Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

Roman.Ticka

Takhle nějak si představuji reklamu s názvem Chlapi sobě nebo I muži mají své dny. Čistokrevná mužská adrenalinová záležitost se vším co k tomu patří - drsností, mužností, disciplinou, soupeřením, kooperativou, respektem, ale především nadšením pro velkou věc (boj i objevování novot) a pevným přátelstvím uvnitř jedné námořní komunity odkázané sama na sebe. Zvláštní doba, pro mě naprosto nepředstavitelná, ale historicky významná. Kapitán: "Žijem ve fascinující době!" Jak pošetilé z pohledu dnešního diváka. :-) Pro mě osobně byla fascinující souhra několika generací jako naprostá samozřejmost. ()

rikitiki

Další z řady námořnických snímků, kdy námořníky zmáhá žár, mráz, bouře, ponorková nemoc. Solidně natočený, solidně zahraný, s velkým důrazem na charaktery jednotlivých postav. Na téma: honíme po všech čertech Bílou velrybu (aby se chytlo americké publikum), tentokrát převlečenou za nepřátelskou francouzskou loď. Nepřítel je jen tušený, vidíme hlavně jeho odraz v chování těch, kteří ho stíhají. Prostě velice slušný, podle mě tříhvězdičkový, film. ____ A náhle, ke konci, překvapivý, i když realistický zvrat. Nenastává žádná katarze. Něco v duchu zklamání z toho, že Tleskačův ježek v kleci je po vší té námaze prázdný. A potom ještě jedna otočka. Takže, hlavně kvůli deziluzornímu konci, byť opět s nadějiplnou úlitbou na závěr, přidávám v hodnocení. /15. 7. 13./ ()

poz3n

Pamatuji se, že jsem si tenhle film kdysi půjčil ve videopůjčovně (dle roku výroby asi těsně po premiéře) a po pár desítkách minut jsem ho vypnul. Žádné akční bojové scény, žádný epický příběh. To, co mě ve 13 nebavilo, je ale nyní velké plus celého filmu. Weir jde po psychologii postav a celé posádky a nabízí komorní zážitek zabalený v docela velkolepém hávu. Peter Weir se stává takovým mým nenápadně oblíbeným režisérem. 8/10 ()

honajz

Australský režisér Peter Weir již ve svých předchozích dílech dal najevo, že ho historie a historická fakta přitahují. A po letech amerických komedií a psychologických dramat se konečně vrátil k tomu, co umí podle mého nejlépe. Mluvíme-li o historických námětech pro Weirovy filmy, tak např. horor Poslední vlna je inspirován skutečnými událostmi, k nimž došlo na Novém Zélandu, poetické psycho Picnic at Hanging Rock popisuje skutečnou událost, kdy zmizely u slavné australské skály (dnes tak hodinka jízdy od Melbourne) v 19. století naprosto tajuplně a za záhadných okolností dvě studentky a chovanky ústavu. A o Gallipoli či Roku nebezpečného života snad ani nemá smysl se zmiňovat. Master a Commander má charakterem a dějem nejblíže právě ke Gallipoli, atmosférou pak v určitých chvílích právě k „Pikniku“. Tentokrát se ocitneme na palubě lodi, kde velí kapitán Jack Aubrey, kousek od pobřeží Jižní Ameriky, navíc v době napoleonských válek. Aubreyova loď HMS Surprise je vskutku překvapena mnohem větší francouzskou válečnou lodí Acheron s větší palebnou silou, jež má rozkaz nepustit britskou fregatu na širé moře. ----- Australský režisér Peter Weir se na počátku své kariéry věnoval spíše mystickým tématům, poté válečným a historickým, aby se nakonec usídlil v Hollywoodu a stal se odborníkem na romantické příběhy (komedie i dramata). Po delší pauze se na plátna kin a nyní i obrazovky s DVD vrací historickým velkofilme, v němž sledujeme krok za krokem postupné kroky dvou lodí – anglické Surprise a francouzské Acheron,. která má jediný příkaz – zabránit jakkoliv lodi Surprise odplout od břehů jižní Ameriky. V čele anglické lodi však stojí statečný kapitán v podání Russella Crowea...   Opět se k nám dostává jak film, tak druhý bonusový disk, a rovnou nutno říci, že kdo si je koupí, bude moci být nadšen. Nejen ze skvělého obrazu (2,35:1) a dokonalého zvuku (anglicky v DTS, česky však jen v Dolby Digital 2.0), kde slyšíte prostorově veškeré i nejmenší zvuky a ruchy na lodi. Ale i z množství bonusů, které si představíme postupně alespoň ve zkratce, protože jich je skutečně mnoho.   Na prvním disku, kde je film, najdeme překvapivě bonusy, jež se Weirova snímku netýkají – dva trailery na úplně jiné filmy, a to ještě na sci-fi. Na Den poté a na Já, robot. Teprve skutečně druhý disk přináší bohaté žně (jediným jeho záporem jsou chybějící české titulky). Úvodní dokumetn The Hundred Days trvá přes hodinu a naprosto věcně a zasvěceně, bez nějakých pochvalných řečí, rozebírá jednotlivé části natáčení, výběr herců, vznik hudby, samozřejmě dobové reálie i vznik replik lodí.   Další dokument In the Wake of O‘Brian má okolo 20 minut a tím O‘Brianem je míněn spisovatel s křestním jménem Patrick, podle jehož knih tahle historická freska vznikla. Z lásky k historii a historickým věcem se přizná i sám režisér. Následující dokument – Cinematic Phasmids – trvá půl hodiny a soustředí se na počítačové efekty a počítačovou simulaci jednotlivých scén nejprve v počítači. Následuje opět skoro dvacetiminutový dokument Sound Design, kde se dozvíte vše o vzniku ruchů ve filmu a zvláště pak výstřelech děl. Kdo by řekl, že ta děla nestřílela na moři, ale na sněhové pláni? Rozmístění jednotlivých mikrofonů a jejich nahrávky si pak můžete sami vyzkoušet v interaktivním okně.   Když přeskočíme naprosto nezáživný a nudně komerční HBO First Look (25 minut), dostaneme se k vystřiženým scénám. Je jich šest a spíše doplňují v detailech a drobnostech autentičnost života na takové námořní lodi doby napoleonských válek. Než se dostaneme k nabitým fotogaleriím, kde najdou fanoušci i množství nákresů lodí, původních obrazů lodí britských malířů, technické výkresy apod., máme zde ještě možnost pustit si dvě scény (úvodní a závěrečnou bitvu) z několika úhlů kamery. V prvním případě hnedle z pěti (!) včetně té zpoza hlavní kamery, u druhé ze čtyř. Případně si můžete pustit všechny kamery naráz v jednom okně.   Jediné, co snad chybí, by mohl být komentář režiséra, ale věřte mi, až si prohlédnete a vyposlechnete všechny dokumenty, zjistíte, že ho není potřeba. () (méně) (více)

jonyyy

Bylo to takové suché. Po chvíli jsem zjistil, že mě víc zajímají ty želvy a leguáni než zbytek filmu. Nedosauhuje to ani kvalit nejhoršího dílu Hornblowera. 65% ()

Xeelee

Na začátek bych asi měl poznamenat, že jsem byl při sledování filmu a psaní komentáře pod vlivem většího množství absinthu a karamelizovaného cukru. Ze začátku mě děj moc neoslovil a zařadil bych ho mezi lepší průměr, ale tak po první třetině mi začínala docházet výjimečnost tohoto filmu a druhou polovinu jsem hltal políčko po políčku. Film vlastně ani tak nestojí na akci jako na psychologii posádky lodi a především jejího kapitána a až velmi často nutí diváka zapojit svoje mozkové závity. Když se k tomu připojí nádherně nasnímané scény, realistické efekty, dobrý scénář, prokreslené charaktery postav a dech beroucí ozvučení, tak se nedá hodnotit jinak. Za zmínku stojí i nádherná dobová hudba, která s dějem často tak splývá, že ji vědomě ani nevnímáte. Vše je tak realistické, že máte pocit, jako byste tam byli. ()

claudel

Usnul jsem v kině u tří filmů - Hra, Batman začíná a Master and Commander. Na Russela Crowa nedám dopustit, ale nechápu proč se propůjčil tak slaboduchému scénaři. Jedna loď honí druhou po celém světě, až se nakonec potkají a je z toho velká mela. Nikdy více, i kdyby mě mučili. ()

kajda.l

Herecky famózní - Russel Crowe opět ukázal svou extratřídu a Paul Bettany zdárně sekundoval. Ale co naplat, já se lehce nudil, potenciál námořních bitev není zcela využit. Hlavně co se týká napětí a také přehlednosti. Scény z Galapág jsou potěšující a sountrack příjemný. Ovšem i tak zůstanu s hodnocením lehce zdrženlivý, je to dobré, ale chybí mi lépe fungující emoce. Škoda.. 70% ()

becki_tu

Skvělá námořnická dobrodružná zábava na odreagování s výborným Russellem Croweem, parádními bitvami a co je zajímavé - bez jediné ženy. Takoví napoleonští Piráti z Karibiku ;) ()

luka4615

Je mi vážně velkou záhadou, proč tato delikátní laskomina tak dlouho podplouvala (hehe) pod mým filmovým radarem. Režisér Peter Weir totiž stvořil co nejvíce realistickou podobu námořních bitev, v níž každé dělo, lano, ráhno i stěžen působí jako skutečně užívaná proprieta. Přičtěte si k tomu i výtečné herecké výkony celé posádky a dostanete nekompromisní námořní podívanou, která ve svém specifickém žánru nemá obdoby. Po celou dobu trvání snímku jsem tedy díky šikovné režii a práci s kamerou skutečně byl na palubě lodi HMS Surprise, byl jsem mezi umolousanou, avšak věrnou posádkou a poslouchal jsem úsečné rozkazy kapitána s tváří Russella Crowea. Co tedy dodat na závěr? Master and Commander: The Far Side of the World je výtečně zpracovaným snímkem, v němž se snoubí herecké výkony a technická stránka v dokonalé harmonii. Všechno zde zkrátka funguje jako precizně promazaný stroj, pročež byste této námořní odysee určitě měli dát šanci – vážně to stojí za to. Výborná práce! „This is the second time he's done this to me. There will not be a third.“ ()

Listeroman

Průměr! Jedno slovo které vystihuje celej film, chyběla mi drsnost námořníků. Bylo zde divné světlo, málo hudby což je škoda protože sem tam hráli pěkné kousky z irské hudby. Jediné co snad docela šlo byly výkony herců. Russel Crowe to zachránil ten to držel nad hladinou, celkem jsem si ho i jako toho námořníka dokázal představit :D Nemůžu tomu ale vše vytknout byla zde dobrá kamera, i děj. Takže pro mě 60% ()

ScarPoul

Jeden z tých filmov, ktoré rezonujú. Z každého záberu cítiť, že toto bol Weirov vysnený projekt. V ktorom by podľa môjho názoru pokračoval, dokým by mohol. Všetky tie roky práce, kedy sa snažil jemnocitne vykresliť vzťahy medzi postavami v rôznych prostrediach a v rôznych extrémoch( Pobrežie Moskytov, Rok nebezpečného života, Gallipolli) priniesol svoje ovocie. Master and Commander je námorným filmom. Plný krásnych záberov a perfektne vykreslených charakterov. Bettany a Crowe sú vo svojich úlohách bezchybný. Ich vzťah prechádza prirodzeným vývojom a až ma trošku mrzí, že tých 21 kníh, čo v tejto sérií existuje, je sprostredkované len týmto jedným filmom. Nemám žiadne výhrady. Je to dobre natočený film. A funguje. Vo všetkých rovinách. Nemusíte mať radi tento typ filmov. Ale som presvedčený, že budú miesta, ktoré si budete pamätať ešte veľmi dlho. Pre mňa ďalší znak Weirovej všestrannosti a perfektnej remeselnosti. ()

PROROK14

Veľmi sa mi to páčilo. Skvelé historické obdobie, ktoré opisuje boje na mori. Páčila sa mi hudba, ktorá dodávala na atmosfére. Skvelý záver filmu. Aj napriek dĺžke to stálo za to. 85% ()

Lacike

Vyzerá to, že na niektoré filmy musí človek dozrieť. Pred rokmi ma to vôbec nebavilo. Neviem prečo. Možno pretože som od toho chcel klasický akčný blockbuster, možno pretože Crowea fakt nemusím a možno som mal pri sledovaní len zlú náladu. Pritom mi to konceptom pripomína moju milovanú ponorkovú klasiku Das Boot. V prvom rade tu máme dokonale vykreslenú posádku a vzťahy medzi nimi.  Nie je medzi nimi žiadny béčkový zloduch ale všetci sú to správny chlapi na svojich miestach. Teda skoro všetci. Slabším článkom je nejaký ten neschopák, ale aj ten to vyrieši rázne raz a navždy. No a popri vzťahov posádky, ktorej dominuje dokonalá dvojka: skúsený kapitán Crowe a starostlivý doktor Bettany, sledujeme hon na lepšie vybavenú a nebezpečnú francúzsku loď. Ich súboj je strategickou lahôdkou jak v ponorkových filmoch, ktoré súperili s torpédoborcami. Obrovským plusom je, že film nestojí na CGI jak je dnes zvykom ale dočkáme sa skutočných hmatateľných lodí, čo hneď dodáva filmu výraznejšiu atmosféru. Jedinou slabinou filmu je chaotickejšie zostrihané akčné finále, ktoré nie je tak pôsobivé ako by mohlo byť. A trochu zamrzí aj ten otvorený koniec, ktorý si pýta pokračovanie, ktoré bohužiaľ nikdy neprišlo a ani nepríde. Ale som rád, že som po rokoch filmu dal druhú šancu a tentokrát som si ho užil. A ten Crowe mi už nepripadal tak neznesiteľný. 8/10. ()

bouncer

Příběh duelu na moři z období napoleonských válek nabízí mnoho kladů. Ať už jsou to akční přestřelky mezi loďmi, psychologický boj mezi kapitány či vztahy na lodi a skvělé vykreslení psychiky, ve kterém exceluje především Russell Crowe. K filmu bych měl jen několik výtek, ale myslím si, že jsou zanedbatelné a s klidným srdcem můžu říct: "Za 5!" ()

st.ranger

Může to být i výborný film, ale zřejmě to není moje krevní skupina. Námořnický film o snaze jedné lodi potopit druhou. Nějaké to seznámení s posádkou sice proběhne, ale tolik nesympatických charakterů jsem již dlouho na scéně neviděl. ()

brutale

Russell Crowe ( kpt. "Šťastný Jack") a jeho charizma, zachraňuje tento film, aby nešiel pod priemer! Zbytočne rozťahané, čím film stráca gradáciu a divák dostáva servírovanú "naháňačku" dvoch bojových plachetníc a jeden prírodovedecký výlet na ostrov, v sprievode nudy. Film sa až moc zaoberá detailamy, čo nie je vždy plus aj keď uznávam, že z témy, ktorú film spracuváva, je ťažké vyťažiť dynamiku deja, ktorá by diváka nenechala v kľude! ()

Terva

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo… ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)