Život je život

Scénář:

Martin Horský

Kamera:

Václav Tlapák

Simona Stašová, Ondřej Vetchý, Kristína Peláková, Barbora Poláková, Tereza Ramba, Sara Sandeva, Miroslav Táborský, Marek Taclík, Petr Vančura (více)

Hlava rodiny, morousovitý a přísný František (Ondřej Vetchý) by po boku svých tří dcer rád viděl schopné a úspěšné muže. Jenže všechny mají vynikající talent nacházet si pravý opak. Nejstarší dcera se musí i se svým neúspěšným mužem nastěhovat zpět k rodičům a v rámci možností se dál snaží otěhotnět. Té prostřední se zas neomylně lepí na paty jenom naprostí exoti a mimoňové. A nejmladší dcera? Tak ta je zase milostně úspěšná až moc. Je jí šestnáct, je těhotná a neví s kým. Navíc se začíná hroutit tradiční oáza a pevný bod manželské dvojice – dovolená. Každý rok se jezdí „na Mácháč", ale Jana (Simona Stašová) začíná snít o moři. Pak se v jejím životě zjeví bohémský spisovatel s lehce sebevražednými sklony, v tom Františkově zase krásná kolegyně se španělskými předky . . začnou se dít věci. Všechny malé příběhy dávají dohromady jeden velký a zábavný život se situacemi, které zná každý z nás. Ovšem ne každý vede ještě druhý a o poznání dobrodružnější život jako neohrožený agent. František ano. (Bontonfilm)

kingik

Český film postrádá dobrodružnou spektakulárnost. Režisér Milan Cieslar se rozhodl pro to něco udělat. Natočil akční komedii, v níž se obyčejná realita všedního dne prolíná s bujnými představami jednoho policejního poručíka. Tím je Franta Sýkora, který velí menšímu policejnímu sboru, doma zase mírně despoticky velí svým třem dcerám a opotřebované manželce, která si nejvíc "erotiky" užije při doručování pošty v práci, a s níž má sice náš hrdina relativně hezký vztah, ale jeho usedlému způsobu života chybí náboj a milostná jiskra. Už vůbec není nadšen z role dědečka, která mu bude příslušet poté, co jeho nejmladší, teprve šestnáctiletá dcera přišla do jiného stavu s nějakou pochybnou náhodnou známostí. Nezbývá než tajemného dredaře vypátrat. A tak jsme svědky, kdy se z pupkatého a prošedivělého Franty stává uhlazený, neohrožený a atleticky disponovaný agent Frank mladšího vzhledu, kterému neodolá žádná žena. Franta se totiž s oblibou ponořuje do svých dobrodružných představ, jež má vášnivě načtené z dobrodružné literatury, a v nichž je možné absolutně všechno. V jeho fantaziích figurují snad všechny postavy z jeho okolí. Jeho aktuální mise spočívá v dopadení muže jménem Sperminátor, jenž stojí za oplodněním jeho dcery, ale také vlivného bosse, který má v úmyslu odloudit mu ženu. V reálném životě totiž jeho citově vyprahlá manželka nesměle nadbíhá neurotickému spisovateli, který hraje v jeho představách zákeřného bosse. I Franta to zkouší u jiné. Zakoukal se do nové a podstatně mladší kolegyně z práce, která bude akční partnerkou na jeho misi. Ženská i mužská plodnost a neplodnost v tomhle filmu sehraje svou nemalou roli. A svůj prostor pochopitelně dostanou i ostatní dvě dcery a jejich životní peripetie. Nikdo si tedy nemohl stěžovat, že by ve filmu nedostal dostatečný prostor. Prolínání reality s fantazií není ve světě filmu nic tak nového a objevného. V českém filmu je to ale vzácný úkaz. Milan Cieslar, který má na kontě i spolupráci na scénáři, se pustil do neprověřených filmových vod a měl i kus odvahy, když z komerčního hlediska jeho počin nepředstavoval žádnou jistotu. Ondřej Vetchý ve stěžejní dvojroli prokázal svůj zjevný komediální talent. Jeho Franta coby hlava rodiny je ale mnohem vtipnější než agent Frank, jehož postava je poměrně seriózně pojata. Vetchý je v mnoha scénách začtený do románů o Jamesi Bondovi, jen jednou je k vidění, jak třímá v rukou dobrodružnou knihu o pirátech, což se ve výsledku promítne do jeho představy, kdy se na palubě pirátské lodi ocitne se svojí atraktivní kolegyní z práce, kterou sympaticky ztvárnila populární slovenská zpěvačka Kristína Peláková. Chybou bylo akorát jen to, že se těžko mohla objevit v jeho představách, když ji v té době ještě ani neznal(!). Takových těch drobných nedůsledností i nepřesností je ve filmu poměrně nemalý počet. Někdy je to rušivé, do očí bijící, někdy se to dá tolerovat. Proč se záporák Sperminátor z představ nesmyslně objeví v reálu na svatbě jedné z jeho dcer jako fotograf? Proč jeho nejmladší dcera neustále mlží, s kým souložila. Co chtěla docílit Františkova manželka tím, že se sblíží se spisovatelem se sebevražednými sklony? Proč je Franta rázem se všemi rodinnými problémy tak smířený, když předtím nekontrolovatelně vyšiloval? A tak bych mohl pokračovat. Motivace postav byly mnohdy málo zřejmé, dost často i nešikovně posazené. V představách taky panoval menší zmatek, ale ten byl i celkem přípustný. Kolikrát se v nich odehrálo něco, co vlastně ani nebylo moc zajímavé, ani příliš smysluplné a odvázané tak akorát. Nebyly moc dobře zvládnuty přechody mezi realitou a snovými sekvencemi. Když film setrvával v realitě, byl komediálně dobře zvládnutý, snové sekvence byly poměrně trapné. Akce ve filmu tolik nedominovala, jak by asi měla. Asi si umíte představit, jak čeští filmaři zvládají akci. Po řemeslné stránce nic moc. Otřesně ovšem dopadly postsynchrony. Dva méně známí herci byli špatně předabováni Štěpničkem a Sypalem. A občas se stávalo, že některým hercům nebylo dost dobře rozumět, značně totiž haproval zvuk i artikulace. Ani okatě nastrčenému product placementu se film neubránil. Zasmát se u této na české poměry netradiční komedie dalo. Originálních vtipů se vyrojilo dost. Herecké obsazení to odehrálo v pohodě. Casting si dával záležet na výběru atraktivních mladých slečen. Globálně u mě převažují pozitivní dojmy. Mělo se zapracovat hlavně na detailech. Ale takový už je život filmových hrdinů. 60% () (méně) (více)

InJo

Nejsem cílovka a nic jsem od toho nečekal, takže si vlastně nemůžu moc stěžovat. Jednoduchá odpočinková (crazy) komedie pro nenáročné diváky, v níž některé vtipy fungují lépe a jiné hůře (a ve které je dokonce pár akčních scén!). Žádný velký komerční hit to nejspíš nebude, ale furt je to minimálně o jeden level výš než rádoby komedie Zdeňka Trošky z posledních cca patnácti let. 40 % ()

MikeCool

Komedie s Vetchým? Na tom se přeci nedá nic zkazit ne? Podobné řečnické otázky jsem si pokládal před projekcí a bezprostředně po ní jsem s těmito otázkami zpětně souhlasil. Je vskutku pravdou, že kdyby hlavní postavu ztvárnil někdo jiný, než Vetchý, výsledek by na oko nevypadal daleko tak dobře a hlavně zdaleka ne tak humorně. Je to jakási mozaika vícero příběhů, odehrávající se v jedné rodině, které se samozřejmě na konci vyžehlí jako v americkém mainstreamu. Americké špionážní vsuvky mě též pobavily. Příjemná oddechová komedie z Čech. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Filmmaniak

Komedie s nedostatkem funkčního humoru, okázale nekonzistentní atmosférou a brutálně nesoudržným a nahodilým dějem. Je smutné, že čeští filmaři umí natočit komerční film na vysoké technické úrovni (v tomhle jsou dokonce akční scény, automobilové honičky a nindžové), ale dělá jim nehorázný problém naplnit ho smysluplným, nebo alespoň koherentním obsahem. Většina postav, situací, které prožívají, a motivů by se hodila spíš do depresivního dramatu, jiné jsou zas parodické a až bláznivé. Výsledek však není ani ryba, ani rak, nepobaví, nedojme, ani neposkytne příběh, který by byl příhodně k názvu filmu „jako ze života“, protože působí falešně, nepřirozeně a bezduše. Více v recenzi ZDE. ()

Geralt z Rivie

Jeden z mála světlých momentů v novodobé české kinematografii. Vetchý to je prostě sázka na jistotu. Na české poměry jsem se luxusně bavil. ()

silentname

Dám vám tému na zamyslenie: "Čo je lepšie? Hlúpy film, ktorý sa snaží tváriť maximálne seriózne, alebo hlúpy film, ktorý o svojej hlúposti vie a rozhodne sa s tým pracovať?" To som si presne položil, keď som videl prvé scénky filmu "Život Je Život." Neočakával som od neho dokopy absolútne nič, no musím povedať, že ako komédia ma to skutočne bavilo riadne. A hoci je to celé absolútne pritiahnuté za vlasy a korunuje tomu maximálne Ondřej Vetchý, ktorého postava je tak mimo realitu a časopriestor, že sa človek nevie prestať rehotať na všetkom. Pre mňa je toto niečo ako kombinácia filmov Muž Z Acapulca a The Secret Life of Walter Mitty . A ako bláznivá komédia to funguje. A dokonca musím povedať, že Kristína Peláková mi asi menej vadí ako herečka, než ako speváčka. A je tu celkom srandovná. Keď sa bavia herci a scenáristi, nemôžeme sa nebaviť s nimi. Lebo energia filmu je ohromná. A asi práve preto to pre mňa funguje. Je to reálne dobrý film? Nie. Je to absolútne blbosť, ale ako som povedal, film to o sebe vie a pracuje s tým na jednotku. A práve preto to podľa mňa aj celkom dobre funguje. Úprimne hovorím, pozrite sa na to a zabavte sa. Hodnotenie: B ()

dopitak

Občas se něco povede i v českých luzích. Je to asi nejvíc díky nápadu a Vetchým snům, ale díky za to. Nejlepší z dam je Barbora Poláková (nevěřím, že jsem to fakt napsal), a samozřejmě pan spisovatel. Kristína Peláková moc pěkná. ()

klerik

Škoda, že film bol promovaný ako klasická česká rodinná dráma (kríza stredného veku, nečakané tehotenstvo, strata bývania...). Život je život však stojí hlavne na humore druhej línie, kde sa z otca rodiny stáva nepremožiteľný tajný agent (v humornom štýle KINGSMANA). Pobavil som sa aj napriek klišé hlavnej zápletky, ale možno práve preto lepšie vynikla akčná časť... ()

korbitch22 odpad!

95 minut neskutečného utrpení.Něco jako kdyby ste byly na dovolený s partou němců.Český film jde ke dnu a já nechápu, jak někdo vůbec může zafinancovat něco tak iritujícího, neskutečně trapného, hloupého a ubohého.Každý Kameňák je vtipnější a to je přátelé uznejte sami dost hrozné.Každá postava je příšerně nesympatická, nemáte vůbec komu trochu fandit nebo se o jeho postavu byť jen na chvilku zajímat.Vetchý je naprosto příšerný a pevně věřím, že si tenhle arogantní pán svoji roli náramně užil, hádám, že ani nemusel moc hrát.Příběh je stupidní a otravný.I moje žena, která české filmy od srdce miluje a já jen kvůli ní musim tyhle braky trpět sama řekla, že takovou kokotinu snad ještě nikdy neviděla a z Vetchého se jí chtělo zvracet.Asi sem nikdy neviděl horší český film.Opravdový brak a ty hvězdičky tady lze chápat jenom tak, že dnesšní divák má v hlavě opravdu těžce nasráno.Jediné pozitivum jsou dvě krásné herečky Voříšková a Peláková a seč si o to skoro říkají, hvězdičkami nebudu házet ani pro ně.Co měli být proboha ty scény s papežem?Co měl bejt ten ''dredař''?Iritující ubožárna která uráží zdravý rozum, papeže a konec konců i ty vyhulený dredaře.Jak řekl pan Postránecký v Černých Baronech....chce se mi zvracet.0%. ()

Arsenal83

Život je život sa chce hrať na šialenú komédiu, ale veľmi prízemným spôsobom. Až sa divím, že to nerežíroval Troška. Na kasting prišlo asi strašne málo ľudí, keď už tam nominovali i speváčky Polákovú a Kristínu. Škoda Vetchého v tejto záležitosti, no musí sa niečím živiť. ()

Marze

Vetchého tatík, jenž diktátorsky řídí povadlou manželku a tři dcery s problémovými partnery, utíká z šedé existence do hrdinných představ jako kdysi Jean-Paul Belmondo v Muži z Acapulca. A od první scény, kdy se vynoří z bazénu, přičísne a urostlou postavou v plavkách proráží houf obdivovatelek, je zjevné, že i „druhé já“ dobrodruha Vetchý zvládá. Dokonce že ho baví. Bohužel všichni ostatní v „bondovce“ tvoří jen jeho víceméně neobratný komparz, počínaje kráskami a konče rabiáty. Hra na světáckou akci musí totiž vypadat opravdově, nespoutaně, bohatě; to tady chybí. V drobnostech potěší – třeba při nešikovném naskakování ležérního agenta do vozu, jímž Vetchý zjevně kolegu Belmonda zdraví. ()

Ivoshek

Škoda té snahy o parafrazi Muže z Acapulca, protože ta základní linie je docela vtipná a herci by ji utahli. Vetchý, Stašová, i ta spousta dalších hrají moc dobře a dost často jsem se smál. Na český film dobrá zábava. Jsou to lepší tři hvězdy. Kdyby to takhle vypadalo furt, byl bych s cz filmem dobrej. ()

borsalino

Už ve dvacáté minutě jsem úplně ztratil pojem, co se děje, dcera si začala hrát na mobilu a druhá dělá voloviny. Nikoho to nebaví, protože film postrádá úplně všechno. ()

eraserhead666

"Lžeš a souložíš za našimi zády." Zpočátku velmi slušně nahláškované. Ale jak už to tak bývá, postupem času film ztratí dech a přestane být zábavný. Obsazení je slušné, "bondovské" vsuvky postupně čím dál více trapnější. "Jak vypadal?" "Měl dready." "Kde?" ()

claudel

Hloupoučká, naivní a ztřeštěná komedie, česká variace na Jamese Bonda trochu střihnutého s Mužem z Acapulca. Nutno zdůraznit, že je to komedia, kterám mě ale nijak neurážela, humor nebyl fekální nebo vysloveně trapný, zkrátka jen ztřeštěný a místy stereotypní, pokud jde milostné vztahy. Docela příjemně jsem se bavil a zapomněl na všechny nepříjemné události jedné červnové neděle. V rámci roku 2015 ale je to rozhodně zatím nejslabší český kousek, což ale vlastně českou kinematografii letos ctí. ()

Necrotongue odpad!

Férově přiznám, že jsem si k filmu sedal s velmi nízkým očekáváním, a zpočátku jsem si chvilku myslel, že to byla chyba, protože jsem se několikrát zasmál, a větu: "Lžeš a souložíš za našimi zády!", jsem si dokonce zapamatoval. Pak už šlo ovšem všechno z tlustejch do tenkejch a nezachránila to ani Frekvence 1. Scénárista Martin Horský má zřejmě rád Belmonda, protože napsal českou verzi Muže z Acapulca, přičemž výsledek byl fakt příšerný. No, ale každopádně jsem o zážitek bohatší, i když je to jeden z těch, které si netoužíte zopakovat (pokousání libovolným zvířetem, vyhořelý byt, návštěva exekutora, šlápnutí na mořského ježka a podobně). ()

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST