Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

Ruut

Film jakoby ze sedmdesátých let - úžasná exkurze do světa námořníků dávných časů. naprosto bez hraní si na efekt. ()

Mi Nü-Chai

Film - cibule, místy neobyčejně subtilní. Především nádherně vypadá. Záběry na lodě na vzdouvajících se vlnách, mlha, hra se světlem a stínem - ve své podstatě vlastně esteticky velmi hodnotné. A tady přichází první podšitost - kontrast. Bitvy, když na sebe lodě střílejí zdálky etc. vypadají velkolepě, ale když se kouř rozptýlí a pak se switchne na detail rozstřílených těl nebo plné marodky, tak bez jakéhokoli přepíčeného gore zafunguje ten prostý kontrast. Takhle to vypadá zblízka. V jistém smyslu je to tak trochu (mnohem méně psycho) Moby Dick, kde Moby Dicka supluje nepolapitelná loď s příznačným jménem Acheron. Vlastně došlo k přepnutí chaos versus chaos na řád versus řád. Další věc - dynamika fungování od okolí izolovaného společenstva mužů. Fascinující a depresivní. Striktní hierarchizace, osekání, potlačení. Avestskou výjimku, tj. nějaké náznaky indvidiuality si může dovolit jediný člověk na lodi a to jenom proto, že je dost nepostradatelný (doktor a podezírám ho, že i tajný agent) a navíc kapitánův kámič, což ovšem zas tak moc neznamená, když dojde na povinnost. Ale zbytek posádky má vykonávat rozkazy a dodržovat řád bez keců. Ach, to sladké nemusím se starat o to, kdo jsem a co dělat, nemusím ani myslet, všechno mi řeknou a když to budu dělat dost dobře a dost dlouho, dostanu frček s nápisem Jsem hustej. A zároveň, protože jsme v naší představě počátku 19. století, tak se všechno tohle odehrává velmi distinguovaně, jemně, spousta věcí tu funguje na bázi náznaku a nedořečenosti. ()

Aidan

Mé klukovské srdce bylo s tímto dobrodružstvím navýsost spokojeno. Vytknout nebylo co. Můj poněkud odrostlejší mozek se však bouřil nad darwinovskými narážkami - nad doktorovou zmínkou o vývoji druhů v roce 1805 lze jen nevěřícně kroutit hlavou. Z hlediska dějin biologie je to nesmysl. Nicméně zas tak moc kvůli tomu čílit nebudu - přeci jen se raději kloním k dětskému srdci než k přemoudřelé šedé kůře mozkové. Vzhůru na moře! ()

kingik

Film naprosto o ničem, ve kterém se neustále podmračený a namachrovaný Russell Crowe snaží zaujmout divákovu pozornost. No a zbytek vážně nestojí za nic. Akce veškerá žádná, kecy o ničem a vrcholem všeho hrozného jsou scény, ve kterých ústřední dvojice v podpalubí šmrdlá na basu a housle....Prostě děs....Mé hodnocení: 20% ()

Snorlax

Nebýt totálního galimatyáše při závěrečné bitvě, kde nebylo poznat, kdo, s kým, proti komu a proč, těžko bych hledala chybu. Ale takhle promrhat vrchol filmu, to mi přijde zhůvěřilé. Ale válka ve jménu krále pod záštitou boha vedená za zvuků klasické hudby rozhodně stála za podívání. ()

dr.horrible

Milujem to o to viac, že ten žáner nemám rád. Ten film má toľko vedlajších línií a detailov, a tak sa vyhýba žánrovým, buddy,  a charakterovým klišé, že je divák až prekvapený, že ho režisér nechá tým postavám fandiť takmer bezmedzne. A bez trápneho machizmu. Po druhom pozretí môj druhý najobľúbenejši Weir (zosadil Zelenú kartu a to už je nejaká klasika). 100% ()

Legas

Piráti z Karibiku jsou fraška. Kam se hrabou na realistické námořní dílo Petera Weira. M&C není žádný přeplácaný akční spektákl, ale filmový dokument o námořnictvu své doby. Už z tohoto důvodu s chutí dávám plný počet bodů. ()

HoneyBunny

Tentokrát se vyplatí zaplatit si za multikino a prostorový zvuk, abyste si mohli užít uši trhající salvy z děl, bouřící moře nebo jen nádherný baryton Russela Crowa. Ten pro roli přibral a je ještě impozantnější než dřív. Je zajímavé sledovat, jak je v každé roli úplně jiný a přitom pořád zůstává Russelem Crowem. Kapitána lodi vystihl naprosto přesně a scénář mu nedovoluje diváka ničím překvapit, o něco zajímavější je lékař Stephen Maturin v podání Paula Bettanyho. Příběh je vyprávěný starosvětsky a poctivě a v kině jsem se několikrát neubránila srovnávání s televizním Hornblowerem. Oba se odehrávají v totožném prostředí, v prakticky stejné době a oba jsou vyprávěny skoro stejným stylem, včetně řešení zápletek. Master and Commander by i přes svoje kvality lépe vypadal na televizní obrazovce. Až příliš totiž připomíná dražší a velkolepější pokračování Hornblowera s hvězdou v hlavní roli. ()

dzej dzej

Úchvatné celky plujícího korábu s podmanivou hudbou, stejně jako fasicniující detaily každodenního života na lodi. MC je ryze klukovský a chlapský film. Pro kluky (a pro klukovskou duši mužů) je film velkým dobrodružným příběhem s chrabrým hrdinou, s náhledy do mýtické vrstvy (vyprávění o admirálu Nelsonovi, prokletý důstojník zničený přízrakem biblického Jonáše) a s (jednosměrnou) hybnou silou pronásledovaní francouzského Acheronu. Odrostlému muži (s ženským divákem opravdu nelze počítat...) se vybaví rozporuplná osobnost kapitána Achaba z Melvillovy Bílé velryby a kapitána Jacka Aubreyho bude vidět v komplikovanějších souvislostech. Jeho charakter je interpretován především skrz postavu doktora. Stále sílící aluze na darwinovu evoluční teorii relativizují pohled na věčný spor vědy a války. Darwinův objev se stal jedním ze základních kamenů moderní vědy a zároveň jaksi legitimizoval vzájmené zabíjení se jako součást věčného boje silnějšího se slabším. Skrz mimikry galapážské kobylky se nakonec vše propojí... Peter Weir dokázal po Společnosti mrtvých básníků opět dokonale zachytit vztahy mezi muži se všemi jemnými nuancemi, hierarchiemi a silnými momenty. Aye, captain, really good work! ()

Anderton

Ďalší geniálny Weirov film, bohužial trochu nedocenený. Zrejme sa jedná o najrealistickejší historický film na mori. Crowe aj s Bettanym excelujú, vobec ma nenapadlo, že sa pozerám na slávnych herov, tu sú proste iba velitel lode a jeho kamarát. Tento snímok úplne odburáva zavedené romantické schémy námorníckych filmov, keď si zlomíte ruku, máte proste smolu, keď ste jediný lekár na palube a ste zranený taktiež, a Weir sa to nebojí ukázať. M a C treba vidieť v kine, kdo tak neurobil, možno nechápe ***** hodnotenia. Záverečné husličky sú lepšie ako všetky duetá v slovenskej a českej popmusic. ()

Frajer42

Chvíli to sice trvalo, ale ukázalo se, že tohle je jeden z těch filmů, který vás nemůže nevtáhnout do děje. Na 2 hodinky jsem se stal členem posádky pod vedením sympatického Russella Crowa a musím říct, že jsem se snad nikdy necítil tak příjemně v obklopení 50 zpocených a smradlavých námořníků. Opravdu hodnotná a milá exkurze na oceán z počátku 19. století. Námořní bitvy jsou udělány skvěle, ale více se snímek točí kolem každodenního života na lodi. Umí skvěle pracovat s jednotlivými charaktery, členové posádky vám nejsou lhostejní a fandíte jim v likvidaci toho francouzského monstra. Za mě rozhodně jeden z nejlepších námořních filmů. [84 %] ()

Kothy

Zajímavý historický námořní snímek s Russelem Crowem v hlavní roli z období Napoleonských válek. Ten jako člen britského námořnictva honí francouzskou loď, která je lépe vybavená po velké části Pacifiku. Ze začátku je tempo pomalejší a my si musíme na vše zvyknout. Je tam cítit i jisté napětí mezí ním a jeho doktorem v podání Paula Bettanyho. Dost času také stráví na Galapágách, kde se snaží prozkoumat místní faunu. Celé to končí velkolepou bitvou s francouzskou lodí. Stojí to za to. "Palte!" ()

Sašenka165

Není to film, který by zbořil svět, ale potěšil mě. A Bettany s Crowem (ač Crowea fakt nemám ráda) jsou opravdu hvězdy, které skvěle vévodí příběhu. ()

Ant

Zručně natočené akční drama, které takřka nemá chybu. Výbornému Russelovi tady jen chybí větší protihráč. Hudba a atmosféra vedou tuhle výpravnou podívanou vpřed. 8/10 ()

mil@n.fanatik

No upřímně čekal jsem od tohoto filmu víc. Až tak mě nezaujal a to mě podobné typy berou. Nevím, v drtivé většině prokecaný film a já se nejednou nudil...Ale výborně zahrál R.Crowe, o tom žádná.. 3* ()

predators

Nádherně zpracované námořní válečné scény, zvuky i hudba, pochvalu zaslouží i herecké výkony, ale co bych už tak moc nechválil, je příběh, který v podstatě není. Není ničím zajímavý, snad jen scény s doktorem biologem jsou na tom vcelku dobře a celý děj tak nějak oživují. Takže efekty za 3* + doktořík a jeho pták:-) za 1*=4* a 70% ()

Eawy

Dobrý film, tak kde sú chlapi poriadni chlapi a deti sa stávajú mužmi. Tak by som to definovala. Ale vážne vedeli by ste nájsť iný film v ktorom by bolo toľko testosterónu? Ja asi nie. No vážne, Paul Bettany ako múdry lekár, Russel Crowe ako odvážny a vynaliezavý kapitán, James D'Arcy ako super kapitán a horda oddaných(teoreticky) námorníkov, rôzneho veku. A potom to nepozri. Malo to príjemný scenár, veľmi dobré finty, koniec aby ma to nahnevalo, pekného vtáka, ktorý nevie lietať, krásnu hudbu. Lenže na môj vkus to bolo trošička dlhé. Takých 110min by stačilo. Ale celkovo veľmi veľmi zaujímavý film, pri ktorom sa nedá nudiť. (pre ženu určite nie) 80% ()

nascendi

Plachetnice, ako aj námorné bitky z napoleonovského obdobia sú mi úplne ľahostajné. Napriek tomu prvotný dešpekt pri sledovaní filmu rýchlo vystriedal záujem, ktorý ma neopustil až do záverečnej zmeny kurzu Surprise (veď kormorány neuletia). On totiž nebol o plachetniciach a ani tých námorných bitiek v ňom nebol nadbytok. Bol o živote na lodi a vzťahoch, utvárajúcich sa v stiesnenom priestore a v napätom očakávaní nebezpečenstva. Veď posadnutosťou takmer achabovského razenia bol postihnutý iba kapitán Aubrey. Ostatní si vo vymedzenom priestore žili svoje malé životné príbehy a je veľkou prednosťou tohto filmu, že neboli prehliadané, ale skladali uveriteľnú mozaiku života tam a vtedy. Okrem výkonu Russella Crowa ma zaskočilo iba to, že sa mi nezmestí do mojej desiatky. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)