmů předtím, prostě omrzí. Tím pádem příběh, který by mohl být skvěle dojemný a atmosférický od začátku až do konce, v jeho zpracování nefunguje. Kdyby nebylo těch pár zázračných scén a celkem dobrých hereckých výkonů, tak by si to nezasloužilo ani ty tři hvězdy. ()

Jakubik

Spielberg prostě umí. Sice Most špiónů nepatří k tomu nejlepšímu, ale solidní filmařina se tady nezapře. Film ve své podstatě nenudí, i když je hodně ukecanej ale tak nějak se postrádal, větší vygradování a trochu více napětí. Přeci jen se člověk v tom kecání občas ztratí. Vizuál a retro styl je tu hodně pěkný a filmu toho hodně přidá. Příjemný film, který určitě stojí za zhlédnutí. Nenadchne a neurazí ale pocit je v pohodě… ()

Whitebeard

Jop, tohle prostě sedlo. Začínám si myslet, že je to tim Tomášem, protože nepamatuju film, kterej by se mi s ním nelíbil. Opět jeho vysokej hereckej nadstandard. Ale Spielberg to taky celkem bravůrně zvládá. Dobu kolem rozdělení Německa vylíčil zajímavě a bez nějakých hlušších míst ten film pěkně odsejpá. Určitě pusťte. ()

Romi1010

Od začiatku do konca napínavé, robí mi radosť, ak hlavný hrdina má črty obyčajného človeka a správa sa racionálne. Možno film viac zaujímavý pre ľudí, ktorým nevadí špiónsko-politická tématika. ()

PEZ

Kvalitný scenár od bratov Coenovcov, dobrí herci - hlavne Mark Rylance, ale samozrejme i Tom Hanks - a zaujímavá dobová štylizácia. Asi kvôli nej mi neprišiel film príliš Spielbergovský. Témou však nepochybne. Napriek dĺžke nuda nehrozila, takže Steven S. stále na to má. Dobrý špionážny kus. Navyše Mark Rylance si následne odniesol Oscara za vedľajšiu úlohu (ďaľších 5 nominácii ostalo nepremenených). 8/10 ()

Biopler

Nevýrazný film, pre mňa Mníchov ďalšej dekády v Spielbergovej kinematografii. Ako pri Mníchove, téma rozhodne zaujímavá, na to má Steven čuch. Je to nuda do poldruha hodiny až pokým sa príbeh presunie do Berlína, kde divák čaká nejaké napätie, ale dostane trápnu epizódu s krádežou kabáta a filmovo nepresvedčivé presviedčanie hlavného hrdinu, že on dvoch krajanov predsa len privedie naspäť do vlasti. Vyžehlené vizuálne retro pôsobí síce efektne, ale tam to končí. Americké vykresľovanie iného sveta ako amerického zlyháva na celej čiare. Americké prostredie vykreslené pestrofarebne, rusácke a nemecké samá šeď a betón, do toho lúzri čo spovedajú špiónov zatiaľčo Američania nič podobné nerobia. Spielbergove pokusy o originálnosť a la preliezanie plotu v Berlíne a plotu v New Yorku, resp. pohľad ľudí vo vlaku čítajúcich noviny pred a po výmene špiónov pôsobia smiešne. Film má štandardne hrajúceho Hanksa i Rylancea, ktorý však za prevedenie ani náhodou nemal získať Oscara, a to ho ako herca mám rád. Newman tiež nič svetoborné nevymyslel a tak sa v globále jedná o plytké dielo čo čoskoro zapadne prachom. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015