Předběžně (zbývají mi ještě tři epizody): celé je to vypiplané, vyhlazené a tak úzkostlivě retro, že tomu nezbývá žádný prostor na ducha doby a místa (a seriál jde vlastně proti nim: účesy a oblečení sice jsou dobové, ale postavy mi připadají jako ze žurnálu. Všimněte si, žádné obnošené oblečení, žádný výrazný nevkus. I stoly a židle v údajně nejzaplivanější Sokolovně zůstávají nepoškozené a naleštěné. A nakonec, jestli některé prostory v té době nezely skličující prázdnotou, byly to právě hospody). Ačkoli je seriál ukotven mezi historické milníky naší země, jako by se vznášel ve vzduchoprázdnu a mohl se odehrávat kdekoli ve Východním bloku mezi léty X a Y. Čím je to kvalitnější produkt HBO, tím méně je to osobité; čím je to světovější, tím méně je to československé. Přirovnal bych to k eurohotdogu (anebo spíš k nějakému exponátu eurohotdogu v budoucím retro muzeu)... Uvedené výtky přetrvávají, navíc si nejsem jistý, jestli vyznění seriálu pouze nepřispívá ke stereotypnímu obrazu Čechoslováků jako obětí, tentokrát špionážních her. Jinak řečeno, seriál nevystupuje z totalitního modelu výkladu (tady vykrádám Pullmana), staví proti sobě zlý, všehoschopný režim a jím utlačované obyvatelstvo, s tím rozdílem, že zlo režimu komunistického relativizuje poukazem k bezohlednosti a mocenským choutkám režimu konkurenčního. Tím seriál zůstává zakletý v optice, ze které se mi už po všech těch letech nošení točí hlava a převrací žaludek a která k možnostem vyjádřit se k vlastní minulosti ničím novým nebo neotřelým nepřispívá. Poslední dvě epizody mě ale moc bavily.(6.12.2019)

Dříve "pouhý" reklamní režisér Ivan Zachariáš vyrazil před třemi lety všem dech atmosférickou "Pustinou" a na 30. výročí sametové revoluce se pochlubil s další seriálovou peckou. Je zásadní dívat se na tento seriál opravdu pozorně, protože zdánlivě nepodstatný detail může později znamenat důležitou informaci. Rozhodně také doporučuji podívat se na těch šest epizod v co nejrychlejším sledu, aby vám neunikly některé souvislosti. Minisérii bych možná o jeden díl zkrátila, ale ta skličující atmosféra vás nenechá vydechnout ani v úplném závěru... P. S. Více než ústřední herecký pár Pauhofová + Myšička mě zaujali "kluci" Hofmann (jak jinak), Vlasák, Lněnička a pro mě dosud neznámý David Nykl. "Oni se ještě bojej nás a my se už bojíme jich."(1.2.2020)

Vyborne zvladnute vypravne drama, ktere se vetsinou odehrava v Praze na podzim roku 89. Serial jsem videl pokud mozno v co nejkratsim case a myslim, ze ve vsech smerech funguje vice nez dobre. Velmi dobre herecke vykony a dialogy. Uzasna atmosfera, vyprava, hudba a kamera. Bez vedomi ma velkou sanci na sebe upozornit i u zahranicnich divaku. Po Redlovi opet dalsi velmi povedeny serial.(16.12.2019)

Nejlepší je samozřejmě výtvarná stránka filmu (plus dobrá hudba), kdy to skoro vypadá, že je nejdůležitější, aby Bez vědomí vypadalo co nejvíc pochmurně a komoušsky. Příběh ujde, Vlasák jako k lidem neuctivá estébácká manipulativní svině výborný. Ale stejně je to kvůli zaměření na špionskou konspiraci víc než na detektivku trochu nuda a asi i kvůli tomu, že je to nedávná historie, si mě moc nezískal závěrečný díl, který je místy přitažený za vlasy. Rozhodně je sympatické, že se tu nahlíží na revoluci trochu cynicky a bez romantických idealistických postav, ale byl bych radši, kdyby už se přestaly točit různé historické filmy, které nemají k současné situaci naší země po 30 letech co dodat.(22.11.2019)

Bizarní podívaná. Jeden by málem podlehl dojmu, že takhle to nějak bylo, jenže celá ta atraktivní špionážní hra má háček – je příliš překombinovaná a tím i stěží uvěřitelná. Samozřejmě, že vyšetřovací metody StB, KGB i MI6 byly v mnoha ohledech shodné, nicméně ledacos je už přitažené za vlasy, což ostatně přiznávají i odborníci. Ivan Zachariáš si dal ovšem záležet na vizuálně propracovaných detailech i na výběru hereckých představitelů, z nichž zejména Táňa Pauhofová, Martin Myšička, Jan Vlasák a David Nykl vyvolávají nemalou odezvu; možná proto je Bez vědomí záležitost, která diváka nenudí, ale napíná a nutí jej přemýšlet. Co na tom, že je to jen fikce.(19.2.2020)

• - Hanka (Lenka Vlasáková) usíná u televize u tehdejšího populárního soutěžního pořadu Videostop (od r. 1985). (sator)

• - Když Marie (Tatiana Pauhofová) chodí po nádraží v prostorech pokladen, pohybuje se po pražském Masarykově nádraží. Vzápětí ale nastupuje do vlaku na nástupišti nádraží Praha-Smíchov. (Honzyg)

• - Při postelové scéně hraje „Boxer“ od Arnošta Pátka. (Duoscop)