Rudý kapitán

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána, specialistu na „konečné" výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá... (A-Company CZ)

Lambruche

S prihliadnutím na to, že je to československopolskoneviemaká produkcia, čakal som podľa recenzií niečo šmakovnejšie. Nakoniec sa mi dostalo toho najväčšieho odpadu, ktorý zachránila len dobrá kamera, a druhú hviezdičku dávam z patriotizmu, predsa len, náš film. Z mne nevysvetliteľných dôvodov som sa nakoniec odhodlal pozrieť film, ktorý podľa kvality aj stáleprítomného žltého filtru vytiahli asi z verejných WC, tipujem na pisoáre pred staronovým mostom. Hej, tam pri univerzite. Čo vlastne bolo na tomto filme dobré? Z predmetu javiskovej reči by neprešla tak dvojtretinová väčšina, a polka z tej zvyšnej by sa len modlila, aby ich neskúšal nebohý Záborský, lebo by leteli tiež. Premumlané na kvadrát, ja som rozumel poťažmo, aj to nie všetko. Asi aj to ovplyvnilo, že ani na konci filmu som poriadne nerozumel, o čo šlo. Áno, dej som nejak vycítil, ale nič také, z čoho by ma nadchlo ku kúpe nejakej Dánovej knihy. Proste, treťotriedna detektívka kvality jedného slabšieho dielu CSI, mysliac scenárom. Keď už som si ku poslednej scéne lupal tretiu kávu, aby som nezaspal, dospelo to k niečomu, pri čom som otváral oči. SPOILER! Štyria zhabijaci mi chcú zabiť tetušku, tak ju ochránim rovným útekom cez otvorený priestor? Ako... WUT? Samozrejme, že ju zasiahnu, ona padne ausgerechnet do výhybky a zasekne sa. Oslobodím ju vydrapením? Nieee, skúsim rozopnúť blúzku. A keď ide vlak, samozrejme sa ho pokúsim zastaviť mávaním. No proste hero, ako celý film. Ak má niekto kontakt na tvorcov, chcem tri hodiny späť. Dve za film, a jednu čo som mazal nadávky z recenzie. ()

funesfilm

Čakal som viac. Čo sa týka obrazovej a výtvarnej stránky, zaujímavé. V našich končinách nie tak často k videniu. Hodnotím to pozitívne. Čo sa týka deja, tak som sa trošku "strácal". Nečítal som knihu. Nemôžem teda porovnať. Na sledovanie tohto filmu, si treba pravdepodobne nájsť taký čas, počas ktorého dokáže divák sledovať dej, bez straty vedomia. Typicky Slovenské psycho. Teším sa však novátorstvu tvorcov. Niečo výnimočné. Štyri hviezdičky len tak tak. Nebyť akoby nedokončeného záveru, boli by s čistým svedomím. ()

macherano

Za atmosferu ok kameru ok ale ta celistvost katastrofa doteraz som tomu nepochopil to si mam akoze precitat knihu aby som vedel co chcel basnik rict..dej9vost ziadna sceny lietali clovek sa straca v deji co je kto zac taky dobry namet a tak nelogicky to dat dokopy zavrsila scena s vlakom namiesto toho hodit sa nabok sa hodit do kolajiska pod prichadzajuci vlak a este sa pregulat bez toho aby vas zachytil to co je..bidel som natacanie na kramaroch ale cakal som uplne iny film Bebjak by ho mozno lepsie natocil.. ()

WillH.

Na začiatku ma vtiahlo úžasné zachytenie doby roku 1992 a prvá scéna, kde sa objaví pani herečka Zuzana Krónerová. Autori majú toho rozhodne veľa napozeraného, takže zopár scén je detailne vyšperkovaných. Rozhodujem sa medzi 2 a 3 hviezdičkami, ale tak aspoň za efekty, výpravu, niektoré herec.výkony a dobové stvárnenie dávam tri. Pretože, čakal som do toho oveľa viacej, zápletka je strašne zamotaná, divák sa v tom absolútne stratí (hlavne ten čo nečítal knižnú predlohu); musel som si to celé popretáčať a pustiť ešte raz... Možno to bolo aj úmyslom tvorcov, zamotať dej takým spôsobom, aby symbolizoval časy ŠTB, keď poriadne nikto nevedel kto je agent, príslušník, udavač, spolupracovník atď. Niektoré akčné scény – hlavne ku koncu – pôsobia trochu prehnane až zbytočne; viac sa mohli scenáristi pohrať s témou úchylných kňazov donášajúcich Štb, či s dejovou líniou napätia a pátrania. Avšak na slovenské pomery je takýto film vždy príjemným spestrením. Mimochodom tento film krásne ukazuje – koľko máme toho s Čechmi veľa spoločného. A taktiež cítiť ducha tej bezprostredne postkomunistickej doby, keď ešte z eštebákov išiel stále strach, keď sa udatne naďalej snažili ťahať za nitky (a niekde možno ťahajú až dodnes). Vzápätí – po rozdelení republiky – prišla pre zmenu iná temná doba, ale to už – to už je iný film ;-) (Únos) ()

andy60

Na mě to působilo jak pilotní díl nějakého krimi seriálu. To by ještě nebylo to nejhorší, kdyby se jednalo o seriál zdařilý. To se však o Rudém kapitánovi říct nedá. Snažilo se to být cool, působit neokoukaně a žánrově, ale prostě mě to nezaujalo. A tak celá ta anabáze s hřebíkem v hlavě mě míjela obloukem a nijak mě nezajímalo, kdo to má na svědomí. ()

JerryPilsen

Výtečná práce,na slovenské poměry přímo excelentní.Tohle ještě bratia nenatočili.Škoda slabšího konce,protože vše ostatní,včetně zápletky a napětí,nemá chybu. ()

Alagaesie

Krauz? Proč to nemůže bejt normální ‚Kraus‘, prdele? Byly kódy autentický? Chudák kostelník. „Která 3 písmena tě napadnou?“ No, jedno lepší, než druhý. Jó, Venca byl k**da. Patologii bych nedal. „Posralo se mi kolečko na kačerovi.“ Hřebík s logem? Se Krauz chtěl předávkovat? Jó, to bych řek, že má kostelník problém... Farář byl dobře od rány. Raninec se s fízlama nesral. Ale jeho „koule“ mu dlouho nevydržely. To Krauzovi nebylo jasný, že babka mluví o Janatkovi? Film proti světlu? Co uvidí? Raninec je celkem vostrej. Fotky v poli vtipný. Trik s poutama pobavil. Glokner byl asi fakt mačo. Sledovačka u bazénu? Otázka je, jak se zbavit spisu. Špitál moc neřek. Počítání od stovky dobrej tah. Proč se servali? Kdo ho vytáh z toho auta? Nebyla to jedna pakáž. Něják moc omylů naráz. Hezkej fire. Solidní dusot lesem. Velmi kvalitní počin o době, kdy StB hrála prim. ()

huspenina33

Ten dabing je příšernej, není tomu vůbec rozumět, nějak jsem nepochopil kdo je kdo a co kdo dělá. Možná kdybych ty lidi slyšel co říkají, bylo by to lepší :-) ()

jjemi

I dnes po letech se toto téma odváží málokdo rozmáznout – to je cenné. Atmosféra se zdá být autentická. Výborně zahrané, např. Zuzana Krónerová. Rozhodně film ve mně zanechal stopu i když měl své chyby (sem tam nevhodná dějová zkrat, občas herci spíš mumlali). Mně soukromě iritovalo samčí chování mužů, kteří, kdyby potlačili své siláctví, mohli obtížný případ vyšetřit elegantněji a rychleji. Ale to už by byl jiný film. ()

MarkHarry

Lehce zmatený film, některé dějové skoky mi přišly fakt nelogické. Za snahu dávám dvě hvězdy, vykresleni porevoluční doby mi přišlo celkem věrné. ()

adaben

Nevím, jak v kině, ale v televizi tomu nebylo rozumět a to se pak těžko chytá veškerý děj. A přitom to byl už dabing a až na pár výjimek (Vlasák, Chudík, snad Finger) prostě rozumět nebylo. Také poněkud divné, že by policajti společné angažmá ve Zbrojovce objevili až takhle v závěru od Kronérové, tím se zápletka shodila. Zavádějící i poněkud je, že na plakátech je všude Kaiser a přitom se nakonec ve filmu objeví jen ve třech, čtyřech scénách, byť výrazných. Už asi potřetí mne však ve vážném filmu (jak si nepotrpím na Partičku) překvapil a zaujal svým výkonem Michal Suchánek, škoda, že jinak se vesměs věnuje věcem, které mne nezajímají. ()

biochem

Na tuhle kriminálku jsem se opravdu moc těšil a nakonec zůstal jen pocit prázdna a nevyužitého potenciálu... Nakonec jediné, co musím opravdu vyzdvyhnout je skvělá výprava a dokonalé vykreslení porevoluční atmosféry! ()

vla_mira

Bohužel tak strašný zvuk, že je úplně jedno, jaký byl scénář, či jak dobří byli herci, nebo jak supr atmosféra devadesátek. Akorát vás celou dobu sere, že nikomu nerozumíte ani slovo. ()

mdf

Dobová atmosféra je skvělá i technicky,nápadité titulky,ale tím to asi končí a to je velká škoda,protože ten potenciál na porevoluční pecku tady byl.Slibně se rozjíždějící se gangsterka je zazděná,jako kdyby všem došel dech. ()

maros612

Ja som z tohto filmu zhrozeny. Ak ma byt cena za koprodukciu takyto otrasny post-produkcny zvuk, tak to absolutne nestoji za to. Filmy na motivy nasich dejin jednoducho musia zvladnut ceski a slovenski filmari. Zo zaciatku sa mi zdali dobove sceny a zabery zaujimave, to ma vsak postupne preslo. Maciej Stuhr zvladol svoju ulohu vyborne, prekvapil aj Marian Geisberg, pacila sa mi aj naozaj autenticky znejuca ceskoslovenstina Martina Fingera (alebo toho, kto ho daboval), a toto nemyslim ironicky. To, ze sa mi ten pribeh nepacil nutne nie je podstatne, ale ze to jednoducho filmarsky nebolo zvladnute, je uz celkom pruser. Tento filmarsky pokus mi akurat urobil chut na nejaky naozajstny film, ktory by dostojne pokryl klucove dejiny konca osemdesiatych a zaciatku 90 rokoch v CSSR/CSFRm kludne aj s fiktivnym paralernym motivom. A mozno aj film, ktory by dramaticky spracoval realne stbacke pripady. Hoci tento film taketo ambicie zo svojho titulu nemal, urcite by sme nejaky taky film zasluzili. Tento film nie je ani kvalitne spracovana fikcia, ani dobovo vypovedny film, ktory by nasu kinematografiu nejako obohatil. Sorry jako. ()

alesandro2 odpad!

Co s takovým filmem, který nejste schopní dokoukat, dialogům není rozumět a děj je nezajímavě divný. Navíc, druhou šanci už mu nejste ochotni dát. To si nezaslouží ani hvězdičku z milosti. ()

Andy_Warhold

Po dlouhé době solidní krimi postavené na dobrém scénáři, které realisticky vykresluje fungování STB, vyčpění jejího ideologického zabarvení, její konec a přerod v řadu "komerčních" organizací po roce `89. Na rozdíl od superagentů v Bez vědomí, kteří řeší pomalu osud světa, aktéři tajných služeb v Rudém kapitánu jsou spíše bloudící lidé hledající si své místo v novém postideologickém světě a řešící, kdo jím zítra zaplatí oběd. To je nečiní o nic méně děsivé. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi