Soukromý detektiv z Los Angeles, Philip Marlowe se ujímá případu vydírání a sleduje stopu, jež jej zavádí mezi vrahy, lumpy z nočních klubů, autory pornografie, zkažené zbohatlíky a další. Ale Chandlerův legendární hrdina vše vyřeší v naprosto nesentimentálním a drsném stylu - a styl je to, o čem film "Hluboký spánek" celý je. Režisér Howard Hawks přináší na plátno elegantní setkání jednotlivých postav (zejména to Humphreyho Bogarta s Lauren Bacallovou), rázné tempo a fantastickou atmosféru. (oficiální text distributora)

ancientone

Trochu preplnená fabula predimenzovaná stopáž Hawksovi na kvalite a sile uberajú minimálne. Viac, než obrazová dokonalosť, puntičkárske aranžovanie mizascény, skvelé rámovanie, snímanie, strih, pohyb kamery a bobtnajúca atmosféra ponárajúca dianie do hmly, dažďa a šerostivu je na filme zaujímavá Hawksova schopnosť narábania s "ukecanosťou" filmu. Nekonečné dialógy a monológy nepôsobia únavne vďaka prešpikovaniu ostrým humorom, dômyselnými narážkami, prudkými zvratmi, stálou hladinou napätia a nevypočítateľnosti. Najmä Bogartove hlášky sú do jeho jazyka vytesané ako do kameňa a jeho charizma sa nesie nad celým dielom. ...... Britká žánrová lahôdka, v ktorej sa dá zablúdiť s rovnakou ľahkosťou, s akou sa dá prepadnúť jej starému, ale ani náhodou nie skostnatenému kúzlu. Dokonca by som si dovolil hovoriť o filmovom sex appeale. ()

5150

Jediné co bych vytknul, byl příliš velký počet postav a jmen, takže orientace při bleskových rozhovorech byla poněkud náročnější. Humphrey Bogart v hlavní roli byl výborný a to, že mu zde snad každá hezká žena padla k nohám, nemělo chybu. HLUBOKÝ SPÁNEK mě dokázal od začátku zaujmout, byl napínavý i zábavný a tím se zas tolik filmů pochlubit nemůže. ()

bouncer

Skvělý film-noir, pro mě asi nejlepší jaký jsem (zatím) viděl. Humprey Bogart je (opět) dokonalý a film svojí atmosférou chytí a do poslední minuty nepustí. ()

Hwaelos

Nějak jsem tu spoustu postav a plánů na první shlédnutí nepobral. Hawks si zřejmě tentokrát ukousl dost velké sousto. Nicméně scénář byl tak výživný a hlášky tak suché, že nemůžu jinak. Bacallová byla jako femme fatale úžasná - sexy, přesto trochu chlapská, manipulativní a s ostrým jazykem. A lepší Marlowe než Bogart ani nemůže být. Opravdu řízná detektivka. ()

MrCreosote

I když je jako vrchol amerického noiru často označována Wilderova Pojistka smrti, Hluboký spánek ji směle překonává a jedná se snad o nejlepší exemplář daného žánru. Vše je zde dovedeno k dokonalosti: šíleně překombinovaný příběh, ve kterém ztratit se je snadnější než podlehnout kouzlu Humphreyho Bogarta; dokonalá chemie mezi hlavními hrdiny; MacGuffin v podobě ve snímku nikdy neviděné postavy; spousta podrazů, mylných dedukcí, drsňáckého vystupování a mnoho a mnoho dalšího. Vybroušenější žánrový snímek nenajdete, ta šablona se snad už pečlivěji vyplnit nedá. ()

Blofeld

Výtečný film noir a detektivka s tak geniálně složitým dějem, že napoprvé je to prakticky bez šance. Napodruhé jsem si to při sledování stopoval a dělal si nákres vztahů mezi postavami a už jsem to celkem pochopil;oD. Tady ale nejde o děj, ale o atmosféru a ty labužnické dialogy mezi Marlowem a Vivien. Něco takového se jen tak nevidí. Ironií je, že Chandler, který v té době sám dělal scénáře v Hollywoodu, se nemohl natáčení zúčastnit, protože byl smluvně vázán k jinému studiu. S výsledkem byl ale nadmíru spokojen a pokládal jej za nejlepší adaptaci jeho knihy. K filmu se navíc pojí ještě skvělá (a potvrzená) historka: Když se Bogart a Hawks nemohli dohodnout, kdo že to vlastně zavraždil Carmenina řidiče, poslali Chandlerovi dálnopisem dotaz. Odpověď zněla "Nevím." ()

Bubble74

Vybroušené, peprné dialogy mezi Bogartem a Bacall jsou tím nejzářivějším zdrojem, který bude tuto noir detektivku neustále vyhřívat na výsluní úspěchů nad ostatní konkurencí tohoto filmového žánru. Sice se můžeme občas ztratit v krapet zašmodrchaném ději včetně klíčového „kdo koho a proč vlastně zabil“, což ale zase udrží divákovy mozkové buňky v neustálé pohotovosti a případné nejasnosti přimějí k opakovaným projekcím. ()

Marek1991

Možno je to moja vina, ale ja som mal z tohto film chaos a nebavil ma. Konverzácie vedia občas pobaviť, zaujať, no tu tento prípad pre mňa nenastal a bol som rád, keď tento celkom dlhý film skončil. ()

corpsy

Úvodných cca 20 min, patrí svojou sexuálne dusnou atmosférou, prepletenou cool dialógmi a charizmatickými predstaviteľmi, k tomu najlepšiemu z film-noir školy. Naneštastie, sa to všetko začne akosi príliš komplikovať a rozrastať, čím dielo stráca švung a diváka už ďalej nezaujíma ďalší vývoj. Našťastie ostane aspoň spomínaná herecká zostava, ktorá čo to zachraňuje. No a ešte výprava. Čo je málo. ()

liquido26

Nebylo to špatný, ale ten příběh byl strašně zamotanej. Bylo tam docela dost postav, takže mi vždycky trvalo než jsem se zorientoval, kdo je kdo a ne vždycky se to povedlo a nakonec zůstalo docela dost nejasností. Nicméně Humpfrey Bogart, trousící jednu flegmatickou hlášku za druhou, ten doopravdy neměl chybu. ()

kikuka

..no one is as cute as me..suche ako martiny na sahare, drsne ako muzne strnisko, elegantne ako slim silueta zenskej postavy.. ()

kareen

Škoda, že se, ať už autor knižní předlohy, tak i scénáristé, nedrželi známého hesla, že méně je někdy více, takto byly ty překotné dějové zákruty i přehršel vedlejších postav, pro mě trochu zmatečné. Ovšem jako konverzačka vynikající, s tou pravou noir atmosférou, chladnokrevnými krásnými ženami a cynickým detektivem v neodolatelném podání Humpreyho Bogarta. ()

Historik

Já jsem se několikrát pokoušel číst Chandlera a moc mi to nešlo. Odsledoval jsem film podle Chandlera, ne zrovna s velkým nadšením. Nemusí se prostě všechno líbit všem. Dávám přednost poněkud přehlednějším detektivkám, které dají divákovi větší šanci porozumět tomu, o co v případu jde a kdo je kdo. Viděl jsem více snímků žánru film noir a musím říci, že se mi líbily více. Zdá se mi, že tento film je poněkud přeceněn. ()

GodComplex

Vyborna noir detektivka u ktere jsem si vsiml jednoho hodne prijemneho trumfu - krasne zeny. Nejen hlavni, ale i vsechny vedlejsi, na kazdem kroku, i minirolicky, od sexy knihovnic, pres taxikarky, az po servirky. Ve vetsine noiru, ktere jsem posledni dobou videl byl prave tohle hodne tizivy nedostatek, kde na vas pokazde vybafly nejake oldschool obludy s prisernym ucesem, ale tahle prudka estrogenova koncetrace v The Big Sleep to vynahrazuje. 7/10 ()

PKD

Klasika. Je jasné, že bez Chandlera by nebylo Sin City.;-) I když souhlasím, že je místy scénář poněkud překombinovaný, film jede plně svým tempem celou svou (na tu dobu) docela dlouhou stopáž a nenudí. Dnes by si ovšem málokdo dovolil dáti do podobného filmu zásadní konfrontaci+přestřelku do posl.3min. Domnívám se. Z postav bych hl. vypíchl setru Carmen která, i když nemá moc výstupů, stačí si dáti palec několikráte do pusy (to Phil nesnáší:) padnou mu ve stoje do náruče (úvodní scéna je super) a kousnouti ho do ruky. Zřejmě i na takového tvrďáka jako je on, je až moc šííílená, checht. Proto na konci Vivian doporučuje mj., nějaký (zřejmě převýchovný, no fuj) ústav či podobnou instituci, což mi přišlo od něj takové až otcovské.;) A budoucí Samuel T.Cogley zde vypadá jako obří dítě s tou svou mini našpulenou pusinkou.;-) P. s. souhlas s uživatelem DaViD´82. Úvod trajleru je opravdu parádní. ()

erased

Kde Chandlerova klasika detektivního žánru exceluje přehledným a zároveň napínavým a atmosferickým vyprávěním komplikovaného děje, Hawksova verze nestíhá po prakticky všech ohledech a celý film působí jako sešitý horkou jehlou. Jedinými výraznějšími klady tak jsou Martha Vickers v roli Carmen a samotný Bogart, jehož charisma se neztratí ani v tom šíleném, zkratkovitém konverzačním chaosu a naopak oproti prkenné a ani náhodou sexy Lauren Bacall vyniká. Pochopitelná, nicméně stále hodně ochuzující je pak logická cenzura erotiky a vulgarit, které ke knize neodmyslitelně patří. Na filmu mě ale nejvíce mrzí forma vyprávění. Samotná kniha si totiž přímo říká o retrospektivní vyprávění, podle soudobých konvencí ještě doplněné o voice-over. Suchý, monotónní a rutinní scénář tak ochuzuje knihu o většinu jejich kladů. ()

Magyar

Erotické dusno? Ale prosímvás. "Dvojsmysly" jsou tak explicitní, až jsou k smíchu. Odpad nedám, protože v souladu s názvem se u filmu opravdu dobře usíná. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině