Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

noriaki

Natočit záživné a srozumitelné drama o ekonomické krizi, přičemž nepanuje shoda ani na tom proč začala, ani na tom proč skončila, je docela kumšt. Navzdory svému zaměření na nenáročné komedie to Adam McKay zvládl perfektně. Svou starší práci ale nezapřel. Big Short nepostrádá hravost, nadhled a pomrkávání na diváka. Těžiště ovšem leží v nekonečných konverzacích skupinky excentrických géniů a ve vyhlížení blížící se katastrofy. Jakkoliv nudně to může znít, opak je pravdou. Snímek má díky dynamickému střihu a výborné kameře slušné tempo a chytlavou atmosféru. A když občas klopýtl, tak ho podrželi herci. Skvělí jsou všichni a ještě kousek nad nimi ční Steve Carell. Top 10 za rok 2015. ()

ywo666

Ak chcete byť na niekoho nasratý, toto je správny film. Jasne ukazuje aké kurvy sa pohybujú vo finančnom svete. Na začiatok film vysvetlý že za všetko môže zlý fico. Na príklade Slovenska nemôžem nesúhlasiť. Je tam skutočne veľa finančných tliachaníc. Ale keď vám ich vysvetluje Margot Robbie vo vani. No nepočúvaj. Film je občas nudný. A má trochu nekonzistetný dej, ktorý si skáče z postáv a období jedna radosť. Ale trefne a občas vtipne pomenúva čo sa naozaj stalo. A miestami chrlí super životné múdra a hlášky. Až sa človek čuduje, že to natočil típek, čo robí debilné komédie s Willom Ferrellom. Christian Bale má vo filme výborný hudobný vkus. 80% ()

Thommie

"Umělecké" konstatování toho, co se stalo. To si můžete přečíst v novinách a líp. Sdělení - nula, plýtvání talentem herců typu Bale a Gosling, který hrajou skvěle toto nic - 100%. Hřebíčkem a třešničkou zároveň je vana s Margot Robbie. ()

ivan bohatyr

Příliš řečí o financích, rychle to začne nudit a taky se v tom člověk ztratí pokud pečlivě nesleduje děj. Čekal jsem to trochu do komedie, ovšem z tohoto žánru jsem tam tedy nezaregistroval vůbec nic. ()

venison

Jako přiznám se bez mučení, že svět Wall Street jde naprosto mimo mě a naprosto místy netuším o co jde.. Ale film "Sázka na nejistotu" má příjemné obsazení, svižné tempo a volí strategii polopatického vysvětlování.. Takové edukativní videjko kterak Evropa přišla k nedávné krizi.. Fajn vidět a zažít.. Steve Carell velmi dobře dupe herecky do pedálů.. ()

Unnamed

“Truth is like poetry. And everybody fucking hates poetry.” Velmi netradičně natočený film, a o to více vyniká v záplavě snímků roku 2015. Tragický příběh s komediálním zpracováním a skvělými hereckými výkony. Na rozdíl od 'The Wolf of Wall Street' také méně glorifikuje podvodníky, za což jsem osobně rád. Na ekonomce jsme sice hospodářskou krizi a její počátek z odborného hlediska brali, tady je ale podána srozumitelněji, a podle mě i více ke kořenům - jednoduše, lidi v bankovním sektoru jsou z většiny vypočítavé svině a nic kromě vlastního profitu je nezajímá. 5* ()

hroubek

Adam McKay je frajer. Jeho Zprávař je hodně dobrá podívaná, ale fakt bych nevěřil, že zvládne natočit něco co se mu vůbec nepodobá. A uspěl a já mu to přeji, jelikož si vybral dost složitou látku pro mainstreamové publikům. Film by se dal popsat jako Margin Call a Vlk z Wall Street. Z Margin Call si bere téma, které se snaží co nejvíce věnovat detailům a vysvětlit to tak, aby to i obyčejný divák pochopil. Z Vlka si bere agresivní přístup, zlehčování situace, snahu vydělat co nejvíce peněz a samozřejmě Margot Robbie. McKay moc dobře ví, že to co nám sděluje nemusíme hned pochopit a proto nám to v několika částech krásně vysvětlí. Tyto vložky jsou velmi fajn a jsou dostatečně hravé, aby nenudily(Selena Gomez v kasinu, nebo šéfkuchař a jeho ryby). McKay má velkou oporu v hercích, kteří hrají moc dobře a krásně se točí, aby každý měl dost prostoru. Christian Bale hraje dobře, ale myslel jsem si, že bude mít více prostoru. Ryan Gosling si svojí roli fakt užívá a je vidět mu tahle role sedla. Brad Pitt je fajn, a i když nemá tolik prostoru, tak i jednou hláškou Vás přesvědčí, proč je tak dobrý herec. Nejvíce se mi ze všech herců líbil Steve Carell, který do toho šlape jako o život, hláškuje, nadává a strhává na sebe pozornost, ale přitom je vidět, že to co dělá mu není dvakrát po chuti. Z vedlejší herců jsem si užil výstupy Marisy Tomei, Maxe Greenfielda(seriál New Girl), Finna Wittrocka, Jeremy Stronga nebo Johna Magaro. Film mě bavil, ale některé momenty mě přišly, že jsou zbytečně komplikované, a že se neustále opakuje to co nám řekli na začátku. Občas jsem také nestíhal myšlenkové pochody hlavních hrdinů, proč to udělali tak a jak to ovlivní to a to(ke konci na té konferenci). Pointu chápu a je dost cynická. Sázka na nejistotu se mě dost líbila, jen jsem čekal, že bude mnohem přístupnější a vtipnější. ()

Mishqo

80% ... Vtipné, inteligentné, síce niekedy až príliš veľa informácií naraz, ale inak pohoda. Vysvetľovanie pojmov celebritami bolo perfektné. Carrell s Goslingom vyzerali veľmi divne, no herecky to bolo v pohode. ()

Yoda sama

Netreba čakať žiadne "prejebávanie peňazí vo veľkom" ako vo Vlkovi, toto kope inú ligu. Ani všetky Margotky a Seleny mi občas nepomohli dostať sa z tej kaše, ale tam kde som sa chytal ma to bavilo, nielen strihom či skvelou hudbou ale aj hereckými výkonmi (skvelý Carell). Pre laika je to bordel nielen termínmi či postavami (málo sa to sústredilo na Baleovu postavu), ale cítiť z toho to poctivé remeslo a hlavne tú desivosť, ktorú jedna z najhorších udalostí poslednej dekády zakorenila do sveta. A záverečná veta, v ktorej sa vraví, že Burry momentálne investuje len a len do vody to len podčiarkuje. ()

Michi88

Celý film jsem si přišel jako na přednášce o bankovnictví, která je ovšem podaná trochu zábavnější formou a místo přednášejícího mi informace podává skupina áčkových herců. Sršili na mě tolik informací, že se mi to v půlce začalo všechno motat dohromady a ke konci jsem se v tom úplně ztratil. Možná by bylo lepší, kdyby mi u toho celou dobu běžel doprovodný film s Margot Robbie ve vaně, která vše pro nás nechápavé vysvětluje. ()

Eleanor05

Takhle strašně jsem se u filmu nenudila od doby, co jsem viděla Lincolna. Christian Bale byl dobrý, zbytek osazenstva mě nebavil vůbec. Komedie to má být asi proto, že se dvě hodiny smějete své neznalosti problematiky a pojmů, jako je "swap", "DCS", "short", "AAA", "BBB" atd. a za celý děj je stejně nepochopíte. Je až neuvěřitelné, co všechno dnes může být nominováno na Oscara za nejlepší film... ()

Nyck

Nesedl mi styl filmu, střídání záběrů ani občasné přehrávání herců, ale příběh jako takový je nesmírně zajímavý a měl by sloužit jako poučení. Asi tušíme, že to tak nebude, ale kéž by. Důraz na burzovní slang mi nevadil, to podstatné šlo pochopit a zbytek sloužil na dokreslení prostředí. Každopádně jsem rád, že Big Short nevyhrál Oscara, jak se dlouho spekulovalo. ()

Castrator

Film si lze užít i bez znalosti termínů, ekonomiky, stačí chápat podstatu, která je ve filmu jasně naznačena až polopaticky vysvětlena (má to jít do prdele a ono nejde, jak to?) a užívat si čtyři různé příběhy ekonomických pošuků. Každý je pošukaný trochu jinak a každý je jinak zábavný až nezábavný. Nejlepší je samozřejmě Bale, ten nemá chybu, kdyby byl celý film o něm, je Sázka na jistotu komedií roku. Bohužel jen o něm není, takže jde jen o hodně dobrý film, který někomu bude stát za druhé podívání, někomu nebude stát vůbec. Ale takový je život. ()

dANo

Jediné, čo je na tomto filme zaujímavé, je herecké obsadenie a výkony. Ináč je to chaotická a dlhotrvajúca nuda. ()

Ceres

The Big Short je dobrým filmem, který se přímo věnuje tématu hypotéční krize. Aby přitáhl potřebné množství diváku a přiblížil to i těm, kteří o tom, jak věci fungují, nemá potuchy, je ve filmu vše vysvětleno ohledně MBS, CDO atd. To by samozřejmě nebylo dost, tak do rolí byli obsazení také věhlasní herci (Bale, Pitt). V čem ale film opět selhává, že nepodává opět celkový pravdivý obraz o tom, co se skutečně stalo. Z části se to dá omluvit úhlem pohledu postav, ze kterých film vychází. Ale brát to jako potvrzení, nebo z toho dělat závěry jako „jo, tak tahle to bylo, teď teda vím všechno o krizi“, je naprostá stupidita a pomýlenost jako sledovat zprávy v TV a dělat, že vím, co se děje u nás i ve světě, což ostatně lze vidět na komentáři uživatele Lima. Jako film to byl hodně dobrý kousek v tom, že opravdu neuhýbal od tématu, ale to, že si opět zahrává s fakty (vláda USA, SEC), či je úplně vypouští (FED, aneb hlavní asshole hned vedle vlády), nebo vypouští stupidní hlášky (viz. „tohle je kapitalismus“), nelze prominout. K mé spokojenosti by tam museli doplnit další pojednání z pohledu alespoň Petera D. Shiffa, či Rona Paula, ale bohužel. ()

VanTom

Bylo zajímavé i poučné sledovat počátky ekonomické krize, resp. krachu amerického hypotečního systému, pohledem tří skupinek finančníků, kteří jediní tušili, do čeho se Wall Street řítí (a také se na tom patřičně napakovali). Filmu se komplikované a neatraktivní téma podařilo "prodat" přes formální dynamiku (střihu, kamery, hudby) a vypravěčské "berličky" - obracení se na diváka při vědomí si vlastní složitosti ("Margot Robbie v bublinkový koupeli vám to vysvětlí." :-)). A ano, i když jsem stejně nepochopil zdaleka vše (často jsem nestíhal bleskurychlé titulky ani dočíst, natož nad nimi přemýšlet - chce to 2. projekci), rámcově mi situace přišla jasná a zhnusení nad podvodnými praktikami profitujících bank se rychle dostavilo. Na druhou stranu nepřinesl snímek vůbec žádnou nadstavbu, proto ho krátce po polovině bylo už takříkajíc "priveĺa". 65% ()

zdenny

Filmy o poslední ekonomické krizi jsou pro mne určitým lákadlem. A film, ve kterém jsou jisté ekonomické postupy poměrně detailně popsány, je pro mne opravdu přitažlivý. Takže jsem získal povědomí o určitých věcech, jenže jsem si zase až tak neužil film samotný. Ano, např. Christian Bale opět předváděl kvalitní výkon, jenže celkově to bylo jakési bez šťávy. Možná právě díky vyobrazenému tématu. Možná do toho tvůrci nechtěli zbytečně cpát nějaké emoce. Zřejmě by byly i zbytečné, když se jedná o "suchopárnou" ekonomiku... Bohužel mne ale tento film na víc než tři hvězdy neoslovil. ()

Honzua

Moc nechápu (když už je musíme srovnávat), jak může někdo říct, že Vlk z Wall Streetu byl lepší. Big Short kromě té tuny nápaditych prvků (fenomenální střih, snímání herců jako kvazi docudrama se zpětnými prostřihy, koláže fotek a memů, hudební dramaturgie) má totiž zásadní hodnotu v tom, že diváka zároveň i informuje o tom, co se stalo a jak se to stalo. Vlk z Wall Streetu na tohle ostentativně abdikoval a soustředil se výlučně na nihilistickou fetišizaci finančnické corpo kultury s přehrávajícím Dicapriem bez toho aniž by se divák vůbec dozvěděl, co vlastně dělal. Scorsese mi nedal sebemenší důvod se na Vlka podívat znovu. K Big Shortu se na druhou stranu rád pravidelně vracím jako k jednomu z mála filmů, které můžu vidět kdykoliv. Neskonale mě totiž baví každá minuta až do závěrečných Zeppelinů, a to přes to, že se jedná o film o hypotečních zástavních listech, swapech úvěrového selhání a jiných finančních derivátech. Kromě te pořádné cinefilní slasti se totiž i o nich něco užitečného dozvíte. ()

blackJag

Dostala mě dynamická, vytříbená a originální (nebo minimálně velmi zřídka používaná) forma vyprávění. Když se k tomu připočtou skvělé herecké výkony a kulometně obsažný scénář, máme tu "akční" film z Wall Street, na který je i vlčí smečka krátká. 95% ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz